Invitatie pentru Romania

Iany

New Member
salut, sunt cetatean roman si vreau sa invit aici pe cineva din rep. moldova.
care sunt conditiile de obtinere a vizei? am inteles ca e nevoie de o invitatie dar nu stiu nici cum trebuie facuta, trebuie legalizata, etc?
pot face cumva sa urgentez obtinerea vizei sau cat dureaza?
multumesc.
 
te duci la orice notar si ei stiu cum se face, de ce e nevoie etc.
vor specifica in invitatie ca e de la tine, nr pasaport, domiciliu etc. de asemenea va scrie ca tu iti asumi cheltuielile de pe parcursul sederii in romania. si daca vrei sa fie scutita si de asigurare medicala - zici ca iti asumi si cheltuielile pentru asigurare medicala.
deci iei pasaportul/buletinul (ori ce act de identitate e in romania) si mergi la notar.
 
corect, si pe linga ceea spuse de Arina, verificati termenii de inregistrare la Ambasada Romaniei in Moldova + de acordare a vizei, am inteles ca este un rind bestial...
 
pai nu, daca prietena aia vrea sa ajunga la Bestival, demult trebuia sa-si faca programare... deja cred ca ii aproape imposibil... sau tre sa plateasca bani grei la hackeri :)
 
ok, multam frumos la amandoi! fug acum la notariat! dar ce fac cu randul ala?? nu exista nici o posibilitate sa urgentez cumva?:) am cautat pe la ministerul nostru de externe dar nimic... daca vin eu s-o iau oare pot aranja ceva? problema arde ca deja am luat biletele dar am uitat complet de porcaria asta de viza...
 
nu se merita sa vii aici tu personal...oricum cam greu va fi de obtinut viza in termenii limita...iata asa, frati de peste Prut, politica mama-ei....
 
situatia nu se schimba cu numic, daca vii sa o iei.

e rand imens, stati sa-ti arat poza :D
30.jpg


si faza e ca nu stai fizic in rand si-ti vine randul si intri, dar te programezi de pe un site - chisinau.mae.ro , proces foarte complicat etc.
 
cu hackerii aia e destul de scump... iti cer la 50 $ sau EUR pentru o programare.
a scris o persoana aici, pe forum, ca se ofera sa faca programari, gratis, doar pentru a pune "betse in roate" celor care iau bani... deci un hacker cu inima mare :) desi e greu de crezut.... dar nu gasesc mesajul.

altfel - sa se adreseze la vreo companie turistica si sa vada daca ofera servicii de obtinere a vizei (persoanele juridice intra mai usor)... cel mai bine ar fi sa aiba o cunostinta (prieten, ruda) la o companie turistica.

cred ca e foarte greu de prins vreo programare pe site... si oricum e tarziu...
 
mai suma n-ar fi chiar cine stie ce dar garanteaza cineva ca se rezolva? si de unde sa-i gasim pe aia?
Eu o sa incerc totusi sa sun la ambasada sa vedem daca nu s-o putea face ceva. Invitatia o sa fie maine dimineata gata.
 
Arina: Hackerul a scris la Integrare Europeana - Regimul de vize pentru cetatenii moldoveni, dar mesajul din pacate nu apare pentru ca are o problema forumul si n-are cine s-o rezolve. Oricum el cred ca poate face programarea acum ca sa mergi la ambasada abia peste o saptamana, si nu le are din timp ca sa dea o programare sa zicem pentru maine.

Alyyy: Si cei casatoriti au nevoie viza si de programare:)
 
ar mai fi 3 pana la bestival...poate ar fi totusi posibil. multumesc frumos de informatii. o sa va zic cum s-a rezolvat. sau nu s-a rezolvat...
 
Nu e nici o problema cu forumul, stimati colegi, dar nu incurajam astfel de rezolvari. Nu e vorba de faptul ca nu ar fi corect fata de ceilalti care stau la coada (trebuie sa recunoasteti ca exista si aceasta variabila), ci de posibilitatea (foarte ridicata) ca respectivul sa fie genul de individ care da tepe altora. Comunicarea unor date personale (respectivul ceruse datele de pe pasaport) unor oameni pe care nu ii cunoasteti este nerecomandabila si v-as sugera sa evitati a va increde in astfel de smecheri. :)

Stiu, autoritatile romane au cam dat-o in bara. Pe de alta parte, nici partea voronista nu a fost prea incantata de posibilitatea ca basarabenii sa primeasca cetatenie romana. O situatie de tot rahatul - sa ai nevoie de viza pentru a intra in tara ta.

Iany > Chestiile astea trebuie facute mai din timp, mai ales tinand cont de situatia deloc roza dintre cele doua guverne. S-ar putea sa nu mai poti obtine viza in timp util.
 
Arina;187371 said:
cu hackerii aia e destul de scump... iti cer la 50 $ sau EUR pentru o programare.
a scris o persoana aici, pe forum, ca se ofera sa faca programari, gratis, doar pentru a pune "betse in roate" celor care iau bani... deci un hacker cu inima mare :) desi e greu de crezut.... dar nu gasesc mesajul.

altfel - sa se adreseze la vreo companie turistica si sa vada daca ofera servicii de obtinere a vizei (persoanele juridice intra mai usor)... cel mai bine ar fi sa aiba o cunostinta (prieten, ruda) la o companie turistica.

cred ca e foarte greu de prins vreo programare pe site... si oricum e tarziu...

deja e 70 de euro din cate stiu, chiar la poarta conSULAtului
 
Back
Top