Folosesti partea stanga a creierul sau partea dreapta?

Mdea, eu o vad rotinduse in toate directiile, depinde la ce ma gindesc, daca nu fac nimic si ma uit la ea, pai ea se roteste in sensul acelor ceasornice, daca incep sa analizaz ceva in gind pai se roteste impotriva acelor ceasornice.

Incercati sa vau uitati la ea, cu un singur ochi sting si apoi drept, tot se schimba.
 
depinde d ecum ma impunm s-o vad :) o vad ca se roteste in ambele directii, cind is um :) totusi mai mult parca am impresia ca in directia acelor de ceasorinc... eu o vad in ambele doirectii rotindu-se
 
Mda. Am mai incercat o data. Am facut o gramada de calcule. Am incercat sa fac niste deductii, ba chiar am rezolvat si un rebus. :D Tot spre dreapta se roteste.
 
Eu ash ajuta-o sa se roteasca (in oricare directie vrea ea ):D
 
La mine se roteste in care directie doresc; schimbul de directie il pot controla urmarind umbra piciorului timp de o iteratie.

Umbra piciorului #2 nu se vede intotdeauna; atunci cind apare - e momentul in care poti sa 'schimbi' directia rotatiei.
 
Eu o vad invartindu-se predominant in sensul acelor de ceasornic, iar pentru scurte perioade de timp si impotriva...
 
folosesc tot creierul :))) :>
in primele secunde parea ca se roteste impotriva acelor.. insa e usor sa ii schimb traiectoria
 
Nu stiu daca acest test ne spune ceva cu adevarat sau nu. Aceasta animatie am vazut-o de '45 de ori, prima data a fost in vara 2007 pe nnm.ru. Apoi pe '45 de alte site'uri, nici unul din ele nu era un site cu profil psihologic, neuro-X, sau bio-Y.

Iata de ce pina cind consider acest desen "a nifty trick", dar nu si un test stiintific.

m_c_B, prima data am vazut femeia ceea in forma de litere verzi care se miscau de sus in jos pe un fon negru (-:


Cine e autorul imaginii? Cu care scop a fost facuta imaginea? Ce mecanisme au fost aplicate la generarea imaginii? HZ! Nimeni nu stie, dar toti fac forward la toti ceilalti din lista, si acum jumatate de lume crede ca foloseste jumatate de creier, cealalta jumatate crede ca foloseste cealalta jumatate de creier; mai sunt inca citeva minoritati: "se roteste in ambele parti" sau "nu exista femeia care se roteste, tu te rotesti". Si, mai stiti zicala ceea: "In SOVIET Russia, rotating woman rotates YOU!!".

Daca imaginea este divizata in frame'uri, si te uiti la ele secvential (dar cu o distanta in timp mare), multumesc Arina, atunci femeia se roteste de la stinga la dreapta. Cu alte cuvinte, mai intii a aparut oul, apoi gaina D-:

In imaginea atasata vedeti cadrul #33 si #34 (si puteti observa care e directia miscarii).


Opinia mea este ca acest efect are loc din cauza faptului ca umbra nu este sincronizata cu corpul armonios feminin pe care l-am urmarit de atitea ori. Umbra piciorului N-1 apare doar in unele momente. Femeia aceasta, ca o sirena, vrea sa ne amageasca (-: Si acum 10 oameni cuminti incearca s-o opreasca (-:
 
gr8dude, testul este corect. Faptul ca l-ai vazut preluat pe situri fara credibilitate, este altceva.

Oricine foloseste tot creierul. Deci am formulat titlul topicului incorect. Important este care sunt atributele si starile predominante.

Mai precis:

LEFT BRAIN FUNCTIONS
uses logic
detail oriented
facts rule
words and language
present and past
math and science
can comprehend
knowing
acknowledges
order/pattern perception
knows object name
reality based
forms strategies
practical
safe


RIGHT BRAIN FUNCTIONS
uses feeling
"big picture" oriented
imagination rules
symbols and images
present and future
philosophy & religion
can "get it" (i.e. meaning)
believes
appreciates
spatial perception
knows object function
fantasy based
presents possibilities
impetuous
risk taking

Si nu este un banc sau o gluma. Este un mod de a fi caracterizat. Eu din pacate, desi ma consideram un tip cu calitatile din "jumatatea stanga" - sau imi doream sa fie asa - ma resemnez ca am alte calitati, si alea la fel de importante.

De ce spun ca nu este un banc? De multe ori in trecut, la spitalele de boli nervoase pentru a vindeca anumite boli, se practica lobotomia. Adica se distrugeau anumiti centri nervosi. Ai placerii, ai creativitatii, ai afectiunii, etc. Centri situati in diferite parti din creier.
 
Back
Top