Eveniment decisiv! Integrarea Moldovei in Uniunea Europeana

sorina

New Member
Pe 29.10.06. miine in Piatsa Marii Adunari va avea loc un miting. trebuie sa se adune 600 000 oameni. exista posibilitatea sa ne integram in Uniunea Europeana impreuna ku Romania (deklaratsia Basesku).
 
Cred ca nici Sfinx si inca doi trei de aici de pe forum (care cind se duc la culcare nu viseaza decit uniri si cetatenii) nu cred asa ceva.
 
iata o fotografie de la adunarea de ieri
1235.jpg

de pe http://www.curaj.net/?p=1310
 
ganditi-va ca astia au de adoptat peste 1000 de legi si alte reglementari.apoi avem inflatie de 2 cifre,si cel mai important nu putem garanta securitatea granitei de est , una din principalele conditii de aderare de fapt la negocieri ca pana la aderare mai este
 
la raport pret/venit ..da
cred ca moldova traverseaza cea mai mare criza diplomatica din toate timpurile
 
Pai cea mai mare problema a moldovei la moment este mentalitatea populatiei, dar mai ales a conducatorilor tarii. Ei n-au depasit stadiul de gubernie a Rusiei. In toata societatea domina modelul sovietic, nu exista nici macar vointa de a se indrepta spre lumea occidentala.
 
hai sa nu exageram acum... in toata societatea exista modelul sovietic... asa deja ii paranoia, fara suparare.... model sovietic nu mai exista demult, cel putin in Chisinau... poate sunt ramasite in mentalitatea oamenilor, dar sa spui ca nimic nu s-a schimbat ii o mare greseala si o anti reclama nemeritata complet.
 
adrenalina;152579 said:
hai sa nu exageram acum... in toata societatea exista modelul sovietic... asa deja ii paranoia, fara suparare.... model sovietic nu mai exista demult, cel putin in Chisinau... poate sunt ramasite in mentalitatea oamenilor, dar sa spui ca nimic nu s-a schimbat ii o mare greseala si o anti reclama nemeritata complet.


Pai nui paranoia la nimeni, eu iti zic ce impresie imi lasa moldova de fiecare data cand merg akolo. Nu-s nascut in md si prima data am fost akolo cu 2 ani in urma, asa ca nu pot judeca schimbarile ce s-au produs, eu vorbesc despre ce este la momentul aktual. Aceleasi aspecte ale societatii, vietii care ma frapeaza tot mereu. E adevarat ca in Chisinau situatia e putin diferita dar nu radical. Repet eu vorbesc despre modul de organizare, institutii, dar chiar nu in ultimul rand si de menalitatea oamenilor.
 
Dar ce intelegeti D-voastra prin 'integrare'? - Moldova ca membru al UE, cu regim de vize Schengen?

Dupa parerea mea Moldova nu poate, shi nu va intra in UE... pur si simplu nu corespunde standartelor europene si nu se face nimic pentru ca sa corespunda.

Daca sunteti de la Chisinau, situatia e diferita - ati crescut intr-un 'town' cit de cit dezvoltati. Dar pentru copiii din satul Frunza, care si ei se vor 'integra' in acelasi timp cu orasul Chisinau, integrarea inseamna ca nu vor avea nevoie sa intre in Italia cu viza pentru asi vedea parintii.....

Dupa parerea mea Moldova trebuie sa depuna multe eforturi pentru a se apropia de standarte europene. Nu revolutie, revolte si greve, dar reforme (la nivel social, economic, politic si, cit de straniu nu ar suna, mental).

Ecaterina Sanalatii.
 
mai oameni buni:)...ce atita scandal degeaba...mai sunt inca oameni neivi pe tarimul ast moldav:)?????
care europa? care uniune?
oare e posibil asa ceva cind noi nu ne stim graiul???? ce incarcam noi s arezolvam probleme cu integrame cind nu stim sa rezolvam logaritmii:)????
 
alyyy;156837 said:
oare e posibil asa ceva cind noi nu ne stim graiul???? ce incarcam noi s arezolvam probleme cu integrame cind nu stim sa rezolvam logaritmii:)????

... si cita dreptate ai. Esti dovada vie a faptului.Totusi , te voi dezamagi si iti voi aduce la cunostinta ca integrarea in UE are putin a face cu cunoasterea limbii. Si cind te mai gindesti ca si integramele pot fi rezolvate in necunoasterea absoluta a logaritmilor ...
 
La inceput avand aspectul unui tren atasat la o locomotiva cu aburi care odata cu apropierea datei de 1.01.2007 a devenit IC, statul roman mai are cateva zile pana la la aderarea in UE.Daca ar fi sa ne uitam un pic pe harta simbolica de turta dulce vom observa ca pe aceasta a ramas un spatiu liber(cel al statelor balcanice din Europa de sud est).Dupa discursul presedintelui Basescu vom observa ca acesta nici nu a pomenit ceva legat de RM.Viitoarea extindere a UE va cuprinde statele balcanice si in nici un caz cele din est.Sperante desarte pentru RM care a pierdut trenul aderarii iar Ucraina nu prezinta o garantie si nici nu trebuie sa ne incredem in ea.Dupa toate probabilitatile va reinvia un nou pact militar care va cuprinde statele pe care UE le-a lasat din brate iar pionul principal va fi Rusia.Ezitarile presedintelui Voronin au dus la aceasta situatie,iar statul moldovean devine din ce in ce mai faramitat.Sperante vin de la cetatenii moldoveni care vor obtine cetatenie romana si cei din vest care muncesc acolo.
Daca acestia vor vota la viitoarele alegeri fie ele si anticipate cu un partid democratic care sa le reprezinte interesele se va schimba ceva in aceasta tara,in rest numai ne batem gura de pomana.
 
Back
Top