Florile din viata mea....

niciodata n-am avut grija de nici o floare.
de cateva ori am udat niste flori in viata mea...si aceea pentru ca erau toti dusi de acasa pe mai mult timp si de-acum in lista cu "to do"-uri era si "sa uzi miercuri florile"...tot timpul dau peste margini. ma enerveaza. torni, deodata nu se duce, apoi se duce si curge din farfurie.
daca nu ma insel, este una in camera mea, evident o uda mama.
nu-mi este interesanta activitatea asta :lol:
 
..da de care flori itzi place sa primeshti?.... nu ma refer la cele de camera, caci ii intzeleasa treaba cu ele ;) sau..de care de obicei oferi?...
 
nu stiu de ce raman cam rece la asa ceva...nu am preferinte in flori. oricum o viziune si mai pragmatista, daca flori - macar sa nu fie scumpe, caci mai bine cumperi o carte cu banii ceea (sunt oameni care dau si suta pe flori - mintea mea nu accepta asa ceva, cate lucruri s-ar putea face cu banii ceea :lol: ). in general, gestul conteaza. si o floricica din campii e tare buna. dar mai bine nici pe aia de rupt - poti sa zici "iaka floare ceea e pentru tine" si las' sa raman acolo floarea :lol:
 
ofer de care sunt in sezon si primesc de care sunt... :D important e CUM itzi sunt oferite... daca itzi sunt oferite cu multza placere si simpatie, mi se par cele mai frumoase din lume.
 
lucia said:
...shi mie mi s-a intimplat sa mi se ofere toate florile din fatza monumentului lui Shtefan.... :D

Cind depuneati flori in timpul ritualului de casatorie ... ?! :crazy:
 
...cand se facea toamna shi erau o gramada de tzigancushe acolo in fatza sadite!.. (tzigancushe - flori mirositoare multicolore, asemanatoare cu roshiile de tzigance.....care infloresc in august) eu tot ziceam ca nu, ca nu-s ale mele, ca-s ale lui Shtefan, pentru victoriile lui in lupte.... ;)
 
Locuiesc in tara florilor, dar nu prea am cu ce ma lauda :oops: de cate ori am cumparat plante de camera au murit, deoarece am o locuinta intunecata, sau motanul mi le-a distrus :roll:
Acum imi planuiesc, cand se va mai incalzi sa-mi umplu balconul cu flori, poate reusesc anul asta, ca tot zic de ceva ani ca ma apuc de infrumutesat balconul si tot nu am facut-o inca... :D :zimbim:
 
Da' mie-mi plac mai mult florile de camera deoarece dureaza mai mult in timp... daca ai grija de ele. Mai mult mushcatele de diferite culori si iasomia de camera. Iasomia are o aroma atit de placut surprinzatoare incit poti sa visezi cu ochii deschishi.
Pacat ca mi-au mincat-o nishte insecte urite si flaminde.... :eek:
 
Cu riscul de a parea total ignorant, presupun ca gishtele prefera ierburi mai comestibile decit iasomia de camera... Shtii, ea are tulpina putsin lemnoasa shi mai are shi frunzele putsin nu chiar moi...

Oricum, de unde gishte la etajul 5??
 
Am o floare de primavara ce isi pierde culoarea si mirosul fin.Ce pacat.... o sa incerc sa am grija de ea, poate nu moare definitiv, cel putin voi tine minte mereu cum a fost cindva.
 
la nebunie iubesc crizantemele....

nu trandafiri...
nu lalele....
nu orice altceva.....

crizanteme......da
 
lucia said:
..ce fel de folare de primavara?..daca nu sunt prea....indiscreta?... :wink:

ce se ofileste cu trecerea timpului... ce ti-a daruit placere enorma cind aveai grija de ea si cind o priveai...... poate ar mai fi ceva, poate o mai pot salva...
 
Back
Top