Este Iurie Rosca "tradator"

zopiryon said:
Nu'mi fac griji pt ei, ca sunt sigur ca o sa se descurce ei cumva, dar iaca cum o sa le explice rosca electoaratului sau unionist ca a votat cu comunistii pt a fi cocotzat in functie de vice-presedinte de parlament ?

Sigur c se vor descurca. i reamintesc doar c dup ce l-au susinut pe Adrian Nstase, l-au pupat apoi n kur pe Bsescu.

Iurie Roca va supravieui politic, aa cum o face de 17 ani, nu-i f griji. F-i griji pentru partidul de 2 lei bastardostani pentru care ai fcut o campanie isteric i pentru noul tu erou - Serafim Urecheanu.
 
zopiryon said:
E evident de ce voi sunteti asa intaratati impotriva ziarelor Timpul si Juranal de Chisinau, sunt unicii care sunt impotriva actului marsav a lui Rosca, si ca la momentu de fata comunistu de rosca are 2 dusmani : V.Butnaru si C.Tanase, si cum voi sunteti fani a lui rosca nu ma mira atitudinea voastra, dar sa stiti ca in moldova mai exista si lumea normala care chiar daca o voi o considerati tampita intelege cine e rosca asta al vostru...

Butnaru i Tnase care i-au susinut "din convingere" pe Nstase i Urecheanu. Doi ri perdani.
 
Oare faptul ca o adoptat culoare oranj si sloganurile Aliantei din ro, nu a fost inca o marsavenie securista ?
Caci era clar pt toti ca el mai mult de 8% n'o sa ia niciodata, prin urmare o fost inca o actiune perfect organizate de fsb si implementata de fratele tau securisto-comunistul iurie ivanovici, pentru a compromite sansele unei adevarate revolutii oranj.
De ce o inchis ziarul Tara, care era unica publicatie ce avea pe prima pagina img. Romanie Mari ?
Din cauza ca asa i s'a dictat de catre mai marii generali de securitate si ca palma cu Voronin a fost batuta inca in 2000.
Rosca e un mincinos cinic ordinar, care merita dispretul tuturor.
 
zopiryon said:
Oare faptul ca o adoptat culoare oranj si sloganurile Aliantei din ro, nu a fost inca o marsavenie securista ?
Caci era clar pt toti ca el mai mult de 8% n'o sa ia niciodata, prin urmare o fost inca o actiune perfect organizate de fsb si implementata de fratele tau securisto-comunistul iurie ivanovici, pentru a compromite sansele unei adevarate revolutii oranj.
De ce o inchis ziarul Tara, care era unica publicatie ce avea pe prima pagina img. Romanie Mari ?
Din cauza ca asa i s'a dictat de catre mai marii generali de securitate si ca palma cu Voronin a fost batuta inca in 2000.
Rosca e un mincinos cinic ordinar, care merita dispretul tuturor.

Calomniatorule, e corect ca Tnase i Butnaru, dup ce au primit bani de la Nstase i l-au njurat pe Bsescu, dup aia s-l pupe n kur pe noul Preedinte? Bnuiesc c la fel de revoltat ai fost i 1998 cnd s-a format Convenia Democrat, nu-i aa?
 
zopiryon said:
filip ia spune'ne cu ce te ocupi tu, de stai ziua intreaga pe forum, tot mamica iti da bani de mancare ?

Aaa, s-i spun eu, c tiu! St ca i tine la computer i se distrez, citind ce scriu alii, ce mai scrii tu.... Da tu te ocupi numai de forum, s neleg?
:hah:
Altfel, asta e o ntrebare TAMAN la tem!
 
Victor Prohnitchi said:
ntr-un alt editorial, Val Butnaru afirmase c el nu s-a referit la persoana lui Roca, ci la “stpn”, o figur politic popular n R. Moldova.

ma, da jalnic e butnarel - calomniaza, da pe urma - in tufari.
 
Filip_Antonio said:
Calomniatorule, e corect ca Tnase i Butnaru, dup ce au primit bani de la Nstase i l-au njurat pe Bsescu, dup aia s-l pupe n kur pe noul Preedinte? Bnuiesc c la fel de revoltat ai fost i 1998 cnd s-a format Convenia Democrat, nu-i aa?

lia, asta e msg la tema ?
 
Bineneles c e la tem: vorbeam despre motivaia calomniatorilor lui Roca. Nu? Sau dac te referi la exprimarea cam... "dur", nu o accept, dar se pare c aa se poart acum pe acest forum (tu n orice caz nu ar trebui s te revoli, c eti unul dintre cei care folosesc, bine-merci, un astfel de limbaj, de mult timp)...

Am zis eu c i va veni greu s fii echidistant n discuia asta, c vei reaciona ca i cum am vorbi despre tine, atunci cnd vom aduce vorba despre calomniatorii de serviciu din presa moldoveneasc...:(
 
Iarasi scrii tampenii, eu am postat msg asta :

Oare faptul ca o adoptat culoare oranj si sloganurile Aliantei din ro, nu a fost inca o marsavenie securista ?
Caci era clar pt toti ca el mai mult de 8% n'o sa ia niciodata, prin urmare o fost inca o actiune perfect organizate de fsb si implementata de fratele tau securisto-comunistul iurie ivanovici, pentru a compromite sansele unei adevarate revolutii oranj.
De ce o inchis ziarul Tara, care era unica publicatie ce avea pe prima pagina img. Romanie Mari ?
Din cauza ca asa i s'a dictat de catre mai marii generali de securitate si ca palma cu Voronin a fost batuta inca in 2000.
Rosca e un mincinos cinic ordinar, care merita dispretul tuturor.

fara sa fac vreo referinta la conflictul intre timpu, jurnal si rosca, iar iubitul tau filipovici iarasi o da cu tanase si nastase, am inteles care ii opinia...move on...
 
zopiryon said:
Iarasi scrii tampenii, eu am postat msg asta :

Oare faptul ca o adoptat culoare oranj si sloganurile Aliantei din ro, nu a fost inca o marsavenie securista ?

Scuz, dar tmpenii mari dect ale tale n-am auzit demult (poate pentru c nu mai citesc Timpul i Jurnal de Chiinu? ;) Pi ce are culoarea oranj cu tampila primriei? Mi, Zop, tu nu cumva crezi c exist mcat o lumbr de ogic n ceea ce scrii?

Caci era clar pt toti ca el mai mult de 8% n'o sa ia niciodata, prin urmare o fost inca o actiune perfect organizate de fsb si implementata de fratele tau securisto-comunistul iurie ivanovici, pentru a compromite sansele unei adevarate revolutii oranj.


i cum adic a compormis-o? Trebuia s o doneze BMD-ului, cumva? Sau PSDM-ului, c ia aveau mai multe anse dect PPCD? Ce erau s fac? Tu nu vezi c eti ridicol?

De ce o inchis ziarul Tara, care era unica publicatie ce avea pe prima pagina img. Romanie Mari ?


Da de ce o nchis Tnase ziarul Timpul, cnd o fost atacat n judecat de comuniti?


Din cauza ca asa i s'a dictat de catre mai marii generali de securitate si ca palma cu Voronin a fost batuta inca in 2000.
Rosca e un mincinos cinic ordinar, care merita dispretul tuturor.

fara sa fac vreo referinta la conflictul intre timpu, jurnal si rosca, iar iubitul tau filipovici iarasi o da cu tanase si nastase, am inteles care ii opinia...move on...

Ideea era c NU rspunzi la ntrebri, dar tot sari cu calomnii i prostii de felul celor pe care le-ai scris chiar n acest mesaj. Poate i urmezi propriul sfat: PPCD a ctigat partida cu BMD (i PSDM), e clar, deci move on, Tnase! O s ctigi tu, alt dat... ce atta treab :)
 
Pronosticul meu nainte de alegeri

Ca s nu cread detractorii mei c am fost suporter al PPCD, am zis nainte de alegeri c votul PPCD este cel mai mic dintre trei rele. i am dat - pe 21 februarie - urmtorul pronostic:

Mesaj: 60 Autor: Filip Antonio [3327> [2005-02-21>

Subject: bref

Mesaj: Repet previziunea pe care am fcut-o acum cteba zile:

PCRM 45 +/- 5%

BMD 28 +/- 3%

PPCD 12 +/- 2%

http://www.jurnal.md/comments.php?id=2944&cat=3
 
Ce'o sa se intample in situatia in care voronin n'o sa se poata tine de cuvant ?
Nimic, din cauza ca securistu de rosca l'a pus presedinte pana in 2009, la 2 ani dupa intrarea romaniei in europa, fsb prin intermediul lui rosca, a dorit ca in md sa fie inca o guvernare comunista.
 
zopiryon said:
Nimic, din cauza ca securistu de rosca l'a pus presedinte pana in 2009, la 2 ani dupa intrarea romaniei in europa, fsb prin intermediul lui rosca, a dorit ca in md sa fie inca o guvernare comunista.

Logica ta pur si simplu imi scapa. Spune-mi te rog -- cum explici tu atunci declaratiile si actiunile dumei rusesti din ultima perioada? Sau cele ale ambasadorului Rusiei in RM? Sau vrei sa zici ca "FSB"-ul face una, iar Putin alta?
 
Documenteaza'te despre felu in care actioneaza serviciile secrete in cazu in care isi infiltreaza agentii in structurile unui altui stat, si n'o sa'ti scape...
 
zopiryon said:
Documenteaza'te despre felu in care actioneaza serviciile secrete in cazu in care isi infiltreaza agentii in structurile unui altui stat, si n'o sa'ti scape...

Aha... deci serviciile secrete au complotat cu PPCD ca Voronin sa ramina la putere in timp ce acelasi Voronin nu se obosea sa faca declaratii anti-Rusia cam la fiecare ocazie pe care o avea. In acelasi timp, Duma de Stat aproba in unanimitate un proiect de lege prin care cheama guvernul rus sa sanctioneze RM pentru, in esenta, politica anti-ruseasca dusa de regimul Voronin.

zopyrion, drept cine ne crezi? Mai deschide vreo carte de logica, pentru ca cele care descriu teoriile conspirationiste vad ca le stii pe de rost.

Ramin de parerea ca pina la proba contrarie (pe care tu nu vrei o sa oferi, crezind ca daca faci un "mister" din toata legenda asta cu Rosca si re-alegerea lui Voronin vei reusi sa-ti "amplifici" valoarea (non)-argumentului), tot ceea ce zici tu este un mare B-U-L-L-S-H-I-T.
 
doomie da ce restrictii ma rog a aplicat sau va aplica rusia noua?!
Ne va inchide gazul? Vor pleca mass-media ruseasca din tara? Se vor inchide scolile rusesti? Armata rusa va mai sta vreo 100 de ani in transnitria? Vom ramane fara lumina? O sa creasca pretul la gaz? Chiar si acelasi pret la gaz pe timpul cand voronin era comunist comunist nu a reusit sa-i scada pretul ca sa ne faca viata mai usoara.
Uiti o chestie importanta. Atata timp cat traiesc rusi aici si voronin nu le face nimic atata timp rusia nu va aplica nici o restrictie. Sau prin "restrictia" lor se va aplica ceva secundar, asa ca sa vada lumea ca, cica rusia e "suparata".

Daca rusia intr-adevar va aplica o restrictie noua, cum ar fi de exemplu inchiderea gazului, atunci occidentul va fi deja sigur 100% ca relatiile s-au schimbat, iar urmatorul lucru va fi un ajutor din partea lor noua. Nu va temeti, de murit de foame nu o sa murim!
 
Dnd, Doomie avea n vedere cu totul altceva. Altfel toate aceste "bnuieli" nu cost dou parale. Rusia l-a susinut pe Voronin n 2001. Dac nu financiar (c asta nu se poate proba), cel puin prin ziarele ruseti, ceea ce nseamn extrem de mult (face mai mult dect nite bani dai unor persoane iresponsabile ca politicienii notri). Voronin a venit la putere cu mesaj profund antiromnesc i prorusesc. Au trecut doar patru ani, i mesajul protejailor Moscovei s-a schimbat radical; nu mai vor limb rus de stat, nu mai vor armat a 14-a, nu mai vor baze militare, federalizare etc. O lovitur mai bun dat Rusiei nu putea regiza nimeni, pentru c Rusia i-a fcut-o cu mna ei.

Bine, comuintii sunt aceiai, am tot temeiul s-i dispreuiesc, dac nu pentru ceea ce sunt, atunci pentru ceea ce au fost. Dar este absurd s loveti n ei acum, cnd declar rzboi Rusiei. Ateapt s fac o greeal, i abia pe urm ip la ei! :)

Altfel, nu te va nelege nimeni, incoerena asta tipic pentru basarabeni nu are sens. Iar n Occident declaraiile lui Voronin SUNT percepute ca un mesaj prooccidental. Degeaba ipai voi pe nite forumuri. La nivel de efi de stat TOT Voronin este ascultat, nu voi. i explicaia e simpl: electoratul din rm l-a ALES. Observatorii strini au declarat c alegerile au fost libere i corecte, n ciuda contestaiilor, care au fost destul de multe.
 
Back
Top