Există Dumnezeu?

Frontist said:
ia spune te rog da de unde au buneii aceasta cunoastere a lui Dumnezeu?
Sau de fapt poti cunoaste doar ceea ce exista nu?
Cum poti cunoaste ceea ce nu este?
Si daca Dumnezeu tot a fost inventat pentru a conduce cu turma , deunde au luat acesti inaintasi ideea de Dumnezeu?
Sau totusi orice are un inceput?
Vrei sa-l explici pe Dumnezeu cu mintea noastra de om care abia de poate discuta unul cu altul dar tu vrei ca sa demonstrezi prin formule existenta lui!
Dami te rog un popor unde sa nu existe religie? vei vedea ca nu xista un asemenea popor! si atunci de unde stiu toti de ideea de Dumnezeu indiferent sub ce forme apare, mozaice , politeiste sai rafinatul crestinism!
Nu crezi ca buneii nostri au fost pacaliti..vad ca nu ai citit postarile mele...ceea ce tine de existenta unui popor fara religie... pai..poate este momentul sa schimbam ceva? Religia suntem noi...daor ca avem nevoie de o inchinare..si rugaciune, si o imagine abstracta a unui Dumnezeu.
 
semidia said:
Idol nu stiu cum sa-ti spun dar ma amuza de nu mai pot afirmatia facuta de tine "Dumnezeu trebuie sa ti se reveleze",chiar nu pot intelege cum unii pot crede in el,fara sa fi avut o revelatie anterioara ci doar prin simplul fapt ca au acesta credinta "mostenita" de la parinti,bunici s.a.m.d...
Iar un alt lucru,daca in bunatatea nemarginita Dumnezeu doreste ca toti oamenii sa se mantuiasca de ce nu S-a "revelat" tuturor,incepand de la popoarele pagane.


Draga, nu te mai amuza asa tare!
In primul rand nu e afirmatia mea, e afirmatia lui Petre Tutea... si daca ar mai trai, batranul, te-ar desfiinta intr-o eventuala polemica...
revenind la cele spuse de tine... prin "mostenirea" lasata de bunici, parinti, esti lansat, iar pe Dumnezeu il descoperi tu... fiecare il vede diferit pe Dumnezeu...
In primul rand crezi, si apoi ti se reveleaza. Or la popoarele pagane, numai ds credinta nu putem vorbi. Dumnezeu, in bunatatea sa nemarginita, a trimis ingerul sa lupte cu Iacov si l-a rastignit pe Iisus, ca mai apoi, Iisus sa strige, asemenea unui cantec de lebada, "Eli, Eli, lama sabachtani?" - "Dumnezeule, de ce m-ai parasit?". De ce? Pentru ca jertfa sa sa fie completa... Iisus a trebuit sa moara ca om, si nu ca fiul lui Dumnezeu, caci asta este jertfa adevarata!
 
Frontist, budistii nu cred in Dzeu, Buddha nu e un zeu, e - daca vrei neaparat sa-l asemeni cu cineva - un profet sau un erou civilizator. Si budismul nu e o secta obscura pe care ai putea-o ignora.

Idol, paganii au si ei credinta: in natura; un soi de animism.

Un lama tibetan se intreba cum pot crestinii sa creada intr-un sacrificat, intr-un chinuit... Asa e, crestinismul e o religie a sacrificiului, a resemnarii. Ma sitm mai bine cand vine vreunul luminat de speranta, decat unul resemnat. Speranta crestinului mi se pare prea indepartata si prea chinuita.
 
Eu vorbeam de credinta in Dumnezeu, si nu de ce in broaste, copaci, pietre... se pare ca suntem pe unde diferite.
In crestinism nu exista resemnare, ci smerenie. Si are cu totul alt sens.
Un om care se cheama in India "Shri" spunea ca Dumnezeu face toate astea "for ur sport"... ca sa te puna la incercare :)
 
si eu te intreb, cum pot ei sa creada in reincarnare si in neant deopotriva?
de ce nu se hotarasc odata?
lama...
Apostolul Pavel a schimbat fata lumii... calugarii tibetani ce-au facut?
 
Idol, ai zis asa:
Or la popoarele pagane, numai ds credinta nu putem vorbi
Din asta nu se intelegea ca te refereai la o anumita credinta. Ateul nu crede, toti ceilalti cred in ceva. Asa ca era loc si de o mica precizare.

"Dzeu a dat, Dzeu a luat, fie numele Domnului laudat" nu e resemnare? Mie asa-mi pare.
si eu te intreb, cum pot ei sa creada in reincarnare si in neant deopotriva?
de ce nu se hotarasc odata?
Reincarnare pana la atingerea neantului, nu in acelasi timp
Apostolul Pavel a schimbat fata lumii... calugarii tibetani ce-au facut?
Au raspandit budismul, asa cum au facut si apostolii cu crestinismul. Budismul e o religie a non-agresiunii, ca si crestinismul.
 
Repet, smerenia e o notiune ce difera mult de cea de resemnare.
E ca si cum ai spune "a grai" in loc de "a zice". Au nuante diferite. Pentru mine cel putin.
Calugarii tibetani nu au raspandit buddhismul, ci l-au "primit", adoptat ca mod de viata, credinta, si s-au inchis in manastirile lor, retrasi de grijile lumesti.
 
huh? adica cum iti imaginezi tu ca s-a raspandit budismul?
Nu toti calugarii sunt retrasi, io nu m-am dus pana in Tibet ca sa aud afirmatia despre care am vorbit mai sus, ci am citit-o intr-o carte tradusa si publicata si in Ro....Ca sa vezi, unii calugari mai vorbesc si dincolo de zidurile manastirii.

Astepti vreo rugaminte speciala ca sa explici de ce e smerenie ce numesc eu resemnare?
 
semidia said:
Frontist,ateii nu cred in Dumnezeu...
semidia ateii nu este popor este un cerc restrins de indivizi care impartasesc o doctrina inventata de kal marx! ateii nu cunosc asa popor!

citeste aceasta cartulie care nu o vei gasi prin biblioteci foarte usor!
daca vrei sa mai afli cite ceva despre Karl Marx
 
solara said:
Frontist, budistii nu cred in Dzeu, Buddha nu e un zeu, e - daca vrei neaparat sa-l asemeni cu cineva - un profet sau un erou civilizator. Si budismul nu e o secta obscura pe care ai putea-o ignora.

Idol, paganii au si ei credinta: in natura; un soi de animism.

Un lama tibetan se intreba cum pot crestinii sa creada intr-un sacrificat, intr-un chinuit... Asa e, crestinismul e o religie a sacrificiului, a resemnarii. Ma sitm mai bine cand vine vreunul luminat de speranta, decat unul resemnat. Speranta crestinului mi se pare prea indepartata si prea chinuita.
Solara eu spun ca Dumnezeu exista din faptul ca nu exista popor care sa nu-si manisfeste cumva credinta deci nu inteleg de ce imi aduci aici exemple cu fel de fel de religii, e bine ca mai stii si despre ele dar eu vorbesc de faptul ca nu poate ca ceva ce nu exista sa fie prezent la toate popoarele, si vorbesc in general de divinitate!
Chiar sa fi inventat toti acest dumnezeu fara ca sa-l cunoasca si sa-l stie, or, nu poti cunoaste ceea ce nu stii!
 
zeddo said:
Nu crezi ca buneii nostri au fost pacaliti..vad ca nu ai citit postarile mele...ceea ce tine de existenta unui popor fara religie... pai..poate este momentul sa schimbam ceva? Religia suntem noi...daor ca avem nevoie de o inchinare..si rugaciune, si o imagine abstracta a unui Dumnezeu.
Dar explicami te rog de unde omul a luat ideea de Dumnezeu?
vad ca esti , sau pari a le percepe pe toatye eu imi pun intrebari, de unde a luat omul o idee despre cineva care nu ar exista!
 
Frontist, du-te sa te culci, ca nu mai intelegi nimic. Sunt milioane de budisti pe pamant care nu cred in Dzeu, iar tu imi spui ca asta dovedeste prezenta lui Dzeu pt toate popoarele.
 
solara said:
Frontist, du-te sa te culci, ca nu mai intelegi nimic. Sunt milioane de budisti pe pamant care nu cred in Dzeu, iar tu imi spui ca asta dovedeste prezenta lui Dzeu pt toate popoarele.
vad ca nu ai 7 ani de acasa, dar fie!
Budisti care nu cred in dumnezeu, ce frumos spus , asta s-ar primi crestini care nu cred in ISUS!
Iti spun Noapte Buna!
Si totusi ca sa nu uita , aceste milioane care le invoci aiurea, nu reprezinta intregul popor! doar un grup de indivizi , deplasati si dusi cu pluta de la realitate ca si ateii! in rest nu am auzit sa-mi spui de un popor care sa nu creada in divinitate(sic!), nu conteaza forma sau numele lui Dumnezeu.
iar daca ai vazut budisti care nu cred in divinitate atunci , nu vreaus a discut cu tine la subiectul dat!
 
[
Frontist said:
ia spune te rog da de unde au buneii aceasta cunoastere a lui Dumnezeu?
Sau de fapt poti cunoaste doar ceea ce exista nu?
Cum poti cunoaste ceea ce nu este?
Si daca Dumnezeu tot a fost inventat pentru a conduce cu turma , deunde au luat acesti inaintasi ideea de Dumnezeu?
Sau totusi orice are un inceput?
Vrei sa-l explici pe Dumnezeu cu mintea noastra de om care abia de poate discuta unul cu altul dar tu vrei ca sa demonstrezi prin formule existenta lui!
Dami te rog un popor unde sa nu existe religie? vei vedea ca nu xista un asemenea popor! si atunci de unde stiu toti de ideea de Dumnezeu indiferent sub ce forme apare, mozaice , politeiste sai rafinatul crestinism!

Frontist tu l-ai inventat pe Dumnezeu ca sa te conduca pentru ca nu esti sigur pe ce cale sa o iei?Sigur ca Dumnezeu are un inceput bazat pe inspiratie la popoarele pagane.Religia e un mister trait dar de la credinta in Dumnezeu la cea in mai multi zei sau la forma primitiva de a crede intr-o divinitate e cale foarte lunga...Ma intreb,daca vechile popoare au avut atatia zei inseamna ca unii dintre ei s-au simtit tradati si omul nu a stiut ce-i aia credinta fiindca "osanalele" lor nu erau indreptate catre Unul singur ci catre mai multi.Iar oamenii nu faceau altceva decat sa se lase condusi de sacerdoti ca si in ziua de azi,bineinteles cu alta nuanta.

Imi place mult filozofia lui Blaga:"Mister e esenta ultima,Marele Anonim,care se apra printr-o cenzura transcedentala,de asalturile orgolioase ale mintii omenesti.Omului nu-i revine decat creatia pentru a revela misterul in autenticitatea lui.La creatie,el este condamnat printr-o mutatie ontologica ce i-a conferit un destin nobil si generos" iar o eventuala cunoastere a divinitatii in forma sa exacta ar duce la o "descentralizare existentiala"...

Crestinismul nu e o ideologiedaca ar fi am asemana-o cu marxismul pentru ca religia e un mister trait si nu o ideologie construita...Despre atei,e adevarat nu sunt un popor dar Dumnezeu nu judeca popoarele ci fiecare om in parte asa ca iar o intrebare:Cum poti stii pe care Dumnezeu sa-l alegi?pe cel care ti se revela si daca e doar o gresala a mintii sau o inspiratie pe moment ca apoi sa te lasi condus de aceasta mica iluzie.Ateii refuza sa creada in Dumnezeu pentru ei, moartea nu e o forma de succedere intr-o alta lume...In fine n-am chef sa aduc argumente in favoarea si defafoarea lor.

Idol,Petre Tutea spune in cele 322 de vorbe memorabile ale sale:"Am avut revelatia ca in afara de Dumnezeu nu exista adevar.Mai multe adevaruri, raportate la Dumnezeu,este egal cu nici un adevar.Iar daca adevarul este unul singur,fiind transcendent in esenta,sediul lui nu e nici in stiinta,nici in filozofie ,nici in arta" si tot el spune "Eu am citit Critica ratiunii pure ca student si am inlemnit de emotie.Acum am in fata de,ea ca mistic biblic,consideratia pe care am avut-o fata de Informatia Bucurestiului.Dar a trebuit sa fac 80 de ani".......Idol aici se incheie pledoaria mea,trebuie sa astept ca Dumnezeu sa mi se reveleze la batranete..
Si tot in volumuşl sau am gasit cateva neconcordante care pentru mine asa par.
 
semidia said:
[


Frontist tu l-ai inventat pe Dumnezeu ca sa te conduca pentru ca nu esti sigur pe ce cale sa o iei?Sigur ca Dumnezeu are un inceput bazat pe inspiratie la popoarele pagane.Religia e un mister trait dar de la credinta in Dumnezeu la cea in mai multi zei sau la forma primitiva de a crede intr-o divinitate e cale foarte lunga...Ma intreb,daca vechile popoare au avut atatia zei inseamna ca unii dintre ei s-au simtit tradati si omul nu a stiut ce-i aia credinta fiindca "osanalele" lor nu erau indreptate catre Unul singur ci catre mai multi.Iar oamenii nu faceau altceva decat sa se lase condusi de sacerdoti ca si in ziua de azi,bineinteles cu alta nuanta.

Imi place mult filozofia lui Blaga:"Mister e esenta ultima,Marele Anonim,care se apra printr-o cenzura transcedentala,de asalturile orgolioase ale mintii omenesti.Omului nu-i revine decat creatia pentru a revela misterul in autenticitatea lui.La creatie,el este condamnat printr-o mutatie ontologica ce i-a conferit un destin nobil si generos" iar o eventuala cunoastere a divinitatii in forma sa exacta ar duce la o "descentralizare existentiala"...

Crestinismul nu e o ideologiedaca ar fi am asemana-o cu marxismul pentru ca religia e un mister trait si nu o ideologie construita...Despre atei,e adevarat nu sunt un popor dar Dumnezeu nu judeca popoarele ci fiecare om in parte asa ca iar o intrebare:Cum poti stii pe care Dumnezeu sa-l alegi?pe cel care ti se revela si daca e doar o gresala a mintii sau o inspiratie pe moment ca apoi sa te lasi condus de aceasta mica iluzie.Ateii refuza sa creada in Dumnezeu pentru ei, moartea nu e o forma de succedere intr-o alta lume...In fine n-am chef sa aduc argumente in favoarea si defafoarea lor.

Idol,Petre Tutea spune in cele 322 de vorbe memorabile ale sale:"Am avut revelatia ca in afara de Dumnezeu nu exista adevar.Mai multe adevaruri, raportate la Dumnezeu,este egal cu nici un adevar.Iar daca adevarul este unul singur,fiind transcendent in esenta,sediul lui nu e nici in stiinta,nici in filozofie ,nici in arta" si tot el spune "Eu am citit Critica ratiunii pure ca student si am inlemnit de emotie.Acum am in fata de,ea ca mistic biblic,consideratia pe care am avut-o fata de Informatia Bucurestiului.Dar a trebuit sa fac 80 de ani".......Idol aici se incheie pledoaria mea,trebuie sa astept ca Dumnezeu sa mi se reveleze la batranete..
Si tot in volumuşl sau am gasit cateva neconcordante care pentru mine asa par.

De asta nu o sa-ti dai tu BAC-ul niciodata...
Unu'- Dumnezeu nu se reveleaza oricui. Tu ce stii de exemplu despre oamenii care au trait o moarte clinica? Sau au scapat de accidente, pentru ca li s-a parut ca nu trebuie sa faca asa precum au gandit?
Acuma depinde si de ce intelegi tu prin revelatie... Ca o sa-ti apara de dupa un nor un batran cu barba alba... Revelatie divina ... hmmm... foarte multe de spus... inseamna sa iti dai seama de fapt, ca lumea nu are nici un sens, ca nu ar putea exista fara Dumnezeu. Got it now? Iata de ce facea misto Tutea de Kannt si de Cioran, Eliade (cu care era foarte bun prieten de altfel)...
Tot Tutea a zis ca protestantii au un mod de a gandi asemanator copiilor de gradinita... adica au cazut in ispita socotirii Bibliei ca pe un text pur rational.. Ceva asemanator cu situatia de aici... tu ai inteles gresit notiunea de revelatie, iar Solara, nu are o revelatie in ceea ce priveste termenul de smerenie :) hhh
Resemnare = Timpul o sa le treaca-spele pe toate.
Se resemneaza crestinii de duminica sau cei care au mers doar de 3 ori la Biserica in viata lor.
ps: crestinii de duminica sunt crestinii care cred in Dumnezeu doar duminica :) isi fac cruce, pentru ca asa le-au zis parintii, dar in viata lor de zi cu zi, nu vei intalni umilinta si asceza, cum ar fi vrut Dumnezeu.
Hun, noi vorbim despre ceva concret: calugari tibetani, aia care stau inchisi si bat mataniile in munti, nu vorbim despre Buddha si sutrele lui, care au circulat ca adevarate invataturi in jumatate de Asie.

Va pup!
 
Idol,crezi ca ma inspaimanta Bac-ul?...doar nu-l dau la religie
Singurul lucru care ma irita in ziua de azi e ca fiecare om in argumentarea existentei lui Dumnezeu trebuie sa apeleze la altcineva pt a-si sustine encomionul...De ce nu poate gandi singur?sau si gandirea e interzisa in fata lui Dumnezeu.
Nu pot fi de acord cu tot ce zice Tutea :Aparitia unui mare ganditor e pentru creier ca o baie pentru un om care a muncit.Gandirea este o "spalare" a creierului...

Idol e o mare diferenta dintre credinta si trairea spirituala...
 
credinta implica traire. sunt lucruri care nu pot exista separat. se completeaza...
referitor la Tutea... Tutea s-a nascut in familie de preoti (bunic preot, tata preot). Me - am avut bunic preot. Bunicul meu imi citea, cand eram mic, din Eminescu "Suferinta, tu, dureros de dulce" si imi povestea despre poetul limbii romane, Alexe Mateevici. Da, fiecare are un mod de gandire, o viziune asupra vietii, asupra lui Dumnezeu. Dumnezeu nu trebuie inteles, Dumnezeu trebuie sa fie prezent in suflet. "Nu trebuie intelese sentimentele, ele trebuie traite" zicea Nichita Stanescu...
 
Idol,nu-ti contest modul de judecata si stiu si ce e cu Tutea,am carti despre el si uneori ma mai oglindesc in gandirea sa,dar asta nu inseamna ca mi-o insusesc (nu ma refer la Dumnezeu ci la celelalte aspecte pe care le trateaza filozofia sa).Problema mea era cea cu "revelarea",nu prea sunt de acord.
 
solara said:
Frontist, du-te sa te culci, ca nu mai intelegi nimic. Sunt milioane de budisti pe pamant care nu cred in Dzeu, iar tu imi spui ca asta dovedeste prezenta lui Dzeu pt toate popoarele.

Budistii cred in Absolutul, ideal, infinit si nemuritor.
 
Back
Top