De ce romanii ne urasc ?

Ca sunt scurti in minte, shi asta o spun fara sarcasm, ci adevarat.
Fiecare natie sau o anumita masa de oameni care traesc aceleasi evenimente shi le supara aceleashi probleme au unele caracteristeci comune, Ex:
moldovenii-- muncitori (indeosebi lucrul fizic), insa cam prostuti , deshi trebue de mentionat ca izvorul prostiei nu este lipsa creerului ci naivitatea cu care privesc lumea inconjuratoare, lumea intertesului sau capitalismului, in jur toti se rid de fratii nostri, insa sunt convins ca asta nu e pe mult timp. Deoarece moldovanului nostru de la tara, o data ii scuipi in suflet a doua oara, da a 3-a se intoarce cu spatele, shi mai bine-voitori ca fratii nostri nu gasesti.
Pe cind "FRATII" romiinii, fara indoiala cine le cunoaste neamul va spune "curve cu 12-e feti" shi sunt de acord cu aceasta afirmatie, "puturoshi", fricoshi (inafara de romi), shi cu cheptul umflat indeosebi de cind au intrat in UE, de parca fac parodie "natiei" SUA, da pentru ce nu-i recunosc, shi nu-i voi recunoaste ca frati ca sunt rai-voitori, shi nu numai fata de noi.
Desi sa nu fiu prea alb shi pufos trebue sa recunosc ca me-am depus actele pentru pasapor romin, pur necesitate ec., nimic de ordin sentimental-patriotic.
asta e!
 
cel putin ar trebui sa ai bunul simts sa taci din gura, daca tot ti-ai depus actele pentru cetatenie romana... nu iti este jena sa stai la mila puturoshilor astia si jegosilor, curvelor astea de romani, asa de rau voitori ca va dau inca si cetatenie....
stii eu spuneam ca nu conteaza motivele pentru care moldovenii doresc cetatenie, dar conteaza sa o primeasca... ei bun cand citesc mesaje din astea chiar imi vine sa ma mai gandesc la aspectul asta...

oricum, sa-ti fie rusine!
 
Dar de ce sa nu ne urasca?! Moldovenii si la ei in tara se urasc unul pe altul! Da,sint ''oraseni'' si ''tarani''.Diferenta se simte...insa ura apare cind vezi incultura, needucatia si obraznicia oamenilor! ''Tarani''--sint oamenii ce LUCREAZA LA PAMINT si nu au timp sa-si faca studiile, insa aceasta nu inseamna ca sint needucati. Foarte des am intilnit oameni de la tara care prin cultura si educatia sa au intrecut cu mult un orisicare orasean, desi nu aveau nici 10 clase terminate(obligatorii erau cindva doar 8 clase)! Cind asa persoana va pleca in strainatate comportamentul lui va fi timid si nici de cum nu va putea stirni ura cuiva. ''Orasenii''--sint persoane care au posibilitatea de a primi orice studii la dorinta, au acces la toate serviciile pentru a se simti confortabil, au la dispozitie mai mult timp liber pentru distractii, dar si distractiile sint variate... Comportamentul orasenilor in primul rind depinde de ''cei 7 ani de acasa'' si numai apoi de statutul sau in societate. Deseori moldovenii ''de la oras'' pot sa-si permita sa fie cu mult mai ticalosi si obraznici decit cei ''de la tara''...
Acum vreau sa mai numesc o categorie de oameni-moldoveni, din cauza carora si este urita populatia Moldovei la general, ''bishi''(aceasta afirmatie se refera si la genul femenin)--persoana fara educatie, care doreste sa aduca la cunostinta tuturor oamenilor ca, este ''culta'',''desteapta'', ''la moda'', ca este o persoana libera in comportament si ca nu-i pasa de opinia publica! Asa oameni se comporta la fel atit in tara proprie, cit si in afara ei!
 
rini-13;170381 said:
Dar de ce sa nu ne urasca?! Moldovenii si la ei in tara se urasc unul pe altul! Da,sint ''oraseni'' si ''tarani''.Diferenta se simte...insa ura apare cind vezi incultura, needucatia si obraznicia oamenilor! ''Tarani''--sint oamenii ce LUCREAZA LA PAMINT si nu au timp sa-si faca studiile, insa aceasta nu inseamna ca sint needucati. Foarte des am intilnit oameni de la tara care prin cultura si educatia sa au intrecut cu mult un orisicare orasean, desi nu aveau nici 10 clase terminate(obligatorii erau cindva doar 8 clase)! Cind asa persoana va pleca in strainatate comportamentul lui va fi timid si nici de cum nu va putea stirni ura cuiva. ''Orasenii''--sint persoane care au posibilitatea de a primi orice studii la dorinta, au acces la toate serviciile pentru a se simti confortabil, au la dispozitie mai mult timp liber pentru distractii, dar si distractiile sint variate... Comportamentul orasenilor in primul rind depinde de ''cei 7 ani de acasa'' si numai apoi de statutul sau in societate. Deseori moldovenii ''de la oras'' pot sa-si permita sa fie cu mult mai ticalosi si obraznici decit cei ''de la tara''...
Acum vreau sa mai numesc o categorie de oameni-moldoveni, din cauza carora si este urita populatia Moldovei la general, ''bishi''(aceasta afirmatie se refera si la genul femenin)--persoana fara educatie, care doreste sa aduca la cunostinta tuturor oamenilor ca, este ''culta'',''desteapta'', ''la moda'', ca este o persoana libera in comportament si ca nu-i pasa de opinia publica! Asa oameni se comporta la fel atit in tara proprie, cit si in afara ei!

mai omule...nu uraste nimeni pe nimeni
cel putin nu mai mult decat in alte tari
eu sunt in italia si aici cei din sud ii numesc pe cei din nord "mamaligari", iar cei din nord ii numesc pe cei din sud tarani...

si romanii care "urasc" pe moldovenii de la est de prut, sunt tot "bishi", cel putin conform definitiei de mai sus si tot definitia de mai sus se aplica indiferent de nationalitate, cetatenie, sex, religie bla bla

prostia e universala si omniprezenta ... asa e fiinta umana
 
PainGiver;170541 said:
mai omule...nu uraste nimeni pe nimeni
cel putin nu mai mult decat in alte tari
eu sunt in italia si aici cei din sud ii numesc pe cei din nord "mamaligari", iar cei din nord ii numesc pe cei din sud tarani...

si romanii care "urasc" pe moldovenii de la est de prut, sunt tot "bishi", cel putin conform definitiei de mai sus si tot definitia de mai sus se aplica indiferent de nationalitate, cetatenie, sex, religie bla bla

prostia e universala si omniprezenta ... asa e fiinta umana

Puishorule,inteleg foarte bine, ca catre mine sau tine, nimeni nu simte ura, am luat-o la general... M-am raferit la noi, stiind ca nu pot da alte exemple, dar aceasta nu exclude ceea ce ne-ai relatat despre italieni sau alte natoinalitati!
Sint de acord: ASA E FIINTA UMANA!
 
de ce romanii ne urasc? Ei nu ne urasc, ci ne taxeaza la orce actiune gresita pe care o facem noi. Adevaru e ca noi suntem diferiti de ei prin comportament si mai ales prin accent. Lucru asta nu se intampla numai cu cei din moldova ci si cu alti romani din zone diferite ale tarii . De exemplu eu sunt mutat in romania de la 12 ani, si numai la inceput radea lumea de accentu meu. Acum mi-am modificat atat accentu cat si comportamentu si lumea ma acceptat. De exemplu acum, ei nici nu mai fac diferenta, si de multe ori nici nu-i mai intereseaza ca sunt moldovean. Vreau sa-ti dau un exemplu concret: acum cativa ani am fost la finala din cupa romaniei ''otelu Galati cu DDinamo'' si am stat in galeria lu dinamo, si ceam auzit , numai injuratui la adresa adversarilor , si reproduc ce spuneau ''moldoveni prosti, sarme coxari etc.''
Deci nu tre sa spunem ca romanii ne urasc . Daca ne-ar ura ei , inseamna ca se urasc si intre ei. Nu, asta este o aberatie. Pur si simplu romanii sunt o natie care te taxeaza foarte repede fie ca esti moldovean, italian si chiar roman. Faptu ca suntem marginalizati uneori asta nu inseamna ca ne urasc pe noi ca natie, chiar as spune ca noi impreuna suntem o aceeas natie si majoritatea romanilor recunosc asta. Mai grav e ca noi, moldovenii spunem ca nu suntem de aceeas origine si ca mai degraba neam fi tras din neam rusesc, si nu vedem ca avem aceeas limba chiar daca la momentul de fata practic limba oficiala este cea ruseasca, ca avem aceeas cultura.
In final iti dau un sfat: daca vrei sa fii apreciata de romani adapteaza la conditiile lor, si lucru asat nu ai sal vezi numai la romani ci si la toate popoarele din lume ''fiecare are propriul stil de viata''

vreau si eu niste titluri de melodii rusesti mai noi si misto, ca-mi plac

Ma asta nui vreo intrebare comunista. Si ca sa fim mai uniti fetelor dati si mii idi-ul vostru. In lista mea nu am nici o moldoveanca sau chiar vrun pmoldovean. I-am zis lu varmio de la cahul sami dea vrun id de moldoveanca sau moldovean sami mai amintesc de casa si mi-a zis ca el nu stie ce-i ala messenger. Astept raspuns
 
Eu pot sa va spun ca nu cunosc pe nimeni care sa va urasca. Sunt romanca, nascuta in celalalt capat al tarii. Apelativul de "moldovean" nu se refera la voi ci are legatura cu opera facuta de "iubitul conducator" din "epoca de aur" care s-a gandit sa mute polulatia tarii in toate directiile. Acuma, cand intr-o regiunge civilizata au fost adusi din moldova (molodova romaneasca, regiunea) nu stiu cati tarani (pt. ca asa era procedeul) care nu aveau nici o legatura cu normele de educatie s-a nascut vorba ca "te porti ca un moldovean", repet, nu are legatura cu Republica Moldova. Am prieteni din republica Moldova, ma amuza teribil accentul, cum si pe altii ii amuza accentul meu. Si ca sa fie clar ca problema sta asa, va spun ca cel putin 4 din 6 romani vor unirea cu Moldova chiar daca pe plan economic nu e o idee straclucita. Vi se pare asta ura?
 
ioanaa;179246 said:
Eu pot sa va spun ca nu cunosc pe nimeni care sa va urasca. Sunt romanca, nascuta in celalalt capat al tarii. Apelativul de "moldovean" nu se refera la voi ci are legatura cu opera facuta de "iubitul conducator" din "epoca de aur" care s-a gandit sa mute polulatia tarii in toate directiile. Acuma, cand intr-o regiunge civilizata au fost adusi din moldova (molodova romaneasca, regiunea) nu stiu cati tarani (pt. ca asa era procedeul) care nu aveau nici o legatura cu normele de educatie s-a nascut vorba ca "te porti ca un moldovean", repet, nu are legatura cu Republica Moldova. Am prieteni din republica Moldova, ma amuza teribil accentul, cum si pe altii ii amuza accentul meu. Si ca sa fie clar ca problema sta asa, va spun ca cel putin 4 din 6 romani vor unirea cu Moldova chiar daca pe plan economic nu e o idee straclucita. Vi se pare asta ura?

Servus Ioanaa ! si eu stiam ca prin Ardeal atitudinea fata de moldoveni (basarabeni) e mai toleranta, dar cred ca initiatorul topicului se referea in primul rand la bucuresteni. De fapt, la Bucuresti sunt tratati ca "straini" si moldovenii (din provincia istorica Moldova) si ardelenii si maghiarii si svabii TOTI si in primul rand ... basarabenii ! ce mai e ! patriotism de mahala damboviteana.

Apropos, cred ca aici se vorbeste in special despre atitudinea si aroganta bucurestenilor fata de BASARABENI, nu fata de moldovenii din Moldova (provincia istorica). De fapt "xenofobia dă Bucurăşiti" o vezi cam peste tot si fata de toti romanii din alte provincii romanesti .

P.S. si mie imi place accentul tau :P
 
Cam acelasi lucru se intampla cu basarabenii in Rusia. Poate ca unii ne considera concetatenii tzarani de joasa spetza... Ar trebui sa facem ceva
 
Eu m-am mutat in Bucuresti acum multi ani, si vreau sa spun ca am fost primita foarte bine, iar cand iti spun de faptul ca atitudinea este pozitiva ma refer mai ales la bucuresteni. Are sa te surprinda faptul (m-a surprins si pe mine intr-un mod foarte neplacut) ca cei din partea de vest a tarii sunt mult mai inchisi si mai neprimitori. E ok sa fii in trecere, o zi, doua, daca vrei sa stai mai mult...nu se mai uita asa frumos la tine. Aualeu, nu vrei sa stii cum sunt priviti ungurii (de ce crezi ca a fost atatia ani Funar primarul Clujului?), iar in banat oamenii vor autonomie regionala pt. ca au senzatia ca s-ar gestiona mai bine singuri si asta le de o stare de respingere fata de orice alta regiune. Dar pana la urma toti suntem romani si daca maine s-ar face un referendum pt. unirea cu Republica Moldova, rezultatul ar fi de departe pro unire. Avem si noi micile noastre neintelegeri dar in final conteaza omul si nu trebuie sa plecam cu idei preconcepute. Si oricat de ciudat suna, Bucurestiul e singurul oras din tara unde dupa ce stai cativa ani devii bucurestean, muta-te spre ex. In Cluj sau Timisoara, si chiar daca te accepta, niciodata nu au sa uite de unde esti si au sa te taxeze la prima greseala punand-o pe seama regiunii din care provii (am vazut asta, si e trist) si nu ma refer doar la voi, poti sa fii din orice alta regiune a tarii.
 
Eu nu am nimic cu "moldovenii",adica etnicii romani din basarabia,dar pot sa zic ca mi se face pielea ca de gaina cand vad o masina cu numar de republica moldova parcata in fata blocului meu sau in curtea scolii pentru ca nu stiu daca soferul e racket sau moldovean-roman,iar racketii sunt renumiti pentru diverse activitati...acum doi ani era mare problema in orasul unde locuiesc ca racketii au rapit doua fetite de clasa I din curtea scolii.Imi aduc aminte ca il instruiam pe fratele meu sa evite oamenii cu par blond-spalacit si cu fata rosie.Eu cred ca foarte multi oameni din Romania nu mai fac diferenta intre racketi si moldoveni si se tem de moldoveni asemanator cum in Occident,lumea ii considera pe romani-tigani.In concluzie,romanii nu va urasc dragi romani,ci sunt retinuti fata de dumneavoastra din cauza racketilor.Adevarul este ca dupa atatea nesimtiri ale Rusiei,transnistrenilor,Ucrainei,si liderilor politici comunisti/rusi din Republica Moldova,mai degraba romanii ii prefera pe unguri cu toate pacatele lor.
 
da...sunt renumiti raketii moldovveni in ro..
numa e o plecat o amica(ieseanca) de la mine...si a inceput sa-mi povesteasca despre moldoveni..cica is banditi..omor oameni pe bani..vai ma ingrozeam cind ascultam..am incercat sa-i lamuresc cum stau lucrurile da nici o sansa, ea deja era ferm convinsa ca e asa cum stia...
parca am fi o tara de criminali...oricum se pare ca nici ministerul de externe nu prea se oboseste sa schimbe imaginea tarii daca astfel suntem catalogati
 
Back
Top