Este Iurie Rosca "tradator"

coolgreetings said:
Da...proprietate privata finantzata de Urechenu?


Hai sa va zic adevaru, defapt vine chiar Putin cu racheta odata pe luna si'i aduce o valiza lucioasa plina cu euroi si pe acesti bani el c.tanase ksb-istu scrie marsavenii(cum zice lia) despre aparatorul intereselor nationale crestin democratu si romanul iurie ivanovici rosca.
Inchideti tema ca deveniti penibili.

Nu inteleg de ce filipovici baga rezultatele psdm-ului, faptu ca ei i'au 3% de atata timp si 40% comunistii nu e un motiv de bucurie, cat n'ar fi de ciudat tu de bucuri.

p.s. filipovici daca nu stiai conform noului cod pentru calomnie se face 5 ani de puscarie si daca ar fi asa cum zici tu, presa care e inca e libera ar fi bagata in puscarie cat ai zice peste de insi semidocti ca tine.
 
zopiryon said:
Hai sa va zic adevaru, defapt vine chiar Putin cu racheta odata pe luna si'i aduce o valiza lucioasa plina cu euroi si pe acesti bani el c.tanase ksb-istu scrie marsavenii(cum zice lia) despre aparatorul intereselor nationale crestin democratu si romanul iurie ivanovici rosca.
Inchideti tema ca deveniti penibili.

Nu inteleg de ce filipovici baga rezultatele psdm-ului, faptu ca ei i'au 3% de atata timp si 40% comunistii nu e un motiv de bucurie, cat n'ar fi de ciudat tu de bucuri.

p.s. filipovici daca nu stiai conform noului cod pentru calomnie se face 5 ani de puscarie si daca ar fi asa cum zici tu, presa care e inca e libera ar fi bagata in puscarie cat ai zice peste de insi semidocti ca tine.

1. Ai fcut sau nu o campanie isteric pentru partidul de microbuz al mutiucilor? Da sau nu?

2. A fost Urecheanu candidatul preferat al Moscovei, bucurndu-se de sprijinul presei de la Moscova i al majoritii publicaiilor de limb romn din Bastardostan? Da sau nu?

3. Ai vreo prob c Iurie Roca este KGB-ist? Pn nu oferi o prob am s te consider calomniator ordinar.
 
Jpoirion si aliatii lui, de ce nu-mi raspundeti la intrebarile din pagina 5?

Dati-mi si mie voie sa-l citez pe Tanase:
Valeriu Matei i Iurie Roca

„(...) n rstimpul n care Matei se admira n oglinzile din saloanele de la recepiile din Chiinu – probabil, un pic ngrijorat de faptul c trupul i devine tot mai brbat, dar i tot mai ptrat – de cealalt parte a baricadei politicii naionale, Iurie Roca, eroul principal al visurilor de comar ale lui Matei, fcea alt politic. Juca dup alte scheme i reguli. Roca este, poate, singurul om politic de la Chiinu care s-a apucat s fac politic, tiind clar ce dorete i ct dorete s obin. El a triat iubirile cnd nu era ndrgostit cu adevrat, a acceptat numai alianele care i-ar favoriza pe termen lung formaiunea sa, nu s-a jenat de aliane „nefireti” pentru Front atunci cnd acestea serveau interesului partidului su. Dac astzi PPCD este de fapt singura organizaie ideologic, doctrinar n Basarabia, meritul e al unui singur om i numele acestui om este Iurie Roca. Hulit i umilit de adversari, vndut de „falii amici” care se aflau nu n alt parte, ci chiar n anturajul su, supus permanent, timp de un deceniu, celor mai slinoase atacuri i replici, Roca nu a pierdut timpul cu „replici de rspuns”, ci a nghiit, cu o foame de ocna, muni de literatur de cea mai nalt prob. Astzi, de fapt, Roca este unul dintre puinii oameni politici de la Chiinu care dispune de un capital intelectual competitiv cu cel al politicienilor occidentali. El nu a fluierat, ca Matei, pe la baluri, nu a ros oglinzile prin saloane ca s-i admire barba, a mers, coturos nainte, pe parcurs i-a mai „kidnit” pe cei care obosiser s mai fac parte dintr-o ADEVRAT ORGANIZAIE POLITIC, a curat, nemilos, organizaia de patriarhii neamului care credeau c unica misiune a lui Roca e s le cumpere colaci i prosoape la Marile Adunri Naionale (pe care le organizau tot „paanii lui Roca”). Matei i Roca au mers nu pe linii care se suprapun sau se intersecteaz, ci pe linii care merg n direcii diferite. i Roca, i Matei, merg spre orizonturi luminoase, numai c orizonturile lor se afl n direcii diferite.
„Inconsecvenile” lui Roca s-au dovedit a fi viziuni politice de perspectiv, pe cnd „verticalitatea” lui Matei a fost un calcul politic de moment pe care, cred, l-a regretat, findc l-a ratat; rsturnndu-l pe Sturza, Roca l-a mpins pe Matei spre o mutare greit, dar i-a dat ansa s se reabiliteze ca om politic. Matei a fcut mutarea i nu avem de ce s-l nvinuim pe Roca de aceasta. Diacov a fost mai detept dect Voronin, Snegur i Matei, folosindu-i voturile lui Voronin, iar pe Matei i Snegur – drept fundal democratic pentru a-i atinge scopul. Iar Diacov alt scop dect preedenia R. Moldova nu are. Uite aici Roca i organizaia lui nu numai c au ieit basma curat, dar au ieit pe cal alb, PPCD fiind astzi, de fapt, cea mai avantajat politic formaiune.
De ce? Haidei s mergem mai departe”(...)

Constantin Tnase, pentru FLUX
 
(la general)
Redactorul-sef al unui ziar de partid scrie ce i se indica, de liderul partidului.
Poate sa scrie si articole "personale" insa sa nu treaca de regulile impuse de partid.

Orice ziar de partid, e un ziar pentru/despre partid. Nu o sa gasim acolo critici la adresa lui.

Flux, Comunistul si ce era pe acolo - sunt ziare de partid si trebuie tratate ca atare.
Se spune ca Timpul si Jurnal de Chisinau nu ar fi ziare independente, cu toate ca nu am gasit din partea celor ce spun asta dovezi in privinta asta!
Si inca una, dreptul la libera gandire si exprimare e garantata de constitutie. Cum isi permite Fluxul, Comunistul s.a. ziare de partid sa zica despre cineva ceva, asa isi poate permite si aceste ziare, "independente".
ps a se citi articolul lui tanase in calitate pe cine servea el atunci.
 
dnd said:
Se spune ca Timpul si Jurnal de Chisinau nu ar fi ziare independente, cu toate ca nu am gasit din partea celor ce spun asta dovezi in privinta asta!

Deci propaganda fatisa pentru BMD nu este "dovada", dupa parerea ta, da? La fel ca si articolele lui Tanase in care-i "aplauda" pe cei de la PSDM pentru o "campanie electorala reusita"?
 
"Jurnal" si "Timpul" sun ziare comerciale - ele au ticluit in permanenta articole la comanda cuiva. Majoritatea ziaristilor de acolo si-au schimbat brusc conjunctura inainte de alegeri - deci au fost influientati (fie politic, fie financiar).
Cat despre "tradarea" lui Rosca. Ce naiba, alte lucruri nu se pot discuta?
Nu mai faceti atata zarva, ca nu s-a intamplat nimic! Eu cred, ca cineva doreste cu tot dinadinsul sa iasa de aici vre-un scandal, insa nu o sa-i mearga.
 
dacodava said:
Zopyrion gresesti grav!Probabil ca nu cunosti situatia si politica din RM!?

Zopirzion apr aici interesele ziarului Timpul. Aa se face c i schimb prerile dup cum i schimb redactorul de la Timpul efii (la nceputul campaniei electorale "ina" cu BMD, spre sfrit, cnd era destul de clar c PSDM a euat lamentabil, Zopi a devenit susintor fervent al PSD). Nu-l mai nvinuii, e normal s se poarte aa. Contrazicei-l cu argumente, dar nu v ateptai s accepte, pentu c interesul familiei ntotdeauna a fost pe post de argument suprem la moldoveni. Asta nu e de blamat, nici de ludat, e o realitate, i poate c anume aa au reuit moldovenii s nu fie rusificai, dar tot prin metoda asta au i evitat cu ndrtniciue calea spre SINE i spre Europa.
 
lia din ce scrieti voi dusmanu numaru unu al tarii e urecheanu, tanase si butnaru...pai uite ca tocmai asta vrea secu de rosca sa creada lumea, dar in afara de voi care nici nu stiti pe ce lume traiti, votantii lui vechi din chisinau nici nu mai vreau sa'l vada in ochi.
eu am aparat pozitia ziarului doar atunci cand s'au facut aluzii ca el ar apartine cuiva,daca nu va place ce scrie si cum scrie puteti sa'l injurati cat va tine, dar iti mai spun odata din cate stiu eu ziarul e proprietate privata 100% a lui c.tanase, deci nu are nimeni cum sa'l impuna sa scrie ceva, iar ca a sustinut bmd si psdm, mi se pare absolut logic, pe cine sa sustina ? pcrm+ppcd ? mai ales ca si el si butnaru il stiu pe rosca mai bine decat o sa'l stiti voi vre'o data...
asa ca haideti sa revenim la tema, tema e rosca, nu eu si nici ziaru timpul
 
zopiryon said:
asa ca haideti sa revenim la tema, tema e rosca, nu eu si nici ziaru timpul

In momentul in care il ataci pe Iurie Rosca, trebuie sa-ti declari interesele, ca sa se vada daca o faci din convingere sau dintr-un interes pecuniar.
 
Filip_Antonio said:
Daca are interese pecuniare, sa faca bine sa si le declare.

Pi i le-a declarat, a spus onest cine este. n condiiile tradiiei de la noi... asta e de suficient.
 
zopiryon said:
lia din ce scrieti voi dusmanu numaru unu al tarii e urecheanu, tanase si butnaru...pai uite ca tocmai asta vrea secu de rosca sa creada lumea, dar in afara de voi care nici nu stiti pe ce lume traiti, votantii lui vechi din chisinau nici nu mai vreau sa'l vada in ochi.

De unde tii ce vrea Roca? i te mai ntreb o dat, dac nu ai dovezi, de ce repei calomnia cu "secu"? Nu i-e team c te discreditezi detot, insistnd anume pe calomnii?

Probabil c or fi n Chiinu din ia ca i tine, nu zic. Cei pe care i cunosc eu, dei citesc i ziarul Timpul, l conda mn pe Tnase, nu pe Roca, pentru trdare. Deci...
 
lia said:
De unde tii ce vrea Roca? i te mai ntreb o dat, dac nu ai dovezi, de ce repei calomnia cu "secu"? Nu i-e team c te discreditezi detot, insistnd anume pe calomnii?

Probabil c or fi n Chiinu din ia ca i tine, nu zic. Cei pe care i cunosc eu, dei citesc i ziarul Timpul, l conda mn pe Tnase, nu pe Roca, pentru trdare. Deci...

Interesant este ca Iurie Rosca era calificat drept KGBist si atunci cand era adversarul PCRM si acum cand l-a sprijinit pe Voronin. Si trebuie remarcat ca in permanenta s-a opus influentei rusesti in Bastardostan. CE concluzie putem trage de aici?

Hint: Urecheanu a fost candidatul preferat al Moscovei. Hence?
 
Repet, Zopi este sincer, nu m ndoiesc c e convisn de ceea ce spune. Doar c el repet ceea ce scrie Timpul. E o convinegre normal, a un unui copil care tie c tatl su nu poate grei.
 
lia said:
Repet, Zopi este sincer, nu m ndoiesc c e convisn de ceea ce spune. Doar c el repet ceea ce scrie Timpul. E o convinegre normal, a un unui copil care tie c tatl su nu poate grei.

Campania desantata in favoarea PSD si mai ales cea desantata impotriva PPCD il descalifica total. Motorul acestei campanii este ura personala impotriva lui Iurie Rosca.
 
eu nu am spus niciodata ca e kgb-ist, am spus fsb desi teoretic e aceasi chestie, practic exista diferente, ca el nu mai raporteaza direct la moscova ci la o ramificatia de'a acesteia...

lia, pe cine a tradat tanase ? pe rosca ?
 
Back
Top