De ce romanii ne urasc ?

stop! discutia a deviat. daca aveti conturi de reglat, reglati-le pe privat va rog sau la tema etc, smad de pe Offtopic.

mcb, ai ceva de spus la tema spune, nu tot coemnta ce spun altii, cu aerul asta de superioritate, fara sa spui de fapt nimic. pentru ca prin atitudinea asta nu esti cu nimic mai deosebit... argumentele cantaresc mai mult intr-o discutie.

jokey, fiecare cu parerea lui, nici o problema, dar cand parerea ii gresita iti ramane sa recunosti sau sa iti modelezi parerea in functie de info noi pe care le afli.

Umbreon, ai ceva de spus la tema? daca nu, atunci ia-ti palmele si mars la offtopic...
 
adrenalina;204452 said:
Umbreon, ai ceva de spus la tema? daca nu, atunci ia-ti palmele si mars la offtopic...
Adrenalina ma uraste ! Dovada vie a faptului ca romanii ne urasc !! Exact la tema !!!!!!
 
el , adrenalina ,jokey , credean ca totul e evident.
am spus "CRED" si n-am numit pe nimeni cu cuvinte jignitoare ,cel putin nu am vrut pentru ca n-am nevoie.
mi-am exprimat opinia, cum o fac e treaba mea iar daca unii nu inteleg si
cred ca nu spun nimic este problema lor.

din dex :
NAŢIONALITÁTE, naţionalităţi, s.f. 1. Apartenenţă a unei persoane la o anumită naţiune.

ce nu-i clar ?
nu ma pot abtine sa nu dau o replica cand cineva se contrazice , mai mai ales
la asa teme.
 
El_programmisto ..nu te contrazic, nu ma iau de tine :p doar completez :)
E adevarat ca alea sunt definitiile date de dictionar, insa.. nationalitatea nu este sinonim perfect cu cetatenia.. pentru ca nationalitatea nu ti-o poate schimba nimeni.. pe cand cetatenia o poti schimba.. ori poti avea mai multe simultan(depinde de legile fiecarui stat). de ex: ca nationalitate(etnie) esti roman; poti avea cetatenia statului in care te-ai nascut ori cetatenia parintilor ( asta iar depinde de legea statului respectiv; sunt doua modalitati de obtinere a cetateniei la nastere :jus sangvinis si jus loci) - in cazul Romaniei s-a adoptat jus sangvinis.. asa ca esti cetatean roman la nastere. Poti renunta la aceasta cetatenie daca demonstrezi ca ai deja alta ori ca esti pe punctul de a o obtine.
Un alt exemplu poate fi: in Romania sunt cetateni romani si maghiarii si rromii... dar ei nu sunt romani ca nationalitate- ci maghiari resp rromi (am dat exemplele astea pentru ca ele reprezinta cele mai numeroase minoritati nationale).
 
Atunci cum ramine cu persoana care s-a nascut de la doi romani dar spre exemplu in SUA? Sau cu rusii care sunt de natiune slavona dar nationalitate rusi? Recunosc ca diferenta este foarte subtire, dar totusi este. Discutia nu va avea sfirsit logic, pentru ca problema poate fi tratata din mai multe puncte de vedere, cu mai multe linii de subiect, cu fanaticizm si nationalism. Pentru toti, adrenalina a ridicat tema patriotismului, deci mai spun inca odata dupa natiune (neam) sunt roman, si toti sintem romani ca nu o putem nega nicicum, nici chiar porcia aia de istorici care spun ca moldovenii is de origine (natiune) slavona, dupa nationalitate ma consider moldovean (si acuma la moment imi este totuna cine se considera restul, fi si ca Voronin sa se socoate pigmeu, imi e totuna) si vorbesc limba romana. Si de aici pot afirma ca sunt patriot, cu toate ca tara la care tin ma calca in picioare. Cine striga ca e roman si dupa natiune si dupa nationalitate, asa sa fie.
Umbreon +1 :lol:
Ladies and gentlemen, Elvis left the building!
Adios!
 
El_programmisto;204406 said:
Sfinx situatia moldovenilor este asemanatore, inseamna ca nu am inteles ghindul tau.
Situatia moldovenilor e asemanatoare cu cea a senegalezilor? Pai chiar ca n-ai inteles "ghindul" meu. Sau te faci ca nu intelegi! Senegalezii sunt negri din triburile Wolof, Peul, Toucouler, Serer s.a. si vorbesc franceza pentru ca aceasta limba le-a fost impusa de puterea coloniala si pentru a se intelege intre ei (cei din triburi diferite). Din punct de vedere etnic, senegalezii sunt foarte indepartati de francezi. Ceea ce nu e cazul cu basarabenii si românii, oricat s-ar stradui unii ideologi rusi ori moldovenisti sa demonstreze altceva.
Ingusti la minte sunt acei care nuf ac diferenta intre natiune si nationalitate.
Vezi cum iti tai singur craca de sub picioare? Cauta pe www.dexonline.ro si ai sa vezi ca cele mai multe definitii spun ca "nationalitate = apartenenta la o natiune". Ti-am zis si eu, ti-a zis si Dystopia, ca in RM sau in RO traiesc oameni de nationalitate româna, rusa, ucraineana, maghiara s.a., chiar daca toti sunt cetateni ai RM, respectiv RO. Ca sa nu lungesc vorba, nationalitatea este mai apropiata de etnie, nu de cetatenie, si era bine daca afirmai ca esti "cetatean moldovean care vorbeste româna". Ai fi evitat toata discutia asta ...
 
Buna! Eu sunt roman si va pot raspunde. Nu numai voua moldovenilor vi se intampla ca vanzatorii sa va raspunda in 2 peri. Ci si noua romanilor. La unele terase, magazine,restaurante si izzerii, cei ce trebuie sa ne serveasca se poarta de parca nu mai au nici un chef de munca. Cat despre situatia din vestul tarii mai precis din Oradea, imi spunea prietenul ca oricui te adresezi, care chiar daca te adresezi in Romana l ti se addreseaza in Maghiara. Sau la un restaurant cand vine ospatarul, te intreaba intai in maghiara. Asa ca nu numai voi cu rusa sunteti singurii.

Si sa stiti ca eu unul nu va urasc de loc. Chiar imi plac moldovenii. Doar vb aia suntem vecini si frati.
 
Norocel;207609 said:
Cat despre situatia din vestul tarii mai precis din Oradea, imi spunea prietenul ca oricui te adresezi, care chiar daca te adresezi in Romana l ti se addreseaza in Maghiara. Sau la un restaurant cand vine ospatarul, te intreaba intai in maghiara.
Bai, prietenul tau e mitoman. Du-l naibii sa se lecuiasca ca sperie turistii.
 
este asa situatie in Satu-Mare, dar de Oradea nu am auzit, ca sa nu mai spun de generalizarea la tot vestul tarii... mai ales ca zona lor ii de fapt cam in centru...
 
Vanzatorii sau chelnerii din vestul tarii de regula trebuie sa cunoasca 2 limbi,se intampla sa te intrebe in maghiara "Ce doriti?"insa daca ii raspunzi in limba romana,o da pe romana.comparatie lui "Norocel"cu limba rusa din Md mi se pare irelevanta,fiindca in Satu Mare,Oradea,Baia Mare sau Cj,exista oameni de etnie maghiara,insa sunt si multi romani care nu cunosc lb.maghiara,ori in Md nu cred ca exista cetateni care sa nu cunoasca limba rusa.Chiar nu mi se pare o comparatie reusita.
 
serios? eu nu am auzit pana acum asa ceva... nici in baia-Mare, nici in Cluj nu m-a intrebat un chelner in 25 de ani ceva in maghiara... si populatia de etnie romana stie maghiara asa cum stiu eu rusa. adica deloc....
 
adrenalina;207635 said:
serios? eu nu am auzit pana acum asa ceva... nici in baia-Mare, nici in Cluj nu m-a intrebat un chelner in 25 de ani ceva in maghiara... si populatia de etnie romana stie maghiara asa cum stiu eu rusa. adica deloc....

nu stiu cum stii tu rusa,dar crede-ma ca pentru a te angaja in aceste parti ale tari trebuie sa cunosti limba maghiara.o cere angajatorul.paote ca tu nu te-ai confruntat cu asemenea situatii insa eu am trait destule.si cunosc destul de multi romani care vorbesc maghiara foarte bine...
 
cred ca confunzi zonele draga mea... poate in harghita si covasna si maximum Satu-Mare, dar Cluj, Baia-Mare, Oradea nici intr-un caz. poate ai vrut sa te angajezi la o frima cu patroni maghiari, dar si acolo ii discutabila treaba.
 
ciudat...fiindca m-am nascut si traiesc aici dintotdeauna,ar fi bizar sa nu stiu cum stau lucrurile in jurul meu,nu? :)
 
frati de dincolo de prut,
nu exagerati cu reactia noastra mai putin prietenoasa fata de voi. noi nu sintem prea multumiti de voi cu partidul comunistilor, cu slaba tendinta de apropiere de noi. viitorul vostru este in europa deci ar fi normal ca voi sa veniti spre noi chiar daca acum noi nu sintem prea multumiti de voi. in rest, daca aveti bani, o sa fiti bine primiti oriunde in lume deci cu atit mai mult in romania.
 
...sa nu generalizam...nu toti romanii ne urasc...ba mai mult,sentimentul este reciproc...si mai e ceva,uneori comportamentul conationalilor mei (moldoveni) ma facea sa ma simt absolut oribil in Romania,daca eu nu-i "iubesc",romanii de ce ar face-o?dar exista si oameni foarte inteligenti care cunosc istorie ....si nu-i urasc pe moldoveni...
 
Sunt tot felul de romani... ca si moldoveni.
Am cunoscut cativa inconstienti din Cluj,atata ura n-am vazut in viata mea,insa sunt si oameni cu suflet mare,tot din Cluj,n-am vazut in viata mea un moldovean care sa tina in felul asta la moldoveni cum o fac oamenii aia.Acum cred ca am mai multi prieteni romani decat moldoveni...deci nu e bine sa generalizam.
 
olenyka;209560 said:
...sa nu generalizam...nu toti romanii ne urasc...ba mai mult,sentimentul este reciproc...si mai e ceva,uneori comportamentul conationalilor mei (moldoveni) ma facea sa ma simt absolut oribil in Romania,daca eu nu-i "iubesc",romanii de ce ar face-o?dar exista si oameni foarte inteligenti care cunosc istorie ....si nu-i urasc pe moldoveni...
Foarte bine zis.

Numai ca titlul topicului este gresit. Posibil sa fie romani care "urasc" moldoveni, dar aceia nu stiu ce spun, si fac asta din prostie, fiindca o mare parte din romani chiar nu stiu nimic despre moldoveni(cei de peste Prut).
Pana acum doi ani nu stiam mai nimic despre Republica Moldova. Tin minte cand eram copil, cumparam masinutze de fier militare sau tankete de la piatza de vechituri("talcioc" sau "ocico", cum se spune prin Banat); jucariile astea erau facute in Rusia si le cumparam de la tarabele moldovenilor...sau cum ziceam noi, "de la Rusi". Prin cap nu mi-a trecut ca "rusii" astia de fapt vorbeau romaneste foarte bine.
 
Back
Top