Islam cu obiectivizm, toleranta si rationalitate

Super poza! Nu e cumva e poza ta de la intalnirea de 10 ani de la absolvirea liceului ?Ai terminat liceul,.....nu....?
 
Domnule Theophilos,

sunt multe de spus si nu am timpul necesar sa va dau un raspuns detailat.
Pe scurt, da, sunt mai multe biblii.Biblia catolica nu este identica cu cea ortodoxa, iar acestea doua nu sunt IDENTICE cu cele neoprotestante, ca sa nu spun de cea a martorilor lui Yehova.
Exista, dupa cum bine stiti, carti considerate de biserica apocrife.Da, am citit mai multe tipuri de biblie si multe carti considerate apocrife.
Daca crestinii din primi 300 de ani, ar veni in zilele noastre cu greu ar intelege ceva din crestinismul de astazi.Ei habar nu aveau ca ZIUA SOARELUI este zi de inchinare, habar nu aveau de TRINITATE, concept total PAGAN, comun tuturor marilor religii din antichitate, habar nu aveau de CULTUL SFINTILOR SI AL ICOANELOR SI AL MOASTELOR, practici total pagane.
Spuneti ca TRINITATEA este o taina.Dar de unde o aveti, daca este o taina, pentru ca in biblie nu vei gasi cuvantul trinitate?De la sfintii parinti?Hai sa fim seriosi!Constantin a hotarat asta, stiti bine, in conciliiul de la Niceea.
Suntem musulmani, dar suntem romani.Si multi dintre noi au devenit musulmani tocmai pentru ca au vrut sa fie buni crestini.Vreau sa spun ca am studiat foarte bine ambele religii.Si am ales adevarul, nu o religie artificiala, fabricata in urma mai multor interese obscure.
In nici un caz Allah nu se dezvaluie cu totul musulmanilor.Asta este o prostie!Allah se dezvaluie atat cat este necesar si cat mintea omului o poate pricepe.
Am o rugaminte la tine.Nu mai fa aprecieri la adresa religiei islamice.O cunosti mult , dar mult, prea putin.
Sau crezi ca daca ai citit 2 ayaturi si 3 hadise(daca le-ai citit si pe astea), deja esti alim(invatat musulman)?
Fara suparare, noi cunoastem mai bine crestinismul decat cunosti tu islamul.













i
 
Assalmu Alaykum wa Rahmatullaahi wa Barakatuhu. D-na/domnule Abbu, ma faceti din nou sa rad in hohote si sa va compatimesc.

"......nu te uita la cele pe care sotii pe care au pus mana le-a dus la Londra sau la Paris sau in America...lasa-le pe astea care au femeie la curatenie si casa aranjata si permisiunea sa iasa singure in oras..."
Cum sa nu ma uit , cand fac parte dintre ele? Deci ati aflat, se pare , ca noi suntem tratate regeste, si acum stati si va roadeti unghiutele vopsite in rosu.

"...uita-te la amaratele care sunt ca si sechestrate in casa cum au fost alea doua "convertite" din turcia si care s-au pomenit ca sunt a doua si a treia sotie,s-au pomenit cu copii trecuti pe numele sotiei din Turcia si care dupa 7 ani una si 5 ani alta au reusit in fine sa fuga in Romania."

Draga "d-na"...Islamul nu permite nici sechestrarea si nici trecerea copiilor pe numele primei sotii....deci iar ai picat prost....de cate ori se intampla ceva rau intr-o famile de arabi sau turci, hopa , ia uite ce fac musulmanii....desi situatiile respective nu au treaba cu religia, dar cand romanii sau alte natii isi casapesc propriile famili...hmmm, nici vorba de crestini...
Si....ups, cred ca ati uitat ca sotul d-voastra este musulman si isi mai poate lua 3 sotii...deci sunteti in aceeasi oala, numai ca d-voastra nici nu o sa stiti de ce, cand o sa se intample, ha ha ha...uite ca ati aflat si de traficul de carne vie, ca doar e o afacere romaneasca prin germania, spania, italia....si culmea, romanii isi dau propriile neveste, surori, etc., la "produs"....multe merg de buna voie, nu? Cat despre prostitutia in tarile arabe nu are de a face cu Islamul, din nou incerc sa va scot din ceata in care innotati. Am uitat sa va mai spun ca daca d-voastra chiar ati crede ca suntem asuprite ....pt ce ati mai lovi in noi, deja victime ale destinului? Daca vedeti un caine ranit intins pe jos incercati sa il ajutati lovindu-l? Hmmmm... se pare ca da....de aici se intelege ca nu ne compatimiti deloc si nu ne credeti asuprite, ci doar sunteti speriata ca au inceput sa apara imbrobodite si in Romania, si poate una dintre ele v-ar putea lua intr-o buna zi sotul, sau poate ca sotul va va cere sa va imbroboditi....Deci concluzia este ca nu veti reusi decat sa produceti mila, Islamul va continua sa existe si romanii vor continua sa se converteasca trezindu-se la realitate, inshaaAllaah, aameen. Assalamu Alaykum wa Rahmatullaahi wa Barakatuhu.
 
Draga mea,crestina-islamizata.
Noi am facut contract la avocat pentru bunuri in caz de divort,asta pentru ca desi ne-am cunoscut studenti la medicina,banii au fost ai mei si m-am asigurat, si clinica este tot pe numele meu.
Una la mana.
Apoi daca are de gand sa calce stramb,si asta e posibil pe lumea asta ,sau am eu asemenea ganduri,ne despartim frumos si gata...
Asa ca speriata pari tu,mai mult ca mine.
Se pare ca poza te-a pus pe ganduri......
E si normal,daca ai trecut la islam in 3 minute citind o fraza si fara sa sti ce este de partea cealata a geamului.....si ca tine multe care au crezut ca se capatuiesc,fara sa stie ca arabii necajiti,fara dare de mana, se insoara in Romania -printre altele-caci acasa dupa obicei trebuie sa aiba cu ce tine nevasta....

Fetele din Turcia au fost cateva zile bune la posturile de tele,cu reprezentanti ai ambasadei...etc...
Am intrebat aseara si gresesti....copii pot fi trecuti si pe numele unui ...elefant ...daca are bani sa o faca...asa ca a le da apartenenta, este vorba de declaratia formala lui si nimic alceva....

Banuiesc ca te deranjez din impachetat si din facerea valizalor,caci desigur esti satula sa stai printre necredinciosi,sa auzi bataia clopotelor si sa vezi reclame cu femei dezbracate.
Probabil ca iei avionul in afganistan,sa ai cadrul potrivit pentru marea ta credinta...
fi sigura ca talibanii te vor tine ca o printesa....


si ca sa nu fi suparata pe mine iti spun un banc:

BANC:
(rog pe cineva sa i-l explice si lui Ahmed,e putin mai incet el,dar baiat bun...)

Cica era o pereche care traia fericita intr-o tara nu departe de noi....
El o iubea pe ea si ea ii facea toate poftele...
Amandoi erau musulmani si asta dadea traiului lor o si mai mare putere.
Singurul nor, era dorinta ei de a a-si vedea parintii,dorinta cu care sotul nu era de acord caci nu prea ii avea la suflet.
Anii trec,dar dorinta femeii este tot mai mare,parintii sunt batrani si tare ar vrea sa-i vada.
Intr-o zi,cu voia lui Allah,isi chema sotul, sotia si ii spuse:
-Uite,te lasa sa-ti vezi parintii,dar daca nu te intorci pana termin de mancat rodia asta,te alung.....
Ce sa faca biata femeie ?
Accepta...
dar la intoarcere...usa incuiata ,intelege ca a intarziat si e alungata si se intoarce la parinti..
Trec cateva zile ,dar sotul nu are liniste,o iubea tare si ii este greu fara ea.
Se duce la muftiu,ii povesteste si il roaga sa-i gaseasca rezolvare.
Asa afla ceea ce stia si el,- o femeia alungata, ca sa fie primita inapoi trebuie sa se culce intai cu un barbat strain si asta il scoate din minti...
Ce sa faca? ce sa faca?
Se duce si la rabin,ca in sat erau si cativa evrei.Ii spune el povestea la care rabinul intreaba :
-unde stai?
ii arata omul,rabinul ii zice -hai cu mina la tine acasa.
Ajung ei,rabinul ii spune iar:-du-ma in camera unde ai mancat rodia....
il duce omul nostru in camera iar rabinul ii arata semintele rodiei pe jos,pe dusumea si zice:
-nu ai motive sa alungi femeia, caci inca nu ai terminat de mancat rodia.....

---------------

Asadar concluzia...fratilor,cand alungati femeile,faceti curat unde ati mancat si puneti frumos gunoiul la cos....nu-i frumos !!

------------

acum va las,am treaba si acasa,afara ninge si am sa fac o ora cu masina
sa fiti cuminti si sa nu va bateti...!!

ceau
 
Assalamu Alaykum tuturor. Ca se pot face multe cu bani , asta e valabil in orice colt al lumii, dar tu esti atat de....incat tot nu ai inteles tematica acestui forum :Islam. Deci sa inteleg ca tu ai ales sa fii o romanca care sa intretina un arab necajit. Foarte amuzant, dar....stii, in Islam barbatul musulman este obligat sa intretina familia, daca isi respecta familia, binenteles. Si vad ca nu mai stii cum sa subliniezi acel cuvant CLINICA, tot , tot, te va ridica in grad. Te comporti ca la gradinita, te-am facut sa spui tot, ce contract, cati copii, ce si cum....esti tare slaba de caracter. Cred ca ai primit vreo lovitura de la vreun afgan, ca ai ce ai cu Afganistanul. Sau tu ai citit ca acolo traiesc toti musulmanii? =))

Si apropos de bancul tau, cred ca ai cam fost alungata de ai invatat acest banc.In ceea ce il priveste pe fratele Ahmed, inteleg ca iti este greu sa intelegi postarile dansului, se exprima intr-un mod mult prea superior pentru tine, "doamna". Hai, ia-o usor spre casa, si vezi sa nu aluneci si sa cazi in nas , ups, am uitat, ai masina. =))
Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!
 
ahmad;222771 said:
Domnule Theophilos,

sunt multe de spus si nu am timpul necesar sa va dau un raspuns detailat.
Pe scurt, da, sunt mai multe biblii.Biblia catolica nu este identica cu cea ortodoxa, iar acestea doua nu sunt IDENTICE cu cele neoprotestante, ca sa nu spun de cea a martorilor lui Yehova.
Exista, dupa cum bine stiti, carti considerate de biserica apocrife.Da, am citit mai multe tipuri de biblie si multe carti considerate apocrife.
Daca crestinii din primi 300 de ani, ar veni in zilele noastre cu greu ar intelege ceva din crestinismul de astazi.Ei habar nu aveau ca ZIUA SOARELUI este zi de inchinare, habar nu aveau de TRINITATE, concept total PAGAN, comun tuturor marilor religii din antichitate, habar nu aveau de CULTUL SFINTILOR SI AL ICOANELOR SI AL MOASTELOR, practici total pagane.
Spuneti ca TRINITATEA este o taina.Dar de unde o aveti, daca este o taina, pentru ca in biblie nu vei gasi cuvantul trinitate?De la sfintii parinti?Hai sa fim seriosi!Constantin a hotarat asta, stiti bine, in conciliiul de la Niceea.
Suntem musulmani, dar suntem romani.Si multi dintre noi au devenit musulmani tocmai pentru ca au vrut sa fie buni crestini.Vreau sa spun ca am studiat foarte bine ambele religii.Si am ales adevarul, nu o religie artificiala, fabricata in urma mai multor interese obscure.
In nici un caz Allah nu se dezvaluie cu totul musulmanilor.Asta este o prostie!Allah se dezvaluie atat cat este necesar si cat mintea omului o poate pricepe.
Am o rugaminte la tine.Nu mai fa aprecieri la adresa religiei islamice.O cunosti mult , dar mult, prea putin.
Sau crezi ca daca ai citit 2 ayaturi si 3 hadise(daca le-ai citit si pe astea), deja esti alim(invatat musulman)?
Fara suparare, noi cunoastem mai bine crestinismul decat cunosti tu islamul.

i

Buna seara,
Domnule Ahmad cu toate ca am citit mult mai multe ayate si hadise decat crezi (unele le-am comparat si cu ayate in araba ,atat cat cunosc eu araba ) in nici un caz nu ma consider un invatat musulman .Ati vazut la mine aceasta pretentie?
Eu v-am rugam sa-mi explicati si mie cateva ayate dar refuzati, dandu-mi cu totul altele .
Topicul este despre Islam si nu despre Crestinism, voi raspunde totusi cu ajutorul Lui Dumnezeu maine ori pe acest topic ori pe unul nou creat despre Crestinism ,este destul de tarziu acum.
Numai bine
 
Assalamu Alaykum wa Rahmatullaahi wa Barakatuhu. In aceasta ultima postare as vrea sa imi cer scuze fata de toti fratii si surorile pentru postarile anterioare, caci desi nu imi sta in fire sa dau importanta unor asemene mesaje batjocoritoare sau sa folosesc un limbaj inadecvat , m-am lasat prada Shaytanului, auodhu billaah.
Si iata cateva argumente pentru care noi musulmanii nu ar trebui sub nici o forma sa raspundem la asemenea provocari :

"El doara v-a aratat [revelat] in Carte ca daca veti auzi ca versetele Lui Allaah sunt tagaduite sau luate in deradere, sa nu stati impreuna cu ei decat daca vor incepe ei o alta discutie, caci altfel, veti fi asemenea lor. Allaah ii va aduna pe fatarnici si pe necredinciosi in Gheena, cu totii." (Surat An-Nisa', 140).

"Si de-i vei vedea pe aceia care intra in discutii desarte asupra versetelor Noastre, indeparteaza-te de ei pana ce ei vor incepe o alta discutie! Iar daca Sheitan te va face sa uiti ( aceasta), nu mai ramane cu neamul de nelegiuiti, dupa amintire! " (Surat Al- 'AN 'AM, 69).

"Lasa-i pe aceia care socotesc religia lor joaca si zabava si pe care i-a ademenit viata lumeasca, dar aminteste [-le lor] prin acesta ca un suflet care se expune la pierzanie prin ceea ce a dobandit, nu va avea in afara Lui Allaah sprijinitor si nici mijlocitor si orice rascumparare ar incerca sa dea, nu i se va primi." (Surat Al- 'AN'AM, 70).


"Urmeaza ceea ce ti-a fost revelat de catre Domnul tau. Nu exista alta divinitate in afara Lui! Si nu-i lua in seama pe cei care-I fac asociati." (Surat Al- 'AN'AM, 106).

"Fii cu iertare, porunceste ceea ce este bun si indeparteaza-te de nestiutori!" (Surat Al- 'A'Raf, 199).

"Vesteste , dara, limpede ceea ce ti se porunceste si nu-i baga in seama pe politeisti!" (Surat Al-Hijr, 94).

"Asadar , indeparteaza-te de acela care se intoarce de la indemnarea Noastra si care nu voieste decat viata pamanteasca!" (Surat AN-Najm, 29).

Fie ca Bunul Allaah sa ne fereasca de ispitele Shaytanului si sa ne tina mereu pe Calea cea Dreapta, inshaaAllaah, aameen.
Assalamu Alaykum wa Rahmatullaahi wa Barakatuhu! :)
 
Domnu' Abbu, cu mare, foarte mare greutate, si ajutat de fratii si surorile mele am reusit sa inteleg bancul dumneavoastra.Multumesc!Bun, foarte bun, chiar adanc as putea zice.Saru' mana.
In alta ordine de idei, revin la poza de la absolvire, care sunteti dumneavoastra?Cumva cel din dreapta cu mana pe cap?Nu de alta, dar are mana mai barbateasca si ma gandeam ca...., nu?...
Sora Maha are dreptate, oricat de tare ma ispiteste sa va raspund, nu e islamic.De aceea va promit ca orice veti scrie, eu nu va mai raspund.
Gata, sunt cuminte, promit!
 
Am gasit un blog foarte interesant, scris de fratele Michi Dan
Crestinii cred ca Iisus este Dumnezeu, cu toate ca Biblia contine foarte multe dovezi ca aceasta credinta a lor este una falsa. Aici sunt cateva :

1. Nasterea. "Cartea neamului lui Iisus Hristos..." (Matei 1 : 1) Cum se poate ca Iisus sa aiba un arbore genealogic, iar in acelasi timp sa fie si Dumnezeu ?

2. Rege al evreilor. Magii au intrebat despre Iisus, "Unde este regele iudeilor ?" (Matei 2 : 2) Cum se poate ca Iisus sa fie Dumnezeul intregii omeniri si rege al evreilor, in acelasi timp ?! Dumnezeu este pentru toata umanitatea, nu doar pentru iudei.

3. Copilul. Steaua "a venit si a stat deasupra, unde era pruncul." Cum ar fi putut Iisus sa fie Dumnezeu si un copil in leagan ?! Un dumnezeu copil ?

4. Nazaret. "...ca Nazarinean se va chema." (Matei 2 : 23) Un Nazarinean este legat de un oras numit Nazaret, in nordul Palestinei. Cum ar fi putut Iisus sa fie Dumnezeu si sa aiba obarsia intr-un oras specific ? Un dumnezeu urban ?!!

5. Botezul. Iisus a venit la "Iordan, catre Ioan, ca sa se boteze de catre el." Botezul semnifica stergerea pacatelor. Cum ar putea Iisus sa fie Dumnezeu din moment ce i-a cerut lui Ioan sa-l purifice de pacate ? Cum ar fi putut Dumnezeu sa aibe pacate ? Un dumnezeu pacatos ?!!

6. Uman.Cand Iisus a facut miracole, oamenii au spus : "Ce fel de OM este acesta..." (Matei 8 : 27) Ei i-au spus OM, nu Dumnezeu.

7. Teama. Cand Iisus i-a vindecat pe cei doi orbi, a spus : "Vedeti, nimeni sa nu stie." (Matei 9 : 30) De ce ? Pentru ca ii era teama de poporul sau. Asadar, cum poate fi Dumnezeu si sa aiba in suflet si teama, in acelasi timp ?! Un dumnezeu infricosat ?!!

8. Fiul lui David. Acestia l-au numit pe Iisus fiu al lui David (Matei 9 : 27) Cum poate Dumnezeu sa fie fiul lui David ?!

9. Ispitit. Diavolul a incercat sa-l ispiteasca pe Iisus (Matei 4 : 1) Cum poate Iisus sa fie Dumnezeu si tinta pentru ispitirea diavoleasca, simultan ?! Un dumnezeu ispitit ?!!

10. Trimis. Iisus a spus, "...cine ma primeste pe mine primeste pe Cel ce m-a trimis pe mine." (Matei 10 : 40) Iisus insusi a admis ca a fost trimis (ceea ce inseamna ca este un mesager al lui Dumnezeu). Cum poate Iisus sa fie Dumnezeu si mesager al lui Dumnezeu in acelasi timp ?!

11. Profet. Ioan l-a intrebat pe Iisus, "Tu esti cel ce vine, sau sa asteptam pe altul ?" (Matei 11 : 3) Aceasta intrebare arata ca Iisus este doar unul dintre mesagerii Preabunului Dumnezeu.

12. Recunoasterea lui Iisus. Iisus a spus, "Iar daca eu cu Duhul lui Dumnezeu scot pe demoni..." (Matei 12 : 28 ) El admite ca minunile pe care le face nu sunt infaptuite cu propriile forte, ci prin cea a lui Dumnezeu. Cum poate sa fie dependent de Dumnezeu si in acelasi timp sa fie Dumnezeu ?! Un dumnezeu dependent ?!

13. Mama si fratii.Cineva i-a spus lui Iisus, "Iata, mama ta si fratii tai stau afara ..." (Matei 12 : 47) Mama lui este Maria, iar fratii - Iacov, Iosif, Simon si Iuda (Matei 13 55). Cum poate sa fie Dumnezeu, iar in acelasi timp sa aiba mama si frati ?! Un dumnezeu cu familie ?!!

14. Doar pentru poporul lui Israel. Iisus a spus, "Nu sunt trimis DECAT catre oile cele pierdute ale casei lui ISRAEL." (Matei 15 : 24) Acest text arata ca el este un mesager trimis de Dumnezeu doar pentru poporul lui Israel. Cum ar putea sa fie Dumnezeu si trimis de Dumnezeu, in acelasi timp ?! Cum ar putea sa fie Dumnezeu si totodata sa fie trimis DOAR casei lui Israel ?! Dumnezeu este DOAR pentru anumite popoare ? Un dumnezeu national ?!

15. Fiu al omului. Iisus s-a numit pe sine insusi "fiu al omului" de multe ori (ex. : Matei 17 : 22 si 18 : 11). El insusi nu si-a spus niciodata Dumnezeu sau "fiu al lui Dumnezeu", ci "fiu al omului". Cum poate sa fie Dumnezeu si "fiu al omului" in acelasi timp ?! Un dumnezeu uman ?!!

16. Nu 'bun'. Un tanar l-a numit pe Iisus "Bunule Invatator" (Matei 19 : 16), insa Iisus a refuzat sa fie numit "bun", completand : "De ce-mi zici bun ? Nimeni nu este bun decat numai Unul Dumnezeu." (Matei 19 : 17) Prin aceasta, insusi Iisus a negat ca el este Dumnezeu.

17. Calaritul pe asina si manz. Iisus a intrat in Ierusalim stand calare pe o asina si pe un manz (Matei 21 : 1-5). Nimeni nu-si poate imagina cum de a putut sa calareasca doua animale in acelasi timp ! Un dumnezeu calaret ?!

18. Iisus Profetul. Cand a intrat in Ierusalim, multimea a spus : "Acesta este Iisus, proorocul din Nazaretul Galileii." (Matei 21 : 11) Textul demonstreaza ca Iisus este un profet, nu Dumnezeu. Cum ar fi putut Iisus sa fie un profet si Dumnezeu in acelasi timp ?! Cum putea sa fie Dumnezeu si locuitor al Nazaretului, deopotriva ?!

19. In ceruri. Iisus a spus, "Si tata al vostru sa nu numiti pe pamant, ca Tatal vostru UNUL este, Cel din ceruri." (Matei 23 : 9) Iisus subliniaza aici ca Dumnezeu este unul si ca El este in ceruri. Cum ar fi putut Iisus sa fie Dumnezeu pe pamant, din moment ce Dumnezeu este Unul Singur si este in ceruri ?

20. Ruga. "Si mergand putin mai inainte, a cazut cu fata la pamant [n.t. cum se roaga musulmanii astazi], RUGANDU-se." (Matei 26 : 39) Sa se roage cui ? Cum este posibil ca Iisus sa fie Dumnezeu si in acelasi timp sa se roaga lui Dumnezeu ?! Un dumnezeu care se roaga este un lucru contradictoriu prin el insusi. Rugaciunea lui Iisus demonstreaza ca este un om si nu divinitatea.

21. Trist. Iisus a spus, "Intristat este sufletul meu." (Matei 26 : 38 ) Cum ar putea sa fie el dumnezeu si trist ? Tristetea este o stare specifica omului, nu divinitatii.

22. Scuipat. "Si au scuipat in obrazul lui, batandu-l cu pumnii, iar unii ii dadeau palme." Matei 26 : 67). Cum ar putea Iisus sa fie Dumnezeu si totodata tinta scuipaturilor, al pumnilor si al palmelor primite ? Ce fel de dumnezeu este acesta ? De ce atat de lipsit de aparare ? Nu ar fi putut, oare, sa se apere pe sine insusi ?! Unde era puterea de dumnezeu ?!

23. Parasit. S-a relatat ca, pe cruce fiind, Iisus a spus : "Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, pentru ce m-ai parasit ?" (Matei 27 : 46) Asadar, l-a strigat pe Dumnezeul sau si i-a cerut ajutorul. Cum ar putea Iisus sa fie Dumnezeu si in acelasi timp sa-l strige in ajutor ?! Se striga pe sine insusi ?! Sau, oare, acolo erau doi dumnezei : unul pe cruce si altul in ceruri ?!

24. Crucificat. Conform evangheliilor, Iisus a fost crucificat (Matei 27 : 35). Cum ar fi putut sa fie Dumnezeu si tot in acelasi timp sa fie si crucificat ?! Cum ar putea Dumnezeu sa fie crucificat ?!

25. Moartea. "Iar Iisus, strigand iarasi cu glas mare, si-a dat duhul." (Matei 27 : 50). Conform evangheliilor, Iisus a murit pe cruce. Cum ar fi putut sa fie Dumnezeu, iar in acelasi timp sa fie mort ?! Dumnezeu moare ?! Moartea este o stare specifica omului, nu divinitatii.

26. Inmormantat. Iosif "l-a pus in mormantul nou al sau." (Matei 27 : 60) Cum ar fi putut Iisus sa fie Dumnezeu si sa fie inmormantat ?!! Un dumnezeu inmormantat ?!!

27. Invocarea lui Dumnezeu. Cand Iisus a dorit sa-l vindece pe surdo-mut, s-a uitat catre cer si a suspinat (Marcu 7 : 34). De ce a privit catre cer ? Pentru a-L ruga pe Dumnezeu sa-l ajute sa-l vindece pe acel om. Cum poate sa fie Dumnezeu si sa caute ajutorul la Dumnezeu ?!

28. Trimis. Iisus a spus "Oricine ma primeste, nu pe mine ma primeste, ci pe Cel ce m-a trimis pe mine." (Marcu 9 : 37). Aceasta dovedeste ca el a fost un profet trimis de Dumnezeu. Cum putea sa fie Dumnezeu si trimis de Dumnezeu ?!

29. Fara drept de judecata. Iisus a spus, "Dar a sedea de-a dreapta mea sau de-a stanga NU este al meu a da." (Marcu 10 : 40) Acest verset arata ca Iisus nu este cel care are puterea de a trimite oamenii fie in Rai, fie in Iad. Ori aceasta inseamna ca el nu este Dumnezeu.

30. Nestiutor. Iisus a spus ca nicio fiinta umana sau un inger si nici chiar el insusi nu stiu cand va fi Ziua Judecatii. Cum poate Iisus sa fie Dumnezeu si sa nu cunoasca cand va sosi Ziua ?! Un dumnezeu fara de stiinta ?!!

31. Circumcizia. Dupa ce au trecut 8 zile de la nasterea sa, Iisus a fost circumcis [n.r. : asa cum musulmanii practica si astazi]. Cum ar putea sa fie Dumnezeu si sa fie circumcis ?

32. Varsta de 12 ani. Iisus a implinit varsta de 12 ani (Luca 2 : 42). "Si Iisus SPOREA cu intelepciune si cu varsta." (Luca 2 : 52) Cum putea sa fie Dumnezeu si sa aiba 12 ani ?! Si Dumnezeu sporeste in intelepciune, in trasaturi si varsta ?! Cresterea se aplica oamenilor, nu lui Dumnezeu.

33. Trimis. Iisus a spus, "pentru aceasta am fost trimis." (Luca 4 : 43), admitand ca este un profet si nu Dumnezeu.

34. Ruga. Iisus "a petrecut noaptea in rugaciune catre Dumnezeu." (Luca 6 : 12) Cum ar fi putut Iisus sa fie Dumnezeu si sa se roage catre Dumnezeu ?! Ruga o fac oamenii, nu Dumnezeu.

35. Profet. Cand Iisus, prin vointa lui Dumnezeu, a inviat pe tanarul din cetatea Nain, cei prezenti "slaveau pe Dumnezeu, zicand Prooroc mare s-a ridicat intre noi." (Luca 7 : 16) Asadar, ei l-au slavit pe Dumnezeu si nu pe Iisus, la care au facut referire ca la un maret profet.

36. Invatator. Companionii lui Iisus adesea i se adresau folosind cuvantul "invatator" (ex. : Luca 7 : 40). Ei niciodata nu i-au spus "Dumnezeu".

37. La cer. Inainte ca Iisus sa binecuvanteze cele cinci paini si cei doi pesti, a privit la cer (Luca 9 : 16). De ce s-a uitat acolo ? Pentru a cere sprijinul lui Dumnezeu, ceea ce demonstreaza natura sa umana si o neaga pe cea divina. Cum ar fi putut sa fie Dumnezeu si sa ceara ajutorul lui Dumnezeu ?

38. Slava. Iisus a spus, "Te SLAVESC pe Tine, Parinte, Domn al cerului si al pamantului." (Luca 10 : 21). Cum se poate ca Iisus sa fie Dumnezeu, daca el il slaveste pe Dumnezeu ?! Slavirea lui Dumnezeu face parte din natura umana.

39. Puterea lui Dumnezeu. Iisus a spus, "Iar daca eu cu degetul lui Dumnezeu scot pe demoni..." (Luca 11 : 20). In aceasta situatia Iisus recunoaste ca minunile sale se produc prin vointa si suportul lui Dumnezeu. Cum se poate ca Iisus sa fie Dumnezeu, daca minunile pe care le face nu sunt efectuate prin vointa sa ?

40.Fuga. De teama ca va fi ucis de Irod (Luca 13 : 31), Iisus a spus : "Insa si astazi si maine si in ziua urmatoare merg, fiindca nu este cu putinta sa piara prooroc afara din Ierusalim." (Luca 13 : 33) Acest verset arata ca Iisus a fost un profet si ca ii era teama, alegand sa plece din Ierusalim. Cum ar fi putut Iisus sa fie Dumnezeu si sa fuga de teama ? Teama este o trasatura umana, nu divina. Acela care pleaca de teama nu poate fi Dumnezeu.

41. Intarirea. "Iar un inger din cer s-a aratat lui si-l INTAREA." (Luca 22 : 43) Un inger a coborat pe pamant pentru a-l intari pe Iisus, inainte ca soldatii sa vina pentru a pune mana pe el in noaptea arestului. Cum poate sa fi fost Dumnezeu si sa fie intarit de un inger ?! Acest episod arata frica si slabiciunea sa umana. Ar fi asteptat Dumnezeu ca un inger sa vina pentru a-L intari ?!

42. Profet. Ei l-au descris ca fiind "Iisus Nazarineanul, care era PROOROC puternic in fapta si in cuvant inaintea lui Dumnezeu si a intregului popor." (Luca 24 : 19) Ei au spus aceasta in legatura cu Iisus chiar lui insusi, iar Iisus nu a obiectat. Asadar, a fost un profet venit pentru un anume popor al vremii sale si numai un profet, nici mai mult nici mai putin.

43. Transpiratie. In noaptea arestului, "sudoarea lui s-a facut ca picaturi de sange care picurau pe pamant." (Luca 22 : 44) Iisus era transpirat si se ruga in aceasta agonie. (Luca 22 : 44) Cum ar fi putut Iisus sa fie Dumnezeu si sa transpire in frica si agonie ?! Transpiratia si agonia sunt stari umane, nu divine.

44. Miel. Ioan Botezatorul a spus despre Iisus, "Iata Mielul lui Dumnezeu." (Ioan 1 : 29) Iisus nu ar fi putut sa fie Miel al lui Dumnezeu si Dumnezeu in acelasi timp.

45. Invatator. Ucenicii lui Iisus obisnuiau sa-l numeasca "Rabbi", ceea ce inseamna "Invatatorule" (Ioan 1 : 45). Acestia niciodata nu i-au spus "Dumnezeule", cum nici el insusi nu si-a spus.

46. Fiul lui Iosif. Filip, unul dintre ucenicii lui Iisus, a spus, "Iisus, fiul lui Iosif..." (Ioan 1 : 45). Aici Iisus este fiul lui Iosif, tamplarul. Cam putea Iisus sa fie Dumnezeu si fiu al lui Iosif ?! Iosif tamplarul putea sa pro-creeze dumnezei ?!

47. Tamplar. Iisus a invatat mestesugul tamplariei de la sotul mamei sale si a practicat aceasta meserie de la varsta de 12 ani si pana cand a implinit 30 de ani, varsta la care a primit revelatia divina. Cum era posibil ca Iisus sa fie in acelasi timp si Dumnezeu si tamplar ?!

48. Inchinarea. Iisus a spus, "noi ne INCHINAM Caruia stim." (Ioan 4 : 22). Aici Iisus admite ca el se roaga, ceea ce inseamna ca se supunea lui Dumnezeu. Cum ar fi putut Iisus sa fie Dumnezeu, iar in acelasi timp sa fie un adorator al Acestuia ?!

49. Trimis. Iisus a spus, "Mancarea mea este sa fac voia Celui ce m-a trimis pe mine si sa savarsesc lucrul Lui." (Ioan 4 : 34). Iisus recunoaste ca a fost trimis sa indeplineasca dorinta lui Dumnezeu. Iisus insusi admite, asadar, ca este un profet trimis de Dumnezeu. Mai poate el sa fie Dumnezeu din moment ce spune ca a fost trimis de Dumnezeu ?!

50. Slab. Iisus a spus, "Eu nu pot sa fac de la mine nimic." Admite, prin urmare, ca este neajutorat si slab prin firea sa. El este sprijinit de Dumnezeu. Cum ar fi putut Iisus sa fie Dumnezeu si in acelasi timp sa nu fie independent ?!

51. Mesager. Iisus a spus, "Cel ce asculta cuvantul meu si crede in Cel ce m-a trimis are viata vesnica." (Ioan 5 : 24) Aici Iisus spune ca a fost trimis de Dumnezeu, ceea ce inseamna ca este un mesager al lui Dumnezeu si nu Dumnezeu.

52. Trimis. Iisus a spus, "Si Tatal care m-a trimis, Acela a marturisit despre mine." (Ioan 5 : 37) Iisus recunoaste ca a fost trimis de Dumnezeu. Cum era posibil ca Iisus sa fie Dumnezeu si trimis de Dumnezeu in acelasi timp ?!

53. Invatatura nu-i apartine. Iisus a spus, "Invatatura mea nu este a mea, ci a Celui ce m-a trimis." (Ioan 7 : 16). Aici Iisus marturiseste ca invataturile sale nu-i apartin. Cum ar fi putut Iisus sa fie Dumnezeu si sa fie dependent de Dumnezeu, ca sursa a revelatiei Sale ?! Iisus insusi a spus, "eu nu am venit de la mine." (Ioan 7 : 28 ), fiind exact un mesager care a primit revelatia de la Dumnezeu.

54. Invatat. Iisus a spus, "de la mine insumi nu fac nimic, ci precum m-a invatat Tatal, asa vorbesc." (Ioan 8 : 28 ). Iisus spune aici ca a primit invatatura si ca minunile sale nu le savarseste prin propriile forte. Cum era posibil sa fie invatat si, in acelasi timp, Dumnezeu ?! Primirea invataturii dovedeste ca este un om si nu o divinitate.

55. Om. Blamandu-i pe evreii care doreau sa-l omoare, Iisus le-a spus : "Dar voi acum cautati sa ma ucideti pe mine, OMUL care v-am spus adevarul pe care l-am auzit de la Dumnezeu." (Ioan 8 : 40). Aici Iisus spune raspicat ca este un om care a primit revelatia de la Dumnezeu. Cum ar fi putut Iisus sa fie Dumnezeu si un om, in acelasi timp ?! Cum ar fi putut sa fie Dumnezeu si sa primeasca revelatia de la Dumnezeu ?!

56. Lacrimarea. Cand Iisus l-a vazut mort pe Lazar "a lacrimat" (Ioan 11 : 35). Cum putea sa fie Dumnezeu, iar in acelasi timp sa lacrimeze ?! Plansul exprima o stare sufleteasca umana, nu divina.

57. Dat. Sora lui Lazar, i-a spus lui Iisus, "Oricate vei cere de la Dumnezeu, Dumnezeu iti va da." (Ioan 11 : 22) Iisus ii cerea lui Dumnezeu, iar Dumnezeu ii dadea. Cum se putea ca Iisus sa fie Dumnezeu si sa ceara ajutorul lui Dumnezeu ?! Cum ar fi putut Iisus sa fie Dumnezeu si in acelasi timp sa-si dea sie insusi ?!

58. Multumiri. Inainte ca Iisus sa-l readuca la viata pe Lazar, "si-a ridicat ochii in sus si a zis : Parinte, Iti MULTUMESC ca m-ai ascultat. Eu stiam ca intotdeauna ma asculti, dar pentru multimea care sta imprejur am zis, ca sa creada ca Tu m-ai TRIMIS." (Ioan 11 : 41-42) Ridicarea privirii pentru a cere ajutorul lui Dumnezeu in ceea ce priveste readucerea vietii in trupul inert al lui Lazar a avut drept scop sa demonstreze multimii ca aceasta minune nu ii apartine, ci este a lui Dumnezeu. El i-a multumit lui Dumnezeu. Cum era posibil ca Iisus sa fie Dumnezeu si sa-i multumeasca lui Dumnezeu ?! Cum putea sa fie Dumnezeu si sa-I ceara suportul lui Dumnezeu in ceea ce priveste realizarea acestei minuni ?

59. Cererea de protectie. In noaptea arestului, Iisus a spus, "Acum sufletul meu e tulburat, si ce voi zice ? Parinte, IZBAVESTE-ma de ceasul acesta ?" (Ioan 12 : 27) Aici, Iisus isi exprima frica si ii cere lui Dumnezeu sa-l scape de dusmanii care vor sa-l aresteze si sa-l ucida. Cum ar fi putut Iisus sa fie Dumnezeu si sa-i fie teama ?! Cum putea sa fie Dumnezeu si sa-I ceara lui Dumnezeu sa-l scape ?! Daca ar fi fost Dumnezeu, ar fi putut sa se salveze singur si nu ar mai fi cerut ajutorul.

60. Spalarea picioarelor. "Dupa aceea [Iisus] a turnat apa in vasul de spalat si a inceput sa spele picioarele ucenicilor si sa le stearga cu stergarul cu care era incins." (Ioan 13 : 5) Cum ar fi putut Iisus sa fie Dumnezeu si sa spele picioarele ucenicilor sai ?!

61. Nu 'al meu'. Iisus a spus, "Cuvantul pe care il auziti nu este al meu, ci al Tatalui care m-a trimis." (Ioan 14 : 24) Aici Iisus subliniaza ca invataturile pe care le spune nu-i apartin, ci sunt ale lui Dumnezeu. Iar daca ceea ce spune nu este de la el si nici ceea ce face nu face de la el, asa cum el insusi a spus, inseamna ca este doar un om care a primit revelatia de la Dumnezeu, asemenea tuturor mesagerilor de dinaintea sa si de dupa el.

62. 'De la tine'. Iisus a spus, "Acum au cunoscut ca toate cate mi-ai dat sunt de la tine." (Ioan 17 : 7) Asa cum arata si acest verset, atat invatatura rostita de Iisus, cat si minunile infaptuite de el sunt de origine divina. Iisus nu a fost mai mult decat un profet, asemenea lui Avraam, Isac, Noe si Moise. Toti profetii au facut minuni, iar Iisus nu face nici el exceptie.

63. Impuns cu o sulita. "Ci unul dintre ostasi cu sulita a impuns coasta lui si indata a iesit sange si apa." (Ioan 19 : 34) Cum este posibil ca Iisus sa fie Dumnezeu si sa fie crucificat si strapuns cu o sulita, in urma careia sangele sa-i iasa din corp ?! Un dumnezeu ranit ?! Un dumnezeu insangerat ?!

Acestea sunt doar cateva dovezi evanghelice care demonstreaza falsitatea credintei ca Iisus este Dumnezeu, in afara lor existand multe altele. Iisus a fost o celula embrion in uterul Mariei, mama sa, apoi un copil in leagan, pentru ca odata cu varsta sa sporeasca atat la minte, cat si in trasaturile corpului. A fost circumcis la fel ca oricare alt copil. A fost un om normal, ducand o viata normala pana cand, la varsta de 30 de ani, a devenit profet. I s-a dat un nume, Iisus, asa cum are orice copil. Ba chiar l-au numit Iisus Nazarineanu, dupa numele orasului sau, Nazaret, fiind legat de acest oras, la fel de bine cum au fost si sunt multi oameni.

Iisus si-a manifestat fiinta umana in activitatile sale, in sentimentele care l-au incercat, in raspunsurile oferite, intr-un cuvant in felul sau de a fi. S-a simtit ranit, a cunoscut ce inseamna tristetea, dar si teama, i-a fost foame, a servit masa si a dormit ca oricare alt om. El a avut o mama si frati ca noi toti. L-au numit fiu al lui David, fiu al lui Iosif, sau invatator; dar nu Dumnezeu, lucru pe care nici chiar el insusi nu l-a facut vreodata.

S-a rugat lui Dumnezeu, I-a multumit, si I-a cerut ajutorul, asa cum orice dreptcredincios ar fi facut. De foarte multe ori spune, in evanghelii, despre sine insusi ca este fiul Omului. A calatorit pe un magar. Conform evangheliilor, soldatii l-au capturat, l-au agresat, l-au batut, scuipat, si-au batut joc de el, l-au biciuit, crucificat si strapuns cu o sulita. A avut parte, asadar, de un sfarsit rusinos si de un tratament pe masura. A murit, a fost asezat intr-un mormant si ingropat. Nimic divin in legatura cu povestea sa. Nici macar cu privire la sfarsit.

De multe ori Iisus le-a atras atentia atat ucenicilor, cat si poporului sau ca nu este nimic altceva decat un PROFET trimis de Dumnezeu, avand drept sursa de inspiratie cuvintele Acestuia. Adesea a accentuat faptul ca minunile pe care le face ii sunt venite de la Dumnezeu, asa cum este si invatatura sa, obisnuind sa priveasca cerul, in incercarea sa de a primi ajutorul divin. A recunoscut ca nu stie cand va veni Ceasul.

Dumnezeu a trimis un inger care sa-i ridice moralul in noaptea arestului. Intre varsta de 12 si 30 de ani a practicat meseria de dulgher, ceea ce inseamna 18 ani din viata sa.

Toate acestea dovedesc ca Iisus a fost o fiinta umana, trimisa de Dumnezeu ca un PROFET sa indrepte casa lui Israel. Da, nasterea sa a fost un lucru neobisnuit si miraculos. Dar nu mai miraculoasa decat crearea lui Adam. Iisus a avut o mama, in vreme ce Adam a fost creat fara a avea nici mama si nici tata. Si asta pentru ca Dumnezeu poate sa creeze orice doreste, cum doreste. Nu conteaza atat de mult cum cineva este creat, ci ca este faptura lui Dumnezeu si robul Sau. Nici macar minunile facute de catre Iisus nu-i sunt specifice. Toti profetii au infaptuit minuni cu ajutorul lui Dumnezeu, cu scopul de a-i convinge pe oameni de profetia lor si de sursa divina a mesajului pe care l-au adus. Dumnezeu i-a dat fiecarui profet una sau mai multe minuni.

Nasterea miraculoasa a lui Iisus nu-l fac divin. El ramane o creatura si un rob al lui Dumnezeu. Miracolele infaptuite de Iisus nu-l fac divin, el insusi admitand ca nu-i apartin lui, ci lui Dumnezeu.

Adevarul este evident pentru aceia care vor sa-l vada. Iisus este Iisus si Dumnezeu este Dumnezeu. Iisus este un OM si un PROFET. Dumnezeu este Dumnezeu, Atotputernic si Creatorul.
 
nu exista manuscrise din primele secole, si cand spun asta spune manuscrisele originale. Nici un parinte sau invatat nu crede asa ceva. Toti sunt de acord ca manuscrisele care sunt in mana bisericii sunt copii ci nu originalele.
Daca stii istoria bibliei si a crestinismului (cred ca Mircea Eliade are niste carti pe baza ISTORIA RELIGIEI in Romana)
dar daca stii istoria vei stii ca chiar si biblia pe care o avem azi a fost tradusa dupa noua limba Greaca si nu dupa Greaca ce se vorbea pe timpul lui Isus. Traducerea aceasta in multe cazuri a fost bazata special in biserica Catolica (nu sunt sigur de cea Ortodoxa) pe VULGATELE LATINE.

De ce recurg la punctul acesta? Pentru ca traducerea si scrierea are o mare problema. A fost facuta de oameni. Oameni in opozitie de ce crezi tu si ce cred crestinii, nu au fost inspirati sau calauziti de duhul sfant. Dovada? Greselile si adaugarile la biblie
exemplu:

7(Cãci trei sînt cari mãrturisesc în cer: Tatãl, Cuvîntul si Duhul Sfînt, si acesti trei una sînt.)
1 Ion capitolul 5 versul 7

Acest verset este considerat adaugat - daca verifici cele mai noi biblii vei vedea ca este o nota la acest verset spunand ca tatal duhul sfant si cuvantul sunt adaugate. Deci care este cuvantul lui Dumnezeu? Face Dumnezeu greseli?

Acest vers este adaugat cu timpul de acei crestini care profesau sfanta treime. Sfanta treime nu a existat si nu a fost acceptata in total timp de 300 de ani dupa Isus. Numai sub domnia lui Constantin a fost fortata pe oameni. Aerius si parintii care erau cu el au fost exilati, multi care credeau ca Isus a fost un profet (ca si musulmanii) au fost ucisi, si in imperiul Roman, sa declarat ca sfanta treime si Crestinismul Paulin (a lui Paul, sau Pavel) este religia oficiala. Crucea sa introdus ca simbolul crestinismului, ceva ce nu a existat inainte, si numai dupa vreo 2 secole au aparut icoanele. Te-as ruga sa verifici aceasta informatie.

Consiliul din Niseeah in 325 sau 326 a fost la baza caruia sa composit biblia. Multe evanghelii care nu au fost de accord cu doctrina lui Paul au fost arse. Oricum de ce zic acest lucru. Pentru ca ne putem pierde timpul aici si sa discutam despre manuscrise. Dar nu aceasta este problema. Problema este intrebarea: CARE ESTE CUVANTUL LUI DUMNEZEU? DACA DUMNEZEU ESTE PERFECT, NU AR FI CUVANTUL LUI PERFECT?

Pentru a raspunde la intrebarea asta trebuie sa citim si coranul si biblia, si sa le comparam. Deci eu te invit sa citesti coranul, si te invit sa te rogi la Dumnezeu sa iti arate cuvantul Lui.

2. Evangheliile nu au fost scrise de apostolii lui Isus. Cine este Mark, cine este Ion, cine este Mat, Luka? Stim foarte putin despre ei. Mark su Luka? Nici nu sunt mentionati ca apostoli care au umblat cu Isus. Cine sunt ei?

http://en.wikipedia.org/wiki/Apostle...welve_Apostles - nu stiu daca intelegi engleza dar aici vei vedea lista apostolilor, daca nu poti sa o vezi in biblie.

Deci ce vreau sa spun - in istorie Paul a venti a scris scrisorile lui, astea sunt cele mai vechi scriieri. El a stabilit sfanta treime, si doctrina. Erau alte docrine, si mai exista si azi. Unitarieni mentin ca isus este un om. Ebioniti si alti nu credeau asa ceva. Erau multi care nu credeau ce Constantin a impus. Ce sa intamplat? Au fost omorati.

Paul a scirs intre 50 -64 EPISTOLELE
64 PERSECUTIA LUI NERO
70 DISTRUGEREA TEMPLULUI
IN 70 AD EVANGHELIA LUI MARK (NU A UMBLAT CU ISUS SI NU A FOST APOSTOL)
85-90 MATEI SI LUKA (LUKA NU A FOST APOSTOL)
100-110 ION (DIN CARTEA LUI ION VINE IDEA CA ISUS ESTE DUMNEZEU, CUVANTUL)
120 IUD SI PETRU

Nu are rost sa ma duc la istoria vechiului testament ca ne vom pierde

Deci ce vreau sa zic este ca a luat mult mai mult timp decat crezi. Au fost certuri mari si numai in 325 sa stabilit biblia. Sau ars multe alte evaghelii pentru ca nu erau de acord cu doctrina lui Paul.

Au fost certuri mari intre preoti. DAR CEL MAI MIPORTANT LUCRU CARE VREAU SA IL VEZI ESTE CA PAUL A SCRIS PRIMUL SI DUPA CE DOCTRINA LUI A INTRAT DUPA ACEA SA SCRIS EVANGHELIILE, CU EVANGHELIA LUI ION FIIND ULTIMA SI CEA MAI DIFFERITA DE CELELALTE.

3. Despre Coran : Imi cer iertare din nou dar ti-am explicat ca limba romana nu este limba coranului. Noi ca musulmani trebuie sa citim limba originala a coranului. traducerea este numai o traducere o interpretare. Deci musadiah inseamna in araba a veghea, a tine marturie peste, a arata adevarul, a tine marturie asupra. Deci coranul spune ca ei aveau cu ei scripturile si mesajul, dar cand a venit coranul, ei lau respins. Desi aduce acelasi mesaj. UN DUMNEZEU. SLAVITI-L PE EL NUMAI.

As vrea sa marchez niste puncte aici. In primul rand versetul nu vorbeste despre biblie. Vorbeste despre adevarul care il aveau cu ei. Referinta ii la Jidani, nu la Crestini. STii prea bine ca jidanii si musulmaii cred numai intr-un Dumnezeu.
Crestinii cred in sfanta treime.

Al doilea punct este ca in versetul 89 spune (daca luam traducerea care ai dat-o tu INTARIND) - de cate ori trimite Dumenzeu o carte intarind ceea ce aveau cu ei au respins mesajul. Cand Domnul la trimis pe Isus, ei l-au respins pe Isus, cand l-a trimis pe Muhammad l-au respins si pe Muhammad. Interesant ca si in biblie si in coran si isus si muhammad au fost acuzati de evrei si de alti ca sunt posedati de diavol, si ca sunt sub magie. Interesant ?

Coranul intareste ceea ce este cu Jidanii, UN DUMNEZEU FARA FIU

Dar inca un punct important este ca versul nu spune intarind biblia sau ca bibia nu este corupta. Nu face nici o mentiune de asa ceva.

Dar as vrea sa te intreb ceva sincer. Eu recunosc intrebari care sunt puse de crestini luate de pe alte situri care ataca islamul. Ce vreau sa te intreb: chiar ai citit coranul? daca da, ma bucur foarte mult, si eu citesc biblia si imi place sa fiu antrenat in discutii. Dar daca nu ai citit te rog din suflet sa il citesti, coranul.

Te rog sa te rogi la Dumnezeu, singurul Dumnezeu, ca te asculta.

4. Nu toti musulmanii se conformeaza coranului, daca s-ar conforma nu am fii oameni. Adevarul este ca musulmani sunt in mari probleme azi multi din ei, pentru ca nu se conformeaza coranului. Dar toti suntem oameni si facem greseli.

Dar ne cerem iertare si incercam cat mai bine, si avem speranta in Dumnezeu ca ne va ierta pentru ca il iubim pe El si pentru ca ne rugam numai la El. El este singurul care ne poate ajuta. El la ajutat pe Isus si la salvat de la Jidani, si de la cruce, el la ajutat pe Muhammad si el ma ajutat pe mine si te ajuta si pe tine. Intreaba-l
scris de fratele Gabriel
 
Putini sunt cei ce stiu ca noul testament din biblie si anume cel care face referire la profetul Iisus(Pacea fie asupra sa!) este alcatuita din 4 evanghelii(Evanghelia lui Matei,Marcu,Luca si Ioan) si au fost scrise intre 40 si 115 ani de la inalterea lui Iisus.De asemenea nici unul din cei care au scris aceste evanghelii nu l-a cunoscut personal pe Iisus.
Aceste evanghelii nu a fost singurele scrieri din acele vremuri.Au existat multe altele,cum ar fi Evanghelia dupa evrei, un document scris in aceeasi limba care o vorbea si Iisus(Pacea fie asupra sa!) folosita de nazarineni cei care au negat natura divina a lui Iisus si l-au considerat un mare profet.
Spre sfarsitul sec II cele 4 evanghelii au fost incluse in biblie si declarate "Cuvantul lui Dumnezeu".Cu toate acestea ulterior au mai suferit modificari.
Cand analizam veridicitatea mesajului transmis in aceste evanghelii trebuie tinut cont de urmatoarele aspecte:
1. in timpul vietii lui Iisus(pacea fie asupra sa!) nu a existat nici un text in care sa fie trecute faptele sau predicile sale;
2. primele scrieri despre Iisus care s-au scris imediat dupa inaltare s-au pierdut;
3. evangheliile au fost scrise intre 40 si 115 ani de la inaltare si au avut la baza documente pierdute asa ca ,in consecinta, a existat o manipulare libera a continutului;
4. nici unul dintre evanghelisti nu l-a cunoscut personal pe Iisus si nici nu l-a auzit vorbind;
5. au fost scrise in greaca in timp ce Iisus vorbea aramaica;
6. timp de 100 de ani acestea nu au avut autoritate canonica si au fost modificate de scriitorii din diferite secte in functie de propriile nevoi;
7. sunt pline de contradictii.
Toate acestea demonstreaza ca Evanghelia lui Iisus(Pacea fie asupra sa!) asa cum i-a fost relevata de Allah PreaInaltul, nu a ajuns la noi in forma sa originala
 
Assalamu alaykum wa rahmatuLlahi wa barakatuhu, dragi frati si surori musulmani.

Sunt totalmente deacord cu sora maha, nu are rost sa ne coborim la nivelul lui "abbu".
Asta ar insemna sa ne coborim la nivelul de bancuri si insulte, ceea ce nu face parte din ahlaq-ul (caracterul) musulmanului adevarat. Daca ea doreste sa continuie in acelasi mod, aceasta nu va aduce dauna decat ei insasi. Pentru fiecare fapta sau cuvant rostit, mai tarziu sau mai devreme va trebui sa raspunda, in aceasta viata sau in viata de apoi, si daca nu se va cai in timp, o sa ramana numai ea in pierdere. Eu propun sa o ignoram totalmente, caci ea deja si-a aratat caracterul adevarat.

E oarecum ironic totusi ca o persoana care a aparut aici cu astfel de cuvinte:

abbu;222524 said:
cei care critica islamul o fac aiurea,ca le e ciuda.
eu sint maritata cu un baiat musulman este foaret ok si ce imi povesteste el e foarte frumos.
adica imi povesteste de familie si de obiceiuri si de imbracaminte si de multe multe lucruri care cred eu ca e bine sa fie stiute asa cum sunt nu cu rautate si invidie

sa "progreseze" in timp record si sa se dovedeasca a fi anume ea persoana ceea care "critica islamul aiurea, ca ii ciuda" si sa o faca "cu rautate si invidie". Un autoportret formidabil. O persoana care la inceput pretindea a fi toleranta sa ajunga sa insire pe aici bancuri insultatoare si sa jigneasca in mod josnic niste persoane care probabil au suparat-o cu urmatoarele postari:

ascary;222527 said:
Mashallah surioara. Allah Preabunul sa va binecuvanteze casa si familia!

si

MoonaSdm;222557 said:
abbu
Iti doresc o viata plina de bucurii si liniste alaturi de sotul tau,enshallah.
 
Adevarata religie
De Abu Ameenah Bilal Philips
________________________________________


Islamul


Primul lucru care ar trebui stiut si inteles in mod clar despre Islam este semnificatia denumirii acestei religii. Islamul nu este numit dupa o persoana, cum este in cazul crestinismului, care si-a primit denumirea dupa Isus Christos, sau in cazul budismului - dupa Gotama Buddha, confucianismului - dupa Confucius, sau in situatia marxismului - dupa Karl Marx. Nu si-a primit numele nici potrivit denumirii vreunui trib, cum a fost in cazul iudaismului care a fost numit dupa tribul Judah ; sau al hinduismului, numit dupa Hindus. Islamul este adevarata religie a lui Allah si ca atare numele sau reprezinta principiul de baza al religiei divine; supunerea totala a vointei fata de singura divinitate demna de venerare. Deci nu avem de a face cu o noua religie adusa de Profetul Muhammad (sallallaahu 'alayhi wa sallam) in Arabia secolului al VII-lea, ci pur si simplu cu singura religie adevarata provenind de la Allaah si exprimata in forma sa finala.
Islamul este religia care i-a fost data lui Adam, primul om, si totodata primul Profet al lui Allaah. De asemenea, islamul este religia tuturor Profetilor trimisi de Allaah umanitatii. Numele religiei ceresti Islam nu a fost decis la ani de zile dupa aparitia acesteia, de catre alte generatii de oameni. A fost ales de Allaah Insusi si acest lucru a fost mentionat in mod clar in ultima revelatie facuta umanitatii. In cartea finala a revelatiei divine Allaah afirma urmatoarele:

"In aceasta zi am desavarsit religia voastra si am implinit harul meu asupra voastra si am incuvintat islamul ca religie pentru voi..(Traducerea sensurilor, Sura Ma'idah 5:3)

"Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata, si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti. " (Traducerea sensurilor, Sura Aal'imraan 3:85)

"Avraam nu a fost nici iudeu, nici crestin. El a fost credincios adevarat si intru totul supus lui Allah [musulman], si nu a fost dintre cei care-I fac semeni." (Traducerea sensurilor, Sura Aal'imraan 3:67)

Nicaieri in Biblie nu veti gasi ca Allah spune poporului profetului Moise sau descedentilor sai ca religia lor este iudaismul, sau crestinilor ca religia lor este crestinismul. De fapt, Christos nu a fost numele sau, si nici Isus! Numele Christos provine din cuvantul grecesc „Christos” care inseamana “cel uns”. Adica Hristos este o traducere in limba greaca a denumirii evreiesti “Messiah”. Pe de alta parte, numele Isus reprezinta o forma latinizata a numelui evreiesc Esau.

Pentru a pastra tonul simplu, voi continua sa fac referire la profetul Esau (Pacea lui Allaah fie asupra sa) cu numele de Isus. In ceea ce priveste religia sa, era reprezentata de ceea ce a cerut adeptilor sai sa faca. Ca si profetii de dinaintea sa, le-a cerut oamenilor sa se supuna vointei lui Allaah (aspect ce face parte din Islam) si i-a avertizat sa stea departe de zeitatile false plasmuite de imaginatia umana. Potrivit Noului Testament, el i-a invatat pe cei care l-au urmat sa se roage astfel: « Faca-se voia Ta atit in cer, cit si pe pamint. »

MESAJUL ISLAMULUI

Supunerea totala a vointei fata de Allah, reprezinta esenta venerarii, iar principalul mesaj transmis de religia divina a lui Allaah este cel de a-L venera numai pe Allaah si de a evita divinizarea oricui altcuiva, vreunui loc sau a altceva in afara de Allaah. Pentru ca tot ceea ce ne inconjoara este creat de Allaah, Creatorul tuturor lucrurilor, este creatia lui Allah. Se poate afirma ca, in esenta, Islamul ii cere omului sa se indeparteze de la venerarea creatiilor si il invita sa nu divinizeze pe nimeni altcineva in afara de Creator. El este singurul vrednic de venerarea omului, pentru ca doar prin vointa Sa raspunde la rugaciuni. Daca un om se roaga la un copac si se raspunde la rugaciunile sale, nu copacul este cel care raspunde, ci Allah, pentru ca permite sa se indeplineasca obiectul rugaciunii omului respectiv. S-ar putea afirma: “Este evident”, insa in ceea ce ii priveste pe cei care venereaza copaci s-ar putea sa nu fie clar acest aspect. In mod asemanator, cei care se roaga la Isus, Buddha, sau Krishna, la sfintul Christopher sau sfintul Jude ori chiar la Muhammad, la rugaciunile catre acestia nu raspund ei, ci Allah.
Isus nu a spus celor care l-au urmat sa il venereze pe el, ci sa il slaveasca pe Allaah. Dupa cum ni se spune si in Qu’ran:

"Si cand va zice Allah: "O, Isus, fiu al Mariei! Le-ai spus tu oamenilor: "Luati-ma pe mine si pe mama mea drept dumnezei in locul lui Allah?", el ii va raspunde: "Marire Tie! Eu nu as fi putut sa
spun ceea ce nu aveam dreptul sa spun! Daca as fi spus, ai sti, caci Tu doara stii ce este in sufletul meu, pe cind eu nu stiu ce este in sufletul Tau! Doara Tu esti Marele Stiutor al celor nestiute!".” (Traducerea sensurilor, Sura Al-Maa'idah- 5:116)

Nici pe sine nu s-a venerat, ci l-a venerat pe Allaah. Acest principiu de baza este prezentat la loc de cinste, in capitolul care deschide Qur'aan-ul, cunoscut drept Sura Al-Faatihah, versetul 5:
" Numai pe Tine Te adoram, numai la Tine cerem ajutor".

Intr-o alta sura din ultima Carte revelata, Qur'aan-ul, Allah a mai spus:

"Si Domnul vostru zice: "Chemati-Ma Si Eu va voi raspunde! Aceia care din prea multa trufie refuza sa Ma adore vor intra in Gheena umiliti". "( Traducerea sensurilor, Sura Mu'min 40:60)

Trebuie scos in evidenta faptul ca mesajul de baza al Islamului este ca Allaah si creatia Sa reprezinta in mod clar entitati diferite. Allah nu se regaseste in creatia Sa si nu face parte din aceasta si de asemenea Allaah nu este creatia Sa sau o parte din aceasta. Acest lucru ar putea parea clar, insa actiunea omului de a venera creatia in loc sa il slaveasca pe Creator este bazata, in mare parte, pe acest intelegerea eronata a acestui concept. Este vorba despre opinia potrivit careia esenta divinitatii se regaseste pretutindeni in creatia Sa, sau ca entitatea divina este sau a fost prezenta in anumite aspecte ale creatiei Sale, ceea ce a oferit justificare pentru venerarea creatiei, desi acest lucru ar putea fi numit si slavirea lui Allaah prin intermediul Creatiei sale. Totusi, mesajul Islamului, in forma in care a fost adus umanitatii de catre Profetii lui Allah, este cel de a-L venera doar pe Allaah si de a evita venerarea creatiei Sale, fie in mod direct sau indirect. In Qu’raan, Allaah spune clar:

" Noi am trimis la fiecare comunitate un trimis [ca sa le zica]: „Adorati-L pe Allah si tineti-va departe de Taghut!”" ( Traducerea sensurilor, Sura Al-Nahl 16:36)

Atunci cind cel care venereaza idoli este intrebat de ce se inchina unor idoli creati de om, raspunsul invariabil este ca nu venereaza de fapt acea statuie de piatra sau imagine, ci pe Allaah, care este prezent in ea. Ei sustin ca idolul din piatra nu reprezinta decit un punct focalizat al esentei lui Allaah, si nu pe Allaah insusi! Cei care au acceptat conceptul potrivit caruia prezenta lui Allaah se regaseste in creatia sa, in orice forma, vor fi obligati sa accepte acest argument al idolatriei. In timp ce o persoana care intelege mesajul de baza al Islamului si implicatiile acestuia nu ar cadea niciodata in idolatrie, indiferent cum ar fi explicata aceasta. De-a lungul timpului, cei care au pretins existenta divinitatii in ei insisi si-au bazat pretentiile pe credinta gresita ca Allaah se regaseste in fiinta umana. A fost necesar doar sa afirme ca desi Allah se regaseste in toti oamenii, potrivit conceptiei lor eronate, El se regaseste intr-o masura mai mare in ei decit in semenii lor. Deci ei pretind ca ar trebui sa ne supunem vointei lor si sa ii veneram, pentru ca ei sint fie insusi Dumnezeu personificat, fie Dumnezeu concentrat intr-o persoana.
In mod asemanator, cei care au sustinut sanctificarea altor oameni dupa ce acestia din urma au trecut in nefiinta, au gasit un teren fertil printre cei care accepta falsa credinta potrivit careia Dumnezeu este prezent in fiinta umana. O persoana care a reusit sa isi insuseasca mesajul primordial al Islamului si implicatiile acestuia nu ar fi niciodata de acord sa venereze o alta fiinta umana, indiferent de circumstante. Esenta religiei lui Allaah este un appel clar la venerarea Creatorului si la respingerea slavirii creatiei, in orice forma s-ar prezenta aceasta. Aceasta este semnificatia motto-ului Islamului : "Laa Elaaha lllallaah" (Nu exista alta divinitate in afara de Allaah).
Repetarea acesteia atrage in mod automat dupa sine includerea celui care il pronunta in Islam, iar credinta sincera in acest motto, garanteaza Paradisul.
Astfel, cel din urma Profet al Islamului a spus: "Oricine rosteste: Nu exista alta divinitate in afara de Allaah si moare crezind in acest crez va intra in Paradis".(Relatat de Abu Dharr si inclus in seria de ahadith de Al-Bukhaaree si Muslim).
Ea consta in supunerea fata de Allaah ca fiind singura divinitate, supunerea fata de El, prin respectarea poruncilor Sale, precum si renegarea politeismului si a politeistilor.

MESAJUL FALSEI RELIGII

Exista atit de multe secte, culte, religii, filozofii si miscari in intreaga lume, si toate pretind ca reprezinta calea cea dreapta sau singura cale spre Allaah. Cum se poate determina care dintre ele este cea corecta sau daca toate sint bune? Metoda prin care s-ar putea gasi raspunsul este cea prin care se inlatura diferentele superficiale dintre invataturile diversilor pretendenti la adevarul suprem si identificarea obiectului central al venerarii, la care acestia fac apel in mod direct sau indirect. Ei sustin fie ca toti oamenii sint zei, fie ca anumiti oameni au fost Allaah sau ca natura este de fapt Allaah, ori ca Allaah reprezinta o plasmuire a imaginatiei umane.
Deci se poate afirma ca mesajul de baza al falsei religii este cel ca Allaah poate fi venerat sub forma creatiei Sale. Falsele religii il imbie pe om sa venereze creatia numind-o pe aceasta sau pe unele aspecte din ea, Dumnezeu. De exemplu, Profetul Isus le-a spus celor care l-au urmat sa il venereze pe Allaah, insa cei care pretind a fi adeptii sai le cer in ziua de astazi oamenilor sa il venereze pe Isus, sustinind ca acesta a fost Allaah !
Buddha a fost un reformator care a introdus un numar de principii umanisme religiei din India. El nu a afirmat ca este Dumnezu, nici nu a sugerat adeptilor sai faptul ca el insusi ar reprezenta un obiect de venerare. Totusi, in ziua de azi, majoritatea budistilor din afara Indiei l-au adoptat ca fiind Dumnezeu si se inchina idolilor fauriti de ei potrivit perceptiei proprii, referitoare la modalitatea in care acesta ar arata.
Folosind principiul identificarii obiectului de venerare, religia falsa devine evidenta, iar natura inventata a originilor sale devine clara. Dupa cum Allaah a spus in Qu’raan: ceea ce venerati voi in afara de El reprezinta doar nume pe care voi si stramosii vostri le-ati inventat, pentru care Allaah nu a trimis nici o baza. Poruncile le poate da doar Allaah:

„Nu adorati afara de El decat niste nume pe care le-ati nascocit voi si parintii vostri si carora Allah nu le-a pogorat nici o dovada! Judecata nu este decat la Allah! El v-a poruncit sa nu-L adorati decat pe El! Aceasta este religia cea dreapta, insa cei mai multi oameni nu stiu." (Traducerea sensurilor, Sura Yusuf 12:40)

Se mai poate sustine faptul ca toate religiile promoveaza invataturi pozitive, asa ca de ce ar conta pe care dintre acestea le urmezi. Raspunsul este ca toate religiile false promoveaza cel mai mare rau, venerarea creatiei. Venerarea creatiei este cel mai mare pacat pe care l-ar putea comite omul, pentru ca acesta contrazice insusi scopul creatiei sale. Omul a fost creat doar pentru a-L venera pe Allaah, dupa cum Allaah a spus in mod clar in Qu’raan :

"Eu nu i-am creat pe djinni si oameni decat pentru ca ei sa Ma adore."( Traducerea sensurilor, Sura Zaareeyaat 51:56)
Tradusa de sora noastra Sarah(Baraka Allahu Feeky)
 
Universalitatea Quranului

Daca consecinta falsei religii este atat de grava, adevarata religie a lui Allah trebuie sa fie inteleasa la nivel universal si accesibila , nu delimitata pentru cineva anume, loc sau timp. Nu trebuie sa existe conditii pentru ca un credincios sa obtina Paradisul, cum sunt de pilda baptistii, care cred intr-un salvator, intr-un mantuitor, etc. Pe cand principiul de baza al islamului este in definitia lui (Singurul salvator este Dumnezeu), unde gasim radacinile universalitatii islamului. Oricine crede ca Allah este unul si este diferit de creatiile Sale, si se supune lui Allah, el devine musulman in trup, suflet si este eligibil pentru Paradis. Oricine, oricand, din cea mai indepartata regiune a lumii poate deveni musulman, un discipol al religiei lui Dumnezeu, Islam, numai respingand venerarea creatiilor lui Allah si intorcandu-se la Allah Unicul. Este de retinut ca identificarea in supunerea fata de Allah, il solicita pe acesta a alege intre bine si rau, iar acesta alegere implica resposabilitati. Omul va fi responsabil de alegerea sa si in acelasi timp el trebuie sa incerce pana la limite sa faca bine si sa evite raul. Cel mai bun lucru este sa-l adoram pe Allah singur, iar cel mai rau lucru este sa adoram creatiile lui Allah, in locul Sau.

De fapt acest lucru este exprimat in Sfantul Quran:

62. Cei care au crezut în [Islam], precum si aceia dintre cei care s-au iudaizat, dintre crestinii si sabeenii care au crezut în Allah si în Ziua de Apoi si au facut bine, vor avea rasplata lor de la Domnul lor. Ei n-au a se teme si nici nu se vor mâhni.
( Quran: Surat Al-Baqara verset 62, Traducerea sensurilor)

56. Iar cei care-i iau drept aliati pe Allah, pe Trimisul Lui si pe cei care cred [vor izbândi, caci aceasta este] tabara lui Allah care va fi biruitoare!
(Quran:Surat al Ma'idah verset 56, Traducerea sensurilor)


Recunoasterea lui Allah

Intrebarea care se ridica aici este: Cum ne putem astepta ca toti oamenii sa creada in Allah, date fiind diversele lor medii de provenienta, societati si culturi? Pentru ca oamenii sa fie responsabili in actele de adorare fata de Allah; ei trebuie sa aiba acces la cunoasterea lui Allah. Revelatia finala ne invata ca toti oamenii au indentificarea lui Allah imprimata in sufletele lor, este o parte din firea lor cu care au fost creati.

172. Si când Domnul tau a scos urmasi din fiii lui Adam, din coastele lor si le-a cerut sa marturiseasca ei însisi, [zicându-le]: "Nu sunt Eu Domnul vostru?", au raspuns ei: "Ba da, facem marturie!", pentru ca voi sa nu spuneti în Ziua Invierii: Noi am fost fara grija de aceasta!".
173. Sau sa nu spuneti “Parintii nostri au fost politeisti mai înainte,iar noi suntem urmasi dupa ei. Vrei Tu sa ne pierzi pentru ceea ce au facut cei mincinosi?”.
(Quran Surat al Araf verset 172,173, Traducerea sensurilor)

Apoi Allah explica de ce El i-a pus pe oameni sa marturiseasca ca El este Creatorul ,singurul Dumnezeu adevarat, demn de venerat. El a spus: Aceasta in cazul in care vei spune la Ziua Judecatii " Intr-adevar noi nu stiam toate acestea” .... cu alte cuvinte, noi nu stiam ca Tu, Allah, esti Dumnezeul nostru, nimeni nu ne-a spus ca trebuie sa Te veneram pe Tine Singur.
Allah a explicat aceasta in cazul in care vei spune: Cu siguranta stramosii nostri sunt cei care i-au facut parteneri lui Allah, iar noi suntem urmasii lor, ne vei distruge pe noi pentru ceea ce ei au mintit?

Astfel, fiecare copil se naste cu o credinta naturala in Allah si cu o inclinatie innascuta a-L adora pe El Singur, inclinatie denumita in limba araba, “fitrah”.
Daca copilul ar fi lasat singur, el L-ar venera pe Allah in felul lui, dar toti copii sunt afectati de lucrurile care ii inconjoara, vazute sau nevazute.

Profetul salallahu aleihi wa salam a relatat ca Allah a spus „ Eu i-am creat pe robii Mei in religia adevarata insa diavolii ii fac pe ei sa rataceasca.“ Profetul Muhammad salallahu aleihiw salam a mai spus: “Fiecare copil este nascut intr-o stare de “fitrah”, apoi parintii lui il fac pe el evreu, crestin, zoroastru, la fel cum un animal da nastere unui progenituri normale. Ati vazut pe vreunul sa se fi nascut mutilat?"
(Bukhary si Muslim)

Astfel, intocmai cum copilul se supune legilor fizicale pe care Allah le-a pus in natura, sufletul sau se supune si el in mod natural faptului ca Allah este Stapanul si Creatorul sau. Insa parintii lui incearca sa-l faca sa urmeze calea lor si copilul nu este suficient de puternic in primele stagii ale vietii sale, pentru a rezista sau a se opune vointei parintilor sai. Religia pe care copilul o va urma la aceasta varsta este datorata obisnuintei si educatiei si Allah nu il face raspunzator si nu il pedepseste pentru aceasta.
De-a lungul vietilor oamenilor, din copilarie pana la moarte li se arata semne in toate religiile lumii si in propriile lor suflete, pana cand li se clarifica ca exista un singur dumnezeu adevarat, Allah. Daca oamenii sunt cinstiti cu ei insisi, vor respinge Dumnezeii cei falsi si il vor cauta pe Allah si calea care a fost facuta usoara pentru ei, dar daca ei continua sa-l respinga pe Allah, si continua sa venereze Creatia lui Allah, va fii mult mai dificil pentru ei sa gaseasca scapare. De exemplu, in regiunea de sud-est a junglei amazoniene din Brazilia (America de Sud) un trib primitiv a contruit o noua coliba pentru a-l adaposti pe cel mai important idol al lor, Skwatch (acesta reprezinta, in viziunea lor, zeul suprem al intregii creatii, Audhubillahi). Unul dintre oamenii aceia ii aducea un omagiu idolului lor si in timp ce se afla in prosternare in fata celui pe care il privea ca fiind creatorul si sustinatorul lor, un ciine batrin si plin de purici a intrat in coliba. Tinarul si-a inaltat privirea tocmai la timp, astfel incit sa vada cum ciinele si-a ridicat piciorul din spate si a inceput sa urineze peste idol. Infuriat, tinarul a gonit ciinele din templu, insa cind s-a calmat si-a dat seama ca idolul respectiv nu avea cum sa fie stapinul universului.
Allah Subhanu Wa Ta'ala trebuie sa fie altundeva... Acum avea de ales intre a se baza pe ceea ce stia si a-L cauta pe Allah sau a urma, fara convingere, credintele eronate ale tribului sau. Oricit ar parea de bizar, acela era un semn de la Allah Subhanu wa Ta'ala pentru tinarul respectiv. Cuprindea calauzirea divina cu privire la faptul ca venerarea lui era directionata spre ceva fals.

Profeti au fost trimisi, dupa cum am mentionat mai devreme, fiecarei natiuni si trib, pentru a sprijini credinta naturala a omului in Allah si inclinatia sa innascuta de a-L adora numai pe El, la fel ca si pentru a intari adevarul divin al semnelor zilnice, revelate de Allah. Desi in cele mai multe cazuri, o mare parte din invataturile profetilor au fost deformate, au ramas parti care evidentiaza binele si raul. De exemplu cele zece porunci din Torah, confirmate de Evanghelie si existenta legilor impotriva crimelor, furtului si adulterului in majoritatea societatilor. Prin urmare fiecare suflet va fi tras la raspundere pentru credinta sa in Allah, pentru aceptarea religiei Islamului, pentru supunerea absoluta fata de vointa lui Allah.

Ne rugam lui Allah Preainaltul sa ne tina pe calea cea dreapta, sa ne calauzeasca . El este cu siguranta Cel Iertator. Toata lauda si slava se cuvine Lui, Stapanul Lumilor, si pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra profetului Muhammad, salallahu alahi w salam, asupra familiei lui, a companionilor si a celor care le-au urmat.



tradusa de iubita noastra sora Iman(Baraka Allahu Feeky)
 
Dupa cum bine vedeti d-na abuu femeile musulmane sunt femei educate,cu studii care vorbesc fluent mai multe limbi straine si care sunt mandre de religia lor si de modul in care se imbraca.
V-as ruga sa nu ne mai atacati asa de dur si nu pt ca ne-ar fi teama ci doar pt ca din pacate pt d-voastra nu coboram atat de jos.
D-voastra sunteti ex tipic de roman care ma face sa imi fie rusine ca sunt roman.
Asalamu 3alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu tuturor si Jazakum Allahu Khairan
Si draga d-na Abuu acestea nu sunt cuvinte hmm...cum v-ati exprimat ma scuzati daca nu folosesc aceleasi cuvinte ....d-voastra stiti mai bine....Aceste cuvinte apartin tuturor musulmanilor nu doar celor care s-au nascut musulmani.
Allah Subhana wa Taala sa va lumineze si sa va calauzeasca pe drumul cel drept.
 
Masha Allah, Manar!

Sa te rasplateasca Allah pentru aceasta contributie generoasa!

Cred ca va fi nevoie pentru cateva zile ca d-l Theophilos si toti cei interesati sa proceseze informatia :)
 
Am sa revin Insha'Allah cu mai multe informatii si cum spunea scumpa noastra sora Maha nu trebuie sa cadem in capcana lui sheitan si sa ne certam ca la usa cortului cu ei,nu e islamic.Vor dovezi le vom da si daca nu vor sa priceapa Allahu 3allam(ALlah stie mai bine)
 
Evangelia dupa Matei 1:1 incepe cu prezentarea nemului lui Isus

1.“Cartea neamului lui Isus Hristos, fiul lui David, fiul lui Avraam..

Aceasta este evidenta ca Isus este un om in carne si oase.

In Evanghelia dupa Ioan 1: 12,13 avem o definitie a ceea ce inseamna “Fiul Lui Dumnezeu”..Inseamna sa crezi in Allah si in mesajul Sau.

"12.Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le -a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;”
13.Născuţi nu din sînge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu
 
Back
Top