despre prostitutie si legalizarea ei

Sunteti de-acord cu legalizarea prostitutiei?

  • da

    Votes: 21 55.3%
  • nu

    Votes: 13 34.2%
  • nu ma intereseaza

    Votes: 4 10.5%

  • Total voters
    38
care iubire? cred ca de cite prostii avem parte in ziua de azi s-a ajuns shi la lesbi shi homo, shi nu cred ca-i asha firea lui cit mai mult la nivel psihologic. ei , parerea mea.
da in privinta legalizarii prostitutiei cred ca e o prostie shi nu aduce nici un beneficiu, nici un plus.
spuneai ca fata e in drept sa se plinga acum ca va fi legal ceea cu ce se ocupa? pe cine sa se plinga? sau de fiecare data cind intra unul cu care trebuie s-o faca asta ii arata buletinul? nu cred ca e asha,mai ales ca prostitutia de ce e populara? ca o faci, si nimeni nu stie, adik nimeni nu afla , fie ca esti si popa, si mai nu stiu cine, si daca banii vin din asta, iar procesul se mai si legalizeaza pe de-asupra unde ajungem?
 
daca de facut cum trebuie, pot fi beneficii pentru femei din legalizare (dar ma indoiesc ca va putea fi realizabil la noi in tzara unde nici sistemul judiciar nu functioneaza cum trebuie), as include detalii dar de ce sa ma obosesc.
zici tu ca 'lesbi' si 'homo' e o prostie la care s-a ajuns.. ce sa mai vorbim? :)
 
Am votat pentru legalizarea prostitutiei din urmatoarele motive:

1. Legalizata sau nu prostitutia se practica insa daca ea este practicata in mod legal,persoanele respective sint monitorizate si in eventualitatea unei boli sint depistate .
2. Pe linga faptul ca este igienica si previne populatia de boli venerice grave ,aduce si unele venituri statului,prostituatele platind impozit.
3.Este cea mai veche meserie a lumii,dar acesta nu constituie un motiv solid
 
Sventlana said:
Am votat pentru legalizarea prostitutiei din urmatoarele motive:

1. Legalizata sau nu prostitutia se practica insa daca ea este practicata in mod legal,persoanele respective sint monitorizate si in eventualitatea unei boli sint depistate .
2. Pe linga faptul ca este igienica si previne populatia de boli venerice grave ,aduce si unele venituri statului,prostituatele platind impozit.
3.Este cea mai veche meserie a lumii,dar acesta nu constituie un motiv solid

hmm
1. Ca in orice "afacere" niciodata nu va fi monitorizata activitatea acestora, mai ales PROSTITUTIA[ miar placea sa vad un carnet de munca si acolo sa fie redat ca profesie prostituata [oare ce studii trebuiesc? ;) ] ]
2. Imagineazati cleantii care vor accepta sa'o faca cu prezervatic sau alte metode anticonceptionale ;) Adica ori ii numeri pe degete, dar in general nu sunt! Amintesteti, aceasta e doar prostitutie!
3. Cea mai veche si cea mai profitabila. Si unde este profit acolo permanent se va eschiva de la lege! Orice lege!
 
Frontist... nu am facut tema asta pentru tine si pentru mine :)... te rog sa ma crezi... in al doilea rand faptul ca ai umplut aproape 4 pagini cu propaganda crestina nu iti aduce nici un beneficiu, pt ca ai uitat ca oamenii pe forum nu au timp sa citeasca romane... asa ca crede-ma ca nu o sa stau sa citesc, mai ales ca deja pot sa imi inchipui ce contin...

asa ca te rog frumos, in continuarea, nu distruge temele, dar discuta la ele...
 
Prostitutia s-a practicat din totdeauna, cu sa fara voia statului. Asa ca ... permite tot ce nu potzi interzice. (la fel vad problema si in privinta consumului de droguri). Daca tot se "lucreaza", macar in legalitate.
 
adrenalina said:
Frontist... nu am facut tema asta pentru tine si pentru mine :)... te rog sa ma crezi... in al doilea rand faptul ca ai umplut aproape 4 pagini cu propaganda crestina nu iti aduce nici un beneficiu, pt ca ai uitat ca oamenii pe forum nu au timp sa citeasca romane... asa ca crede-ma ca nu o sa stau sa citesc, mai ales ca deja pot sa imi inchipui ce contin...

asa ca te rog frumos, in continuarea, nu distruge temele, dar discuta la ele...
cine doreste sa discute!
poti sati inchipui date statistice ? woau ! poate esti sora cu Wanga? :)
Nu e propaganda crestinaci argumente clare , medicale iar elementul religios este doar in suportul datelor din toate cele prezentate mai sus!
tu cred ca ai avea timp destul pentru a citi! cel putin sint date interesante chiar de te temi de argumente , fie si religioase ca cel cu coarne de tamie! si sa nu mergi doar ciu aberatii tolerante fara masura! toleranta fara margini!
 
vasile80 said:
Prostitutia s-a practicat din totdeauna, cu sa fara voia statului. Asa ca ... permite tot ce nu potzi interzice. (la fel vad problema si in privinta consumului de droguri). Daca tot se "lucreaza", macar in legalitate.
Asai vasile80! de ce sa ajuti omul sa scape de moarte! ce conteaza , legalizam si rezolvam problema si inca venit o sa avem!
Da de ce nu?
Vrei sa mori mori ce trebuie sa ne intereseze? azi banii sint importanti!
Mai putina criminalitate, si un morman de morti cu virstaintre 14 - cei peste 20...
Traiasca libertatea democratiei, si putoarea creierilor imbibate cu libertate anarhica!
Sa legalizam tot poate si necrofilia, dace poate cuiva i se incalca dreptul de a simti placere asa cum vrea el, sau zoo, sau numai stiu eu care debilitati!
Mai oameni cei cu voi?
 
Frontist, eu nu mia rezist la aceeasi placa sincer... deja m-am saturat, esti atat de previzibil... choar nu am timp sa citesc toate tampeniile astea... pe langa faptul ca intr-o discutie nu stai cu cartile in mana ca sa iti sustii ideile... dar te exprimi dupa putinta ta si incerci sa aduci cele mai bune argumente...
asa ca faptul ca ai umplut 3 pagini nu a ajutat pe nimeni, pt ca iti garantez ca cel mult au scanat ce ai scris... in sensul ca au prins cate o fraza...

iar faptul ca eu sunt toleranta Frontist nu este treaba ta, nu o sa mainveti tu pe mine viata si moralitate.... iar eu nu ma tem de argumente religioase, pur si simplu nu ma intereseaza, pt ca le stiu deja si nu ma conving...

revenind la tema am auzit asa o opinie: se stie ca prostitutia, chiar daca nu este legalizata, functioneaza dupa legi foarte clare: exista pestele, prostituatele, de obicei si politia este implicata, in sesnul ca inchide occhii si are un procent din castiguri. ei bine, acea persoana sustine ca daca legalizam prostitutia va creste numarul de barbati care vor apela la aceste servicii... de ce? pt ca se stie ca de multe ori sunt organizzte tot felul de razii asa spontane, care de fapt sunt organizate de dinainte, dar singurul care nu stie asta este clientul... dupa acre incepe santajul.. sau chiar mai rau... asa ca multi nu apeleaza de frica...

un alt motiv pentru care ar fi periculos sa se legalizeze prostitutia este ca o data ce va fi legala, vor fi trecute barierele moarle cu care traim si acest lucru va fi ca o aprobare a comportamentului pe care noi la moment nu il consideram ca moral, cel putin. sexul pe bani, cel putin nu este incurajat in nici un fel de educatie, oricat de permisiva.

acestea ar fi doar doua argumente contra prostutiei.
 
Atatea discutii despre prostitutia femenina...dar nu sunt si barbati care-si vand serviciile sexuale? :D

Si apoi, legalizand un serviciu, se pierde din farmecul "fructului interzis". :hlizesc:
 
ne place sau nu,prostitutia este un fapt de drept, un fenomen care se manifesta de cand e lumea si care , dupa umila-mi parere,nu va inceta sa existe prea curand. de ce sa vrem legalizarea ei daca e imorala si nu aduce nici un beneficiu societatii?! Macar pentru un simplu lucru: suntem cu totii constienti de aploarea pe care o are traficul de carne vie si de adevaratele drame prin care trec niste fiinte umane, uneori din simpla naivitate.Nu considerati ca legalizarea fenomenului va avea consecinte favorabile macar in privinta acestui aspect in sensul ca meseria ca atare va fi practicata doar de buna-voie si nesilit de nimeni si ca numarul de victime s-ar putea reduce?
 
frontist, eu sunt ortodoxa si iti inteleg punctul de vedere. De acord cu tine: prostitutia nu este nici pe departe morala si in conformitate cu invatatura crestina. Dar asta nu inseamna ca nu exista si ca nu se manifesta.Sa nu uitam ca exista persoane care pracica prostitutia in mod deliberat si ca aceste persoane , probabil nu dau prea multe parale pe ceea ce ne invata morala crestina. Au ales aceasta cale din proprie initiativa; in cazul asta de ce societatea nu ar oferi un cadru reglementat legal?
 
fiind legalizata prostitutia..macar clientii vor fi siguri ca dau bani pe o calitate mai buna, cel putin din punct de vedere igienic...daca tot vor fi protejate de stat...
e bine...asa cum unora le place sa lucreze in birou..altora le place sa lucreze in dormitor..care-i problema???:)
 
Back
Top