de la moderator

Iata o situatie pe care mi se pare firesc sa o intalnesc! Mai ales cand pe acest forum sunt si romani din Romania. Ori ideile pe care le-a prezentat Sfinx-ul mai sus, exprima o realitate romaneasca. Si aceasta atitudine a Sfinx-ului nu il caracterizeaza doar pe el, ci ii caracterizeaza pe romani in mare parte. De ce aceasta atitudine? Hmmmmmmmm, radacinile acestei situatii sunt mult prea adanci pentru a dezvolta subiectul acum si aici. Crede-ma ca s-ar putea scrie o enciclopedie in multe volume despre "iubirea" de care se bucura rusii in randul poporului roman.

Cat despre ce reprezinta rusii in RM, asta e in primul rand problema moldovenilor. Desi crede-ma ca am vazut si alte tari foste sovietice si pot spune ca nu peste tot atitudinea bastinasilor este aceeasi. Daca ma gandesc numai la tarile baltice unde populatiile locale si-au pastrat intotdeauna identitatea si nu au acceptat ca ea sa le fie inlocuita de o alta rusificata. Ceea ce n-as putea spune despre Moldova. Dar ma rog, fiecare si le stie cel mai bine pe ale lui, asa ca n-o sa ma gasesc chiar eu acum sa judec modul in care fiecare popor isi aranjeaza lucrurile la el acasa. Fiecare e liber sa faca ce doreste acasa la el, la fel cum fiecare membru al acestui forum este liber sa aiba o parere sau alta despre cineva sau ceva anume.
 
In Ro se scria "roman" dinainte de a se adopta grafia cu "a" (n-am diacritice, dar intelegeti voi la ce ma refer). Iar dictionarul lui Stati se numeste "moldovenesc - romanesc"
 
Unoltean;162745 said:
Iata o situatie pe care mi se pare firesc sa o intalnesc! Mai ales cand pe acest forum sunt si romani din Romania. Ori ideile pe care le-a prezentat Sfinx-ul mai sus, exprima o realitate romaneasca. Si aceasta atitudine a Sfinx-ului nu il caracterizeaza doar pe el, ci ii caracterizeaza pe romani in mare parte. De ce aceasta atitudine? Hmmmmmmmm, radacinile acestei situatii sunt mult prea adanci pentru a dezvolta subiectul acum si aici. Crede-ma ca s-ar putea scrie o enciclopedie in multe volume despre "iubirea" de care se bucura rusii in randul poporului roman.

Cat despre ce reprezinta rusii in RM, asta e in primul rand problema moldovenilor. Desi crede-ma ca am vazut si alte tari foste sovietice si pot spune ca nu peste tot atitudinea bastinasilor este aceeasi. Daca ma gandesc numai la tarile baltice unde populatiile locale si-au pastrat intotdeauna identitatea si nu au acceptat ca ea sa le fie inlocuita de o alta rusificata. Ceea ce n-as putea spune despre Moldova. Dar ma rog, fiecare si le stie cel mai bine pe ale lui, asa ca n-o sa ma gasesc chiar eu acum sa judec modul in care fiecare popor isi aranjeaza lucrurile la el acasa. Fiecare e liber sa faca ce doreste acasa la el, la fel cum fiecare membru al acestui forum este liber sa aiba o parere sau alta despre cineva sau ceva anume.

Confirm ceea ce a scris Unoltean aici.Am vaga banuiala ca in Romania moartea este mai iubita decat civilizatia ruseasca.Un motiv personal pt "a iubi rusii":dupa ce in 44 Romania a capitulat intr-un final paduchiosii "eliberatori" au ajuns si in Banat,unde au dovedit inaltul nivel de civilizatie la care se aflau violand femeile fara aparare si furand tot ceea ce nu s-a putut ascunde pana la venirea lor.Am avut un unchi impuscat de un animal in ultimul stadiu de betie pt ca a refuzat onoarea de a-i fi violata sotia.
 
Sfinx;162710 said:
E drept ca ulterior si-a mai indulcit tonul, dar romanofobia transpare in mod constant din mesajele ei. In cazul nostru concret, isi bate joc de initiativele si actiunile lui Basescu si mai ales de cele care sunt de natura a-i supara pe rusi..

Arata unde in mesajele din ultima vreme - 2-3-5-6-7 luni fac afirmatii romanofobe. Insa modul in care privesti ''problema Basescu'' ma distreaza intrucit in opinia dumitale orice persoana care din motive intemeiate sau nu (asta tine de fiecare) nu-l place pe acest adevarat pacificator din Bazinul Marii Negre,luptator impotriva coruptiei,neprihanit si neatins de viciul coruptiei si neafiliat niciunui interes economic,sa inteleg ca el este ''dusman al statului'' si ''romanofob''. Prin urmare orice persoanna care nu il simpatizeaza pe Basescu isi bate joc de romanism si ii iubeste pe rusi?Daca raspunsul este afirmativ,de ce nu poporul roman nu il proclama presedinte pe viata,pontifex maximus ?
 
aici nu se face politica.
se discuta probleme organizatorice, plangeri si penalizari.

eu v-am avertizat pentru ca tonul discutie nu era normal... si jignirile erau iminente... si astfel urmau si penalizarile... plus ca trebuie sa invatam sa ne respectam unul pe altul. atata tot.
despre rusi si ce au facut sau nu au facut la temele destinate lor.
 
Re: Mutarea temei "Imnul Republicii Moldova"

Politica nu are nimic de-a face cu bautul moldovenilor. pe langa faptul ca unii useri s-au simtit jigniti de acel text... umorul ii bun atunci cand ii cu gust si bun simt.
am avut tot dreptul sa il mut...
 
Nu ca ar conta, mi-e tot una unde-i tema. Nu lua in serios.

Cat despre politica si bautul moldovenilor astea au foarte multe in comun. Ba chiar se determina uneori una pe alta... Bautul conteaza la alegeri, relatiile politice cu Rusia afecteaza bautul... Tema e profunda. As citi cu placere o teza de masterat pe acest subiect.

Poza e a ta?
 
Stii care-i culmea spam-ului ? Asta. :D

Sa spamuiesti ca moderator o tema administrativa de la Politica, conversand despre propriul avatar. :super:
 
deci in atentia userilor UnOltean, Rapax si Mefisto...
faptul ca intra si persoane din Romania pe acest forum este binevenit. faptul acesta pe undeva arata ca lumea de acolo se gandeste si la ce se intampla pe aici. si de accea cand am vazut atatia useri de dincolo de Prut, m-am bucurat...
insa....
nu m-am asteptat ca atitudinea voastra sa fie atat de agresiva si de jignitoare cu niste oameni care nu v-au facut nimic... sunteti dezinformati si acest lucru nu pare sa va afecteze... nu cititi ce scriu restul oamenilor de pe forum si aveti pertentia sa vi se explice lucruri care deja au fost discutate de mii de ori pe acest forum... credeti-ma ca nu avem aceasta obligatiune. daca v-ati inregistrat faceti bine si cititi ce s-a scris pe forumul asta...

rapax, despre situatia politica in Md sunt nu stiu cate tema... ia si citeste domnule, ca doar nu o sa scriem acelasi lucru pentru fiecare user nou... si mai lasa atitudinea asta de superioritate pe care o abordezi in ultimele zile, ca nu duce la nimic bun si nu faci decat sa adanacesti problemele care deja exista...

asa ca sper ca nu o sa trebuiasca sa ma repet... daca nu va temperati atitudinea si nu incetati sa jigniti oamenii de pe acest forum, atunci vom schimba si noi atitudinea. ca nu suntem obligati sa suportam rahaturile voastre...
 
adrenalina;169766 said:
deci in atentia userilor UnOltean, Rapax si Mefisto...
faptul ca intra si persoane din Romania pe acest forum este binevenit. faptul acesta pe undeva arata ca lumea de acolo se gandeste si la ce se intampla pe aici. si de accea cand am vazut atatia useri de dincolo de Prut, m-am bucurat...
insa....
nu m-am asteptat ca atitudinea voastra sa fie atat de agresiva si de jignitoare cu niste oameni care nu v-au facut nimic... sunteti dezinformati si acest lucru nu pare sa va afecteze... nu cititi ce scriu restul oamenilor de pe forum si aveti pertentia sa vi se explice lucruri care deja au fost discutate de mii de ori pe acest forum... credeti-ma ca nu avem aceasta obligatiune. daca v-ati inregistrat faceti bine si cititi ce s-a scris pe forumul asta...

Draga mea, in primul rand as vrea sa stiu si eu ce jigniri am adus acestor oameni? Nu agreez un limbaj intesat de invective, asa ca m-am straduit sa nu folosesc astfel de termeni! Dar am incercat sa prezint cu niste cuvinte cat se poate de onorabile, cam care este pozitia multora dintre romani in anumite probleme prezente pe forum. Atunci cand n-am avut nimic de spus, am tacut! Daca tu consideri ca a prezenta opinii contrare celei pe care o ai tu sau pe care o au altii, am jignit pe cineva, atunci cred ca va trebui sa mergi la DEX si sa mai citesti o data care este definitia data cuvantului JIGNIRE! Am prezentat niste puncte de vedere si voi continua sa le prezint, bineinteles exceptand cazul in care vei considera ca trebuie sa fiu interzis pe acest forum. Nu cred ca forumurile sunt niste locuri in care se pot exprima numai anumite idei si unde altele trebuie interzise pentru ca sunt in contradictie cu cele oficiale! Daca nu va convine ce cititi, ar trebui sa va puneti in primul rand intrebarea: DE CE ACESTI OAMENI GANDESC ALTFEL DECAT NOI? Cand veti face acest gest, deja veti face un pas mare in directia intelegerii democratiei! Pentru ca, nu-i asa, libertatea de expresie este prima conditie a unei democratii!
 
si de aceea nici macar nu te-am cenzurat... am facut un apel la voi sa citit ceea ce s-a scris inainte, pentru ca este obositor sa tot scrii acelasi lucru de fiecare data... sincer nu m-am referit neaparat la tine, cat la toti cei care au scris in ultimele zile. nu ati observat poate ca tonul vehement va apatine doar voua si atat... restul userilor au incercat sa explice niste chestiuni pe care voi le ignorati si tot repetati acelasi lucru la infinit... cateodata am impresia ca ma obosesc sa scriu degeaba, pentru ca oriucm nu veti citi...

Rapax... exista teme despre Romania pentru ca nu sunteti unicii ultilizatori romani de pe forum... pentru ca multi molodveni scriu din Ro... si cel mai puternic argument ii ca nu aveti monopol pe ce se intampla in tara aia... cred ca avem dreptul sa discutam despre ce ne intereseaza...
 
adrenalina;169766 said:
deci in atentia userilor UnOltean, Rapax si Mefisto...

1."deci "- se foloseste atunci cand se trag concluzii si nu isi are locul aici. Locul lui e in josul paginii. Jurnalismul joaca feste.

faptul ca intra si persoane din Romania pe acest forum este binevenit. faptul acesta pe undeva arata ca lumea de acolo se gandeste si la ce se intampla pe aici. si de accea cand am vazut atatia useri de dincolo de Prut, m-am bucurat...

2. Ma indoiesc. Atitudinea atotstiutoare a a majoritatii celor din stanga Prutului ma fac sa sustin asta.

insa....

nu m-am asteptat ca atitudinea voastra sa fie atat de agresiva si de jignitoare cu niste oameni care nu v-au facut nimic...

3. Daca adevarul este jignitor si agresiv, atunci ai dreptate. Din cauza asta au aberat cativa pe la " gainarii...." si nu numai Renegatul este in cauza, pe trei pagini, pentru ca erau eleganti in exprimare. Nu mai vorbesc de mancarimi.

sunteti dezinformati si acest lucru nu pare sa va afecteze... nu cititi ce scriu restul oamenilor de pe forum si aveti pertentia sa vi se explice lucruri care deja au fost discutate de mii de ori pe acest forum... credeti-ma ca nu avem aceasta obligatiune. daca v-ati inregistrat faceti bine si cititi ce s-a scris pe forumul asta...

4. Desigur, tot ce nu este convenabil, este lipsa de cultura, de citit, de gandire logica,etc. Sper ca ne vom intoarce la carte sa ne informam. Eu cel putin o fac des. Si apropos, am absolvit cursurile Universitatii Bucuresti, pe vremea cand la admitere concurau de la 15 la 100 pe un loc. Numele de Mihai Epuran iti spune ceva?

rapax, despre situatia politica in Md sunt nu stiu cate tema...

5. Asta nu era pentru mine, ci pentru un pusti caruia ar fi trebuit sa-i raspunda cineva. As zice ca era macar treaba moderatorului.

ia si citeste domnule, ca doar nu o sa scriem acelasi lucru pentru fiecare user nou...

5. Citesc, citesc.

si mai lasa atitudinea asta de superioritate pe care o abordezi in ultimele zile, ca nu duce la nimic bun si nu faci decat sa adanacesti problemele care deja exista...

6. Fata de niste copii, cum sunt marea majoritate a celor de pe forum, imi permit sa adancesc problemele. Altfel nu pot fi rezolvate. Cuvantul "maieutica" va spune ceva?Cat despre superioritate, ce sa zic?

asa ca sper ca nu o sa trebuiasca sa ma repet... daca nu va temperati atitudinea si nu incetati sa jigniti oamenii de pe acest forum, atunci vom schimba si noi atitudinea.

7. Imi plac la nebunie amenintarile. Chestia cu jignirile - hai sa fim seriosi.

ca nu suntem obligati sa suportam rahaturile voastre...

8. Superb exemplu de autosuficienta si educatie inalta. Exista si reciproca.

Acestea fiind zise va urez multe succese in munca. Va rog de asemenea sa ma penalizati cu excluderea pentru lipsa mea de penitenta.

Al dvs...... etc. etc.
 
of, nu am chef sa caut in smileuri, dar sa stiti ca va apalud domnule profesor pentru capacitatea dumneavoastra profunda de analiza...

va mai anunt ca stapanirea unor anumiti termeni nu da dovada de inteligenta neaparat, iar cei care ii folosesc ca la parada se numesc demagogi... cam asa cum ati scris dumneavoastra in acest mesaj plin de elocinta si cunoastere profunda a limbii romane...

in rest, nu mai am nimic de adaugat... pentru ca imi dau seama ce fel de profesor sunteti... credeti ca detineti tot adevarul... si va mai plangeti ca in MD ii coomunism... gandirea dumnevoastra nu este prea departe de aceasta ideologie...

a dumneavoastra, etc, etc, etc...
 
in primul rand ma voi adresa utilizatorilor care au scris in ultimele zile pe aici.
va anunts ca nu imi place cum evolueaza discutiile si mai ales nu imi place tematica aleasa... indiferent ce veti spune, va naunts pe cei din Garda de Fier ca nu va voi lasa sa transformati forumul in locul vostru de propaganda... sunteti extremisti si bolnavi la cap crezand ca veti putea resuscita ceva ce din start era murdar. ca unii vad ca sunt impresionati de prostiile voastre, fiind disperati, nu ma va determina sa accept in continuare anumite chestiuni.

ultimele teme nu isi au rostul pentru ca sunt antisemite in viziunea mea si sunt rasiste, asa cum si mesajele voastre sunt pline de ura, nervi si agresivitate. asa ca daca nu va clamati sterg temele in totalitate si banez toti membrii care au sustinut Noua Dreapta. chiar daca o sa vi se para incorect... dar am dreptul sa apar acest forum de oameni ca voi.

ps: Radu, va fi tot inapoi peste o luna cand expira penalizarea ta.
 
Back
Top