De ce oamenii fac copii?

"Ceasul biologic".Oricat ar fi de cliseu chiar functioneaza. E si normal pentru ca e vorba de instincte inscrise in codul genetic.
Unii oameni fac copii si accidental, fara ca acel copil sa fie in mod neaparat rezultatul unei dorinte expres exprimate,atunci cand nu s-au folosit mijloace contraceptive.Sau hai sa facem un copil ca sa consolidam relatia (cu varianta hai sa fac un copil ca sa-l leg de mine), hai sa facem un copil sa aiba cine ne ingriji la batranete.
Dupa parerea mea, motivul principal pentru care oamenii se reproduc este perpetuarea speciei. Nu atat la nivel constient, cat la nivel instinctiv.
 
eu cred ca este instinct....am sora-geaman si noi ne simtim..cand imi povestea ca simte dinauntru cum vrea un copil de la prietenul ei cu care vor sa se casatoreasca, ramasesem uimit... insa zic ca si barbatii simt la fel... mai ales cand iubesc, vor copii de la femeile pe care le iubesc
 
pare una din intrebarile celea de ce dulcele e dulce si de ce soarele e soare....
poate e bine sa lasam far'de raspuns aceasta intrebare? ca doam'fereshte cineva gaseste raspunsul... ce ne facem atunci? si asa e natalitate scazuta
mai bine sa ne intrebam: cum sa facem sa dorim sa avem mai multi copii...
 
Aceasta tema e super actuala acum in Germania si in alte tari mai "familiste" precum Italia, Spania, etc. din cauza factorulul demografic.

In general, aici e acceptat in societate pt. o femeie sa se decida impotriva la copii.. Drept motiv poti sa auzi: "copii sunt scumpi" (m-a socat acest raspuns!) sau "vreau sa ma realizezi pe plan profesional" etc.

Insa multe perechi ramin fara copii nu pentru ca nu doresc ci pentru ca au asteptat prea mult..la inceput studii care in Germania dureaza uneori pina la virsta de 30 ani, dupa aia cautarea si mentinerea unui job (30 ani- 32 ani- 2 ani e virsta minimala pentru recunoasterea experientei profesionale) si dupa aia cariera.. si dupa 35 de ani ceasul bilologic poate sa nu mai functioneze..

Uite, asa e situatia aici si acum toata lumea nu stie cum sa incurajeze cuplurile pt. a face copii...



SpinulAlb said:
pare una din intrebarile celea de ce dulcele e dulce si de ce soarele e soare....
poate e bine sa lasam far'de raspuns aceasta intrebare? ca doam'fereshte cineva gaseste raspunsul... ce ne facem atunci? si asa e natalitate scazuta
mai bine sa ne intrebam: cum sa facem sa dorim sa avem mai multi copii...
 
o fac din mandrie(sa-si asigure continuitatea)spera sa traiasca mai departe prin copii lor...cred ca asa vor fi nemuritori:)
 
crs;107964 said:
Vreau o motivatie (si nu cred ca tine - pt. a-i ajuta la batrinete)

sa ma scuzi ,tu de ce ai fost facut ?.intreaba-ti parinti raspunde-ne si apoi intreaba-ne si i-ti vom raspunde noi.
 
O fac din dorinta de a-si continua neamul, de transmite informatia genetica mai departe, de a simti dragostea parinteasca. De a educa, de a intelege, de a se bucura de rezultate, de a-si incerca puterile ca parinti ( ceea ce e mare provocare cred eu ) Of vreau copkil.
 
tin sa va dezamagesc...ca pe la noi copii se fac mai mult din intamplare... in general, lumea vrea copii, dar nu-i planifica... o data am facut sex si a iesit copil, alta data - nu, mai alta data - a lucrat contraceptivul etc.
 
adrenalina;165058 said:
stii ceva surcufft, ori discuti ori nu scrii, dar asa mesaje nu exprima nimic si nici nu folosesc la nimic.

scuze, dar ce este asa deranjator in intrebarea asta, nu ti se pare ca de ce fac oamenii copii este o intrebare fara rost.
 
eu o sa am doi, hriu hriu, baietsel si fetitsa, mi-au ghicit de mai multe ori. Deja ma gindesc la nume, mai ramine doar papasha de gasit.
 
Otilia;165095 said:
eu o sa am doi, hriu hriu, baietsel si fetitsa, mi-au ghicit de mai multe ori. Deja ma gindesc la nume, mai ramine doar papasha de gasit.
sa ai noroc,daca asa ti-a ghicit si sa le dai nume de regi.
 
mi`au plakut intotdeauna: Bogdan, Dragosh, Andrei... suna frumos... maretz
de fata nush... nu vreau fete...

...da nici baieti nu prea
 
mda...cam tirziu dar inca mai sint pe aici....deci:
- sa imi intreb parintii de ce m-au facut...a fost o greseala (si au mai facut inca 2 dupa)
- dupa cite inteleg eu cam toti se fac irationali, nimeni nu stie exact de ce ii face, diferenta e ca unii ii doresc (mai mult sau mai putin) iar altii au "acceidente"
unii o considera o continuare a vietii lor - da, e o parte din ei dar o parte pierduta, nu sint ei (chiar daca se regasesc adeseori), nu poti trai in 2 corpuri distincte (cel putin nu in acelasi timp). Stiti cum tiganii isi bat nevasta cind aduce pe lume un copil pt. ca il aduce intr-o lume de suferinta. Daca stau bine si ma gindesc au oarecum dreptate (nu cu batutul nevestei).
 
of...intrebari simple...raspuns mai greu de dat...filosofie mare:)..oricum sa incerc a da o explicatie:0...din simplt fapt ca atunci cind sperma nimereste in vagin se intimpla ca ovulul si spermatozoidul sa se contopeasca si astfel iese fatul:0..iar aci deja rami8ne la decizia parintilor daca dau sau nu voie fatului sa iasa la lumina...
oricum ai pune o intrtebare ca si..de ce sunt oameni pe pamint..sau de ce plantele se inmultesc etc...
 
nu cred ca e acelasi lucru sa intrebi de ce sint oameni pe pamint sau de ce se imnultesc florile. la aceste intrebari noi nu avem nimic de spus, le acceptam (mai mult sau mai putin) asa cum sint pe cind la cealalta in cea mai mare parte e hotarirea noastra (cel putin asa ar trebui sa fie). Si apoi cunosc f. multi "parinti" cu batrineti solitare...
 
Back
Top