Există Dumnezeu?

dixy

Standartenführer
Nu ştiu dacă s-a mai discutat pe vechiul forum dar vreau să aud părerea voastră.
 
s-a discutat, a fost o tema foarte populara ;)

parerea mea este ca exista, poate cred asha din cauza nu sunt suficient de puternic pentru a nu crede intr-o fortza divina sau poate pentru ca doar astfel imi explic unele chestii fundamentale ca aparitia omului, etc.. sau poate ca am fost martor la unele intamplari inexplicabile, care ar fi de'a dreptu minuni.. nu shtiu, dar cred in Dumnezeu.

Mi se pare ca Voltaire a spus-o : Daca Dumnezeu n-ar exista ,el ar fi trebuit inventat...

Credinta intr-o divinitate te face sa fii mai puternic ,mai increzator,sa speri ca vei fii ajutat ,deoarece stii ca undeva exista cineva mai puternic,cineva superior...
 
Nu vorbim de necesitatea de folosasele de a crede n divinitate ci dacă există sau nu Dumnezeu.

Astfel ca să animez discuţia, voi ncerca să aduc un mic contraargument:

Să presupunem că ce scrie n Vechiul Testament este adevărat. Acolo scrie că Dumnezeu a creat, tot felul de lucruri, printre care animalele şi oamenii. Deci singurele fiinţe ar fi Dumnezeu, ngerii, oamenii şi animalele, dintre care Dumnezeu, ngerii şi oamenii fiinţe raţionale, dintre care DUmnezeu şi oamenii, dotaţi cu Liberul Arbitru. Dar gndeşte-te la miliardele de miliarde de galaxii, sisteme solare, planete şi lumi diferite. Mie legea numerelor mari mi spune că nu suntem noi singurele fiinţe şi că nu suntem noi singurele fiinţe nzestrate cu raţiune şi cu Liberul Arbitru, deci presupunerea făcută este falsă.

Nu chiar un argument, dar este aproape un argument.
 
argumentul prezentat de tine ar fi ca shi cum o atribuire a divinitatilor pentru fiecare planeta/ galaxie in parte. daqa e sa luam ca Dumnezeu a creat totul, atunci El a creat TOTUL ( tot universul, toate miliardele de galaxii ).. deshi cate lucruri mai apar aici.. gaurile negre.. cine shtie poate exista lumi paralele, intr-adevar ash spune ca tema este infinita.. cu sigurantza insa nu putea toate lucrurile sa apara asha din senin, au ele toate o origine shi aici consider ca e mana Lui ;)
 
n Biblie scrie că Dumnezeu a creat stelele (aici intră presupun şi toate planetele) dar scrie şi care sunt singurele fiinţe existente.
 
status - pending... adica pun la yndoiala existentza lui dumnezeu... shi nu vorbim despre biblie sau alte cartzi... caci acolo pentru orice lucru care nu se likeshte de perete se aduce explicatzia - dumnezeu a facut o minune, s-a yntamplat o minune...
sunt adeptul posterului lui Fox Mulder - I want to believe, ynsa pana cand ynca nu m-am convins ca el exista...
 
Hai s-o luăm altfel: acum zeci şi sute de mii da ani oamenii au fost animişti - creadeau n pietre, copaci, stele şi n tot felul de lucruri trăznite. După asta s-au sofisticat şi au devenit politeişti: greco-romanii cu zeii lor, egiptenii cu zeii lor, chinezii cu ai lor, etc. Toţi au crezut că animiştii s-au nşelat. După asta iar s-au sofisticat şi au apărut religiile monoteiste: mozaismul, creştinismul, islamul, budismul, zen, etc. Ăştia iar cred că deţin ei unicul şi supremul adevăr şi că cei de dinaintea lor s-au nşelat. Nu vede nimeni nici un fel de ciclu aici?

Altă ntrebare: animiştii - puţini cţi mai există prin Africa şi Asia şi monoteiştii - chinezi, indieni etc., vor merge n iad la ăl cu coadă sau n rai la Doamne-Doamne?
 
Ar trebui sa deskidetsi mai intii o tema "Ce este Dumnezeu", sa ajungetsi la un consens apoi sa punetsi in discutsie existentsa acestuia ...
 
Atunci ar fi nsemnat să admitem existenţa acestuia. Dacă există vedem noi apoi ce este.
 
Daca pentru mine Dumnezeu e dulapul de la bucatarie shi pentru tine chipul biblic ,nu prea vad cum ajungem sa discutam pe aceeashi lungime de unda ...

Shi nu ,nu ar insemna sa admitem existentsa acestuia ... Daca punem intrebarea "Ce este un balaur dezvirginator de Cosinzene" ,nu inseamna sa admitem ca un atare ar exista :)
 
Ba da. Ca să discutăm natura sau esenţa unui balaur dezvirginator de Cosnzene trebuie să admitem faptul că există. Altfel este o simplă ficţiune. Dumnezeu e ficţiune sau realitate? n orice formă ar fi el.
 
dixy said:
Nu vorbim de necesitatea de folosasele de a crede n divinitate ci dacă există sau nu Dumnezeu.

Astfel ca să animez discuţia, voi ncerca să aduc un mic contraargument:

Să presupunem că ce scrie n Vechiul Testament este adevărat. Acolo scrie că Dumnezeu a creat, tot felul de lucruri, printre care animalele şi oamenii. Deci singurele fiinţe ar fi Dumnezeu, ngerii, oamenii şi animalele, dintre care Dumnezeu, ngerii şi oamenii fiinţe raţionale, dintre care DUmnezeu şi oamenii, dotaţi cu Liberul Arbitru. Dar gndeşte-te la miliardele de miliarde de galaxii, sisteme solare, planete şi lumi diferite. Mie legea numerelor mari mi spune că nu suntem noi singurele fiinţe şi că nu suntem noi singurele fiinţe nzestrate cu raţiune şi cu Liberul Arbitru, deci presupunerea făcută este falsă.

Nu chiar un argument, dar este aproape un argument.

este doar o ipoteza.. fara nici un fel de dovada ;)
 
Poate nu continuu gindul vostru, dar:

Va propun un "interviu cu D-zeu", e in rusa, dar sa stiti ca totul va fi clar de la sine.

http://www.trails.ru/lumber/interview.html

Intrati. Multora le place. Te mai pune in situatie sa mai meditezi asupra ta...

P.S. Se incarca putin mai greu, dar face sa privesti. SI nu uita, fara muzica pierzi tot farmecul acestui mesaj!
 
cam ceva de felul: [accentuez, nu sunt bun translator rus-roman :) ] :

Odata, am visat ca fac un interviu cu D-zeu

-Tu doresti sa imi ceri un interviu? - D-zeu a intebat…
-Daca ai timp, - am zis eu…

D-zel a zimbit…
-Timpul meu e eternitatea.…Ce intrebari ai tu pentru mine?
-Ce te uimeste cel mai mult la omenire?

Si D-zeu a raspuns…
-Ei se plictisesc de copilarie, ei se grabesc sa fie mari... Аpoi doresc din nou sa fie copii ...
Ei isi pierd sanatatea, facind bani.…Apoi pierd bani, refacindu-si sanatatea…
Ei asa de mult se gindesc la viitor …intr-atit, ca nu traiesc nici in prezent, nici in viitor…
Ei traiesc in asa fel, ca si cum niciodata nu ar muri.…Dar mor, ca si cum niciodata nu ar fi trait…

Miina lui a luat-o pe a mea, si am tacut o vreme…

-Ca parinte, ce lectii de viata ai dori, ca copii tai sa invete?
-Las' sa stie, ca este imposibil sa impui pe cineva sa iubeasca… Tot, ce pot ei sa faca, este sa accepte sa fie iubiti..
Las' sa stie, ca nu e bine sa te compari cu altii.
Las' sa invete sa ierte, practicind iertarea…
Las' sa memoreze, ca atunci cind il raneti pe un om iti trebuie citeva , dar ca sa acoperi aceste rani trebuiesc ani in sir…
Las' sa inteleaga, ca bogat nu e acela, care are mai mult, dar acela, care are mai putine dorinte…
Las' sa perceapa, ca 2 oameni pot sa priveasca la acelasi lucru... dar sa inteleaga diferit…
Las' sa stie, ca exista asa oamnei, care ii iubesc …Pur si simplu nu s-au invatat sa-si exprime sentimentele…
Las' sa stie, ca sa va iertati unul cu altul nu e de ajuns.… Надо Este nevoie de a te ierta insusi…

-Multumesc de timpul tau, - am zis eu,- mai ai ceva, что ce ai dori sa transmiti?

EL a zimbit si a zis:
-Las' sa stie, ca eu pentru ei is aici... intotdeauna…

P.S. aceste rinduri nu au sens daca nu privesti ceea ce se reda in imagine, + muzica ... macar deschidele pe amindoua odata
 
Bun. Pnă la urmă ce argumente aveţi că Dumnezeu există? Şi nu veniţi cu argumente de genul: aşa scrie n Biblie/Coran/whatever.
 
nu cred ca cineva poate sa aiba o poziti clar arguemntata. vor veni aia mai vechi care vor incepe sa ne citeze din Biblie si sa ne numeasca profanatori... am mai trecut prin asta... insa si cei care sunt de partea cealalta nu pot veni cu argumente inatacabile... pe langa faptul ca credinta in Dumnezeu presupune sa nu te intrebi si sa nu pui prea multe intrebari... trebuie sa crezi si sa simti...
 
Back
Top