despre Franta si interdictia din scoli a turbanelor

Status
Not open for further replies.

virgiliu

New Member
Despre Franta si interdictia din scoli a turbanelor la musulmani.
Cum credeti ce trebuie sa faca Franta ?
Sa anuleze interdictia din scoli a turbanelor ?
Sau sa ramina orgolioasa si sa nu ia in serios amenintarile teroristilor ?
Va reamintesc ca teroristii au amenintat cu atentate pe teritoriul Frantei, daca conducerea acesteia nu anuleaza interdictia turbanelor.
 
virgiliu said:
Despre Franta si interdictia din scoli a turbanelor la musulmani.
Cum credeti ce trebuie sa faca Franta ?
Sa anuleze interdictia din scoli a turbanelor ?
Sau sa ramina orgolioasa si sa nu ia in serios amenintarile teroristilor ?
Va reamintesc ca teroristii au amenintat cu atentate pe teritoriul Frantei, daca conducerea acesteia nu anuleaza interdictia turbanelor.

Care turbane amice? Vrei sa spui insemnele religioase vizibile? Si de sa le anuleze? A nu ceda in fata santajului unor teroristi inseamna orgoliu? "Conducerea anuleaza"? Pe ce lume traiesti? E vorba de un proeict de lege al guvernului adoptat de cele doua camere al parlamentului si sprijinit de 70 la suta din populatie. Ai auzit de "democratie" sau in Bastardostan n-a ajuns inca acest termen?
 
hmmm... democratzia asta are mai multe fetze... E nedemocratic sa interzici cuiva libertatea de exprimare, fie si prin insemne religioase... :roll: Ar trebui la fel de bine sa interzica si reclamele care pe mine ma enerveaza si care apar la orice coltz de strada, cu protagoniste in ipostaze dintre cele mai... intrigante... :) Nu iubesc turbanele, analizam la rece situatzia data...
Totusi problema se pune altfel: Merita sa expui populatzia unui atac terorist pentru o chestiune de acest gen?
Eu zic ca nu merita... dar pe de alta parte apare o chestiune de princiupiu.. de politica, in ultima instantza: Frantza, Europa in general este "puternica" si nu trebuie sa "plece capul" in fatza tonului imperativ a unor... islamisti nesemnificativi si nebuni.. Dar periculosi :-? ...
Inclin sa cred ca Frantza ar trebui sa inceapa sa permita insemnele religioase... Dar nu sunt definitiv hotarata, e o chestie problematica. :crazy:
 
Nu cred ca guvernul actual va ceda in fata amenintarii. De fapt, scriu la aceasta tema pentru a face doua remarci.

In primul rind, legea cu privire la interzicerea insemnelor religioase vizibile in scolile franceze publice mi se pare ca vizeaza exclusiv comunitatea musulmana. De altfel dezbaterile care au avut loc in Franta s-au focalizat asupra valului islamic. Astfel are oarecare dreptate Virgiliu cind zice ca e vorba despre o lege impotriva "turbanelor". Francezii isi dau seama ca au esuat in ceea ce numesc ei integrarea comunitatilor musulmane in republica Franceza. Mareata si batrina Franta nu mai are suflul integrator de pe timpuri, masinaria de asimilare a minoritatilor s-a dereglat. De aici acele gesturi legislative nervoase pentru a stopa o tendinta primejdioasa in sinul mahomedanilor ce locuiesc in Franta : desolidarizarea de valorile republicii.

Problema acestei legi este ca nu a fost bine intemeiata pe plan - cum sa zic ? - teoretico-cultural. In adevar, teologii musulmani afirma ca portul valului nu este o manifestare de apartenenta religioasa, ci un obicei vestimentar, inradacinat in traditie, nu in precepte religioase. E un argument puternic, care a fost trecut cu vederea de legislatorii francezi. Un fel de val poarta si femeile din India, faimosul sari cu broboada, sau femeile din Filipine, unde acest element vestimentar nu are semnificatie religioasa. E adevarat ca in unele tari, ca Afganistan sau Iran, valul a fost valorificat din punct de vedere religios de catre autoritatile islamice, dar asta nu inseamna ca valul in sine reprezinta un simbol de ordin religios. Apoi, mi se pare mult mai periculos un tip care umbla tantos cu o cruce nazista taiata in virful capului (insemn pilos :) neostentativ (!) de apartenenta la o ideologie), decit o biata franceza musulmana cu probleme identitare si condamnata sa fie discriminata pe piata muncii din cauza unei isterii colective.

In al doilea rind, grupul terorist ce se auto-desemneaza "comandoul lui Mosvar Baraev" si ameninta Franta cu atentate, mi se pare foarte ciudat in mai multe privinte. Mai intii, se incearca in mod manifest de a atrage atentia asupra cecenilor ca teroristi islamici deopotriva cu Al-Quaeda. Apoi, numele sefului cecen a fost ortografiat gresit, tipul se prenumea (caci nu se mai prenumeste, a fost omorit de rusi la teatrul Dubrovka) nu Mosvar ci Movsar : un cecen n-ar fi comis greseala asta.

Banuiesc ca comandoul cu pricina nu exista si ca e vorba de o tentativa de a introduce confuzie in mintile serviciilor secrete franceze care nu mai stiu cu cine au de a face in cazul AZF si se asteapta la o lovitura a teroristilor. Cu alte cuvinte e o diversiune care ascunde ceva. Ce anume ? Vom trai si vom vedea. :)
 
lizofoafa said:
hmmm... democratzia asta are mai multe fetze... E nedemocratic sa interzici cuiva libertatea de exprimare, fie si prin insemne religioase... :roll: Ar trebui la fel de bine sa interzica si reclamele care pe mine ma enerveaza si care apar la orice coltz de strada, cu protagoniste in ipostaze dintre cele mai... intrigante... :) Nu iubesc turbanele, analizam la rece situatzia data...
Totusi problema se pune altfel: Merita sa expui populatzia unui atac terorist pentru o chestiune de acest gen?
Eu zic ca nu merita... dar pe de alta parte apare o chestiune de princiupiu.. de politica, in ultima instantza: Frantza, Europa in general este "puternica" si nu trebuie sa "plece capul" in fatza tonului imperativ a unor... islamisti nesemnificativi si nebuni.. Dar periculosi :-? ...
Inclin sa cred ca Frantza ar trebui sa inceapa sa permita insemnele religioase... Dar nu sunt definitiv hotarata, e o chestie problematica. :crazy:

Cred c e o imens confuzie n mintea ta. Poi discuta oportunitatea msurii luate n mod democratic de autoritile franceze - proiect de lege votat cu o covritoare majoritate de ambele camere ale parlamentului Franei.

Asta e Constituia Franei, like it or not: prevede separarea strict a religiei de viaa public. O fi iacobin, o fi desuet (Frana nu recunoate minoritile de nici un fel) dar asta e Constituia Franei i mi se pare absurd s blamezi autoritile c iau o msur constituional care se bucur de sprijinul a 70 la sut dintre ceteni i c nu cedeaz n faa unui grup anonim de teroriti.
 
S-a facut cumva vreun referendum pt asta, de tot vorbesti de 70% din cetateni?? Mda, sondaje...
Mi se pare o masura aberanta si culmea idioteniei; in ceea ce priveste drepturile minoritatilor, Franta a fost de mai multe ori avertizata.
Asta nu e metoda de a combate extremismul, nici de a schimba mentalitati, nici de a demasca extremisti, nici de a-i feri pe ceilalti de extremism... E de fapt cealalta extrema.
 
. Poi discuta oportunitatea msurii luate n mod democratic de autoritile franceze - proiect de lege votat cu o covritoare majoritate de ambele camere ale parlamentului Franei.

Asta e Constituia Franei, like it or not: prevede separarea strict a religiei de viaa public. O fi iacobin, o fi desuet (Frana nu recunoate minoritile de nici un fel) dar asta e Constituia Franei i mi se pare absurd s blamezi autoritile c iau o msur constituional care se bucur de sprijinul a 70 la sut dintre ceteni i c nu cedeaz n faa unui grup anonim de teroriti.

si nu crezi ca e si mai absurd sa condamni electoratul spaniol(numindu-l las) ,cind situatia e aceeasi ca in franta..sau acolo nu e democratie,si nici constitutie???
 
solara said:
S-a facut cumva vreun referendum pt asta, de tot vorbesti de 70% din cetateni?? Mda, sondaje...
Mi se pare o masura aberanta si culmea idioteniei; in ceea ce priveste drepturile minoritatilor, Franta a fost de mai multe ori avertizata.
Asta nu e metoda de a combate extremismul, nici de a schimba mentalitati, nici de a demasca extremisti, nici de a-i feri pe ceilalti de extremism... E de fapt cealalta extrema.

Opozitia fata de portul insemnelor religioase in institutii de stat se cifreaza intre 57 si 70 la suta dintre francezi:

http://www.tns-sofres.com/etudes/pol/090204_laicite_r.htm

http://www.bva.fr/new/Laicite 040127.PDF

http://www.ifop.com/europe/sondages/opinionf/signesreligieux.asp

Legea a fost adoptata cu majoritatea covarsitoare in Adunarea Nationala (aleasa in mod democratic de cetatenii francezi) si in Senat (ales prin votul alesilor departamentali). Masura este conforma cu Constitutia Frantei, care spune la articolul unu:

"La France est une Rpublique indivisible, laïque, dmocratique et sociale. Elle assure l'galit devant la loi de tous les citoyens sans distinction d'origine, de race ou de religion. Elle respecte toutes les croyances".

Poti critica aceasta masura, dar nu poti pune la indoiala constitutionalitatea ei si democratia reprezentativa.
 
eu cred in altceva. atat timp cat pe pamantul meu exista anumite reguli care istoric au fost formate pe substrat religios, oricine vine la mine acasa trebuie sa se comporte asa cum cere regula in public.

francezii nu au chemat pe nimeni cu sila, ce e drept au cam facut ravagii prin colonii, dar ma rog aici nu am raspuns, si atunci de ce sa le faca pe plac la virtualii teroristi. in plus, pretinsii teroristi nu au ce sa se bage in toata afacerea asta. eu as spune ca este o instigare inscenata dar in spatele acesteia stau oameni cu piele alba, si as spune ca se afla peste oceanul atlantic. nu vreau sa fiu visator, dar fundamentalismul asa cum este concertat nu i-a venit momentul sa dea cu mostre de terorism - s-ar primi ca ai da cu piciorul in tat-tu. se va trezi asa toata europa dormitanda, dar in mod special skin-ii, si atunci val peste val, va dati seama la ce va duce.
 
Francezii in genere trebuia sa se gandeasca inainte de a permitea aceasta "invazie" a arabilor. Acum de examplu in Marseille, nu stiu datale oficiale, da cum se vede cu ochiul liber ca raportul arabi/francezi e cam 50/50. Am stat acolo 10 luni. Pot sa va zic ca este cam o parte a orashului unde nu vezi om alb pe strada. Si Marseille e al doilea oras dupa Paris! Acum in situatia acesta sa dai asa legi, tot nu e bine. Nu vreau nici decum sa-i apar pe teroristi sau sa zic ca legea nu e buna, dar situatie insa e foarte "coibila"
 
zorzonel said:
eu cred in altceva. atat timp cat pe pamantul meu exista anumite reguli care istoric au fost formate pe substrat religios, oricine vine la mine acasa trebuie sa se comporte asa cum cere regula in public.

francezii nu au chemat pe nimeni cu sila, ce e drept au cam facut ravagii prin colonii, dar ma rog aici nu am raspuns, si atunci de ce sa le faca pe plac la virtualii teroristi. in plus, pretinsii teroristi nu au ce sa se bage in toata afacerea asta. eu as spune ca este o instigare inscenata dar in spatele acesteia stau oameni cu piele alba, si as spune ca se afla peste oceanul atlantic. nu vreau sa fiu visator, dar fundamentalismul asa cum este concertat nu i-a venit momentul sa dea cu mostre de terorism - s-ar primi ca ai da cu piciorul in tat-tu. se va trezi asa toata europa dormitanda, dar in mod special skin-ii, si atunci val peste val, va dati seama la ce va duce.

Regulile variaz de la ar la ar. n Marea Britanie de exemplu portul nsemnelor religioase n instituiile publice nu este interzis, de pild exist poliiti sikh cu turban i brar sau funcionare n primrii cu voal islamic sau brbai evrei cu kippa pe cap. Dar asta nu nseamn c Frana a fcut ceva neconstituional.
 
Intzeleg ca unii ar vrea ca pentru fiecare lege sa se faca referendum... Good idea! Propun sa se faca un referendum pentru a afla daca populatzia ar vrea sa munceasca degeaba pentru a plati cate un referendum de fiecare data cand se decide ceva - dar mai ales cand e vorba de cat de mari trebuie sa fie crucile purtate de creshtini la gat, ca sa nu faca emulatzie altor simboluri religioase...

Cand avetzi banii necesari (cat e sa aduni de un referendum acolo :-? ), sa ma anuntzatzi shi pe mine sa vin sa votez. OK? Eu sunt pentru!!! Asha n-ar mai trebui sa facem alegeri la fiecare doi-trei ani - am fi totzi lawmakers shi Guvernantzi... Ce bine suna: "Cu ce te ocupi?", "Pai, ca shi tine, ma gandesc daca e buna legea care urmeaza sa o votam shi daca n-ar fi mai bine...", "Lasa asta, asta e de la sine intzeles" - "Mda, intre timp, mai dau cu aspiratorul, gatesc pentru pranz shi trag o fuga sa prashesc via... Tu?"
 
Ce este mai important pentru un tanar,sa invete si sa mearga la scoala sau sa traiasca intro stare de obscurantism religios.Traditia scolei franceze este -laicitatea- si ea se adreseaza tuturor religilor : crestine,evreiesti si inclusiv musulmanilor.Paralel cu aceasta lege toate religiile pot sa creieze scoli private cu caracter religios.Sunt scoli private musulmane unde legea nu se aplica,ei au dreptul ca creieze moschei si multe au fost construite.Stati de radio,emisiuni de televizuine si ziare se fac in limba evreiasca si araba.ONG-uri si organizati pro arabe si care respecta legea sunt autorizate.
Eu nu cred ca romani in RM sunt atat de favorizati si rspectati cat sunt arabi in Franta.
Este si o minoritate care nu respecta si nu vreau sa respecte -laicitatea-fiind straini ei n-au decat sa se intorca din tarile musulmane de unde vin,dar eu cred ca nu ar putea sa traiasca atat de liber ca si in Franta.
Libertatea se plateste cu respectarea legi.
 
Filip Antonio said:
_victor_ said:
Acum de examplu in Marseille, nu stiu datale oficiale, da cum se vede cu ochiul liber ca raportul arabi/francezi e cam 50/50.

Ce gogomanie!

I-ar incepi?!

Zeidrik, ai grija ca acest FA stie doar sa insulte pe ceilalti useri.
Iar tie FA pot sa-ti zic ca nici n-o sa-ti mai citesc mesajele. Poti sa indrugi verzi si uscate cat te tine gura (adica degetele). O sa ignor absolut tot ceea ce vei scrie.

Sorry pentru offtopic
 
Victor, potzi proba cu ceva ca cifrele aduse de tine sunt adevarate? Ar trebui sa-tzi dai seama ca astfel de "estimari", dupa ureche, sunt lipsite de relevantza.
 
_victor_ said:
Filip Antonio said:
_victor_ said:
Acum de examplu in Marseille, nu stiu datale oficiale, da cum se vede cu ochiul liber ca raportul arabi/francezi e cam 50/50.

Ce gogomanie!

I-ar incepi?!

Zeidrik, ai grija ca acest FA stie doar sa insulte pe ceilalti useri.
Iar tie FA pot sa-ti zic ca nici n-o sa-ti mai citesc mesajele. Poti sa indrugi verzi si uscate cat te tine gura (adica degetele). O sa ignor absolut tot ceea ce vei scrie.

Sorry pentru offtopic

Am demonstrat cu date ale recensmntului din 1999

http://www.recensement.insee.fr/RP9..._theme=ALL&p_typeprod=ALL&p_langue=FR

c maximum 20 la sut dintre marseiezi sunt nscut n afara Franei. Chiar considernd c toi cei 20 la sut ar fi arabi i lundu-i n considerare i pe arabii nscui n Marsilia, rezult c afirmaia c un marseiez din doi e arab este o gogomnie.
 
Depinde de ce cartier a frecantat Victor, spre exemplu la Paris daca te plimbi in al 18a arondisment ai impresia ca nu esti in Franta.ceia ce este adevarat este faptul ca magrebini si restul de africani au o activitate mai mult exterioara ,sunt multi" someri volontari" si nu risca sa moara de lucru.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top