Economia Romaniei

claudiu7boss;216507 said:
Romania ar trebui sa i-a de la bogati si sa dea la saraci, da ce profituri face BNR in timpul crizei.

Tu ai idee macar de la ce vin initialele BNR si cu ce se ocupa ea ?
 
mi-l imaginez pe Isarescu imbracat in Robin Hood ,cum sare din copaci si ataca mogulii. Urmeaza vremuri grele pentru cei care au proprietati,urmeaza vremuri grele si pentru bogati si pentru saraci.
 
Isarescu deja are armura de singurul cavaler victorios din Est dupa ce a respins atacurile asupra leului, facand un profit de un miliard de dolari pentru BNR din pierderile atacatorilor straini. Costumul lui Robin Hood ar fi prea meschin pentru el.
 
Pentru cei care tot se plang de imbogatirea BNR-ului sa de profiturile pe care le face., haideti sa aflam ce e BNR.


Banca Nationala a Romaniei nu este o banca. Cel putin nu in sens clasic. Nu te poti duce la BNR si sa iti faci imprumut pentru Logan.

BNR este o institutie a statului roman care are ca principala functie controlul asupra monedei nationale si regularizarea pietei bancare in toate formele ei.
BNR poate sa intreprinda anume operatii bancare, dar menirea ei de baza este de regularizare si supervizare, nu de activitate comerciala.
 
claudiu7boss;216507 said:
Romania ar trebui sa i-a de la bogati si sa dea la saraci,

Asta si vrea sa faca "Romania" marind de exemplu salariul profilor bugetari (!) (nu toti profii sunt platiti din bugetul statului). Dar unii "dastapti" sunt contra masurii, caci, vezi tu, da peste noi o mare urgie pe nume "inflatia" !

"Dastaptii" ar trebui sa arunce o privire la bugetul Ministerului Educatiei (capitolul cheltuieli de personal bugetar) si sa vada ce ar reprezenta o majorare cu 50% a salariului profilor. Suma astfel obtinuta sa fie apoi raportata la masa globala de bani pe economie (M3). "Dastaptii" ar constata ca riscul inflationist in urma acestei masuri tinde catre ceva extrem de inisgnifiant. "Dastaptii" nu stiu ca presiunile inflationiste in Romania sunt in mare masura generate azi de 1) inflatia importata 2) politica inconsecventa a BNR in ce priveste cursul RON. ;)
 
Mugur Isarescu e un fel de Warren Buffet al nostru, chiar daca cu alt specific si mereu implicat in combinatiile puterii. Mi se pare ca ar trebui sa ni se reaminteasca mai des cui ii datoram cresterea economica din ultimii ani. A fost deajuns o tusa de profesionist cand a fost el prim-ministru si de atunci toate au mers bine. Nu poate fi o coincidenta inceputul cresterii sustinute cu anul lui de premier, dupa parerea mea.
 
Miruna o economie nu e un ceas pe care e deajuns sa il intorci cu o cheie si apoi sa mearga de unul singur.

Cresterea economica a Romaniei e mult mai complexa decat atat :)
 
Back
Top