Fara SCOP in viata.............

K_libra83

New Member
Care din Voi are un scop bine determinat in viata si cum ati inteles ca anume acesta-i el si nu alt ceva?????
Eu deja nu de o luna constient realizez ca sint purtat de "vint" pe drumul vietii. Nici un scop determinat.., un dezinteres fata de tot, nici o atractie fata de ceva, nici un entuziasm, nici o initiativa......parca-i gol. Ma impun sa analizez si sa-nteleg ce-mi place, ce ma atrage, si ajung la gindul ca nu-i nimic de mine, nu-s capabil de nimic.., neincrezut si dezorientat total. Traiesc dar nu stiu pentru ce.......si nu poti spune ca nu-s posibilitati, ca-i greu, ca-s prost..., dar nu ma pot hotari, nu pot alege, permanent ma framint in ginduri si in analiza.......cert e una: e greu si insuportabil sa te trezesti dimineata fara gust de viata si activitate. Ma urasc ca nu ma pot hotari si nu-mi pot alege drumul vietii. Cum sa lupti, daca nu stii pentru ce?????
 
Pai si ce faci tu? Nu studiezi? Nu ai planuri de viitor? Nu ai nimic sa iti placa in mod deosebit?

Gaseste-ti o obsesie...:).. cum spune adrenalina, obsesiile sunt distructive dar cel putin te vei autodistruge cu placere..
 
Ce alegeri trebuie sa faci?
Mi s-a-ntamplat si mie. Dar nu din lipsa de entuziasm nu puteam alege, ci invers. Din cauza stresului (erau perioade in care aveam de invatat mult; bani mai deloc; nehotararea e in sine extrem de stresanta) eram lipsita de entuziasm si asa nu m-as mai fi trezit dimineata...

Stai linistit, nu alegi pt toata viata; nimic nu e definitiv, nici familie, nici meserie, nici tara (asa mi-au zis unii mai batrani si mai intelepti ca mine :D Si i-am crezut pt ca vietile lor o dovedeau)
 
cert e una: e greu si insuportabil sa te trezesti dimineata fara gust de viata si activitate.
Da, e cam greu; cum e greu sa te trezesti dimineata si sa-ti amintesti ca ai de facut atitea incit nu stii cu ce sa incepi.

In cazul tau, ar trebui sa te apuci de o activitate, nu pentru bani. Dupa asta vei vedea 'on-the-fly' in care parte s-o apuci.


p.s.
The sunscreen song said:
Don't worry if you don't know what to do with your life at 20. Some of the most interesting forty year olds I know - still don't.
 
Ce fac? ma tot apreciez...dar timpul trece ireturnabil. Am studiat deja, si de lucru-i posibil de gasit, multumita legaturilor, dar n-accept nimic, nu ma trage, nu vreau, nu-mi place profesia pe care mi-am ales-o (deoarece si-au ales-o altii sii fiindca se considera prestigioasa - economia).
Poate-i vre-o criza de virsta prin care toti trec???
Alegerea!!! Probabil ca asta-i frina. E nevoie de hotarire si raspundere cind faci o alegere, iar frica si neincrederea nu ma lasa s-o fac. Accept lucrurile cum sint, si cit nu-i rau de tot, mai zabovesc, pina va hotari cineva p/u mine,..straniu, poate-s prea dur si critic cu mine, dar numai acum am ajuns la aceasta ideie. neincrederea si frica, un viciu care te tine permanent la fund si tot mai mult de ingroapa cu ginduri autodistructive de neimplinire si incapacitate de a te realiza......Corect a spus un intelept: in noi insine se gaseste raspunsul la orice intrebare, si trebuie doar dorinta de a o gasi, iar cel mai important - curaj de a citi............ NU STIU, poate va trece aceasta depresie, si voi lua cea mai potrivita alegere.......

_________________________________________________
Probabil uneori mai mult conteaza sa fim pur si simplu ascultati....
 
Dute bai si sari de la balcon ce mai chinui atita tastatura asta ..
 
lasate dus de valul vietii..si vei vedea ca vei reusi............se intimpla ...poate din plictiseala cotidiana nu poti sati dai s ama ce vrei s afaci...esti inca tinar:)...
 
incepe sa faci ceea ce-ti place cel mai mult si ce ti se primeste cel mai bine, adu-ti aminte de mic ce-ti placea sa faci, si poate undeva inca te mai gindesti la asta dar repede uiti si treci la alt gind din cauza ca "ohhh nu voi face bani pe asta" " voi dezamagi parintii , prietenii"
de mica imi placea arta si fara nici un tel scriam si faceam schite in caiet doar pentru ca imi facea placere sa ma gindesc la asta(film), sa analizez , dar cind am crescut am inteles ca banii stau la putere si nu dorintele, pentru a face ce vreau tre sa fiu fiica de milioner,si am intrat la universite , am ales facultate la moda , "faci bani , nu gluma", iar peste 2 ani , aveam stress si nervi , pofta de viata0% nu ma mai interesa nimik, iar numai amintirea ca tre sa ples la ore, ma stresa,ni-mi placea, iar sa ma impun nu pot, am lasat totul balta, aveam grija sa nu pierd chiar totul , mai sunam veneam pe la profesori cu vorbe si ... bune, dar am inceput sa fac ceea ce-mi place, muzica foto , montaj filmari,si am venit mult mai mare decit daca as fi lucrat in domeniul ales 2 ani in urma, imi place si sunt fericita cind lucrez,iti doresc la fel sa inmtelegi ceea ce-ti place , si succes, stiu cit este de complicat , asculta-te si intelege-te,ce te face fericit...
 
toti avem un scop bine determinat in viata asta, unii il gasesc mai devreme altii mai tirziu iar restul - niciodata.... Fii atent sa nu faci parte din restul... totul e in mainile noastre, inca de la bun inceput am avut de ales.... si iatane "Aici"

Esti inca tinar, inante ar trebui sa ai o viata plina de marire.... Ea iti ofera (aproape tot). Problema cea mare e in noi....

vorbeshte cu tine shi cu cel de Sus....
Nu sunt optimist, nu cred in el, dar m-am confins de multe ori ca ajuta...
Totul e in mainile tale.... Pe pamint suntem "noi" Dumnezeu..
 
forumist i/e

vad ca toti sinteti preocupati doar de probleme foarte personale. eu ca cetatean al ue zic ca ar trebui sa "bateti" ceva mai departe.

de exemplu, cum credeti ca va arata viata fiecaruia dintre voi peste 5 ani? dorinteodor
 
dorinteodor;160466 said:
forumist i/e

vad ca toti sinteti preocupati doar de probleme foarte personale. eu ca cetatean al ue zic ca ar trebui sa "bateti" ceva mai departe.

de exemplu, cum credeti ca va arata viata fiecaruia dintre voi peste 5 ani? dorinteodor

Ma stradui sa nu-mi fac planuri pe viitor.... kiar nici nu prea am timp sa le fac.
Incerc sa traiesc cum pot in prezent... cine shtie daca voi ajunge in viata pina maine...
 
foarte optimist.. asta inseamna ca tu nu ai scop in viata decat sa treci ziua de azi... si asta la infinit... plictisitor.
 
_candid_ esti un nimeni obisnuit, nici nu ma uimesc ca posibil sa nu ajungi pana maine... daca ai fi in natura slabatica ai fi pe cale de disparitie... no offence, e parerea mea.
 
Back
Top