Despre Basarabia

Salutare. Mas media manipuleaza opinia publica. O mare parte cred ca basarabean =rus. Sa schimbam asta. Oricine are o idee, o stire, un clip, o poza despre si pentru basarabia este bine venit sa contribuie.
Dupa cum stie multa lume Basarabia Pamnat Romanesc a fost si inca mai este o campanie foarte larg promovata pe internet. Se pare ca nu destul. Ieri am fost intrebat daca basarabenii stiu romana, daca stiu a vorbi si scrie romaneste, cea ce m-a socat . (stau in Romania dar sunt originar din Basarabia)

Asa ca am creat cun grup cu titlul Basarabia Pamant romanesc pe youtube unde fiecare persoana poate posta filmulete din si despre Basarabia. Imaginea Basarabiei trebuie schimbata.

Daca spun basarabean primu lucru la care se gandeste cineva: "limba moldoveneasca", rusi.

De ce? Pentru ca acestea sunt cele mai mediatizate stiri.

Care este rostul acestui email? Este unul simplu. NE VOM UNI. Sunt doar cei care stiu, si cei care nu stiu INCA.

Cred ca este timpul sa le spunem…

Am aprecia stiri in adevaratul spirit romanesc, solidar.
Din ce cauza statele germane au progresat relativ tarziu? Pentru ca atunci s-au unit.
Din ce cauza Italia Renascentista era dezbinata si macinata de razboaie intre principate? Pentru ca s-au unificat tarziu.
Din ce cauza mongolii nu au cunoscut mari glorii inainte de Genghis Han? Acelasi raspuns.
Din ce cauza Statele Unite, Impreriul Sovietic au avut atata succes si influenta? Exact.
Din ce cauza au fost persecutati evreii? Nu au avut un stat al lor. La fel ca si tiganii...
Din ce cauza Romania, Basarabia, Bucovina, Transnistria sunt intr-un "stand-by" istoric?






Raspunsul este ACELASI. Iar ignoranta noastra cea care a facut multe state sa dispara si altele sa prospere pe spatele nostru...


http://www.youtube.com/group/terraromana Noi am creeat grupul TERRA ROMANA.


TRIMITE MAI DEPARTE UNUI FRATE ROMAN.
 
E laudabila initiativa, dar cred ca textul ar trebuii sa sune mai natural, nu propaganda sforaitoare cu comparatii gen situatia Romaniei si a URSS-ului.
Romania nu o sa devina nici o superputere daca isi mai mareste teritoriul cu 5% :)
 
probabil!

Romania nu a fost superputere nici daca a cedat Basarabia si Bucovina si nici n-o sa fie, daca se vor alipi
Diferenta e ca vom fi toti la un loc! Shtii tu vb "unde-s multi...."
 
maron;216792 said:
probabil!

Romania nu a fost superputere nici daca a cedat Basarabia si Bucovina si nici n-o sa fie, daca se vor alipi
Diferenta e ca vom fi toti la un loc! Shtii tu vb "unde-s multi...."

Pai asta era si ideea. O campanie de asa natura trebuie s sune mai natural, sa se puna accentul pe legaturile de sange, istoria comuna etc.

Asa cum a bagat el , e identic cu propaganda iredentista pe care o fac extremistii unguri pentru refacerea fostului imperiu magiar.
Evrei, imperii, popoare care dispar, sa fim seriosi :)
 
lvl100;216799 said:
Pai asta era si ideea. O campanie de asa natura trebuie s sune mai natural, sa se puna accentul pe legaturile de sange, istoria comuna etc.

Asa cum a bagat el , e identic cu propaganda iredentista pe care o fac extremistii unguri pentru refacerea fostului imperiu magiar.
Evrei, imperii, popoare care dispar, sa fim seriosi :)
pardon! Care sange, care sange? Cati basarabeni au sange romanesc si cati corcit cu rusesc, ukrainean, cazah si mai stiu eu de-al caror mujici din vasta stepa de la rasarit? Nu prea e valabila teoria voastra...

Am fost in Cahul vara asta si nu am reusit sa ma inteleg in romaneste in NICI_UN magazin in care am intrat (din 8!). Binenteles, in engleza nici atat! Iar cum rusa n-o cunosc suficient ca sa explic ce voiam sa cumpar am plecat frumos direct ACASA. In Ro.

Asa ca Basarabia e mai degraba pamantul impartit intre Voronin si acolitii sai + o shleahta de mafioti rusi, nici gand sa fie pamant romanesc! Nu stiu pe ce lume traiti.
 
"Am fost in Cahul vara asta si nu am reusit sa ma inteleg in romaneste in NICI_UN magazin in care am intrat (din 8!). Binenteles, in engleza nici atat! Iar cum rusa n-o cunosc suficient ca sa explic ce voiam sa cumpar am plecat frumos direct ACASA. In Ro"

doi lei ...hai lasa prostiili di genu asta ....eu sunt din cahul shi in cahul toata loomea intzelege romineshte ,daca spuneai un magazin ....era credibil ....dar 8?!bine .....poate felu cum teai adresat ,sau ........nushtiu ....aspectu fizic teo ajutat cu ceva ....da sigur no fost faptu k nu intzelegeau aia romina......da pin la urma ai facut o alegere intzeleapta ....teai intors DIRECT ACASA...:D:D:D:D
 
doilei said:
pardon! Care sange, care sange? Cati basarabeni au sange romanesc si cati corcit cu rusesc, ukrainean, cazah si mai stiu eu de-al caror mujici din vasta stepa de la rasarit? Nu prea e valabila teoria voastra...
Chiar daca fiecare etnie are trasaturile sale si le avem si noi pe ale noastre, mi se pare ridicol sa respingem pe cineva pentru ca ni se pare noua sau ca are o fizionomie de slav sau de naiba stie ce. Plus ca in acest colt al lumii, pe unde au trecut atatia, e imposibil sa vorbesti despre puritate a sangelui.

In concluzie, chiar nu ma intereseaza cati au sange romaneasca: sa vorbeasca limba romana si simta romaneste si mi-e de ajuns. Nu am nevoie de mai mult si nici tu n-ar trebui sa ai nevoie de mai mult. Ce naiba, ne-am tampit de tot?!
 
@doilei, eu am fost în Chişinău şi am vorbit româneşte. M-am descurcat pe stradă şi la cumpărături fără probleme. Poate ai avut mare ghinion.
 
Si eu la fel. Pe strada se vorbea si ruseste si romaneste dar nu am avut nici un fel de probleme in a utiliza limba romana.
Singura exceptie ar fi putut vinzatoarea de ziare (probabil ca peste 50 de ani ca virsta) din holul hotelului "Codru" care nu vorbea limba romana dar o intelegea. Pina la urma n-a fost exceptie deoarece incerca sa fie cit se poate de amabila in incercarile mele de a cumpara ziarele de limba romana din Chisinau.
 
Husky40;216961 said:
Chiar daca fiecare etnie are trasaturile sale si le avem si noi pe ale noastre, mi se pare ridicol sa respingem pe cineva pentru ca ni se pare noua sau ca are o fizionomie de slav sau de naiba stie ce. Plus ca in acest colt al lumii, pe unde au trecut atatia, e imposibil sa vorbesti despre puritate a sangelui.

In concluzie, chiar nu ma intereseaza cati au sange romaneasca: sa vorbeasca limba romana si simta romaneste si mi-e de ajuns. Nu am nevoie de mai mult si nici tu n-ar trebui sa ai nevoie de mai mult. Ce naiba, ne-am tampit de tot?!

Multi romani au fizionomie ''de slavi''. Daca tineti minte cronica ungurului Anonymous (in care de altfel ungurii se dau de gol ca Transilvania nu le apartine)este scris clar: in Transilvania ,cand au venit ungurii era o populatie de vlahi si slavi; si acum completez:care s-au amestecat ulterior,avand mai multe in comun decat cu ungurii. Rusii au fizionomie baltica,insa asta conteaza mai putin.

Identitatea ti-o da limba si traditiile,ar fi absurd acum sa facem testul adn tuturor moldovenilor. Iar daca limba ti-e romana,inseamna ca esti roman(stiu ca se poate veni cu exemplele austria-germania samd,insa vorbim de alta conjunctura istorica). Chiar daca,cum bine observa cineva,in Maramures sunt multi spalaciti,blonzi,si in Oltenia sunt multi negriciosi,nu inseamna ca nu formeaza un popor.Ii uneste limba si cultura.
 
Astea pot fi spuse despre adevarata Basarabie.
Despre pamantul romanesc.


Dupa cum stie multa lume Basarabia Pamnat Romanesc a fost si inca mai este o campanie foarte larg promovata pe internet. Se pare ca nu destul. Ieri am fost intrebat daca basarabenii stiu romana, daca stiu a vorbi si scrie romaneste, cea ce m-a socat . (stau in Romania dar sunt originar din Basarabia)

Asa ca am creat cun grup cu titlul Basarabia Pamant romanesc pe youtube unde fiecare persoana poate posta filmulete din si despre Basarabia. Imaginea Basarabiei trebuie schimbata.

Daca spun basarabean primu lucru la care se gandeste cineva: "limba moldoveneasca", rusi.

De ce? Pentru ca acestea sunt cele mai mediatizate stiri.

Care este rostul acestui email? Este unul simplu. NE VOM UNI. Sunt doar cei care stiu, si cei care nu stiu INCA.

Cred ca este timpul sa le spunem…

Am aprecia stiri in adevaratul spirit romanesc, solidar.
Din ce cauza statele germane au progresat relativ tarziu? Pentru ca atunci s-au unit.
Din ce cauza Italia Renascentista era dezbinata si macinata de razboaie intre principate? Pentru ca s-au unificat tarziu.
Din ce cauza mongolii nu au cunoscut mari glorii inainte de Genghis Han? Acelasi raspuns.
Din ce cauza Statele Unite, Impreriul Sovietic au avut atata succes si influenta? Exact.
Din ce cauza au fost persecutati evreii? Nu au avut un stat al lor. La fel ca si tiganii...
Din ce cauza Romania, Basarabia, Bucovina, Transnistria sunt intr-un "stand-by" istoric?






Raspunsul este ACELASI. Iar ignoranta noastra cea care a facut multe state sa dispara si altele sa prospere pe spatele nostru...

Care este cocluzia?
NOI FACEM UNIREA! Acum ati aflat si voi. Dar romani adevarati au stiut asta mereu...


http://www.youtube.com/group/terraromana Noi am creeat grupul TERRA ROMANA.


TRIMITE MAI DEPARTE UNUI FRATE ROMAN.
 
panarama la Statuia lui Stefan de 1 decembrie... rusofonii comunisti s-au postat in fatza statuii si n-au dat voie oamenilor sa puna flori....ba chiar l-au impins pe cel de la comitetul Helsinki...s-au declarat "patriotii Moldoveii" in timp ce vb in rusa , ba nu mint ca s-a scremut unu' sa lege 2 cuvinte in romana....iar restul s-au limitat la...... "BEZ COMENTARIEV" (no comment)

noroc cu Hora Unirii...
 
Poate se hotarasc comunistii de la Chisinau sa exileze statuia lui Stefan, ca noi o primim cu drag la Bucuresti.
 
Noroc!
....
Eu sunt deacord ca Moldovei iar trebui un shimb de imagine ...NUMA NU INSPRE ROMINIA
Va rog, voi nu aveti ideie ce imagine este despre Rominia in alte tari.....(nu vreau sa supar pe nimeni , dar este adevarul)
Eu prefer sa ramin moldovanca sau rusa decit rominca (rumana cum mai spun alti)
Basarabia demul nui pamint rominesc, foarte demult, noi tinem legatura am fost frati...dar acum sintem verisori de a 5-lea.
Eu cred ca imaginea asta va aparut numai deatita ca Rominia a intrat in U.E
Astai o gresheala, noi sintem noi si ei is ei
Republica Moldova e Republica Moldova nu o pune sub un prototip cind nai ideie ce prototip e....
Cred ca e buna ideia de a schimba "imedju" Moldovei , da poate gasesti alta manera...
Asteas ideile mele

si stii eu cred ca a sa ne ajunga si noua timpul


PS: Statuia lui Stefan este a RM, cine nu o ramas vreo data sa intilneasca cu cineva acolo? xD
 
RijAia;218161 said:
Noroc!
....
Eu sunt deacord ca Moldovei iar trebui un shimb de imagine ...NUMA NU INSPRE ROMINIA
Va rog, voi nu aveti ideie ce imagine este despre Rominia in alte tari.....(nu vreau sa supar pe nimeni , dar este adevarul)
Eu prefer sa ramin moldovanca sau rusa decit rominca (rumana cum mai spun alti)
Basarabia demul nui pamint rominesc, foarte demult, noi tinem legatura am fost frati...dar acum sintem verisori de a 5-lea.
Eu cred ca imaginea asta va aparut numai deatita ca Rominia a intrat in U.E
Astai o gresheala, noi sintem noi si ei is ei
Republica Moldova e Republica Moldova nu o pune sub un prototip cind nai ideie ce prototip e....
Cred ca e buna ideia de a schimba "imedju" Moldovei , da poate gasesti alta manera...
Asteas ideile mele

si stii eu cred ca a sa ne ajunga si noua timpul


PS: Statuia lui Stefan este a RM, cine nu o ramas vreo data sa intilneasca cu cineva acolo? xD

Si imaginea actuala sa o schimbe cu cea de Gubernie? Din partea mea poti sa te declari orice numai romanca NU. Sunt curios: ce sunteti VOI?
Prototip? Ai habar ce inseamna asta?
A sa va ajunga timpul pentru ce?
Statuia lui Stefan a fost facuta in Romania, de un roman si montata acolo de romani nu moldoveni. Chiar a mai calatorit in Romania. Asa ca..
 
Da eu nis NU VREAU si NIS NAM VRUT NICIODATA SA ma insulte lumea zicindume rominca
Eu sunt Moldovaca, da si credeai?
Si asa ca nu sa compareaza rominashi cu moldoveni nostri, si a sa ajunga timpul ca romini a sa vreie sa fie moldoveni.
Si iti raspund la intrebare , am visitat Rominia. si ? Multe caruti, multi boi si putine fintini, asta prin sate. Da in orase multi tigani iesiti de la coada vachi . nimic bun...
Si vrei mai mult?
90% din fetele in cluburile in UE is romince...
facetiva impresia singuri...

Ai incurcat adresa aceastai o pagina MOLDOVENEASCA

PS: Tu ma intrebi de Prototip?? Da tu stii si inseamna sa fi romin??
 
RijAia Re: Despre Basarabia

--------------------------------------------------------------------------------
Da eu nis NU VREAU si NIS NAM VRUT NICIODATA SA ma insulte lumea zicindume rominca
Eu sunt Moldovaca, da si credeai?
Si asa ca nu sa compareaza rominashi cu moldoveni nostri, si a sa ajunga timpul ca romini a sa vreie sa fie moldoveni.
Si iti raspund la intrebare , am visitat Rominia. si ? Multe caruti, multi boi si putine fintini, asta prin sate. Da in orase multi tigani iesiti de la coada vachi . nimic bun...
Si vrei mai mult?
90% din fetele in cluburile in UE is romince...
facetiva impresia singuri...

Ai incurcat adresa aceastai o pagina MOLDOVENEASCA

PS: Tu ma intrebi de Prototip?? Da tu stii si inseamna sa fi romin??

rijiaia ...cei cu tine ?cum poti spune asemenea lucruri ?pe situ asta nu ai dreptu sa spui ceva negativ la adresa ROMInilor,si in primul rind ROMIn se scrie cu a ,nu cu I.
Sa te fac cunoscuta cu regulile de aici:
-in primu rind trebuie sai sustii pe americani, nu doar sai sustii ..tre sa aduci si careva cuvinte de lauda la adresa lor
-NATO ne trebuie si faptu k mor soldatzii europeni in iraq pentru ca americanii sa sa plateasca cel mai ieftin pret pe combustibil e ceva normal
-nu conteaza ce parere ai despre ROMIni intotdeauna scrie doar lucruri positive despre eii
-niciodata sa nu indraznesti sa spui k in RM cuvintul ROMIn se asociaza cu tigan(sar putea sa sara vo 300 de pikey pe tine si sa te injure ,blesteme etc.etc ...pe tine si familia ta totusi ghici ce ....toate astea nu se numesc ATAC LA PERSOANA).
-poti sa injuri cit vrei tu ...nimeni `nu o sa te baneze atita timp kit toate astea nus aduse unui ROMIn.aparent astea nu se cheama ATAC LA PERSOANA.
-cind nimeni nu mai are ce sati zika inapoi fiindca si eii stiu k tu doar ai spus lucrurilor pe nume se incepe cu : scrii cu un "limbaj de mirc",ejti analfabeta ,nu ai citit abecedaru sau in cel mai bun caz limbaju tau ar putea fi considerat k unu "nordic".
ashe k roscato ...bine ai venit pe un site cu conceptii comuniste.
-.
 
bah! voi sunteti niste corcituri fara idealuri si analfabeti pe cuvant. Nu v-au trimis mamicile vostre macar sa invatati sa scrieti corect,macar atat...


Rij..aio esti varza ,ce dreaq cauti tu in 90% din cluburile din Ue :D, niste aberatii ai scris. Nu-s fantani? LOL tu nu esti de la coada vacii da te tragi din cur de vaca , ca nu stiu cum poti fi atat de proasta

ia si tu o harta si vezi ce e MOldova de fapt, nu aia care ti-au bagat-o rusii pe gat, dupa ce mai intati s-au bagat in paturile voastre

Hai pune fusta pana la fund ca Tanti Ludmila sa se vada buca si sa se bucure si turcii...pun pariu ca faci centura Bucuresti si de-asta esti asha frustrata :D


Anonymus iar lingi unde se kk altii, tipic pt tine, bine macar ca ai scris si nu ai pus un smile cum faci de obicei. :D
 
RijAia;218163 said:
Da eu nis NU VREAU si NIS NAM VRUT NICIODATA SA ma insulte lumea zicindume rominca
Eu sunt Moldovaca, da si credeai?
Si asa ca nu sa compareaza rominashi cu moldoveni nostri, si a sa ajunga timpul ca romini a sa vreie sa fie moldoveni.
Si iti raspund la intrebare , am visitat Rominia. si ? Multe caruti, multi boi si putine fintini, asta prin sate. Da in orase multi tigani iesiti de la coada vachi . nimic bun...
Si vrei mai mult?
90% din fetele in cluburile in UE is romince...
facetiva impresia singuri...

Ai incurcat adresa aceastai o pagina MOLDOVENEASCA

PS: Tu ma intrebi de Prototip?? Da tu stii si inseamna sa fi romin??

Doamne fereste! Nu imi doresc sa avem romani ca tine. Asa ca nu am de gand sa te insult spunandu-ti ca esti romanca.
Moldovaca? Asta e o rasa noua? Ca Friza, Holstein, etc.?
Probabil ca vizita ta in Romania s-a redus la a merge prin zone mai putin dezvoltate ale tarii si prin mahalalele oraselor. Din cate stiu eu in Basarabia exista un sat care se numeste Faraoani(Faraonka). Iti spune ceva?
Esti geloasa pe fetele din cluburile din UE?
Si apropos de "aceastai o pagina MOLDOVENEASCA", mai tii minte cuvintele lui Stefan?

Pentru Anonimus_XXX: Stiai ca in limbaj biologic XXX se numeste SUPERFEMELA?
 
Back
Top