De ce oamenii fac copii?

pai da..asta e problema..oamenii au putearea de a hotari si de a inceta sau nu viata din pintecul mamei...le acceptam..si gata...
 
eu ma gindesc ca lasind accidentele la o parte, intentia de a face copii se poate explica prin dorinta de a se realiza si a lasa o mostenire anumita lumii dupa ce noi plecam.

zic asta pentru ca vad chiar si in cazu meu cum in fiecare zi sint ocupat cu o multime de lucruri insa cind ma gindesc in perspectiva nu pot sa zic ca lucrurile care leam facut au sa fie tinute minte pentru ca nu sint foarte importante. presupun ca actul de a crea viata e poate cel mai mare lucru de care noi oamenii sintem in stare iar copilul e probabil forma cea mai inocenta a vietii, pentru parinti desigur...
 
PiggyEFromHell;166110 said:
Ar trebui sa ma ingrijorez?:nustiu:

o da Piggy, am pus ochii anume pe tine pentru continuarea neamului meu.

pai raspunsul la intrebare vine daca fiecare se gindeste la motivele personale de a avea sau nu copii..toti suntem ghidati cam de aceleasi sentimente in cazul dat
 
si eu ma gindeam o data cu groaza la faptul ca voi muri si nimeni nu-si va aminti de mine dar acum cred ca m-am schimbat, nu imi mai pasa daca isi va aminti sau nu cineva, oricum voi fi mort si nu va mai avea nici o importanta pt. mine...asa ca mai bine trec neobservat si incerc sa profit de pimpul pe care-l mai am...iar cu un (niste) copil (copii) mi-as complica viata.
 
Otilia;166257 said:
o da Piggy, am pus ochii anume pe tine pentru continuarea neamului meu.

Pai la hriu hriu care era prezent in mesaj... m-am si speriat... dupa aia voi vedea puradei virtuali impanzind moldova.net...

...

Iar ca sa nu fiu offtopic, intrebarea mi se pare absurda. De fapt ii fac pentru ca-i vor. Ca sa-si "continue viata" si dupa ce mor.
 
poate ca e absurda pt. unii intrebarea, pt mine nu e.
Cum iti continui tu viata prin copii tai? cumva similar cum ti-i continui si prin viermi, bacterii, etc atunci cind intri in descompunere? te referi la o continuare a materiei cred, ca sufletul...nu cred ca simti tu cefa anume (sufletesc vorbind) cind copilul tau face anumite lucruri...cel putin dupa ce mori sint mai mult ca sigur ca nu simti. Atunci?
 
crs, absolut tot ceea ce faci in fiecare zi nu are un sens daca nu va continua intr-un fel sau altul. Ceea ce realizezi nu se va duce cu tine pe lumea cealalta. Chiar daca nu ai realizat nimic si ai ramas doar cu vise, poate urmasii tai le vor realiza macar in parte. Prin asta vad eu continuarea vietii mele.

Iar daca reusesti sa te realizezi si devii o persoana influneta si puternica, si cu un... cum sa-i zic... mind set... nu stiu cum sa-ti traduc... atunci vrei sa ajuti si pe altii din jurul tau. Iar cel mai bun mod de a o face e de a incepe de la umasii proprii... nu ma refer doar copii proprii. Si nepoti, etc.

Asa ca daca sa te gandesti in profunzime, doar logic, nimic din ceea ce facem nu are sens. Anumite lucruri iti sunt date sa le faci si trebuie sa le faci cat mai bine posibil. De cine iti sunt date asta te priveste...

Ok, asta-i parerea mea superromantica:D, ca eu inca nu ma apuc de facut copkii.
 
traiesti prin ei, fiindca le transmiti informatie genetica..am fost ieri la bunica-mea si stind alaturi,mi-am dat seama ca sunt o copie mai tinara a ei si am inteles de ce ma iubeste mai mult ca pe toti copiii ei luati la un lok.

Eu sa am copii, care imi seamana fizic ( si la caracter ), i-as adora mai mult ca orice in lumea asta, ne regasim la orice virsta in copii nostri si ne bucuram de succesele lor in viata mai mult decit de ale noastre ( sunt si exceptii desigur ).

Pt mine, femeia care nu vrea sa aiba copii, nici nu e femeie.
Piggy, cind ii vrei?
 
Otilia;166439 said:
Piggy, cind ii vrei?

:D intrebare capcana asta se numeste.

Sincer sa fiu habar n-am. Dar nu acum, asta e sigur. Termin facultatea si ma mai gandesc.

Vroiam sa te intreb... dar tu? Da mi-a sunat ciudat asa ca nu te intreb... poti sa-mi raspunzi si fara sa te intreb, nu-i asa?:D
 
PiggyEFromHell;166434 said:
crs, absolut tot ceea ce faci in fiecare zi nu are un sens daca nu va continua intr-un fel sau altul. Ceea ce realizezi nu se va duce cu tine pe lumea cealalta. Chiar daca nu ai realizat nimic si ai ramas doar cu vise, poate urmasii tai le vor realiza macar in parte. Prin asta vad eu continuarea vietii mele.

Iar daca reusesti sa te realizezi si devii o persoana influneta si puternica, si cu un... cum sa-i zic... mind set... nu stiu cum sa-ti traduc... atunci vrei sa ajuti si pe altii din jurul tau. Iar cel mai bun mod de a o face e de a incepe de la umasii proprii... nu ma refer doar copii proprii. Si nepoti, etc.

Asa ca daca sa te gandesti in profunzime, doar logic, nimic din ceea ce facem nu are sens. Anumite lucruri iti sunt date sa le faci si trebuie sa le faci cat mai bine posibil.

Nimic din ceea ce fac nu are sens...uneori ma intreb daca sa mai fac sau nu ceva...singurul lucru care ma intereseaza e dragostea (nu neaparat fizica si nic nu pot explica de ce) si sa ma simt bine. Ii ajut pe cei din jurul meu pt. ca imi place sa-i vad fericiti si uneori te costa atit de putin sa fericesti pe cineva...dar nu cred ca ar fi cineva mai fericit daca as avea copii sau nu (exceptie parintii, desigur).

Cit priveste partea cu mostenirea genetica...e f. discutabila. Eu seaman f. mult cu tatal meu dar nu ne prea intelegem (iar maica-mea zice ca sintem exact la fel, si din punct de vedere al gindirii). Iar pe mine cind mor nu ma ajuta cu nimic sa stiu ca in lumea asta cineva seamana cu mine...cel putin atit timp cit mor si nu pot trai (efectiv) prin respectivul.
 
crs, sunt chestii la care nu trebuie sa te gandesti atat de mult. Trebuie sa le accepti asa cum sunt. Cel putin eu cred asta.

Iar mostenirea genetica nu e foarte discutabila, asa e. Pentru ca tu transmiti genele si asta e o treaba stiintifica. Iar in 3 cazuri din 4 sunt genele cele mai bune dintre 2 organisme. Asa ca, pe langa variabilitatea normala, diferenta probabilistica, copilul tau va semana cu tine oricum prin ceva dar de obicei iti este superior pentru ca poate avea cateva gene active mai bune decat tine.

Asa ca de asta nu inteleg logica intrebarii. E ca si cum ai intreba de ce 1+1=2... intrebarea e gresita dupa parerea mea.
 
probabil ca eu sint la virsta copiilor care intreaba intr-una "de ce?". Eu nu vreau sa accept nimic asa cum e, imi place sa stric "corola de minuni a lumii". As vrea sa stiu de ce 1+1=2. Si nu stiu ce ma face sa cred ca doar matematic 1+1=2, ca in realitate nu prea face doi...dar asta e alta problema.
cit despre mostenirea genetica m-am exprimat gresit, sint de acord cu tine ca se mosteneste de la parinti...bla, bla...eu ma refeream ca nu ma ajuta cu nimic dupa ce mor sa stiu ca se perpetueaza codul meu genetic...stii, este o vorba "esti ceea ce maninci" - asimilezi codul genetic al alimentelor...sau cum cinta un tigan odata: "Nu mai plinge Jane/Jana n`a muritì/Jana se transforma..."...deci codul nostru genetic nu dispare (ci se transforma:)) dar asta nu ma incalzeste cu nimic - ca ma "mosteneste" o persoana sau un vierme.
 
:)) codul se transforma dar in anumite limite. Vezi, eu prefer alt tip de intrebari. De obicei femeile cand le bagi in pat te intreaba:
- Dar de ce trebuie s-o fac?
iar raspusul e cam asta:
- Oare DE CE toata lumea intreaba intotdeauna DE CE? Pe cand CUM ar fi o itrebare muuult mai interesanta:)

1+1=2 doar intr-un univers este adevarat. In alte universuri poate fi si altfel. Da asta deja e o alta istorie...
 
DE ce e o simpla intrebare dar cu un greu raspuns,Asa cum nu putem spune cum a aparut dumnezeu asa nu putemm spune de ce oamenii fac copi sau de ce lumea e bazata de asi trai veta intrun mood oarecare???
 
dupa cum spuneam mai sus nu noi hotarim in aparitia lui dumnezeu (asta pt. cei la care "a aparut") pe cind felul cum iti traiesti viata depinde numai de tine (si cel incare hotarasti sa faci sau nu copii)
 
mih@el@;166500 said:
DE ce e o simpla intrebare dar cu un greu raspuns,Asa cum nu putem spune cum a aparut dumnezeu asa nu putemm spune de ce oamenii fac copi sau de ce lumea e bazata de asi trai veta intrun mood oarecare???
:verde:
Iti spun eu cum a aparut dumnezei... la inventat cineva. Dar asta e o discutie in subforumul de religie

P.S. Stiai ca dumnezeu se scrie de fapt Dumnezeu?:D
 
pentru că e o necesitate reproductivă, tre cumva să existăm ca specie :)
Dar deja raţionalizările existenţiale umanistice sunt o sumedenie şi fiecare le face cum îi convine mai bine şi se simte mai liniştit :)
Un instinct pe care deja noi oamenii îl acoperim cu multe alte sescuri :)
 
Ia te uite, bre!!! Numai instincte sexuale !!!
Chiar Nimanui sa nu-i placa copii???Mai ales cand plang noaptea sau cand trebuie sa le schimbi scutecele??? Da' cand trebuie sa-i nashti probabil treb sai cea mai mare dragoste de copii!!! :racheta: lol


Dar daca serios cred ca de la un timp devine cam trist in doi shi e nevoie de ceva companie. E nevoie de cineva care sa-i spioneze pe mamica shi taticu.... creand.... :sar: :D
 
Back
Top