exista fat-frumos?

irinita, tu al ceonflicte te referei :D? la alea in care se zbiara, si se mai zgirie ambii pe fata, sau ea isi ea copilul si fuge la mama? Iar el vine din urma cu un buchet de flori si isi cere scuze in genunchi promitindu-i de fiecare data : ''Gata , fa ti iubesc , de azi inainte numa in pashi a sa traim'' Si pe urma iar apar conflicte, tipa : ''sarea si piperul'' :vino: :D . Conflictele apar mereu, dar intre oameni normali vor fi simple neintelegeri, care pot fi rezolvate prin compromisuri, toleranta, s.a.m.d.

Eiii, nu exista fat-frumos , sigur ca exista si vine inca pe cal alb, tre numai sa te uiti in directia care trebuie, insa pina vine fat-frumos, pot sa mai treaca pe la usa ta inca vreo citiva zmei, si pe urma fat -frumos isi cauta alta ileana cosinzeana .... :D
 
dictionar;151936 said:
Eiii, nu exista fat-frumos , sigur ca exista si vine inca pe cal alb, tre numai sa te uiti in directia care trebuie, insa pina vine fat-frumos, pot sa mai treaca pe la usa ta inca vreo citiva zmei, si pe urma fat -frumos isi cauta alta ileana cosinzeana .... :D
Citi feti-frumosi ti'au trecut pragul ? :super:
 
piggye, se vede ca nu avem aceleasi pareri si ar fi o pierdere de timp sa continuam discutind tema perfectiunii, caci deja au facut-o marii filozofi...(ma refer la faptul de ca au discutat , nu ca au pierdut timpu')

dictionar , nu ma refer la conflicte asha de mari cum ar fi violentsa domestica, caci a doua zi il lepad pe "fat-frumos" al meu .
 
irinita;152007 said:
caci deja au facut-o marii filozofi...


Ce ma seaka kestia asta ... Ia' zi draga tatei macar un nume de "mare filozof" care sa o fi facut ?
 
Nicolae_Guta;152027 said:
Eu sint Fat Frumos!!:D

De-ai fi tu Fat-Frumos, nu cred ca avea sa-tzi alegi nick-ul pe care l-ai ales. Da' cine shtie? cred ca sunt diferite tipuri de fetzi(?) frumoshi.

Oricare fata care se identifica cu Cenushareasa crede in existentza unui Fat-Frumos.
 
Umbreon;152010 said:
Ce ma seaka kestia asta ... Ia' zi draga tatei macar un nume de "mare filozof" care sa o fi facut ?

umbreon, eu nu vreau sa fac spam , ai multe saituri pe net unde potsi sa consultsi dubiile tale pe tema filozofiei, daca nu ai invatsat la liceu...
dar daca vreai pot sa te introduc putsin...unul dintre primii si cel mai mare poet grec:homero care a scris iliada si odisea a vorbit despre virtute ca perfecctiune, dupa aia l-au urmarit socrates , aristoteles sau platon ...sau descartes care gindea ca insusi existetsa noastra era perfecctiune, sau ca l-am "creat" pe dumnezeu avind in gind o idee de perfecctiune. Tomas de aquino ca sa demostreze existenta lui dumnezeu spune ca toate fiintele au perfectiune limitata de aceea trebuie sa existe o fiinta cu perfectiune ilimitata -adica dumnezeu ...Bloch , Hegel etc. etc....
 
Of Irinito ,si ce credeai mami ca kiar doresc sa imi bagi aici un rezumat de clasa a 3-a kind iti ziceam ca spui prostii ?
Doar ca esti repulsiva si ma gindeam poate faci un bine lumii si nu mai dezgusti cititorii forumului cu vorbele tale intelepte :D
 
irinita, macar scrie si tu corect in roamana numele marilor filozofi, te vad asa de bine informata. Chiar mi se pare absurd ceea ce spui.

Demonstatia lui dumnezeu e o absurditate in sine, asa ca nu ma baga prostii de acest gen. Matematica se bazeaza pe niste principii care se considera adevarate... iar pe ele se construieste o stiinta. Nu neaparat acelel principii sunt adevarate in orice conditii. Toate demonstratiile matematice ale existentei lui dumnezeu sunt aberatii a filozofilor sau matematicienilor dupa ce au fumat o maria si le-a venit insipratia.:)

Si apoi, ce are dumnezeu cu plictiseala?
 
lucia;152236 said:
...imi plac Fetzi-Frumoshii, da'..nu cei certaretzi..... ;)

Unde ai vazut tu lucica Fetzi-Frumoshi care sa nu se bata cu balauri ? :D
 
Umbreon;152141 said:
Of Irinito ,si ce credeai mami ca kiar doresc sa imi bagi aici un rezumat de clasa a 3-a kind iti ziceam ca spui prostii ?
Doar ca esti repulsiva si ma gindeam poate faci un bine lumii si nu mai dezgusti cititorii forumului cu vorbele tale intelepte :D

mai umbreon , chiar ma faci sa rad, nu ai vrut tu sa-ti spun macar un nume? ...pai ti l-am spus, daca nu te intereseaza, nu ma provoca, te rog.
PS: Anume la ce vorbe intelepte te referi, ca asa de tare am dezgustat cititorii? tu, sigur ca nu dormi cu noptile :D:D:D

piggye, in primu rind am scris ce spun filozofii despre perfectiune...insa asta nu implica faptul ca eu sa fiu sau sa nu fiu de acord cu ceea ce spun oamenii astia , asa ca linisteste putsin , ok ? Pur si simplu am vrut sa-i demostrez lui umbreon ca a existat lume care s-a gindit la perfectiunea lucrurilor...
ahh, si daca intelegi cine sunt acesti filozofi ce iti pasa in ce limba ii scriu?
 
irinita;152328 said:
piggye, in primu rind am scris ce spun filozofii despre perfectiune...insa asta nu implica faptul ca eu sa fiu sau sa nu fiu de acord cu ceea ce spun oamenii astia , asa ca linisteste putsin , ok ?
Sunt foarte calm, nu-ti fa griji.
irinita;152328 said:
Pur si simplu am vrut sa-i demostrez lui umbreon ca a existat lume care s-a gindit la perfectiunea lucrurilor...
Filozofia nu e o stiinta exacta. Nu exista o exzplicatie si un raspuns pentru orice variatie a perfectiunii. Ooops, sa fie cumva perfectiunea de mai multe feluri? Si atunci ce fel de perfectiune e?.. Hmm, sa fi avut unul din marii filosofi o persoana perfecta langa ei si se fi plictisit?
irinita;152328 said:
ahh, si daca intelegi cine sunt acesti filozofi ce iti pasa in ce limba ii scriu?
Cand cunosti numele unui filozof pari desteatpa. Cand nu stii cum e sa-l scrii corect, esti ridicola.
 
PiggyEFromHell;152348 said:
Sunt foarte calm, nu-ti fa griji.

Filozofia nu e o stiinta exacta. Nu exista o exzplicatie si un raspuns pentru orice variatie a perfectiunii. Ooops, sa fie cumva perfectiunea de mai multe feluri? Si atunci ce fel de perfectiune e?.. Hmm, sa fi avut unul din marii filosofi o persoana perfecta langa ei si se fi plictisit?

Cand cunosti numele unui filozof pari desteatpa. Cand nu stii cum e sa-l scrii corect, esti ridicola.

Imi pare ca deja am incercat sa-ti lamuresc intr-un anumit mod ca nu cred in perfectiune...insa cred in a avea un concept de perfectiune fiecare din noi, perfectiunea nu e un lucru obiectiv .... ci fiecare are conceptul lui/ei de perfectiune , nu este un lucru ce putem generaliza ...pai bine ceea ce ma poate plictisi pe mine , poate tie iti place tremend si vietuiesti pentru acel ceva...
Filozofia nu e o stiinta exacta , tu o stii ,eu o stiu si multi altii , gindurile fiecarui om nu pot sa coincida in majoritatea cazurilor de acolo si incep toate contradictiile ca sa formeze filozofia...
Imi imaginez ca nu multi filozofi o fi avut persoane perfecte alaturi , caci nu or fi aiurit asa de mult...
Piggye, sigur ca sa fi pus numele filozofilor astia in engleza nu te-ar fi deranjat nici intr-un caz, ori da ? Cred ca nu am avut norocul sa studiez filozofia in limba romana , ca sa-ti conced asa tip de placere ...( sa ii scriu in l romana , caci corect i-am scris, insa in alta limba )
 
Back
Top