International Forum

Status
Not open for further replies.
Cernautiul e un oras in care de fiecare data ma intorc cu placere. Nu sant de aici, dar stiu o gramada de lume de prin Cernauti, Nova Sulita etc
E cam mohorat zilele astea pe-aici.
 
ian spune-mi un lucru: in Cernauti se mai vorbeste romaneste sau numai ucraineste ? Pe strada de ex, in magazine, in locuri publice...
 
de ex: daca in Cernauti intru in vreun magazin sau intr-un cinematograf si vorbesc pe romaneste cu vinzatoarea ? Imi va putea raspune ?
 
Sunt multi care vorbesc romana ( dar numai acasa)au ramas cam 15% de romani in toata regiunea, mult se foloseste si rusa. Dar poti pe strada sa auzi si romana. Dar in magazine si cinematografe niciodata. Poate in restaurante cu specific romanesc.
E cineva de aici
 
din cauza tyrfelor bolshevico-staliniste ca tine.
Tu esti un nomenclaturist sovietic. Cei ca tine sint raspunzatori de crimele comise si de pamintul furat dezlipit si anexat. Acuma ai schimbat tabara.
Din tabara rusofonilor ai trecut sa-i pupi in cyr pe americoshi.
BAAAAA!
Tu sti direct responsabil de genocidul impotriva arabilor din orient. Milioane de oameni morti, iar tu ii aperi pe ucigasii rasisti ocupanti, dornici de petrol? Degraba o sa-ti cada o bomba atomica peste Londra ta si o sa simti cum e sa fii prajit. Numai ca de data asta nu americanii vor arunca bombe, dar dusmanii americanilor - arabii.
 
Luke said:
din cauza tyrfelor bolshevico-staliniste ca tine.
Tu esti un nomenclaturist sovietic. Cei ca tine sint raspunzatori de crimele comise si de pamintul furat dezlipit si anexat. Acuma ai schimbat tabara.
Din tabara rusofonilor ai trecut sa-i pupi in cyr pe americoshi.
BAAAAA!
Tu sti direct responsabil de genocidul impotriva arabilor din orient. Milioane de oameni morti, iar tu ii aperi pe ucigasii rasisti ocupanti, dornici de petrol? Degraba o sa-ti cada o bomba atomica peste Londra ta si o sa simti cum e sa fii prajit. Numai ca de data asta nu americanii vor arunca bombe, dar dusmanii americanilor - arabii.

S-a stricat patefonul, Radu? Altceva nu mai shtii? :D
 
Luke said:
din cauza tyrfelor bolshevico-staliniste ca tine.
Tu esti un nomenclaturist sovietic. Cei ca tine sint raspunzatori de crimele comise si de pamintul furat dezlipit si anexat. Acuma ai schimbat tabara.
Din tabara rusofonilor ai trecut sa-i pupi in cyr pe americoshi.
BAAAAA!
Tu sti direct responsabil de genocidul impotriva arabilor din orient. Milioane de oameni morti, iar tu ii aperi pe ucigasii rasisti ocupanti, dornici de petrol? Degraba o sa-ti cada o bomba atomica peste Londra ta si o sa simti cum e sa fii prajit. Numai ca de data asta nu americanii vor arunca bombe, dar dusmanii americanilor - arabii.

Minciuni. n Bucovina (toată) potrivit recensămntului din 1930 romnii constituiau numai 44 la sută din populaţie. Iar Cernăuţiul nu a avut niciodată o majoritate romnească.
 
Eu nu stiu despre ce vb mai sus ( am vazut ultimul mesaj), dar acum in Cernauti e jale, au mai ramas cateva ziare in romana, 15min l.romana la tv ut1, ucraineana peste tot. ce mai
 
oare doar in cernauti e situatia asta penibila? cautati orase din RMoldova si veti gasi ca acolo in afar de Moldova suverana si Nezavisimaya Moldova nu gasiti nici un altfel de ziar, sa zic mai putin dependent de partid decit celelalte!
:wtf:
 
Nu-s de-acord!
Daca este posta in sat apacolo gasesti majoritatea gazetelor/ziarelor de care ai nevoie!...M-am convins de aceasta vara trecuta!
 
Eu tot am rude yn Novo Sulitza, da Cernautul rupe asha cum yl tzin minte eu cand aveam 4-5 ani....pentru mine e ca o legenda!
 
Sunt indignat foc....

Ma simt ignorat si neglijat, ma simt un nimic si nimeni :lol: Voi ce nu stiti ca degraba a doua limba de stat nu va fi rusa, engleza sau germana, ci...italiana, DAR EU N-O VAD :-x :tu_mori: :wtf:
MOLDOVENII DIN TOATA ITALIA-UNITI-VA!!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top