Diabetul

TRISHNA;195682 said:
hey, be attentive pls!!! nu vorbeam de consumul zilnic de sare!!! Citeshte incepand cu primul mesaj al meu la acest thread!!!
"Si am sa renunt la pasta pentru dinti, iar in amestecul de ulei(in, floarea soarelui, masline, rapita, porumb?) am sa pun si niste cenusa ca albeste prin frecare." O my God!!! you amaze me :D
Apa pura, adica fara sare

Ei, shi daca tot veni vorba de sare, p-u consum mai bine foloseshte sarea de mare(KCl)!!
insulina... Men, bine ca veni vorba!!! Procedura de mai sus(sa nu cumva sa se apuce cineva sa o faca, ca n-am scris totul !!!), dar cu unele schimbari este potrivita p-u unii diabetici p-u ca mareshte secretia de insulina!!!

Sa stii ca pana la inventarea pastei pentru dinti a fost folosita si cenusa impreuna cu sarea. Cenusa este alcalina si reducea aciditatea din cavitatea bucala. Sarea continuta de apa de mare este tot clorura de sodiu(dovada fiind muntii de sare aflati pe uscat). Clorura de potasiu se gaseste in cantitate mult mai mica si este diuretica. In cazul apei fara sare este vorba de apa potabila pentru ca apa pura inseamna apa distilata.
 
Tot n-am inteles de ce apa cu sare (care se absoarbe in cantitati mici, pt ca nu prea apuca) creste secretia de insulina. Mi-am batut capul si n-am ajuns la nicio concluzie. Stiu ca asa zic practicantii (am gasit si eu intr-o cartulie de qigong), dar imi scapa mecanismul.

Nu inteleg ceva: daca nu recomanzi curatarea matului cu metoda descrisa, de ce recomanzi cateva pahare de apa sarata? "Compromisul" asta nu mi se pare deloc saantos. Si sa dai un tratament dupa ureche (nu stii decat ca-i diabetica, dar nu stii daca e sau nu echilibrata, cum raspunde la tratamente si dieta, daca mai are si alte boli asociate etc) e aberant. Nu te supara, dar asa e: nici tratamentele bine cunoscute nu re recomanda fara sa vezi pacientul si analizele lui, d-apoi unul despre care se stie prea putin aici.
 
solara;195708 said:
Tot n-am inteles de ce apa cu sare (care se absoarbe in cantitati mici, pt ca nu prea apuca) creste secretia de insulina. Mi-am batut capul si n-am ajuns la nicio concluzie. Stiu ca asa zic practicantii (am gasit si eu intr-o cartulie de qigong), dar imi scapa mecanismul.

Nu inteleg ceva: daca nu recomanzi curatarea matului cu metoda descrisa, de ce recomanzi cateva pahare de apa sarata? "Compromisul" asta nu mi se pare deloc saantos. Si sa dai un tratament dupa ureche (nu stii decat ca-i diabetica, dar nu stii daca e sau nu echilibrata, cum raspunde la tratamente si dieta, daca mai are si alte boli asociate etc) e aberant. Nu te supara, dar asa e: nici tratamentele bine cunoscute nu re recomanda fara sa vezi pacientul si analizele lui, d-apoi unul despre care se stie prea putin aici.
Tocmai de aia zisei:Oameni buni cautati cartea, vedeti cum se face shi holbati-va shi la contraindicatiii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
TRISHNA;195719 said:

171f1688c5669710016264e87d39f18b.gif
 
Trishna, mai zic o data: nici tratamentele bine cunoscute nu se recomanda fara sa vezi pacientul si analizele lui, d-apoi unul despre care se stie prea putin aici. Daca bolnavul se uita pe contraindicatii nu devine imediat doctor. Fiecare face ce vrea pe pielea lui, dar sa faci recomandari ciudate, de compromis, fara sa stii despre ce e vorba, e deplasat.
 
Eu am facut mari descoperiri alimentare si pentru mine de cand tine mamica dieta. :)) Mai ales in privinta dulciurilor. Diabeticii au cele mai bune sucuri de afine, dulceturi naturale si ciocolate Milka din lume. Si toate sunt fara zahar!!!! :p :))

Vrem sa cumparam niste aparate de sport medicinale pentru a spori circulatia sangelui in extremitati. Dar nu prea stim care sunt mai bune. Poate cilindrii din aceia paraleli pe care masezi talpile, poate si ceva pentru antebrate, dar nimic prea complicat ca sa nu se oboseasca ficatul si pancreasul. Stie cineva ceva de asemenea aparate medicinale? :)
 
Miruna, indulcitorii nu sunt cele mai grozave chestii din lume; din contra. Cel mai bine e sa te dezobisnuiesti de gustul dulce.
 
De acord!!! Dulce shi natural e bine, dar indulcitorii artificiali... pot fi chiar mai rai de cat zaharul. pot fi cu mult mai dulci decat zaharul, mai ieftini, dar foarte daunatori!!! Shi cel mai rau e ca pe langa faptul ca sunt utilizati in industria alimentara din scopuri economice cica se recomanda diabeticilor, p-u ca nu contin zahar!!!! cica unul dintre cei mai periculoshi este aspartamul(sau ceva de genul asta)
 
TRISHNA;196970 said:
cica unul dintre cei mai periculoshi este aspartamul(sau ceva de genul asta)
aha..ar fi un cancerogen pluripotent.
Chiar daca nu a fost demonstrat definitiv acest efect nedorit al indulcitorilor la om, WHO recomanda sa nu fie incalcata cantitatea maxima/zi:

Cyclamat 0 - 12,3 mg
Saccharin 0 - 25 mg
Acesulfam 0 - 9 mg
Aspertan 0 - 4 mg
 
solara;196931 said:
Miruna, indulcitorii nu sunt cele mai grozave chestii din lume; din contra. Cel mai bine e sa te dezobisnuiesti de gustul dulce.
Solara, de ce sa ma dezobisnuiesc? Eu am zis numai ca profit ca isi ia mama mea si mai gust si eu din dulciurile pentru dietele diabetice. Eu nu am nimik. :p
Daca spuneti ca pot face rau, o sa incerc sa o conving pe ea sa se dezobisnuiasca.
Sau tu spui in general? Recomandare pentru toti diabeticii?
Sunt unele produse de ale lor si fara indulcitori. Ca sucul de afine. Natural si fara zahar. :)

TRISHNA, nu sunt mai ieftine dulciurile cu indulcitori. O ciocolata Milka dietetica, de exemplu, e de doua ori mai scumpa decat una normala.
 
Miruna;198472 said:
Solara, de ce sa ma dezobisnuiesc? Eu am zis numai ca profit ca isi ia mama mea si mai gust si eu din dulciurile pentru dietele diabetice. Eu nu am nimik. :p
Daca spuneti ca pot face rau, o sa incerc sa o conving pe ea sa se dezobisnuiasca.
Sau tu spui in general? Recomandare pentru toti diabeticii?
Sunt unele produse de ale lor si fara indulcitori. Ca sucul de afine. Natural si fara zahar. :)

TRISHNA, nu sunt mai ieftine dulciurile cu indulcitori. O ciocolata Milka dietetica, de exemplu, e de doua ori mai scumpa decat una normala.

Pai dulciurile cu yndulcitori n-or fi mai ieftine, ca nu-s proshti producatorii, da ynsushi yndulcitorii sunt mai ieftini decat zaharul, vrei crezi, vrei nu. Chestia e ca sunt daunatori shi asta trebuia sa percepi de aici!!! Dar din nou, alegerea ytzi apartzine. :)
 
Am spus deja ca n-am stiut ca sunt periculosi. Multumesc solara si Kara... si TRISHNA, poftim. :) O sa avertizez pe toata lumea pe care cunosc sa nu-i mai foloseasca. :))

Mi se pare ca foarte mult ajuta exercitiul fizic usor, in diabet. Tot comparam si alte cazuri ale cunoscutilor cu aceeasi boala. Si unii care au stat si numai s-au tratat cu medicamente, comportandu-se ca niste bolnavi, arata foarte rau fatsa de cei care au facut efort si plimbari si au dus o viata activa normala.
 
Miruna;198519 said:
Mi se pare ca foarte mult ajuta exercitiul fizic usor, in diabet. Tot comparam si alte cazuri ale cunoscutilor cu aceeasi boala. Si unii care au stat si numai s-au tratat cu medicamente, comportandu-se ca niste bolnavi, arata foarte rau fatsa de cei care au facut efort si plimbari si au dus o viata activa normala.
Absolut de acord. Si nu trebuie sa fie neaparat sport de performanta...60-80 minute de plimbari zilnice ar fi ok.
 
trishna mi se pare mie sau nu ai studii medicale deloc? macar sa fi avut primul an la univer de medicina, nu ai mai fi imprastiat pe aici mesaje prostesti cu medicina naturista, cum ca ar trata diabetul, etc. Despre spusele tampesti ale lui Malahov am mai auzit, ma irita cand o aud pe bunica spunand, ca iaka Malahov a zis ca trebuie de baut asta, de facut asta shi trece boala...
de fiecare data zambesc sarcastic cand trec prin fatza centrul diagnostic sau mai-numitul centrul de ftiziopneumologie Draganiuc, si acolo sta un domn deobicei care vinde ierburi shi tot felul de preparate din ierburi, decocturi etc care vindeca SIDA, cancerul, tuberculoza etc... daca preparatele citostatice puternice nu stopeaza cancerul, sau izoniazida (daca nu ma inshel) nu iti da o garantie mare ca a ucis bacilul Koch, atunci cum poate un pahar cu apa cu sare sa trateze diabetul??? cum a zis cineva mai sus, sarea retine apa in organism, prin urmare va creste tensiunea arteriala, iar in diabet are loc depunere de hialin in arteriole cu sclerozarea ulterioara a lor, care desigur ca duce la o crestere a tensiunii arteriale, deci haidetzi sa sumam efectele, shi vom avea o marire dubla de tensiune arteriala. ((si probabil ar mai fi si ceva legat de dereglarile metab lipidic in diabet, care tot s=ar depune pe vase shi ar oblitera lumenul, ar creste tensiunea etc, dar aici putin ma depaseste))
ironic vorbind, hai sh-om trata fibroadenoamele mele mamare cu comprese de foi de varza unse cu miere de albine....
 
da, am uitat sa spun ca domnul ala trateaza si reumatismul (aka febra reumatismala acuta) :))) ce fel de ierburi tre sa dai ca sa lupte cu un proces autoimun??? tre sa contina cred ca ierburile astea nishte superpupermetaproteine care intra antagonism cu autoanticorpii....
 
Back
Top