De ce oamenii fac copii?

Aici ai dreptate cumva...nu imi place sa ma consider animal, dar totusi sint rudele noastre...totusi daca simtim nevoia sa ne perpetuam specia de ce am facut armament cu care o putem distruge? In orice caz, cu toata jena trebuie sa recunosc ca nu m-am gindit la asta...uneori avem darul de a complica lucrurile...totusi as vrea si un raspuns logic daca exista.
 
Flo parintii tai te-au dus la Disney World? Daca nu au facut-o ar trebui sa o faca, sa nu moara "nerealizati in viata".
 
de ce fac copii? de ce se marita?e ce merg la scoala? de c isi sarbatoresc ziua de nastere?
... deoarece incearca sa isi gaseasca un scop si o explicatie in faptul ca traiesc( ca exista)...
incearca sa isi transforme existenta in viata
 
cred ca ii prea simplista abordarea asta..oamenii nu fac copii...copii se fac fara ajutorul oamenilor..a fi purtator de spermatozoizi nu e totuna cu a fi demiurg, fauritor ori creator...copii nu pot fi facuti caci nici un individ din rasa umana nu modeleaza copii bucatica cu bucatica..copii apar pur si simplu, in virtutea unor procese naturale..la fel de naturale ca gandirea omului....
vad insa ca nimeni nu a intrebat: de ce gandim?
 
nu m-am referit la cum se fac copii ci la motivul pt. care oamenii ii fac - ce-i determina sa-i faca. Atita timp cit ai copii ai mai multe indatoriri, esti "legat" cumva si nu stiu cui ii place sa fie legat, nu mai ai acea libertate care o avea...intr-un cuvint sint destul de multe chestii "contra". Si sint f. multe metode pt. a nu-i face. Totusi oamenii ii fac. Ce-i determina? Nu pot gasi un scop mai "comod", cu mai putina bataie de cap?

Ingula preferam raspunsul altfel, nu tot sub forma unor intrebari.
 
nu m-am referit la cum se fac copii ci la motivul pt. care oamenii ii fac - ce-i determina sa-i faca.

abordarea asta e una functionala...rationala-mercantila moderna si nimic mai mult... cu acelasi succes ai putea sa te intrebi de ce respiri..ai sa vezic a raspunsul e unul banal; fiindca ai nevoie de oxigen..asa e si cu copii - atunci cand nu faci mare drama din asta, si nici subiect de dezbateri teoretice lucru e inteles de la sine..sau cand ai deja un copil..atunci incepi sa intelegi de ce ai nevoie de el...in rest...poti vorbi pana la urmatoarea venire a lui Hristos: nici un rost...
 
copii - sunt doar o varsta foarte scurta, aproape invizibila pentru 'cei maturi' - parintii. cati dintre voi mai tin in memorie faptul ca parintii nu v-au acordat destula atentie la momentul potrivit?

prin copii femeia devina mama, barbatul devine tata, acestea fiind etape necesare in evolutia omului. 'mama', 'tata' in valori absolute inseamna a ceda, a oferi o sansa altuia, a-i face loc, in esenta a jertfi... acestea, dragi prieteni sunt virtuti, nu vorbe de forum.

va alatur si ceva pentru meditatie, care mie imi place

Despre meseria de părinte

Copiii tăi nu sunt copiii tăi.
Ei sunt fiii şi fiicele Veiţii care tânjeşte după ea însăşi.
Ei vin prin tine, dar nu de la tine,
Şi deşi ei sunt cu tine, totuşi ei nu-ţi aparţin.
Poţi să le dai dragostea ta, dar nu şi gândurile tale,
Pentru că ei au propriile lor gânduri.
Poţi să le adăposteşti trupurile, dar nu şi sufletele,
Pentru că sufletele lor locuiesc în casa viitorului,
Pe care tu n-o poţi vizita, nici măcar în visele tale.
Te poţi lupta să fii ca ei, dar nu încerca să-i faci ca tine
Pentru că viaţa nu zăboveşte în ziua de ieri.
Tu eşti ca arcul din care copiii tăi pleacă ca nişte săgeţi vii.
Arcaşul vede ţinta de pe calea către infinit,
Şi-ţi dă şi ţie puterea să vezi cât de departe poţi ajunge.
Se încordează cu tine, cu puterea Lui, aşa încât săgeţile să zboare iute şi departe;
Lasă ca încordarea ta în mâinile arcaşului să fie spre bucurie,
Căci aşa cum îşi iubeşte săgeata care zboară, tot astfel El iubeşte arcul care este stabil.

Kahlil Gibran
 
de acord cu tine doar ca una e sa alegi daca sa mai respiri sau nu si alta daca sa faci sau nu copii. E o diferenta si cred ca o stii f. bine.
 
Back
Top