Eurovision

Doomie said:

"You know, like students use to do during the period of exams…" explains Zdob si Zdub to esctoday.com. "Fatten the pig in the last several days."
biggrin1.gif
 
Nu se spune asa ceva in engleza... Nu cred ca vreun om a carui limba natala este engleza va intelege ce inseamna "fatten the pig in the last days" -- e vorba si de "diferente culturale", pentru ca in occident nu se mai taie porcii ca "la noi".
 
Arina said:
si nu numai...
dar in orice caz, sa presupunem ca noi l-am ajustat :lol:

Pai, no, se mai zice "You don't fatten a pig by weighing it" sau "You don't fatten a pig by putting it on a scale", dar astea inseamna lucruri diferite.

Oricum, faptul ca "You don't fatten a pig on markey day" e mentionat de doar 62 de ori in rezultatele de la google.com spune multe...

PS: L-am intrebat pe un coleg de-al meu care e native speaker. Sa vedem ce zice si el despre "Fatten the pig in the last several days" :)
 
da' daca nu e buna, las' sa zica echivalentul...daca nu e, las' sa introduca varianta noastra :lol:
eu ma fac lingvist :lol:
 
Mie piesa Moldovei nu mi s-a parut cine stie ce. Mi s-a parut ca s-a rupt stilul genial rock al ZsZ si a facut enorme concesii partii de comercial si vandabil. De partea Romaniei, melodia nu este cine stie ce, insa showul pe care l-au pregatit este destul de strong, mai ales ca TVR anul asta nu s-a uitat la bani si i-a promovat in draci prin Europa. Din pacate pe langa cat de buna este piesa conteaza enorm modul de repartizare al voturilor, care se obicei se acorda pe lobby anterior sau relatii pe prieteni intre popoare. Oricum eu cred ca Eurovisionul este privit cu interes aici in Europa de Est, unde spiritul nationalist mai traieste. Banuiesc ca vest-europenilor putin le conteaza de cine castiga.

PS: mai conteaza ceva la castigarea unui concurs: capacitatea tarii gazda de a organiza un Eurovision. Costurile unui asemenea concurs sunt estimate la 7-8 milioane EURO.
 
Back
Top