Eutanasie

Ionix, suferinta unui bolnav e o certitudine; daca fatul sufera in timpul chiuretajului nu se stie, dar se presupune ca nu (pt ca nu are creierul prea dezvoltat). Tu compari acum un lucru bine cunoscut cu unul despre care nu se stie mai nimic; dupa mine, o asemenea comparatie nu are nici o valoare.

Eutanasie = sfarsirea vietii unei persoane pt a o scapa de o boala incurabila, o suferinta intolerabila ori o moarte umilitoare. De cand cu avansul medicinii care face posibila prelungirea vietii muribunzilor sau comatosilor, eutanasia a capatat si intelesul de a nu interveni in prevenirea mortii.
Eutanasia activa inseamna omorarea individului intr-un mod nedureros pt a-l scapa de suferinta (de ex, cand medicul injecteaza o doza letala de medicament). Eutanasia pasiva inseamna a nu preveni moartea (de ex cand medicul nu conecteaza un pacient aflat in stadiu terminal la aparate pt mentinerea functiilor vitale).
Eutanasia voluntara este atunci cand o persoana cere sa fie omorata (fie prin eutanasie activa, fie prin una pasiva). Cea involuntara este atunci cand pacientul nu poate lua vreo decizie (comatos).
Eutanasia trebuie diferentiata de sinuciderea asistata, caz in care pacientul se omoara ajutat de o alta persoana, cel mai frecvent un doctor (a fost un caz in Spania acum vreo cativa ani in care un paralitic s-a sinucis band o otrava pregatita de prieteni la cererea lui).
Mai sunt si cei care in alte state poarta asupra lor o "nota" DNR (do not resuscitate) si carora nu li se va acorda primul ajutor cand va fi nevoie. Mai e si un alt fel de "eutanasie" cand familia decide daca un comatos va fi sau nu deconectat de la aparate (gest perfect legal :crazy:). Si cu toate astea mai sunt inca oameni trimisi la inchisoare pt eutanasie; nu-mi vine sa cred ca-n secolul 21 se intampla asa ceva :roll:
 
Bunicu avea un cal tare frumos 9 dupa ce a iesit la pensie a devenit padurar , odata ( ce? va e groaza) calul si-a prins picioarul sub un copac si si l-a rupt. precum stiti calul greu se reface dupa o ruptura ( vezi sea biscuit) sau nu se reface nicioadata ,
Ca sa nu se chinuie calul trebuia impuscat , bunelul meu isi iubea mult calul ( il tin minte si acum, pag cu picioare lungi si cu botul umed) il avea de breo 6 ani si nu putea sa faca asta,.. asa ca sarcina mi-a revenit mie;
De la 10 pasi cu o pusca de 16mm la-m impuscat in cap. d'apai am plans bre , eu aveam 13 ani, mai impuscasem animale, insa domestice never.
Si cred ca daca m-ar ruga cineva eu l-as ... asta.... usor
 
Aolara nu stiu de unde ai scos tu aceste definitii ale eutanasierii, eu aveam alta parere; credeam ca eutanasiere se numeste atunci cind o persoana cere sa fie omorita (ce urit suna), pentru ca asa vrea ea, e alegerea ei. Cind iau altii hotarirea asta nu se mai numeste eutanasiere. Confuzia insa a aparut intimpul celui de al 2-lea razboi mondial cint nemtii isi omorau batrinii (motivul lor era ca nu erau rentabili - consumau mai mult decit puteau produce) si foloseau aceasta scuza (ii puneau sa faca o cerere ca vor sa fie eutanasiati).

Eu unul am raspuns ca nu as avea curajul. Initial am fost tentat sa zic DA, dar dupa o gindire mai profunda nu cred ca as fi in stare. Sint constient ca e mai bine sa mori uneori decit .... dar eu unul nu as putea ajuta (ca e u ajutor totusi) pe cineva sa faca asa ceva.
 
cum credeti ce e mai bine ca omul sa traiasca restul vietii in durere? daca doreste sa moara de ce sa nu-i faci aceasta favoare - si daca o faci ce remuscari pot aparea? o sa ai remuscari ca l-ai ajutat? sau ca l-ai scapat de suferinta?
la unele boli se administreaza cocaina - ce e mai bine sa traiesti sub cocaina restul vietii fiind un imbecil ori sa mori raminind in amintirea celor dragi ca un om care inainte de moarte era teafar la minte?
eu as ajuta pe acel cine doreste sa moara daca va dori asta - fiecare singur raspunde de viata sa si face ceea ce doreste cu ea...
 
In caz de veti gasi "Legea si viata" nr. 11 1998, veti gasi raspuns la unele intrebari, veti crarifica careva aspecte ale problemei si, eventual, vor aparea altele.

P.S. Erorile gramaticale nu apartin autorilor, acestea din urma intervenite fiind in procesul culegerii si machetarii la redactie.
 
am vazut un film despre acest subiect, spaniol... si mi-a placut ce spunea respectivul: VIATA ESTE UN DREPT, NU O OBLIGATIE....
 
Back
Top