Despre Basarabia

Pai nu e dupa ei, e dupa voi. Daca v-ati duce totzi la vot, (cam 80 la suta prezenta ar putea veni si Gingis Han in Moldova ca tot n-ar putea sta daca nu l-ar vrea poporul.

Cam aceeasi problema este si in Romania. Nu ne ducem la vot si dupa aia ne trezim ca avem niste lachei care ne conduc si care nu urmaresc interesul tarii ci pe al lor pt ca ei stiu ca nu reprezinta poporul si ca s-au cocotzat la putere prin alte surse.

Credeti ca daca ne-am duce 80-85 la suta din oameni la vot ar mai putea scoate din urna 15% voturi in plus?

Pai nu ar mai putea pt ca nici nu ar avea timp. Si daca chiar ar fi nesimtiti si ar face-o,

ar iesi in toate orasele oameni in strada si ar pleca imediat si Voronin si Besescu si Obama, si dracu ar pleca daca ar vedea sute de mii de oameni in strada.

PUTEREA VINE DE LA OAMENI.

Daca nu ai putera de la oameni tot ce iti ramane este sa gasesti ceva impotriva lor ca sa-i dezbini.
 
Eu cred ca fiind atatia Romani intr-un forum moldovenesc arata ca ne doare soarta voastra, si ca vrem sa va ajutam.

Faptul ca moldovenii raspund (unii mai taios, altii mai civilizat - am vazut si romani porci- inseamna ca dialog exista)

Sa facem noi primii pasi, e de datoria noastra, dar PASI nu reviste.

Nu imi place ce fac americanii dar cu rusii ne-a fost mult mai rau. Deci ce putem face...

Incercam si cu uniunea europeana cred sincer ca pe termen lung ne va fi mai bine dacat cu americanii.

Ideea e ca daca esti un stat mic nici nu potzi face mare lucru. De aia trebuie sa fim in gascha cu cineva.
 
ionivus;221044 said:
Pai nu e dupa ei, e dupa voi. Daca v-ati duce totzi la vot, (cam 80 la suta prezenta ar putea veni si Gingis Han in Moldova ca tot n-ar putea sta daca nu l-ar vrea poporul.

Cam aceeasi problema este si in Romania. Nu ne ducem la vot si dupa aia ne trezim ca avem niste lachei care ne conduc si care nu urmaresc interesul tarii ci pe al lor pt ca ei stiu ca nu reprezinta poporul si ca s-au cocotzat la putere prin alte surse.

Credeti ca daca ne-am duce 80-85 la suta din oameni la vot ar mai putea scoate din urna 15% voturi in plus?

Pai nu ar mai putea pt ca nici nu ar avea timp. Si daca chiar ar fi nesimtiti si ar face-o,

ar iesi in toate orasele oameni in strada si ar pleca imediat si Voronin si Besescu si Obama, si dracu ar pleca daca ar vedea sute de mii de oameni in strada.

PUTEREA VINE DE LA OAMENI.

Daca nu ai putera de la oameni tot ce iti ramane este sa gasesti ceva impotriva lor ca sa-i dezbini.

Stau in Romania de 5 ani si nu vad niciun motiv pentru care v-ati duce la vot. Votezi cind ai ce schimba, de exemplu sa-i schimbi pe ''comunistii'' lui Voronin. Insa cand nu ai nimic de schima, decit un corupt cu altul,nu votezi.
 
Alisa;221072 said:
Stau in Romania de 5 ani si nu vad niciun motiv pentru care v-ati duce la vot. Votezi cind ai ce schimba, de exemplu sa-i schimbi pe ''comunistii'' lui Voronin. Insa cand nu ai nimic de schima, decit un corupt cu altul,nu votezi.

Numai pt faptul ca Voronin a bagat viza pt romani, a scos TVR 1 si vrea sa scoata si Pro TV introducand 80% canale in Rusa, A distrus si ingenunchiat Moldova 1 si nu o sa bage tara in Uniunea Europeana in veci si pururi comunistii trebuie dati jos. In plus se ridica o coalitie in care se poate sta unul cu ochii pe celalalt in loc de o nomenclatura totalitara.
 
cipslim;221085 said:
Numai pt faptul ca Voronin a bagat viza pt romani, a scos TVR 1 si vrea sa scoata si Pro TV introducand 80% canale in Rusa, A distrus si ingenunchiat Moldova 1 si nu o sa bage tara in Uniunea Europeana in veci si pururi comunistii trebuie dati jos. In plus se ridica o coalitie in care se poate sta unul cu ochii pe celalalt in loc de o nomenclatura totalitara.

Unii nu intzeleg ca o prezentza slaba duce la nereprezntivitate si ca partidele. cu ocazia asta pot manipula voturile usor (usaor sa scotzi 5-7% in plus din urne si cu prezentza 20% asta conteaza capital) Dar cu prezentza 80% nu conteaza deloc si nici nu este timp de faze din astea). Cu a fost la parlamentarele noastre de alalta-ieri.

Dupa aia totzi comenteaza ca ce guvern de rahat avem noi si ce rau o ducem.

POTZI COMETA DACA TE DUCI LA VOT. Daca nu, taci si rabda.

Si da, se poate spune ca nu ai de ce alege, dar ia sa vedem cu 85% prezentza, daca ar mai liderii nostri cum fac acuma. Pai am iesi odata in strada, am da jos guvernul si GATA, urmatorii ar incerca sa faca tot ce au promis.

Dar daca nu votezi si mai putzin te trage inima sa militezi activ.

De comentarii si vorbe suntem satui,

Merem totzi la vot si ne va fi mai bine.

Daca nu, inseama ca democratzia e slaba in Romania si in Moldova si trebuie guverne de mana forte si totalitare (VORONIN).

Off, cu cat scriu cu atata ma enervez si incep sa vorbesc urat.. Degeaba am facut revolutzie, degeaba l-am dat jos pe Cuza , degeaba am adus monarhie straina, degeaba l-am exilat pe Carol, i-am executat pe Ceausescu si pe Antonescu, degeaba au fost asasinati I.G Duca si Armand Calinescu. Cat tot la acelas Rahat ne-am intors. FELICITARI, nu ai votat si notmal ca s-a instalat un guvern totalitar dupa un timp.


MODOVA, mergetzi la vot 100%, nu avetzi nevoie decat de voi si de prezenta voastra la vot.

ATAT.
 
ionivus;221112 said:
MODOVA, mergetzi la vot 100%, nu avetzi nevoie decat de voi si de prezenta voastra la vot.

ATAT.


Din pacate, Moldova nu e numai din oameni mai tineri de 30 de ani. Sunt destule fosile comuniste ,iar uneori ma tem,ca o mare parte din populatie il sustine pe Voronin . Uite numai ce spun compatriotii nostri pe forumuri
Un anume Ion spune:
Многие к событиям в Молдове применяют поверхностное мышление. Слово <<Коммунизм>> у нас в Молдове - это ностальгия в народе по самым хорошим воспоминаниям о СССР. Именно поэтому большинство проголосовало за Владимира Воронина .
 
Alisa;221117 said:
Din pacate, Moldova nu e numai din oameni mai tineri de 30 de ani. Sunt destule fosile comuniste ,iar uneori ma tem,ca o mare parte din populatie il sustine pe Voronin . Uite numai ce spun compatriotii nostri pe forumuri
Un anume Ion spune:
Многие к событиям в Молдове применяют поверхностное мышление. Слово <<Коммунизм>> у нас в Молдове - это ностальгия в народе по самым хорошим воспоминаниям о СССР. Именно поэтому большинство проголосовало за Владимира Воронина .

Aaaahhhh, mmmmm,

pardon cucoana, cultura iesti, niet batist...

Exact

Si totusi ce zice , io unu stiu numa germana si engleza.
 
Back
Top