dragoste la prima vedere

Ca sa revenim la tema, eu sund de acord ca simti ceva catre cineva pe care il vezi pe strada, rutiera, bus, etc., dar nici intr-un caz ca este dradoste.
Cum poti sa iubesti pe cineva care nu ai idee ce prezinta, (eu nu as putea).
Parerea mea este ca trebuie sa cunosti foarte bine persona respectiva pentru ati da seama daca o iubesti sau nu. Si inca ceva, referitor la sentmentul cela despre care am amintit mai sus, as spune mai degraba ca este un instinct, omul ca shi animalele are acest instinct de a se "imulti" :smile: shi eu cred ca este ceva normal a se trezi acest instinct atunci cint vezi o persoana de sex opus cu un face placut.
Asta e parerea mea. :grin:
 
la prima vedere...nu e dragoste..e doar scinteia ce apare..E flacara ce duce la dragoste.(poate si sa nu duca la dragoste,dupa ce cunosti mai bine persoana).
Este acel impuls..care te face sa te apropii..de cel care iti place..
apoi urmeaza adevarata fatza a faptelor..am in vedere .. sa vezi realitatea.
 
iata sa va spun shi io ceva
io sincer cred in dragoste la prima vedere
shi shtitsi de ce
ptr ca asha ceva mi s-a intimplat
chiar anul asta
drept ca nu a tsinut tare mult(3 luni) deoarece io am plecat shi el a plecat in alte tsari
chiar din prima zi cind l-am cunoscut, shi evident shi el m-a cunoscut pe mine
ni-am imprietenit,
shi nu era la dicoteca sau ceva de genul asta
era sub aer liber


tre sa va lasatsi dushi de valurile sufletului in ceea ce priveshte dragostea, insa la rtestul...hotaritsi cu certitudine cu creierul
 
dollce: :smile:
daca sa vorbim sincer, eu ash fi optat pentru mentsinerea relatsiei... dar cine shtie ce s-a intimplat pe acolo...
 
radium, relatsia se mentsine, dar vezi ca problema e ca io nu shtiu ce face el acolo, shi nici el nu shtie ce fac io aici
shi pot sa fiu shi io fidela shi poate sa fie shi el fidel, adica chiar shi este, dar inca 1 an, cine shtie se pot intimpla multe, shi nu vreau sa risc;)
dar totushi relatsia se mentsine asha cum a fost
 
Cum poti numi " Dragoste de la prima vedere" Dragoste?
Oare ceea ce simti cind vezi pe cineva cu un corp frumos se numeste ' DRAGOSTE? Nu cred in nici un caz ca exista Dragoste de la prima vedere!!!
Si cu asta-i Basta!!!
 
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Pe 2001-04-25 10:34, kedd a scris:
Fodda a scris:

Iar eu cu intrebarile mele.
Una simpla de tot, atsi simtsit vreo data dragoste la prima vedere. Nu ma refer la faptul ca dupa asta atsi fi avut vreo relatsi, pur shi simplu vezi o fata sau un baiet shi simtsi ca ai putea sa-tsi petreci viatsa cu dinsa ca intr-un vis? Shi nu ma refer la o senzatsie banala, ma refer la un curent care te trece din cap pina la picioare shi se opreshte (trece prin)<b/> inima. chiar mai repede decat a intrat<b/>
_________________
Tervesex
[/quote]
 
Laura desigur, sunt totalmente deacord cu tine
nu e dragoste daca vezi un baiat/fata cu corpul frumos...



dar prima ce am simtsit la "dragostea mea"(am scris asha ptr ca nu shtiu, nu sunt sigura daca continua), este un fior profund, shi mi-am pus intrebarea de ce?
nu puteam sa ma apropii de el,
el s-a apropiat...
 
...acest fior placut te avinta in ceruri, te simti fericita parind ca toata lumea e la picioarele tale .... si i-ti da speranta sa fii cu persoana care ti-a cazut tronc. Aceasta numim noi dragoste incepatoare!

Colegilor, ati simtit si voi ceva placut si nedescris de genul asta?
 
de acord ca exista un asa numit " fior ", dar totdeauna dragostea cuprinde mult mai multe lucruri!!!, nu doar un simplu fior.
 
dragoste... nu stiu, dar iaca de multe ori mi s-a intamplat sa trec pe langa unul si sa mi se inmoie genunchii, sa bata inima mai tare, sa transpir etc, deodata ce trec de dansul yi spun fetei cu care sunt (daca sunt cu una) (in majoritatea cazurilor e snoopy): "ai vazut, ai vazut ce baietel? :smile: "
si peste o minuta imi trece, asta-i doar o atractie fizica. dar, in general, nu neg ca exista si cea sufleteasca, de fapt imi place sa cred ca ea exista, dar nu mi-a iesit mie in cale.
 
Cred ca pentru a analiza subiectul dat "dragostea de la prima vedere" ar fi rational sa-l definim. Eu consider dragostea de la prima vedere o constatare ce apare la un moment in timp, de obicei in toamna vietzii noastre, cind omul isi numara bobocii, care sumarizeaza intr-o fraza rezultatul unui contact al persoanelor de sex opus (dar nu obligator opus), care a evoluat intr-o relatsie de dragoste de durata. Odata ce asemenea concluzie e trasa...dragostea de la prima vedere exista. In discutie insa merita a fi pus nu efectul ci cauza acesui fel de dragoste. Iar asta o stim noi prea bine. Atractia fizica, atractia rezultata din diferenta de intelect, eventuala echivalare a nivelului intelectual, re-prioretizarea valorilor in relatia respectiva, si un eventual succes de lunga durata de mentinere a armoniei in cuplu.
 
de acord
dar prin toamna vietsii noastre ce ai avut in vedere, toamna ca anotimp sau anii la acre te indragosteshti(dar cred ca dragostea nu are vbirsta)



iaka mi-a venit o intrebare
ce credetsi despre ce spune lumea ca majoritatea se indragostesc primavara?
 
Dollce, nu cred in asta.
Faptul ca primavara se inverzeste, e frumos, oamenii se duc prin parcuri, chestii, la la la :grin:
Te indragostesti atunci cand iti vine asta.
 
de acord aici, doar ca primavara totul prinde viata nu stiu cum...in general fiecare anotimp e foarte si foarte deosebit, dar primavara cind vezi ca totul inverzeste si copacii is infloriti...apoi te simti om nu stiu cum :smile:
 
Cineva a spus ceva de o scintee! Ca este o scintee care da impuls unei dragoste! Poate asha shi este, dar de exemplu daca vezi pe drum sau in bus sau...etc. mai multe persoane de sex opus care itsi dau astfel de impulsuri??? Atunci deacum nu mai este un impuls ci un instinct! Acel instinct de care spunea mai sus Iulik! Dar omul se deosebeshte de animal prin aceia ca are mai multa inteligentsa! Dar voi nu vatsi intrebat?? Oare dragostea shi a iubi este una shi aceiash??? Eu de exemplu cred ca nu este una shi aceiashi! Astea sunt 2 lucruri diferite!
 
Back
Top