Fetele si contraceptivele...

tequila - ai dreptate > sunt folosite p/u a perveni ITSeurile. shi alte infectzii ce pot aparea ..

sa shtitzi: prezervativa oral este scurt ... :roll:
La noi in Md inca nu am vazut astfel de contraceptive (orale).
 
Nu aveti dreptate. Pastilele contraceptive si ele se cheama contraceptive da nu pazesc de nici un fel de ITS
 
problema poate fi discutata pe 2 niveluri:
1. daca e vorba de partenerul stabil, pe care il cunosti si in care ai incredere, atunci folosirea pastilutelor contraceptive e ok.

2. daca e vorba de o partida izolata, atunci e obligatoriu sa folosesti prezervativul (te apara de boli cu transmitere sexuala in primul rind, de sarcinile nedorite).
 
_victor_ said:
Nu aveti dreptate. Pastilele contraceptive si ele se cheama contraceptive da nu pazesc de nici un fel de ITS

Wai ! contraceptive inseamna CONTRA CONCEPERII, adica impotriva sarcinii nedorite shi nu contra ITS's.
 
heh... da... prezervativele ys lucru bun... doar ca... sunt taare incomode!!! shi iaq ce ma framynta... de ce sa transformam o noapte de sex yn mishkari de suni-vyni?! oare nu e mai bine pe linga toate astea sa avem ambii parte de preludiu... apoi de postludiu... k placerea apare nu numai la palparea in exclusivitate a organelor sexuale...
desigur ca far de asta nikak...
nu am nimika kontra prezervativelor... ba chiar daca ash avea de ales in ce se va folosi... le-ash alege pe ele... ci nu pastilele celea... fignea daq nu voi primi acea placere carnala... pt asta este timp... (cynd voi face kopkii)
ne uvajaiu pastilele astea... din cauza efectelor ce POT aparea... pt ce sa risc? da idi zdai ma marit cu fata ceea... sh pt ce mie kopii cu 3 capuri? :-?
 
din toate mesajele din acesta tema - concluzie - majoritatea (mai ales cei care sunt adeptzii prezervativelor) umbla cu :wild: in toate partzile shi cu cine nimereshte (chiar shi daca ar nega faptul) shi posibil din aceasta cauza nu s-au :wild: fara prezervativ (spun mai mult de fete - p-u ca eu am intilnit numai fete care nu-s adeptele folosirii prezervativelor) shi nu folosesc pastile
pastilele 'fulger' tot nu e acceptabil sa le bei ca vitaminele (cite 2-3 pe zi recomandat maturilor)
ottoman a spus bine
shi toate poveshtile populare cu creshterea junglelor pe corp, sau transformarea in elefantzi in urma pastilelor contraceptive le cred numai cele care nu au pacticat, shi mai e frica fatza de pastile din cauza acestor poveshti
 
Atata timp cat pastilele sunt luate dupa sfatul medicul si dupa un consult preliminar e tot ok...daca pastilele sunt luate dupa " ureche " poate fi mai nasol :crazy:
 
Sa va zic ce stiu eu despre pastilele contraceptive. E foarte periiculos daca le iei fara un consult la medic, doar medicul trebuie sa ti le presctrie, si examenarea inainte de asta e obligatoriu. Acum este o problema, sunt foarte putini medici care se pricep bine la chestii de astea, sunt doar 2 -3 feluri pe care le recomanda orice ginecolog de la noi din Chisinau(doar pe acestea le stiu, aceste sunt cel mai reclamate, nu si cele mai bune), e simplu sa verificati lucrull acesta, mergeti la consult la vre-o 2-3 medici, sau si mai bine intrebati-va prietenile ce preparate anticonceptionale folosesc. Deci cum poate recomanda un ginecolog la mai multe persoane aacelasi preparat, ca doar fiecare are o stare hormonala diferita in organism.
Pilulele anticonceptionale functioneaza pe baza de hormoni, pe care ii inghiti sistematic si care interactioneaza cu cei produsi de organismul tau......iar de aici pana la dezechilibru e un pas mic, mic.......orice doctor care nu recunoaste asta, nu stie ce vorbeste.E adevarat ca poti sa le tolerezi bine, dar poti sa ai si surprize, chiar in conditiile in care le-ai luat in urma analizelor. Daca si va hotarati sa le luati, cel putin nu exageratio cu perioada, mai faceti si cate o pauza de vre-o 3 luni din cand in cand.

Si inca ceva, anticonceptionalele sunt de mai multe feluri,unele contin doar progesteron, altele sunt combinate estrogeni cu progesteron.Cele mai moderne sunt cele combinate, care contin doze diferite de hormoni sexuali feminini(estrog+progesteron).

Deci pentru unii poate fi chiar foarte bine sa ia aceste pastile, pe cand la altii efectele pot fi catastrofale, cel mai bine e sa-ti stii corpul si sa fii informata.
 
Poate ca din cauza mea a fost deschisa aceasta tema.

Da, am o antipatie mizerabila fatsa de contraceptive si fatsa de pastile in general. Mi se face greatsa doar la gindul si mirosul unei farmacii.
E adevarat ca nu-mi prea dau interesul, si nu e bine, dar mai stiu ca pina acuma am bagat in organismul asta o multsime de pastile, din motive de sanatate si nu doresc sa le combin si asa gen de pastile.
De genul meu nu-mi fac probleme cu acnee, par pe corp sau kg in plus si nici nu vreau sa le am.
Adica sunt contra - pentru sanatatea mea. Cit de bune nu ar fi ele, tot mai bine fara. Prezervativ si inainte!
 
Sunt femeie si mamica

Intr-o relatie serioasa comunicarea dintre voi ca parteneri trebuie sa fie puternica,anticonceptionale sunt mai sigure pentru a preveni o sarcina,dar nu si o boala cu transmitere sexuala iar prezervativul este la fel nu te poate ferii de boala cu trans. sexula exista mangaieri si atingerii intre partenerii iar in momentul in care ai atins prezervativul boala se transmite,steriletul este cel mai bun pentru a preveni o nastere asta daca corpul il accepta.
 
lizofoafa;70835 said:
Hai sa-tzi spun o chestie: contraceptivele sunt scumpe; contraceptivele nu ofera sigurantza ca nu ramai insarcinata; contraceptivele pot avea unele efecte negative (ingrasarea sau aparitzia parului mai des)... asa ca fii bun si pune-tzi prezervativul. Pana astazi, este recunoscut drept cel mai inofensiv si cel mai sigur mijloc de protectzie; desi nici prezervativul nu ofera 100% garantzie de protectzie fatza de o sarcina.
este adevarul curat!)))
 
Contraceptive....da folosesc....si sunt satisfacute...daca urmezi instructiunile cu atentie atunci rezultatul e 100%.....tipul de contraceptive pe care'l folosesc se numesc <<Regulon>>,,,,
dar fetelor trebuie sa tineti cont ca:
1;folosesti contraceptive,iar partenerul nimik-doar in cazul cind ai o relatie de nadejde cu partenerul(spre exemplu...sot...sau un logodnik pe carel cunosti destul de bine)
2;folosesti contraceptive +++ si prezervativ partenerul cind e un sex doar de'o noapte....ca apoi sa nu te pomenesti cu vreo boala venerika sau vreun bebe nedorit.
 
Back
Top