Eutopia-viitorul luminos?

Poate eu nu inteleg ceva, dar "cordon sanitar" tare se aseamana cu ceva de protectie la femei (nici pe departe nu am nimic impotriva femeilor, caci le iubesc), dar nici asocierea tarii mele cu un "servetel" nu imi convine. Sau poate suntem un covoras la hotarele UE de care toti isi vor sterge picioarele la iesirea din tarile cu regim de carantina? Nici asta nu e mai bun. Nu vi se pare ca mizeria si microbii vor ramane in covoras, iar in UE vor intra oamenii "curatei"? Nu cred ca aceasta e politica UE, iar daca e asa - atunci nu va trece ceva timp si vom deveni iarasi "bas..tor.." cum spunea cineva. Caci care e diferenta intre situatia de pana acum si cea de apoi? Sevor schimba cu locurile directiile de trecere? Atunci era carantina - Vestul, acum carantina va fi - Estul? Pentru noi va fi tot un drac.
Daca iarasi ne vom afunda cu capul in salvarea noastra, fara a ne gandi si a pune oarecare conditii - iarasi vom fi pepiniera. Caci atunci am fost luati fara voie, iar daca acum dorim cu voie - atunci de ce sa nu inaintam si noi unele conditii, caci pare-se cineva are interese, sau eu ma gresesc.
Nu doresc sa ma vand cu 3 bani pentru un viitor de "cordon sanitar" al UE!
Daca sunt sarac, nu inseamna ca am pierdut si demnitatea de om.
Caci daca o pierzi si pe asta - atunci esti si prost.
 
Back
Top