De ce romanii ne urasc ?

motivul asta al racketilor apare si in filmul "filantropica" al lui nae caranfil,in care un racket ii spune personajului principal ca o sa aiba grija sa il duca la vladivostok sa isi petreaca restu vietii acolo daca nu ma insel.oricum,ceva asemanator am vazut demult tare filmu dar e graitor petru imaginea mafiotului "rus" din Republica Moldova.
Aaaa,si nu stiu daca prindeti "Antena I" sa o vedeti Natasha de la Divertis,care il idolatrizeaza pe Igor Smirnov.Si tot rusii din Moldova ne vand tigari si vodka la negru la jumate de pret fata de cat ar costa aceleasi chestii aici in tara.Oamenii astia va strica imaginea de romani,care sunt vazuti ca mafioti si pro-rusi.
Oricum nu trebuie sa uitam ca unul dintre presedintii Romaniei post-decembriste,bun sau rau cum o fi fost,provine din Tighina.Cred ca pentru moldoveni care vin sa studieze sau sa isi faca o viata noua in Romania exista un moment initial rezerva,insa cand oamenii se conving ca persoana respectiva apartine aceluiasi popor,aceleiasi culturi rezerva aceea dispare.
 
dap,atat stiu ca emil constantinescu e din tighina,nu m-a prea impresionat ca presedinte,da stiu sigur ca e transnistrean:P ce urat suna transnistrean lol
 
Titlul acestui forum e nedrept si incorect,eventual putea sa fie "Oare romanii ne urasc?".Premiza e falsa,romanii nu va urasc mai mult decat se urasc uneori pe ei insisi.Si celui care semneaza "Viu" pot sa-i spun ca daca toti basarabenii ar fi ca el,cu siguranta ar fi urati.Pot sa-i garantez ca se inseala,romanii nu sunt asa cum ii catalogheaza el.Fara discutie ca exista si oameni care corespund profilului respectiv,dar din fericire,nu sunt foarte multi.Pun pariu ca asemenea uscaturi exista si la voi.Un exemplu foarte bun ai fi chiar matale,domnule "Viu".Esti un ipocrit si lipsit de bun simt.Si apropo de fricosi,iti garantez ca daca te-as intalni,ti-as dovedi ca te inseli.Asa ca daca ai drum prin Suceava,da-mi un telefon:074*******
 
Sunt roman din Bucuresti, nascut si crescut aici. Am dat din intamplare peste topicul asta. De unde pana unde impresia ca va uraste cineva? Eu am avut prieteni in facultate moldoveni si am mancat aceeasi omleta din 2 oua impartita la 5 persoane, am fost si am ramas prieteni buni. Am colegi de serviciu din MD si ne intelegem super si nimeni nu trateaza pe nimeni in alt fel!
Problema e ca aici nu se stie mai nimic din ce se intampla la voi si nici nu prea intereseaza pe nimeni ce-i drept!
Pentru cei mai tineri, eu am 30 ani, care nu stiu ce a fost si de ce suntem 2 tari distincte acum e prea mare bataie de cap sa afle ceva.
Nici noi nu o ducem prea bine, poate de aia ne vedem de grijile noastre si din pacate nu ne prea intereseaza de altii.
Si cel mai rau e ca impresia aproape generala aici e ca voi tineti cu rusii si nici nu vreti sa auziti de o eventuala unire cu romania. Eu stiu ca nu e chiar asa dar, acum sincer, de ce mama naibii tot votati cu comunistii?? In ritmul asta n-o sa se schimbe nimic prea curand.
Dar eu sincer nu sunt de acord ca romanii va urasc.
 
andrei_victor;188361 said:
dap,atat stiu ca emil constantinescu e din tighina,nu m-a prea impresionat ca presedinte,da stiu sigur ca e transnistrean:P ce urat suna transnistrean lol

Pe vremea aceea Tighin nu era in Transnistria ca acum. Si mai e o personlitate politica nascuta in Basarabia: Nicolae Vacaroiu - nascut la Cetatea Alba.
 
salut!
romanii va urasc? de unde si pana unde ati ajuns la concluzia asta? eu sunt roman 150% si n-am nici un sentiment negativ la adresa moldovenilor. cu toate ca sunt foarte tanar,stiu ca facem parte din acelasi neam si cum am putea sa ne uram intre noi? am avut in liceu colegi din rep. moldova si nimeni nu i-a vazut altfel,nu s-au simtit nici o clipa discriminati. cred ca ati tras o concluzie pripita. citeam mai sus postul lui Iany cum ca voi tineti cu rusii..dupa cate vad eu de aici din romania asta cam asa e,presedintele vostru stiu ca nu prea este pro-romania.
cat despre comunism-da,niciodata nu a fost un sistem care a inflorit o societate,ci dimpotriva,a ofilit-o. chiar daca sunteti condusi de comunisti,sa stiti ca romanii nu va urasc.cei mai multi nici nu stiu multe despre situatia voastra decat ca sunteti pro mama rusia, iar privirile noastre sunt demult indreptate spre occident.
cat despre ura,sa stiti ca nu suntem xenofobi!
 
Trist... sa vad ca exista un asemenea topic pe un site basarabean.
Eu am ajuns pe acest forum strict dupa cautarea unor cuvinte cheie din spatiul "Psihologie" al forumului. Am observat ca vorbiti altfel... si... desi am multi prieteni moldoveni (nu de peste prut), nu m-am impiedicat sa cred ca asa vorbesc ei cand vor sa fie moldoveni. N-am avut idee ca e site basarabean pana acum, cand am dat de acest topic.
Un minimum de bun simtz daca avea creatorul topicului, putea spune "De ce ne urasc unii romani ?", caci eu nu-mi voi asuma niciodata sentimentul de ura, cu atat mai putin fatza de niste romani separati de o granitza impusa de vointze exterioare si rauvoitoare populatiilor in cauza.
Foarte urat din partea voastra. E drept, n-am putut sa citesc toate posturile dar am observat ca balantza inclina catre cei care incearca sa gaseasca motive pentru care, romanii urasc moldovenii (ca si cand ar fi o realitate).


Later Edit: Bun, am citit si am vazut ca e vorba de bucuresteni si ura lor, nu neaparat de romani. Trecand peste faptul ca m-am nascut si-am locuit numai in bucuresti.... sa zicem ca fiind capitala tzarii.... de-a lungul timpului s-au scurs multe chestii... care s-au combinat... au devenit statute si au inceput sa puta, sa emane idiotenie, prostie, incultura, preconceptii, aroganta nejustificata, etc. Cred ca toate capitalele tarilor cel mult in curs de dezvoltare, cum este romania, se confrunta cu riscul de a atrage multe feluri de oameni care dau multe feluri de reactii. Plus de alta, tot fiind capitala... viata e mult mai alerta. Stati linistiti dragi moldoveni ca si mie imi sunt nesuferiti bucurestenii cum ziceti voi ca va urasc ei pe voi. Ei habar n-au pe ce lume traiesc.. si voi puteti sa vorbiti despre rautate. Majoritatea sunt dobitoace care nu stiu altceva decat Dan Diaconescu in direct, ziarul Libertatea... si sa mearga o data pe luna in hipermarket sa umple un carucior d-ala cu mezeluri ieftine.
O sa va zica tot bucurestiu ca nu va uraste nimeni dar complexul unora de inferioritate nu va disparea niciodata.
Din nou - trist !
 
Romanii nu ne urasc!!!!!!
Romanii,ca orice om,urasc proshtii..K e prostu moldovean sau african nu conteaza absolut deloc..
Intrebarea p care ar trebui sa ne-o adresam este de ce majoritatea moldovenilor sunt proshti..sau mai degraba porci care-shi baga copita in treuca dupa ce li s-a dat sa manance..totsi care se duc in RO ashteapta sa li se dea..k suntem fratsi sh alte alea..iar dak se gaseshte vreun suflet bun sa dea,ei ishi bat joc..se urva in cap sh paraziteaza pe bunatatea altora..
cine se duce nu neaparat in RO, ci in orice colts de lume sh obtsine lucruri cu munca lui,e apreciat de toata lumea..iar cine e parazit nu e agreat nicaieri..
 
andrei_victor;188361 said:
dap,atat stiu ca emil constantinescu e din tighina,nu m-a prea impresionat ca presedinte,da stiu sigur ca e transnistrean:P ce urat suna transnistrean lol

knd era Constantinescu preshedinte iar pe statul moldovenesc il durea in cot de copiii dotatsi din tsara..Constantinescu a oferit elevilor moldoveni kre au luat locuri bune la olimpiadele shcolare vreo 50 de excursii in RO, (5 zile excursie prin tsara cu vizitarea celor mai importante monumente si 5 zile la mare la Navodari) cu totul inclus..Shtiu pt k am fost sh eu..
Acum te-a impresionat vreun pic?
 
Crazy4LifeTime;193331 said:
knd era Constantinescu preshedinte iar pe statul moldovenesc il durea in cot de copiii dotatsi din tsara..Constantinescu a oferit elevilor moldoveni kre au luat locuri bune la olimpiadele shcolare vreo 50 de excursii in RO, (5 zile excursie prin tsara cu vizitarea celor mai importante monumente si 5 zile la mare la Navodari) cu totul inclus..Shtiu pt k am fost sh eu..
Acum te-a impresionat vreun pic?

Ha,am fost si eu in excursia aia!
Ai uitat sa zici ca ne-au dus si la Peles:D
Apropo,tu cand ai fost?Poate am fost impreuna :)
 
alejandro;193338 said:
Ha,am fost si eu in excursia aia!
Ai uitat sa zici ca ne-au dus si la Peles:D
Apropo,tu cand ai fost?Poate am fost impreuna :)

da ne-au dus si la Peles..
vara 2001..

acum am plecat singura in Ro..sh acolo raman..
Sh..culmea!! - nu ma urashte nimeni..am o groaza de prieteni sh cunoscutsi sh in 3 ani nu am avut nish un conflict cu nimi..pt k sunt din md..
 
Ce faza... Pai shi daca un taran vine in Chishinau shi eu il trimit pentru ca ma-nerveadza. Are el oare dreptul sa zica ca Chishinauienii urasc taranii sau ca eu urasc taranii ??? NO!!!
Shi daca un roman va fi pentru mine ca un hemoroid shi eu l-as trimite. Ar avea romanii dreptul sa spuna ca la o adica noi uram romanii ??? NO!!!
In plus fetelor nu aveti de ce sa va faceti griji.Romanii ne iubesc. lol :aww:
Da cu baietii putem sa-i intelegem de ce nu-i aceeasi chestie. :D Ar trebui shi ei sa se adreseze la romance, nu la romani. :D
 
A spune ca romanii ne urasc e o prostie! 3 ani in Ro si nu am avut nicio problema. Si cand ma intreaba cineva de unde sunt, le zic ca din Md. Nu ascund niciodata acest lucru. Probleme? in nici un fel!!! Dimpotriva, din partea unora simt si un fel de apreciere. Nu neg, poate mai sunt si fel de fel de mitocani (ca oriunde in lumea asta), dar a generaliza, e o greseala!!!
 
Basarabinho;196546 said:
A spune ca romanii ne urasc e o prostie! 3 ani in Ro si nu am avut nicio problema. Si cand ma intreaba cineva de unde sunt, le zic ca din Md. Nu ascund niciodata acest lucru. Probleme? in nici un fel!!! Dimpotriva, din partea unora simt si un fel de apreciere. Nu neg, poate mai sunt si fel de fel de mitocani (ca oriunde in lumea asta), dar a generaliza, e o greseala!!!

De acord cu tine.Eu la fel sunt de 3ani in RO sh niciodata nu am fost tratata diferit doar pt k sunt din MD..
 
Va asigur ca romanii din Romania urasc pe Moldovenii din Moldova mai putin decat urasc rusii din Rusia pe rusii din Moldova.
 
Back
Top