Criza palestiniana

Abenpace, incerci sa fii spiritual (si chiar reusesti uneori), dar prea inclini balanta intr-o singura parte ...
Abenpace said:
Daca Israelul ar avea teritoriul Romaniei, iar ajutorul american ar fi de 1600 de miliarde, Israelul la sigur ar fi putere mondiala.
Spre disperarea unora, Israelul chiar este o putere mondiala !
Respect si admir curajul armatei Israeliene, care a inteles ca nu trebuie sa ucida maturii, pentru ca peste cativa ani copiii lor vor cere razbunare. Trebuie ucisi copiii!
Nu cred ca acei copii au fost ucisi intentionat, dar eu te-as intreba cu ce sunt mai buni liderii organizatiilor teroriste palestiniene, care ii infasoara pe copii cu batoane de dinamita si-i trimit sa se arunce in aer impreuna cu civili israelieni nevinovati ?
Cum poti fi atat de imbecil, ca dupa 50 de ani de razboi sa alegi un partid care vrea razbunarea?
"Partidul" in cauza este o organizatie care doreste distrugerea statului Israel. Si este intr-adevar imbecil cel care n-a inteles ca nimeni, cu exceptia unor nebuni ca Ahmadinejad, n-ar accepta asa ceva. Eu nu tin neconditionat partea Israelului si inteleg foarte bine suferintele palestinienilor, dar este clar ca actiunile teroriste nu-i ajuta cu nimic, ba dimpotriva. Iar fundamentalistii islamici radicali se folosesc de situatia palestinienilor pentru cu totul alte scopuri. Bin Laden si altii ca el doresc infiintarea unui mare califat musulman si cucerirea intregii lumi ...
 
Exact asta spuneam si eu, Sfinx.

Israelul chiar este putere mondiala si toti o respecta - are 300 de rachete cu incarcatura atomica si cu raza care acopera Europa, India si sudul Rusiei. Eu accept ca Israelul este o putere mondiala si chiar ma mandresc si ma bucur ca traiesc pe o planeta unde un stat atat de drept si respectuos fata de dreptul international ca Israelul este o putere mondiala.

Tu ai dreptate si, uneori repeti ceea ce am spus mai sus. Sunt de-acord ca decat sa vezi cum bietii copii sunt infasurati in batoane de dinamita, mai bine ii ucizi in bombardamente. Se numeste atac preventiv si e doctrina acceptata si folosita deja in Irak (unde armata eliberatoare americana a ajutat la lichidarea a peste 100 000 de teroristi).

Cat despre teroristii musulmani, care reprezinta majoritatea musulmanilor din lume, acestia urmaresc scopuri ascunse in Palestina - sub pretextul eliberarii teritoriilor ocupate ilegal de puterile mondiale, ei doresc sa infiinteze califatul mondial. Apropo, acest califat deja activeaza din 1977 in Canada!
/http://user.cyberlink.ch/~koenig/moose/intro.htm/ (Vezi acolo o foto relevanta cu reteaua lui bin Laden!)

E bine ca exista oameni lucizi ca noi care sunt in stare sa explice clar si pe intelesul tuturor de ce e bine uneori sa ucizi copii.
 
Abenpace, oameni lucizi ca voi nu ii vreau in preajma, sincer. eu sunt adepta pacifismului... si nici intr-un caz nu sunt de-acord cu afirmatiile voastre... nici nu stiu daca glumiti sau nu cand scrieti fazele astea, dar sper din tot sufletul ca da... pentru ca in spatele acestui unui razboi se ascund doar interese teritoriale, iar pt interesul unora mor masele si mai ales copiii...
 
Adrenalina,

oamenii ca tine, care nu inteleg rolul mesianic al poporului ales, sustin tacit terorismul islamic si extremismul arab. Din cauza "pacifistilor" europeni a murit civili nevinovati in Haifa si au fost furati doi soldati in teritoriul ocupat al Libanului de sud. In loc sa ajutati puterea mondiala sa macelareasca arabii voi aveti tupeul sa criticati dreptul legitim de autoaparare prin razboi pe teritoriu strain pe care il au in lume numai 2 state alese de Dumnezeu.

Eu cred ca in adancul sufletului esti pur si simplu o antisemita, care se camufleaza sub valul naivitatii.

Pentru ca daca Antonescu era antisemit, toti romanii sunt antisemiti!
 
eu tot nu stiu daca sa rad sau sa plang... pe mine ma doare undeva de soldatii lor rapiti si de integritatea lor teritoriala... eu ii condamn pe toti... fie ei arabi, israeliti, crestini... eu nu am nimic cu nimeni cata vreme isi vad de treaba... oi fi eu naiva, dar nu cred ca exista ceva care sa justifice crimele si mortii nevinovati care apar in urma acestor litigii teritoriale... exista chestia asta ca este sujstificabil la nivel ideologic... eu vorbesc acum la nivel uman... te-as vedea pe tine sa traiesti cu friica ca in orice moment iti pica o bomba in cap, sa iti omaoara copilul... sa vad atunci cum vei considera unele victime justificabile si necesare...
 
Abenpace said:
oamenii ca tine, care nu inteleg rolul mesianic al poporului ales, sustin tacit terorismul islamic si extremismul arab
Alooo, domnu`, ati auzit de unu, Iisus? Cica a schimbat povestea despre poporul ales cu cea despre mantuirea neamurilor. Da` daca vreti sa ramaneti cu 2000 de ani in urma, va anunt ca urmasilor lui Ismael li s-a promis stapanirea pamantului... Resistance is futile :D
abenpace said:
Respect si admir curajul armatei Israeliene, care a inteles ca nu trebuie sa ucida maturii, pentru ca peste cativa ani copiii lor vor cere razbunare. Trebuie ucisi copiii!
...sau mai bine specimenele ca tine....Chit ca de la o varsta incolo e nevoie de mai multa dinamita... Punem mana de la mana si facem rost pt o asa cauza nobila.

PS: cand liderii musulmani se folosesc de Coran pt justificarea razboaielor, imediat sariti sa condamnati Islamul pt atrocitati. Dar nimeni n-a sesizat acum aberatiile lui Abenpace despre poporul ales? Difera cu ceva de "lozincile" cu jihad?
 
Fetelor, ma asteptam ca voi sa sesizati faptul ca Abenpace vorbeste la mishto despre evrei ...
Dar ai grija, Adrenalina, sa nu ratezi momentul cand Abenpace va renunta la satira si va posta mesaje explicit antisemite.
 
solara said:
...sau mai bine specimenele ca tine....Chit ca de la o varsta incolo e nevoie de mai multa dinamita... Punem mana de la mana si facem rost pt o asa cauza nobila.

Solara, iti multumesc pentru sustinere. Cu cat mai multi oameni vor intelege ca omorul este justificabil, cu atat mai buna va fi lumea in care traim. Esti pe calea cea dreapta. Cat despre mantuirea neamurilor, Solara, mai citeste o data Vechiul Testament.

Adrenalina, iti multumesc pentru sustinerea integritatii teritoriale a Israelului. Pana aceasta integritate nu va fi refacuta de la Nil la Tigru, cetatenii pasnici ai Tarii Sfinte vor trai cu frica in san. E bine sa-ti vezi de treaba si sa nu ai nimic cu nimeni cand avioanele pasnice bombardeaza orase pline de teroristi musulmani. Tine-o tot asa.

Sfinx, ce ai in vedere prin antisemit? Semiti is cam toti in Levant. In conflictul dat nu poti fi antisemit pentru ca esti contra tuturor, or orice om normal la cap intelege ca Israelul a fost provocat sa provoace retragerea armatei Siriene din Liban ca sa poata fi provocat sa atace Libanul. Si in cazul asta nu poti fi antisemit ci numai anti-terorist. Asa ca lasa insinuarile futile ascunse sub masca pacifismului european.
 
Respect, abenpeace.
Ziceam si eu pe undeva ca prea folosim unitati de masura diferite pentru aceleasi fenomene, in functie de interesele de moment, dupa care declansam polemici ca sa demonstram ca albul este negru si nu invers. Iar ca sa nu parem ipocriti, spunem ca este "flexibilitate in gandire"

PS.
abenpeace said:
dreptul legitim de autoaparare prin razboi pe teritoriu strain pe care il au in lume numai 2 state alese de Dumnezeu
cred ca sunt mai mult de 2
 
Abenpace said:
Ca sa intelegeti cat de multi teroristi s-au infiltrat in Liban, vedeti harta tintelor bombardate si ceva informatii despre teroristii lichidati:

http://www.samidoun.org/?q=node/96&size=_original

Marturisesc faptul ca nu stiam de existenta statului numit "Occupied Palestine", care apare pe harta indicata de tine, ca vecin la sud al Libanului ... Da' probabil ca "Samidoun" e o organizatie absolut impartiala si care se bucura de un mare prestigiu international. Altfel sunt convins ca nu dadeai link-ul respectiv.
Pe cand o lista cu denumirile corecte ale tuturor statelor ?
 
Intr-adevar Sfinx, multumesc pentru observatie. Nu vazusem eroarea. E chiar cea mai importanta informatie pe care o prezinta harta respectiva. Bravo.
(Fiind o sursa terorista libaneza, conform legilor teroriste libaneze nu puteau folosi alta denumire pe harta.)

Pe cand vei raspunde la intrebarile puse de mine?
 
Abenpace said:
Pe cand vei raspunde la intrebarile puse de mine?
Care intrebari? Mi-ai pus o singura intrebare (cea legata de antimusulmani), la care ti-ai raspuns singur.
Da' as avea si eu cateva intrebari pentru tine si pentru Radub :
1) Statul Israel are sau nu dreptul la existenta?
2) Lansarile de rachete de catre Hezbollah constituie sau nu acte de razboi? Daca da, Israelul are sau nu dreptul sa raspunda la atacuri?
3) Formele de lupta adoptate pana acum de palestinieni le-au adus castiguri sau, dimpotriva, le-au produs mai multe pierderi si suferinte?
 
Raspunsuri

1. Dreptul la existenta a statului Israel este consemnat inca in Biblie. Teritoriul Palestinei a apartinut de drept evreilor de peste 3000 de ani. In 1948 pe acest teritoriu, pe care nu exista populatie bastinasa, a fost infiintat statul Israel.

2. Lansarile de rachete venite din partea organizatiei teroriste Hizbullah sunt acte de terorism si de razboi, venite din partea unui stat cu care Israelul e in stare de razboi din 1967. Statul terorist Liban nu recunoaste eliberarea sudului sau de catre fortele Israeliene (ca si CS al ONU, de altfel, manipulat de teroristi si antisemiti), de aceea pacea nu a fost semnata niciodata. Atacurile Hizbullah au surpins toti iubitorii de pace din Israel si din intreaga lume.

3. Terorismul palestinian a adus Palestinei numai suferinte - mii si mii de palestinieni au murit, mii de case au fost demolate si zeci de mii te teroristi sunt tinuti in inchisori fara a fi judecati in urma actiunilor teroriste ale lor.
 
Daca cineva iti va ucide fiul, iti va viola nevasta si iti va demola casa, Sfinx, sa nu opui rezistenta pentru ca te vei transforma in terorist. Si daca acel cineva va fi, din intamplare, evreu, sa nu spui nimanui nimic pentru ca te vei transforma in antisemit.
 
Deci mishto-ul continua (mes. #36). In cazul asta, cred ca-ti dai seama ca n-are rost sa-mi mai pierd timpul cu tine ...
 
Daca tu consideri "mishto" pozitia oficiala a guvernului statului Israel, atunci sau esti antisemit sau dai dovada de un simt al umorului exagerat.
 
Sfinx said:
Care intrebari? Mi-ai pus o singura intrebare (cea legata de antimusulmani), la care ti-ai raspuns singur.
Da' as avea si eu cateva intrebari pentru tine si pentru Radub :
1) Statul Israel are sau nu dreptul la existenta?
2) Lansarile de rachete de catre Hezbollah constituie sau nu acte de razboi? Daca da, Israelul are sau nu dreptul sa raspunda la atacuri?
3) Formele de lupta adoptate pana acum de palestinieni le-au adus castiguri sau, dimpotriva, le-au produs mai multe pierderi si suferinte?

In loc de raspuns din partea mea, am sa-ti propun un mic extras de pe site-ul www.nato.int - o organizatie care numai antisemita si americanofoba nu este:
"Dreptul la existenţă al statului evreu a fost confirmat de Adunarea Generală n noiembrie 1947, atunci cnd aceasta a aprobat partiţia Palestinei cu o majoritate de două treimi. Ulterior, pe măsură ce numărul membrilor ONU s-a mărit şi războiul rece a determinat cele două superputeri să se lupte pentru asigurarea loialităţii noilor membri, lucrurile s-au schimbat. Nici o altă ţară nu a fost condamnată mai des de Adunarea Generală sau de Consiliul de Securitate. ntr-adevăr, SUA au fost singurul lucru care a stat ntre Israel şi alte condamnări. Iar Ierusalimul nu a reuşit vreodată să obţină un loc n Consiliul de Securitate."

Ce fac gherilele Hezbollah sau oricare alta grupare terorista este cel putin condamnabil. Dar la fel de condamnabil ca si terorismul este si modul ipocrit in care cateva puteri inteleg sa-si impuna "dreptatea". Se ascund dupa niste cuvinte frumoase gen "lupta impotriva terorismului", "valorile democratiei", etc, dar cand vine vorba sa le aplice in practica, sloganurile lor se transforma in "sporirea influentei in zona", "controlul asupra resurselor naturale" si asa mai deprate. Iar multe dintre atacurile teroriste sunt raspunsuri disperate ale unor indivizi, care nu gasesc alta cale de a contracara acest tip de "democratie".

Statele asa-zise "civilizate", daca tot vroiau sa se protejeze cu orice pret impotriva terorismuliui, puteau sa-si ridice o alta "cortina de fier". Deja stiu cum se face, au si resursele necesare. Doar ca atunci cand pun in balanta pierderile economice posibile si pierderile cauzate de aceste atacuri sau razboaie, prefera sa revina la vechea placa cu "valorile democratiei occidentale".
 
Back
Top