Drogurile?!

Olga_Vladimirovna said:
.... imi vorbe$te o nichtojestva cu un nick alcoholic..

:lol: Ce fel de nick? De unde shi pana unde "redneck" va s u g e r e a z a aceasta imagine?
 
Olga_Vladimirovna said:
.... imi vorbe$te o nichtojestva cu un nick alcoholic..

Asa epitete venite de la o narcomana suna de-a dreptul magulitor. Cand vei recunoaste ca suferi de boala dependentei de droguri? Parintii, colegii de lucru/studii stiu ca intrebuintezi drogurile? De prieteni nu te intreb. Presupun ca toti sufera de aceeasi boala ca si tine.
 
Nearly all addicted individuals believe in the beginning that they can stop using drugs on their own, and most try to stop without treatment. However, most of these attempts result in failure to achieve long-term abstinence. Research has shown that long-term drug use results in significant changes in brain function that persist long after the individual stops using drugs. These drug-induced changes in brain function may have many behavioral consequences, including the compulsion to use drugs despite adverse consequencesÑthe defining characteristic of addiction.
Long-term drug use results in significant changes in brain function that persist long after the individual stops using drugs.

Understanding that addiction has such an important biological component may help explain an individual's difficulty in achieving and maintaining abstinence without treatment. Psychological stress from work or family problems, social cues (such as meeting individuals from one's drug-using past), or the environment (such as encountering streets, objects, or even smells associated with drug use) can interact with biological factors to hinder attainment of sustained abstinence and make relapse more likely. Research studies indicate that even the most severely addicted individuals can participate actively in treatment and that active participation is essential to good outcomes.

http://www.nida.nih.gov
 
redneck said:
Nearly all addicted individuals believe in the beginning that they can stop using drugs on their own, and most try to stop without treatment. However, most of these attempts result in failure to achieve long-term abstinence. Research has shown that long-term drug use results in significant changes in brain function that persist long after the individual stops using drugs. These drug-induced changes in brain function may have many behavioral consequences, including the compulsion to use drugs despite adverse consequencesÑthe defining characteristic of addiction.
Long-term drug use results in significant changes in brain function that persist long after the individual stops using drugs.

Understanding that addiction has such an important biological component may help explain an individual's difficulty in achieving and maintaining abstinence without treatment. Psychological stress from work or family problems, social cues (such as meeting individuals from one's drug-using past), or the environment (such as encountering streets, objects, or even smells [cenzurat]ociated with drug use) can interact with biological factors to hinder attainment of sustained abstinence and make relapse more likely. Research studies indicate that even the most severely addicted individuals can participate actively in treatment and that active participation is essential to good outcomes.

http://www.nida.nih.gov

Mai, redneck, mai (dojenitor). M-a-a-a-a-re PROVOCATOR mai esti, mai. Provoci bietii narcomani sa se dezica de droguri, mai (tot dojenitor). Numai niste ALCOOLICI sadea pot face asa ceva (condam-nand). Mai, mai, mai, mai, mai (t-a-a-a-a-re dojenitor) :D :D :D
 
Ia sy tashetz! S-o strans aishi o "haity" di "provokatori", ponimaiti-li! O haity anti-drog, vasadzyca! :ciupos:
 
lia said:
Ia sy tashetz! S-o strans aishi o "haity" di "provokatori", ponimaiti-li! O haity anti-drog, vasadzyca! :ciupos:

Eh, cand se vor trezi maine din KA-A-A-AIF narcomanii, sa vezi ce epitete vor avea de inghitit "provokatorii". Mai bine sa le dorim sa nu se mai trezeasca din KAIF. :D
 
lia said:
Lasa, lasa! ca mie imi place ce facem noi aici... :clap:

(din nou "dojenitor") Shintzaleji tu, lia. In vremea cind oamenii ca oamenii sy tyryi ca shrkii, noi fashim aishi palitiky shy pravakatzyi. :D
 
Ce stiti voi, citind de prin carti si internet? Iata cand o luna o sa va tashiti cu ceva mai serios atunci si o sa spuneti cat de abrupti sunt cei care au rezistat nu numai o data si-s gata si in continuare sa-si puna viata la bataie! Ca de, ca niste copii mititei de toate-au vazut si de toate-au auzit! :-x

Hmm... Mi-a aduce aminte de bancul cela cu Hipopotamul si feciorul sau mai mic - "Vot vseo broshu, poidu figneoi zanimatsea!" :D
 
Asta e si chestia, TU asa crezi, nu cei ce sunt "membri ai clubului". Am fost sarcastic, insa e interesant ca prin definitie nu poti intelege ce ti se intampla consumand droguri deoarece creierul tau (insasi instrumentul de masurare) este afectat si atunci nu exista un alt punct de referinta decat o persoana care nu e afectata. E cum ai vorbi cu un surd - spui cuvinte cunoscute insa sensul lipseste, deoarece sistemele de referinta sunt diferite.
 
Sigur ca-mi dau seama. Mi se pare foarte important subiectul, shi nu-i intzeleg pe cei care ishi permit fraze de tipul "trebuie incercat macar o data"... Adolescentzii sunt ushor de atras intr-o astfel de aventura, pt ca ei sunt mereu dornici sa se evidentzieze, sa incerce ceva ce li se pare "deosebit"... De unde sa shtie un copil (mai ales daca el e cam cascatzel de felul lui shi nu prea se intereseaza de lucruri serioase) ca in realitate e mult mai simplu: exista o industrie a drogurilor, care face bani grei de pe urma celor care nu se pot lasa de droguri shi pentru aceasta industrie e f. important sa "vina" noi shi noi "clientzi"... Ca sa iasa banul...
 
redneck said:
Eu nu sunt ostil drogatilor. Ii consider oameni bolnavi ce au nevoie de tratament.

redneck: cred ca nu esti sincer. mesajele tale vorbesc despre altceva. da, nu ma deranjeaza pozitzia ta dipretziutoare. mai mult ma mira... majoritatea matematicienilor pe care-i cunosc sunt mai toleranti si mai open minded. nu idealizez subiectul si nici nu apar narkomanii (cred ca noi nu avem nevoie nici de aparare, nici sa ne jeleasca cineva). si ma bucur pentru tine ca esti altfel. sunt sigura ca yn persoana ta civilizatzia a capatat ynca o shansa!

redneck said:
Si unde ai vazut tu sa fac instigarii la arsul cartilor.

iar aluzia cu "arsul cartzilor" e foarte simpla: (atentzie! metafora!) acolo unde nu este tolerantza shi tact, acolo se "ard cartzile".

iar "rednecks" sunt supranumitzi tzaranii americani intolerantzi (din cauza ca munceau toata ziua yn camp, aveau gytu roshu - un fel de "kolhoznyi zagar"). totzi doritorii sa se familiarizeze cu subiectul dat sunt invitatzi sa priveasca "Easy Rider" (anul 1969, regizor Dennis Hopper).
 
(mirata) lia, parca ziceai pe undeva ca nu-tzi asumi rolul de preot, judecator, profesoara sau mama mea. s-a yntamplat ceva special de tzi-ai schimbat pozitzia?
 
Alteia, tzi-am spus ce cred, n-am spus ca-mi asum vreun rol. E treaba ta ce faci, pana la urma, dar ca narcomania e o boala grava - asta shtiu shi copiii. Nu e nevoie sa fii preot sau judecator pentru a intzelege asta.
 
cred ca jonglezi cu notziunile shi cochetezi - replica ta de mai sus e un sfat shi o pozitzie clara referitor la persoana mea concreta si nicidecum o exprimare generala a punctului tau de vedere.
 
Back
Top