Diabetul

Miruna

panonique
Cine cunoaste ceva sigur despre diabet din experienta sa, a parintilor, sau pentru ca are legatura cu medicina, il rog sa ma ajute si pe mine cu niste sfaturi.

Am aflat recent ca mamica are aceasta boala. :( Inainte sa stiu despre ea, mi se parea un fel de afectiune nu prea grava, al carei singur impediment e ca nu te lasa sa mananci dulciuri. Dar acum, dupa ce m-am interesat am aflat despre cazuri groaznice in care cei ce sufereau de ea au trebuit operati pentru ca sangele nu le mai circula in extremitati si li s-au amputat picioarele. :( Mama nu a primit insulina sau ce se da de obicei, pentru ca are complicatii si cu ficatul si nu poate sa ia, a preferat numai medicamente orale. Acum sunt tare speriata daca astea sunt de ajuns (sunt multe cutii din care trebuie sa ia pasile la ore fixe). Si oare trebuie sa faca exercitii musculare sau dimpotriva, ca sa nu ajunga la amputari? Of, nu prea am avut probleme cu sanatatea in familie si ne-a izbit asa. Doamne ajuta sa fie bine.
Daca stiti ceva, va rog scrieti.
 
Miruna, sfaturile virtuale de gen sint de obicei cam aiurea. E ca si cum ai fi de catre un orb tratata :)...Ceea de ce are nevoie mamica ta e un medic real, care sa-i monitorizeze succesul terapiei antidiabetice orale prin controlul regulat al glucozei sangvine...si cel de durata prin masurarea fractiei Hb1C in urina. Atita timp cit acestea sint mentinute in limitele normei, motivele de ingrijorare sint neintemeiate. Si e fals sa crezi ca la diabet in primul rind se administreaza insulina. La ea presupun e vorba de diabetul insulinorezistent tip 2, care nu e deloc rar intilnit la cei peste 40-50 ani. In acest caz antidiabeticele orale au prioritate, daca nu-si fac acestea efectul, se recurge in final la insulina. In cadrul terapiei diabetului zaharat 3 lucruri sint importante:

1.Dieta, in primul rind! - e nevoie de ajutorul unui medic sau nutritionist care sa realizeze un plan al alimentatiei zilnice;
2.Terapia medicamentoasa;
3.Miscarea.

Diabetul e o afectiune care necesita o disciplina de fier. Clar ca viata din momentul stabilirii diagnozei nu mai pare sa fie aceeasi, insa daca esenta punctelor de mai sus e cu strictete respectata, calitatea vietii sau durata ei nu vor avea de suferit.
 
Nu sunt medic, dar pot sa recomand pe langa tratamentul ce il are de la medic sa mai incerce ceva: Shank Prakshalana- o procedura de curatire mecanica a tractului digestiv, dar care are ca urmare shi detoxifierea organizmului shi stimuleaza shi eliminarea de insulina!!! Ce shi cum se face gaseshti in cartea "Целительные Силы 1, Очищение организма и правильное питание " Г.П.Малахов editia din 2004 . (eu am incercat de 3 ori. de 2 ori am reushit. Shi vreaui sa mai fac aceasta procedura, deoarece chiar te simti bine dupa ea, dar nu purcedeti pana cand nu cititi toate recomandatiile shi contraindicatiile!!!)
Chestia asta ajuta shi la curatirea ficatului!!!
Pentru ficat exista un aliment hepato-protector recomandat tuturor, p-u ca nu are efecte adverse, ce trebuie consumat in fiecare zi!!! Este vorba de seminte de armurariu(e un fel de spin care creshte shi la noi pe dealuri, dar seminte sunt in vanzare). Semintele se dau prin rashnita obligatoriu. dupa care se poate consuma 1 lingurita/ zi p-u pers sanatoase (este destul, dar daca doriti mai mult, poftim), iar persoanele ce au probleme 2-3 linguriti pe zi, pe nemancate, cu jumatate de ora inainte de a manca.
 
Doar nu am impus-o sa faca ceva, i-am zis doar sa se informeze mai intai.
Shank Prakshalana se utilizeaza in spitalele din India in cazurile ushoare de diabet. Eu am aflat de aceasta procedura din cartile de medicina naturista, dar tantea verishoarei mele o facuse deja cu zeci de ani inainte, la recomandarea medicului!!!

Este mult de povestit in ce consta aceasta metoda. Am zis unde poti sa o gaseshti sa te informezi shi tu, daca vrei. sunt sigura ca dupa ce vei citi iti vei da seama ca nu este nimic rau in a o folosi. Unica problema este p-u cei ce au intestinele ranite sau alte chestii de genul asta!!!
 
Asa , Kiara si Solara , ati lasat acum prostiile si v-ati apucat imediat de "informare" si de carti de medicina naturista.
 
bunica mea a avut diabet zaharat. forma asta nu presupune injectarea de insulina, insa presupune regim foarte strict, eliminarea zaharului, analize periodice.
ceea ce afecteaza diabetul, din cate stiu eu, este pancreasul. poate aparea pancreatita si de multe ori este mortala. bunica mea a facut pancreatita, dar a scapat cu bine.
a murit la 82 de ani, din cauza ca s-a taiat la picior si rana nu s-a mai vindecat. piciorul a cangrenat si a trebuit amputata laba piciorului... inca mai tot nu s-a vindecat. nu mai vreau sa intru in alte detalii, dar ideea este ca avea 82 de ani. si a trait bine mersi pana atunci, fara probleme. asa ca daca mama ta urmeaza indicatiile medicului, nu cred ca va avea probleme.
 
Umbreon;194015 said:
Asa , Kiara si Solara , ati lasat acum prostiile si v-ati apucat imediat de "informare" si de carti de medicina naturista.
Amoosh :D

Cel mai scirbos e cind tot felul de naturisti se apuca sa trateze cancerul, SIDA sau diverse stari terminale, bagind in oameni sperante desharte in schimbul unor sume bunicele de bani...Nu iti ramine decit sa-i compatimesti.

TRISHNA;194014 said:
Shank Prakshalana se utilizeaza in spitalele din India in cazurile ushoare de diabet.
Cum crezi, de ce India "isi permite" un astfel de "tratament", iar europenii - nu?
Exakt, pentru ca-i saraca de rage.
 
Kiara;194028 said:
Cum crezi, de ce India "isi permite" un astfel de "tratament", iar europenii - nu?
Exakt, pentru ca-i saraca de rage.

In primul rand nimeni nu-i cere bani, in orice caz nu eu!!! Deci procedura data este gratis, de fapt nu chiar. O sa dea doar atatia bani cat costa cartea, adica 20-25 de lei shi drumul dus-intors, adica inca 6 lei, deci in jur de 31 de lei(moldoveneshti). In plus calmativa, nu este un tratament cu plante cu tincturi, macerate sau alte chestii este doar o nenorocita de procedura de curatare a tractului digestiv cu apa chioara shi sare!!!

Kiara, nu te supara, please. Pari de treaba, dar ma cam calci pe nervi!!!
Deci sa inteleg ca din punctul tau de vedere, chiar shi daca o anumita procedura este eficace, dar ieftina, atunci europenii nu ar trebui sa o utilizeze , pentru ca este prea ieftina, iar ei la o adika, au mai multi bani de cheltuit...
Adika europenii (Cum zic romanii din Moldova shi rushii) sunt mai "lasyi" decat indienii. lol
 
Kiara, o fi India saraca, dar e cea mai mare producatoare de medicamente, dupa stiinta mea.

Trishna, din plante extrag si europenii substante cacalau. Asa a inceput farmacia peste tot in lume. Diferenta dintre o planta si un extras purificat din planta esta ca planta, pe langa substanta pe care o cauti, mai are o gramada de alte chestii al caror efect in timp nu-l cunosti. Studiile se fac mai ales pe substante, mult mai rar pe plante.

Indienii nu mi se par nici sanatosi, nici longevivi. Daca ar fi sa adopt o medicina traditionala, atunci ar fi aia chineza.
 
solara;194059 said:
Kiara, o fi India saraca, dar e cea mai mare producatoare de medicamente, dupa stiinta mea.
Eu stiu ca-s nevoiti sa si le exporte.

India are cei mai multi diabetici din lume, 37 milioane...putini sint acei care-si pot permite o terapie adecvata si cu toate lucrarile, programele, investitiile WHO-ului acolo numarul in 2010 se prognozeaza sa fie de 80 milioane. E chiar trista situatia.

Pentru mine medicina traditionala nu e medicina, ci doar o speranta medicala :D

Trishna, care bani, care drum, care lei? :))) Ma amuza total personalitatile care au citit o monografie patetica si le pare ca au descoperit secretul panaceii vesnice. Ia baga tu aicea studii documentate si argumentate stiintific care sa demonstreze eficacitatea apei cu sare la diabet.

Dupa ce te informezi si tu odata ce e diabetul, etiopatogenia, tabloul clinic, etc mai discutam, neaparat.
 
Kiara;194063 said:
Eu stiu ca-s nevoiti sa si le exporte.

India are cei mai multi diabetici din lume, 37 milioane...putini sint acei care-si pot permite o terapie adecvata si cu toate lucrarile, programele, investitiile WHO-ului acolo numarul in 2010 se prognozeaza sa fie de 80 milioane. E chiar trista situatia.

Pentru mine medicina traditionala nu e medicina, ci doar o speranta medicala :D

Trishna, care bani, care drum, care lei? :))) Ma amuza total personalitatile care au citit o monografie patetica si le pare ca au descoperit secretul panaceii vesnice. Ia baga tu aicea studii documentate si argumentate stiintific care sa demonstreze eficacitatea apei cu sare la diabet.

Dupa ce te informezi si tu odata ce e diabetul, etiopatogenia, tabloul clinic, etc mai discutam, neaparat.

Men!!! Apa cu sare nu se consuma!!! Intra pe gura shi IESE pe anus!!!!!!!!!! curatind tractul digestiv!!!(Daca nu as fi atat de lenoasa ash sacana info., dar mai bine cautati singuri cartea)
 
Kiara, exact din acela e din care ai spus tu. De tip 2. Multumesc pentru sfaturi si pentru impartasirea experientelor celor care au avut pe cineva cu o asemenea boala in familie. Te simti totdeauna mai bine stiind ca si altii au trecut cu bine peste aceleasi obstacole.

TRISHNA, nu stiu ce sa cred despre produsele naturiste. Este si aici un domn, nu stiu daca e medic, care vinde tot felul de unguente ce amelioreaza starea celor bolnavi de diabet. O prietena a mamei i-a spus ca ea i-a incercat tratamentul si a ajutat-o foarte mult, asa ca s-ar putea sa cumpere ceva si de la ala. Sigur, va incerca produsele lui numai in paralel cu tratamentul medical clasic si cu dieta. Nu indraznesc sa o opresc sa se ia dupa prietena ei, pentru ca exista si o sansa sa aiba aia dreptate si atunci cum as putea sa intervin eu si sa o impiedic sa recurga la ceva ce ar putea sa ii faca bine? Of.
 
Miruna;194643 said:
Kiara, exact din acela e din care ai spus tu. De tip 2. Multumesc pentru sfaturi si pentru impartasirea experientelor celor care au avut pe cineva cu o asemenea boala in familie. Te simti totdeauna mai bine stiind ca si altii au trecut cu bine peste aceleasi obstacole.

TRISHNA, nu stiu ce sa cred despre produsele naturiste. Este si aici un domn, nu stiu daca e medic, care vinde tot felul de unguente ce amelioreaza starea celor bolnavi de diabet. O prietena a mamei i-a spus ca ea i-a incercat tratamentul si a ajutat-o foarte mult, asa ca s-ar putea sa cumpere ceva si de la ala. Sigur, va incerca produsele lui numai in paralel cu tratamentul medical clasic si cu dieta. Nu indraznesc sa o opresc sa se ia dupa prietena ei, pentru ca exista si o sansa sa aiba aia dreptate si atunci cum as putea sa intervin eu si sa o impiedic sa recurga la ceva ce ar putea sa ii faca bine? Of.

Foarte bine... sunt pentru tratamente mixte, dar cu o singura conditie sa fie foarte bine informata, atat in privinta tratatamentelor naturiste, cat shi a celor prescrise de medic pentru a evita eventuale probleme.
 
TRISHNA;194065 said:
Men!!! Apa cu sare nu se consuma!!! Intra pe gura shi IESE pe anus!!!!!!!!!! curatind tractul digestiv!!!(Daca nu as fi atat de lenoasa ash sacana info., dar mai bine cautati singuri cartea)

Serios? Nu ramane nici un pic de sare? Si sarea nu face retentie de apa in organism? Si probabil insulina nu are nici o treaba cu diabetul.
 
Rapax;195522 said:
Serios? Nu ramane nici un pic de sare? Si sarea nu face retentie de apa in organism? Si probabil insulina nu are nici o treaba cu diabetul.

:D Sa mori de ras, nu alta!!! Deci sarea este necesara anume pentru ca organismul sa nu absoarba apa chiar atat de repede, shi in plus distruge shi unii microbi(deceea in antichitate ishi curatau dintii cu ulei shi sare, chiar dentistul meu mi-a zic ca cel mai bine ar fi sa-mi clatesc regulat dintii cu apa cu sare). evident ca se ia in consideratie shi faptul ca totushi ramane sare in intestine dupa aceea, de aceea ultimele doua pahare vor fi cu apa pura!!!
 
Apa "pura" se absoarbe si se pisa.
Apa cu sare, daca are o anumita concentratie, actioneaza osmotic si grabeste eliminarea scaunului.
Nici aia care practica asa ceva (nu ma refer la amatorii de trat naturiste, ci la yoghini si practicanti de qigong) n-o fac mai des de 1 data/luna. Io n-as recomanda asa ceva pt ca cred ca afecteaza si mucoasa. E totusi un tratament socant; mai bine te dezintoxici asa cum te intoxici: putin cate putin (mananci vegetale suficiente, cat mai putin preparate termic)
 
solara;195635 said:
Apa "pura" se absoarbe si se pisa.
Apa cu sare, daca are o anumita concentratie, actioneaza osmotic si grabeste eliminarea scaunului.
Nici aia care practica asa ceva (nu ma refer la amatorii de trat naturiste, ci la yoghini si practicanti de qigong) n-o fac mai des de 1 data/luna. Io n-as recomanda asa ceva pt ca cred ca afecteaza si mucoasa. E totusi un tratament socant; mai bine te dezintoxici asa cum te intoxici: putin cate putin (mananci vegetale suficiente, cat mai putin preparate termic)

Da ... citii shi eu despre unu care o facea 1/luna... Nu, intr-adevar este prea de tot... In mod normal e bine sa o faci de 2 ori pe an, da' shi 1 e bine. Evident ca se irita mucoasa, de aceea prima masa dupa asta este compusa din orez decorticat fiert bine, un morcov, deasemenea fiert bine shi cateva linguri de ulei sau o bucata buna de unt. shi cruditatile pot fi mancate numai dupa vreo 24 de ore.
Da' p-u diabetici nici nu trebuie sa faca o procedura profunda, asha doar cu 4-6 pahare de 250 ml de solutie/zi, ceea ce nu irita mucoasa.
 
TRISHNA;195630 said:
:D Sa mori de ras, nu alta!!! Deci sarea este necesara anume pentru ca organismul sa nu absoarba apa chiar atat de repede, shi in plus distruge shi unii microbi(deceea in antichitate ishi curatau dintii cu ulei shi sare, chiar dentistul meu mi-a zic ca cel mai bine ar fi sa-mi clatesc regulat dintii cu apa cu sare). evident ca se ia in consideratie shi faptul ca totushi ramane sare in intestine dupa aceea, de aceea ultimele doua pahare vor fi cu apa pura!!!

Ah, ce bine ca m-ai lamurit. Si eu care credeam ca sarea(NaCl) este higroscopica !? Atunci pot sa mananc cata sare vreau si nu o sa-mi creasca tensiunea arteriala pentru ca nu o sa fac retentie de apa? Si efectul bactericid al sarii este folosit si pentru conservarea alimentelor si pregatirea mumiilor. Si am sa renunt la pasta pentru dinti, iar in amestecul de ulei(in, floarea soarelui, masline, rapita, porumb?) am sa pun si niste cenusa ca albeste prin frecare. Apa pura = apa distilata?
Despre insulina nimic?
 
Rapax;195679 said:
Ah, ce bine ca m-ai lamurit. Si eu care credeam ca sarea(NaCl) este higroscopica !? Atunci pot sa mananc cata sare vreau si nu o sa-mi creasca tensiunea arteriala pentru ca nu o sa fac retentie de apa? Si efectul bactericid al sarii este folosit si pentru conservarea alimentelor si pregatirea mumiilor. Si am sa renunt la pasta pentru dinti, iar in amestecul de ulei(in, floarea soarelui, masline, rapita, porumb?) am sa pun si niste cenusa ca albeste prin frecare. Apa pura = apa distilata?
Despre insulina nimic?

hey, be attentive pls!!! nu vorbeam de consumul zilnic de sare!!! Citeshte incepand cu primul mesaj al meu la acest thread!!!
"Si am sa renunt la pasta pentru dinti, iar in amestecul de ulei(in, floarea soarelui, masline, rapita, porumb?) am sa pun si niste cenusa ca albeste prin frecare." O my God!!! you amaze me :D
Apa pura, adica fara sare

Ei, shi daca tot veni vorba de sare, p-u consum mai bine foloseshte sarea de mare(KCl)!!
insulina... Men, bine ca veni vorba!!! Procedura de mai sus(sa nu cumva sa se apuce cineva sa o faca, ca n-am scris totul !!!), dar cu unele schimbari este potrivita p-u unii diabetici p-u ca mareshte secretia de insulina!!!
 
Back
Top