Crestini vs "Codul lui DaVinci"

Re: Probabilitate

Fr3Zy;147509 said:
Nici nu stiu cine sunt mai blegi ...Fanii lui Brown sau cei care inka se bat cu pumnul in piept ca au gasit dovada laicitatsii Bibliei , invokind argumente de tipul "povesti cum ca toate speciile din lumea au incaput intr-o arca, povesti cu oameni care invie, care merg pe apa"
Nu sunt fan al lui Brown. Nu citesc romane poliţiste orict de controvesate sunt. Am vazut filmul din curiozitate. Nu am avut nevoie de aşa ceva ca să-mi formez imaginea despre Biblie. Nu mă bat cu pumnul n piept, doar am spus ct de ridicolă este Biblia şi adaug ct de proşti sunt creştinii care cred fiecare cuvnt. Ăla nu este argument, sunt exemple de prostii din Biblie.
Insulta ta nu demonstrază dect că eşti incapabil să răspunzi. Ce uşor este să formezi stereotipuri, nu? Ce categorii de blegi sunt n afara de fanii lui Brown?
noogen;147556 said:
14 Septembrie 2006 la orele 16.30, in incinta Bibliotecii "Onisifor Ghibu" va avea loc un seminar organizat de ASCOR, cu genericul "La inceput a fost cuvantul..."

De ce te bagi aiurea, n-are nicio legatură ce zici tu cu acestă carte. Reclama agresivă la ASCOR se face pe topicul "Asociatia Studentilor Crestini Ortodocsi Romani".
 
Re: Probabilitate

As mai adauga insa o a treia - cea a fanaticilor religiosi care cred ca "The Da Vinci Code" este lucrarea Diavolului.
Mi-ai adus aminte de o povestioara patericala pe care am citit-o recent (inchipuiti-va ca e o fabula):
Intr-o manastire oarecare, staretul a hotarat pentru ajutor de sus ca o perioada anume sa nu se faca foc in chili, adica sa se tina un post special. Stiindu-l pe un frate c-am neascultator si mare pofticios, de teama ca sa nu strice randuiala, il vizita inopinant si ce vazu? Fratele nostru, nevrand sa se bage de seama ca el calca postul oranduit, incerca sa pregateasca un ou la flacara lumanarii… astfel nu va observa nimeni, socotea in sinea lui. Dar iata ca socoteala nu se potrivi si prin iconomie se vazu fata in fata cu staretul. Prins, acesta incerca sa dea vina pe ispita diavolului care l-a impins la o asemenea scorneala: “Diavolul m-a pus sa fac asta, eu nu aveam de unde sa gandesc asa…!” Nesuportand asta, dupa soba, diavolul ascuns zise: “minte calugarul asta, nici chiar mie nu-mi trecea prin cap o asemenea dracovenie, sa fierb oul la flacara lumanarii de rugaciune…!
 
eu cred ca preotii nu au dreptate in acest caz, filmul trebuie de aratat in cinema, de aici, cine vrea sa plece sa-l vada e treaba lui...Adevarul e ca acest film bazat pe cartea " the davinci code " prejudica crestinismul, si preotii sun in desacord cu asa ceva.
Imi imaginez ca inainte de toate preotii au citit cartea, pentru ca filmul in comparatie cu cartea nu e nimic...
Am privit filmul si parerea mea e ca nu a fost un exit, cind se spera mai mult de la director, in fin ...se zice ca e mai bine sa citesti cartea inainte de a privi un fim( in general ). S-au taiat multe secvente de-ale cartii, in film, si sentimentele autorului nu sunt redate ca in carte.Sunt multe puncte a discuta, insa pentru aceasta ar trebui o alta trema.
 
Biserica mereu a ascuns adevarul care ar face ca ia sa despara sau sa piarda increderea, dar aceasta carte are ceva adevar, sa nu avut nu avea asa de tare sa reactioneze biserica. Eu am citito si mi-a placut multe lucruri care gandind logic intelgi ca e posibel si asa sa fie. Eu mereu am spus is spun, ca sa afle adevarul despre Dumnezeu e nevoie sa unesti toate religiile din lume si toti marii filosofi
 
Logica tare. De ex: Cineva va zice ca maica-ta e tarfa, tu vei reactiona violent, dar oare aceasta inseamna ca e vreun gram de adevar in afirmatia lui?
Eu mereu am spus is spun, ca sa afle adevarul despre Dumnezeu e nevoie sa unesti toate religiile din lume si toti marii filosofi
Scoateti crucea Sfantului Patrick de pe avatar, de la tine aduce a New Age nu crestinism!
 
mai fundamentalistule... faptul ca mama ii tarfa, daca m-a crescut bine nu ii ia cu nimic din calitatea ei de mama... si asta ar trebui sa inteleaga lumea... daca Iisus nu a fost chiara asa cum spune Biblia, asata nu inseamna ca cineva ii neaga contributia, importanta, etc... pana cand sa traim in manipulare. a mers 2000 de ani... in sfarsit lumea se mai desteapta. si oricum ar fi mai bine pt Biserica daca doreste sa mai existe, sa inceapa sa scoata adevarul la iveala... vezi ca minciuna supara prea tare.
 
dictionar;147491 said:
Da ai sa triesti mai usor daca ai sa stii daca Isus o fost iubitul Mariei Magdalena si au avut o fiica, sau nu? Ca parca cineva afirma ca ce e scris in Biblie e adevarul pur, citeste, priveste, fa-ti concluzii pentru tine si traieste viata cum stii tu mai bine. :)

tu mai ca de obicei neutra :D

Fr3Zy;147509 said:
Nici nu stiu cine sunt mai blegi ...Fanii lui Brown sau cei care inka se bat cu pumnul in piept ca au gasit dovada laicitatsii Bibliei , invokind argumente de tipul "povesti cum ca toate speciile din lumea au incaput intr-o arca, povesti cu oameni care invie, care merg pe apa"
:dance: :dance: :dance: :dance: :dance:
pt prima data am ras de la ce scrii mai..am ras cu pofta


adrenalina;148872 said:
mai fundamentalistule... faptul ca mama ii tarfa, daca m-a crescut bine nu ii ia cu nimic din calitatea ei de mama... si asta ar trebui sa inteleaga lumea... daca Iisus nu a fost chiara asa cum spune Biblia, asata nu inseamna ca cineva ii neaga contributia, importanta, etc... pana cand sa traim in manipulare. a mers 2000 de ani... in sfarsit lumea se mai desteapta. si oricum ar fi mai bine pt Biserica daca doreste sa mai existe, sa inceapa sa scoata adevarul la iveala... vezi ca minciuna supara prea tare.

:da: :da: :da: :da: :da:


nimeni nu vrea sa cunoasca adevarul ...sau nu are interes ca sa se afle adevarul...!
speculatiile si minciuna vad ca isi au locul nu numai in politica, ci si in religie!
asa ca, dragilor, cat o sa mai dureze, habar nu am, dar inca multi vor muri la acest capitol "pentru adevar"!
 
Inteleg ce vrei sa spui, insa cred ca problema e in tine nu in Biserica; probabil ai vizionat prea multe SF in stil Dan Brown, Biserica nu are ce ascunde, Adevarul e acelasi de 2000 de ani;
Eu prin analogie (poate nu cea mai reusita) am incercat sa explic reactia clericilor; ei nu au protestat din teama ca lumea va afla adevarul din film (cum insinueaza unii) ci pentru ca a fost atacat acel caruia ei i-au dedicat viata.
nimeni nu vrea sa cunoasca adevarul ...sau nu are interes ca sa se afle adevarul...!
Imi spui si mie despre ce adevar e vorba?
 
ADICA


totul se invarteste in jurul banilor si nimeni nu vrea sa piarda aceasta posesiune
off
nu am azi kef sa ma exprim asa ca sa fiu inteleeasa
vorbesc despre aceea ca aia care au bani..fac intrasa fel ca omenirea si mai departe sa depinde de bani si toate kkturile astea.... si nu lasa pe oameni sa-si gaseasca valorile ....

presupun ca aceeasi chestie e si cu biserica....
 
totul se invarteste in jurul banilor si nimeni nu vrea sa piarda aceasta posesiune
Nu esti informata, cat primesc calugarii pentru slujirea Domnului? cash? Probabil pustnicii si sihastrii au un adaos la leafa, ca se nevoiesc mai mult ?
 
Bad and Mad... in fiecare domeniu avem asa zisi eroi... insa pustincii aia o fac nu py domnul sau pt noi... o fac pentru ei si pentru sufletul lor... nu vad care ii legatura cu mai marii bisericii, sa fim seriosi :)
 
Calugarii crestini nu sunt buddisti pentru a "urmari mantuirea personala". De observat ca cele mai multe rugaciuni acestea fac pentru lumea cea din afara manastirii.
Calugarii sunt slujitori si nu "pacienti".
 
militant;149435 said:
Calugarii crestini nu sunt buddisti pentru a "urmari mantuirea personala". De observat ca cele mai multe rugaciuni acestea fac pentru lumea cea din afara manastirii.
Calugarii sunt slujitori si nu "pacienti".
Cum sa nu.
Calugarii crestini sunt sclavii propiei imaginatii. Dar de ce se roaga pentru altii?
Pentu ca vor sa ajunga in Rai!

Buddhistii macar sunt sinceri!
 
Ei sunt sclavi si tu esti liber? :D
Omul e liber si eliberat numai n templul crestin, acolo, n ritual, cnd se comunic tainele care i nvluiesc deopotriv si pe sacerdot, si pe credinciosi. Ca s fii cu adevrat liber, trebuie s nlocuiesti infinitul si autonomia gndirii cu credinta n Dumnezeul crestin: ''Robeste-m Doamne, ca s fiu liber!'' (Imitatio Christi) Petre Tutea
Iar calugarii se roaga din dragoste fata de oameni.
 
As vrea si eu sa-mi spun parerea , daca nu va suparati...
Am vazut si eu filmul la cinema , dar cartea o citisem mai inainte si mi-a placut mult mai mult , mult mai multe detalii.

Ce pot sa zic? Din punct de vedere al romanului politist , este un film perfect , care te tine in suspans pana la final. Nu sunt de acord ca tot ceea ce s-a zis despre Maria Magdalena , etc... este adevarat , dar... Exista un dar... Daca veti citi despre Istoria Crestinismului o sa va dati seama ca sunt o multime de secrete care trebuie sa fie dezvaluite de marii reprezentati ai Religiei Crestine , incepand cu Vaticanul. Ce stiti despre Ordinul Templierilor ? A existat el? Sigur ca a existat... Ce stiti despte Consiliul de la Nicea , a existat? SIgur... Si ce a avut loc la acel Consiliu? A existat aceste Asociatii secrete in care a facut parte si Davinci? A existat....

Eu cred ca ideea filmului a fost Isus nu este Dumnezeu si este om ca toti ceilalti Profeti care au fost.El a fost fiul lui Dumnezeu asa cum suntem noi toti .Noi suntem Fii lui Dumnezeu fiindca suntem rezultatul creatiei Lui. Cum poate o religie sa fie considerata monoteista , atata timp cat crede in 3 persoana ? Tata , Fiu si Sfantul Duh
 
gr8dude;148 said:
Mi se mai intimpla sa privesc uneori televizorul.. Si astazi am vazut un reportaj despre protestul reprezentantilor bisericii (filmul care urmeaza sa fie aratat publicului contine materiale care sunt cam 'neobisnuite').

  • Credeti ca preotii au dreptate, si ca filmul nu trebie sa fie aratat la cinema?
  • Credeti ca preotii care protesteaza au privit filmul, sau au citit cartea?


Am citit cartea, sper sa privesc filmul in acest weekend; consider ca acolo nu exista materiale care ar trebui sa duca la "calcarea identitatii nationale in picioare".
cred ca preotii nu au dreptate,prin simplul fapt spus de Isus,,adevarul ne va mintui".multe intrebari exista,dar cea mai importanta de ce au fost retrase ori nici nu au fost incluse in biblie,evangheliile gnostice oare nu acolo este adevarul ?.
 
surcufft;164804 said:
cred ca preotii nu au dreptate,prin simplul fapt spus de Isus,,adevarul ne va mintui".multe intrebari exista,dar cea mai importanta de ce au fost retrase ori nici nu au fost incluse in biblie,evangheliile gnostice oare nu acolo este adevarul ?.

Gnosticii erau o secta, care se indepartase de Traditia Apostolica. S-a repetat de sute de ori ca la baza crestinismului nu se afla Biblia ci Sfanta Traditie. Sa nu absolutizam rolul cartilor. Sa nu uitam ca foarte mult timp crestinismul a existat fara nici un fel de Biblie.
Adevarul este in TRADITIA pe care le pastreaza cu sfintenie BISERICA si nu o carte oarecare.
 
care o fi aceea carte pe care o numesti oarecare,lasa tu sfintenia biserici ca nu te ajuta la nimic.mai bine uitate in ,evanghelia lui Filip ,evanghelia lui Maria Magdalena.si vei vedea motivul pentru care cred eu ca sfintenia biserici nu lea aceptat.
 
Am textele la mine, le-am citi, si? Nu vad ce ar schimba acestea.
Tu le-ai citit?
Sau ai aflat de ele dar din "kino"?
Stii motivul pentru care nu au fost acceptate, pentru ca au fost alcatuite de sectele gnostice, care de facto contraziceau crestinismului si erau apropiate mai mult de satanism.
 
Back
Top