Imnul zonei dacia felix - Nu uita ca tu esti dac

efadrian

Member
Nu uita ca TU eşti dac

Nu uita ca TU eşti dac
Ş’acolo sus pe deal în sat
Tu lui Zalmoxes i-ai jurat
Credinţă şi să-i fii soldat.

Nu uita ca TU eşti dac
Săgeata vârfului de os
Înfiptă-n trupul duşmănos
La Schela Cladovei de Jos

Acelaşi sânge din istorii curge-n noi,
Înflăcarat de zeci de veacuri înapoi
Ne cheamă Decebal prin ani
Să nu îl vindem la duşmani
Să nu ne vindem la duşmani

Nu uita că Tu eşti dac
Scriind pe lut la Tărtăria
Semnele timpului, mândria
De-a fi aici pe veci stăpân

Nu uita că Tu eşti dac
Chiar dacă multora pe plac
Nu le-a rămas, ei se desfac,
Frunze uscate din copac.
 
Unionistul;221310 said:
Foarte frumos.

Imnul e frumos. Dar dacii sunt stramoshii noshtri. Nu cred ca ar trebui sa ne cream iluzii in prezent ca suntem daci :) Shi nici romani nu suntem totalmente (pina una alta).

De ce sa nu deschidem ochii ca suntem o societate multinationala shi sa spunem: luptam impreuna pentru un viitor infloritor pentru fiecare din noi!

Unificatzi Moldova pentru a lupta in primul rind cu minciuna- studii oamenilor ca sa poata judeca singuri unde e dreptatea, saracia - dezvoltarea economica... relatzii cu rusia - avetzi nevoie de resurse ieftene pentru o economie reala... unirea cu romania.

Unificati Moldova de azi pentru a putea fi Romania de miine!
 
Nu suntem Daci dar ei sunt ceea ce ne fac unici şi sunt partea dominană a noastră.Eu nu mă simt nimic pentru Romani.
 
Unionistul;221323 said:
Nu suntem Daci dar ei sunt ceea ce ne fac unici şi sunt partea dominană a noastră.Eu nu mă simt nimic pentru Romani.
Unici pe natiunea moldovei - romanii basarabeni, rushii basarabeni shi celelalte natiuni - ii fac nevoile lor comune la moment.
 
dor007;221328 said:
Unici pe natiunea moldovei - romanii basarabeni, rushii basarabeni shi celelalte natiuni - ii fac nevoile lor comune la moment.
Nevoia românului basarabean e să se alipească României şi să aibă şi el măcar un guvern care să se prefacă că-l ascultă dar rusul basarabean vrea o Republică Moldoveană supusă Federaţeia Ruse din motive naţionale.
Sincer nu înţeleg de ce se tem ruşii de noi chiar nu o să le facem nimic daor suntem ţară membră a UE care încearcă să respecte regulile internaţionale şi chiar o face mai vine ca Federaţia Rusă.

Eu mă refeream din punct de vedere istoric nu al nevoilor curente. :D
 
Nevoile omului incep cu hrana, adapost, securitate ... cunostinte, ideologie.
De ce puneti ca prioritate ideologia? Aparind doar interesele Romanilor basarabeni - destramam societatea reala a Moldovei - dar avem nevoie de unificare!

Rusii din Moldova - nu alearga in rusia! Multi din el viseaza comunismul sau unirea cu rusia - dar astea sunt iluzii shi e simplu de a le contrazice!

Multi rushi - cauta metode de a face pashaport roman! Nu de aia ca se simpt romani - ci din simplu motiv ca sunt flaminzi - shi cauta surse de existentza prin "argatie" in europa. Romanii moldoveni nu tot agonisesc prin aceiashi metoda? De ce? Pentru ca vreau sa fie romani sau ca nu au cu ce hrani famiile?

Hai sa ne concentra asupra nevoilor reale a societatii curente - nu asupra celor a societatii de ieri sau de miine, aspura nevoilor intregii societati nu doar asupra nevoilor unui grup separat - altfel nu va suparati cind rushi striga "separatishti" - au motive.
 
``Chiar dacă multora pe plac nu le-a rămas...

... ei se desfac, frunze uscate din copac... ``



Doua fraze care spun TOTUL ..si din ele se desprinde VIITORUL !!!
 
Back
Top