de la moderator

am mutat discutia despre monarhie intr-o tema separata, unde va puteti concentra numai asupra acestui subiect. tema se numeste Monarhie vs, Republica. sper ca se potriveste titlul. daca nu, astept sugestii.
 
temele au fost ascunse, dar nu sterse. va rog sa nu ii mai raspundeti lui Radu si el se va calma si va disparea... nu vreau sa se transforme intr-un circ fara sfarsit...
 
stiu ca ii interesant si amuzant la inceput... doar ca stiu la ce duce. si deja a inceput. si va fi din ce in ce ma rau. chiar nu are sens :)
 
Pt. Adrenalina

Intrebare/propunere:
Pe toate forumurile pe unde am intrat pana acum, (chiar si la unele bloguri) exista langa casuta in care se scriu mesajele tot felul de butoane:
-Bold
-Scris italic
-Scris subliniat
-Culoare text
-Marime text
-Fonturi
-Quote
-url
-linck-uri
-imagini (nu ma refer la optiunea "manevreaza atasamente")
-scris defilant (de jos in sus, de la stanga la dreapta)
-smileys, etc.
Se poate face si aici ceva in acest sens?
Poate exista aceste butoane si nu mi-am dat seama cum trebuie activate.
Daca e asa, cum trebuie procedat?
 
adrenalina;1046 said:
voi reinvia vechea tema, in care vor fi specificate cateva reguli de baza pe care trebuie sa le respectacti, aici veti primi explicatii pentru temele sterse si avertismentele pe care le primiti pentru rea purtare. tot aici puteti sa imi spuneti ce nu va convine sau sa va argumentati purtarea :)

1. va adresati doar cu nick-ul, fara a folosi numele adevarat al persoanei. nu aveti voie sa dezvaluiti numele real al unei persoane. nu aveti voie sa oferiti date personale ale userilor de pe acest forum.

2. spamul nu este permis. toate mesajele care se departeaza de tema sau se transforma in dispute personale vor fi sterse.

3. nu folositi injurii la adresa altor useri, nu aveti voie sa injurati, indiferent de limba pe care o folositi.

4. respectati opinia celorlalti si, va rog, purtati discutii argumentate.

5. daca folositi materiale in rusa sau expresii in limba rusa, va rog, sa le insositi de traducerea in limba romana sau de un scurt rezumat, pentru ca userii care nu cunosc rusa, sa nu se simta defavorizati.

6. incercati sa nu deschideti mai multe teme care sa trateze acelasi subiect. cautati bine in temele existente inainte de a posta o tema noua. asa evitam haosul si repetarile inutile.

deocamdata atat... in rest va urez navigare placuta si discutii cat mai interesante. pentru userii noi, bun venit in randul nostru, pentru cei vechi bine v-am regasit :)

tu esti moderator???????????!!!!!!!!!!!!!
 
fbi, si de ce te miri? Daca forma de administrare a forumului astuia ar fi fost bazata pe meritocratie, intre postarea mea si a ta nu ar mai fi patinat inca paduchii pe creierul fara circumvolutiuni al lui anonymus_xxx.

Chiar ... incepe sa ma irite tot mai rau lipsa de reactie banatorica a lelainei si a adrenalinei in fatza userilor al carui unic scop e sa strice atmosfera insultand in masa intr-o parte si-ntralta. Nu zic ca nu e amuzant sa apara apoi Piggy, Umbreon sau yo si sa yi snopim pana le da sangele si dispar schelalaind inapoi in neguri, dar ... e ca si cum ai apara Imperiul Roman bizuindu-te numai pe barbarii confederatzi, pentru ca patricienii au decazut si au devenit lenesi, nepasatori si incompetenti. ... Mai in scurt, jurnalul capsunicai e partea cea mai interesanta de pe forum la moment. Si daca si asta e stricat din cauza plictiselii voastre existentiale, ... orice societate normala ar solicita alegeri urgente.
 
Iaca punctu 5 e tare interesant. Pentru cei care scriu in engleza nu sunt reguli de astea? Numai pentru cai care scriu in rusa?
 
OK, te inteleg,
dar cunoasterea incepe cu prezentarea subiectului...
se numeste propaganda?
unde incepe propaganda dupa tine?
sau cand,mai exact...?
 
dragul meu moldovenii pot fi in mare parte crestini,unii dintre ei catolici altii ortodoxi,o parte pot fi islamici,iar o parte evrei.
asta nu le anuleaza statutul de moldoveni,cetateni ai republicii Moldova.
cine poate trai cu ideea asta e bine,cine nu sa ia cursuri de democratie .
 
In primul shi primul rind suntem oameni. Oameni care citim bibliii, corane sau pur shi simplu invatzam in shcoli... de citit e bine insa nu ar trebui sa mishcam mai mult cu creerii decit cu ideile altora din carti?

Poate daca nu utilizam instrumentul asta creer repetind ideile (de cel mai multe ori idelogice) raminem in stagnare?
 
dor007;223118 said:
In primul shi primul rind suntem oameni. Oameni care citim bibliii, corane sau pur shi simplu invatzam in shcoli... de citit e bine insa nu ar trebui sa mishcam mai mult cu creerii decit cu ideile altora din carti?

Poate daca nu utilizam instrumentul asta creer repetind ideile (de cel mai multe ori idelogice) raminem in stagnare?

cata dreptate aveti...!!
sunt total de acord cu ce spuneti.

de aceea am exegerat putin in postarile mele ca sa se vada ce este aia "spalarea creerului".
sa se vada cum se poate face cu zambetul pe buze si cu incapatanare, desfiintarea a ceea ce apreciaza altii si le este sfant si introducerea cu forta a unei singure gandiri...

la aceasta spalare,combinata cu dorinta de a avea o situatie materiala mai buna,pe fondul unei crase inculturi si necunoastere a ceea ce este in jur,au cazut victime multe fete care au crezut ca printul calare pe un cal alb, cu frau de aur, le va duce la castel.
castelul seamana cu o inchisoare ca si viata lor,fraul le atinge din cand in cand pe piele,iar calul de regula sunt 3-4 si trebuie sa traiasca in comun...
aceata spalare de creer,ii face pe fundamentalisti sa se bata cu lanturi pana la sange,ii face sa se explodeze in mijlocul multimii de oameni nevinovati,sa se biciuiasca in piata publica pentru ca o femeie a baut o bere, ii face sa nu gandeasca ,sa nu judece ,sa ia totul automat,armata imorfa de sinucigasi.
imi iau raspunderea deplina pentru scrise mai sus,caci aud de multe ori discutii in casa si povesti care iti ridica parul in cap.

iar nu mai departe de cateva zile,nigerianul Umar Farouk Abdulmutallab,care a incercat actu terorist asupra avionului spre Detroit, folosea frecvent forumurile islamice de pe Internet unde isi destanuia visurile in care ii vedea pe musulmani "conducand lumea", a anuntat marti presa americana.
baiatul,in varsta de 23 de ani, se ascundea in spatele pseudonimului "Farouk1986" pe site-ul gawaher.com.
Farouk1986 se descria ca fiind "o persoana foarte ambitioasa si hotarata" care incerca sa-si traiasca viata "dupa litera Coranului"..........



domnule door007 ca nu sunt departe de adevar- o demonstreaza aparitia "in corpore" a 3-4
'scriitori " pe subiectul despre islam cand spiritele s-au incins.
si eu am venit pentru acelasi lucru,atunci cand am cautat un subiect,sau un forum despre islam,dar de cealalta parte a baricadei,caci in familia mea si a sotului meu, nu exista aceasta dependenta totala de religie si fundamentalism.
Sunt multe casatorii mixte in familia lor, caci frati traiesc in trei tari diferite,parintii lor isi viziteaza nepotii si respecta nurorile bucurandu-se de un insutit respect de asemeni.

eu aici trag line,acest forum este pentru moldovenii din Moldova in special,pentru a face cunoscute problemele si activitatile lor iar romanii din Romania daca scriu cred eu ca trebuie sa se modeleze acestor subiecte.
remarc ca nu este o mare activitate,nu multi membrii activi,dar voi incerca sa ma aliniez la cele spuse mai sus....
 
Back
Top