La stomatolog...

Vanessa

New Member
Am fost ieri la medicul de dinti si am inceput sa ma intreb, daca toti oamenii au frica de stomatologi?
Am stat ieri 2 ore cu gura cascata, ca sa-mi puna o plomba la un dinte. Doamne, am crezut ca innebunesc si de oboseala si de nervozitate. Insa nu asta era problema, totul era bine. Medicul mi-a pus o injectie in gingina si nu am simtit nici o durere, insa oricum eram incordata si putin nelinistita si asta numai din cauza biziitului cela pe care cu totii il stim. Mai era inca ceva ce imi aducea aminte de timpurile cand eram o copila mica si veneam la medic, mirosul si gustul cela straniu atunci cand iti "borteleste" un dinte.
Acum ma intreb, la voi tot asa este? Tot aveti frica de stomatolog?
 
La inceput am avut frica de stomatolog(cind incepeau prietenii sa-mi povesteasca cit de ingrozitor e acolo, si cit de tare te doare... ) Insa mi-am luat inima in dinti si m-am dus . Mi-am spus: odata si odata v-a trebui sa te duci, insa mai pe urma v-a fi si mai rau :lol: :lol: .. Acum nu mai am frica, si pe miine am un alt termin :lol: :lol: ..
 
Eu merg la stomatolog cu placere, sincer, de cand "am facut rost" de niste doctori super experimentati.
 
La scoala chiar imi placea, ajunsesem chiar sa ma joc dea stomatologul :)

Dar a fost o data un caz, cand in urma unei extractii la policlinica 11 am stat 10 zile cu dintii incleshtati. Noroc ca mi-au scos doar o masea (de minte), ca eu am mers la doctor cu ideea sa-mi scoata 4 odata :crazy:
 
Tin minte ca eram in clasa a 1, cand intr-o seara a inceput sa ma doar maseau. Era sambata si cum ma aflat intr-un satuc, medicul nu lucra. Am trebuit sa rezist cu dureri pana luni, ca de dimeneata sa ma duc la "stomatolog" ca sa-mi scoata dintele. Mi l-a scos, insa ma durea mai departe si am inceput sa plang nu de durere, ci pentru ca am crezut ca mi-a scos maseau gresita :)
 
as vrea sa nu stiu de existenta stomatologilor, nu fiindca ma tem, dar deoarece as vrea sa am dinti care nu trebuie reparati niciodata (pe cei care trebuia de scos (la timpul lor), ii scoteam acasa) :D
 
Vanessa said:
Am fost ieri la medicul de dinti si am inceput sa ma intreb, daca toti oamenii au frica de stomatologi?
Am stat ieri 2 ore cu gura cascata, ca sa-mi puna o plomba la un dinte. Doamne, am crezut ca innebunesc si de oboseala si de nervozitate. Insa nu asta era problema, totul era bine. Medicul mi-a pus o injectie in gingina si nu am simtit nici o durere, insa oricum eram incordata si putin nelinistita si asta numai din cauza biziitului cela pe care cu totii il stim. Mai era inca ceva ce imi aducea aminte de timpurile cand eram o copila mica si veneam la medic, mirosul si gustul cela straniu atunci cand iti "borteleste" un dinte.
Acum ma intreb, la voi tot asa este? Tot aveti frica de stomatolog?

Da ce fel de dentist mai era si asta? Care o plomba in 2 ore o face?V'un student poate? :) Mie unu mi-a pus-o in 25-35min....Cit despre feeling-urile astea de neuitat stiu si eu...acel miros de os ros si stropit cu apa...apoi vibratsiile alea generate de frecarea sfredelui harnic cu dintele nemernic....ehehe...

P.S. Mirosu ala imi ramase pe citeva zile inca...si nu in cavitate ci in creer.... :)
 
NaE said:
Da ce fel de dentist mai era si asta? Care o plomba in 2 ore o face?V'un student poate? :)
Dimpotriva, NaE, un profi in meseria sa, care vrea sa arate ca suma aia uriasa de bani nu e platita degeaba, da s-a kinuit mult si bine ca sa faca totul ca la carte. :crazy:

PS: De 2 zile ma doare un dinte... Pana nu se acutizeaza durerea la maxim nu ma duc la dentist... Brrrr! :roll:
 
Poate, in caz ca a luat o suma exagerata, ca sa dea dovada de munca grea....tot sfredelea...dintsii intregi intraiurea timp de 2 ore... :hahaha:
 
Azi am fost iar la stomatolog, insa de data aceasta am avut oleaca de durere (mi-a pus o plomba, fara injectie).. Ah ce placere :lol: :lol: :lol:
Pot deja minca, insa ma mai doare un pic.. Asta eu tipa m-am dus la el ca sa-l lecuiasca sa nu ma doara :D
 
Iata eu am constatat ca mai tare imi placea sfredelul ala cu care iti duruia toata gura cand se lucra, dar simtseai unde se afla la moment shi erai sigur ca nu te strabate cu totul, decat sfredelutsele din ziua de azi, finutse ca nici nu shtii daca nu a ajuns deja pana-n talpi :roll: Mai ales cand itsi mai tine asistenta in gura shi un "aspirator" :-?
 
NaE said:
Vanessa said:
Am fost ieri la medicul de dinti si am inceput sa ma intreb, daca toti oamenii au frica de stomatologi?
Am stat ieri 2 ore cu gura cascata, ca sa-mi puna o plomba la un dinte. Doamne, am crezut ca innebunesc si de oboseala si de nervozitate. Insa nu asta era problema, totul era bine. Medicul mi-a pus o injectie in gingina si nu am simtit nici o durere, insa oricum eram incordata si putin nelinistita si asta numai din cauza biziitului cela pe care cu totii il stim. Mai era inca ceva ce imi aducea aminte de timpurile cand eram o copila mica si veneam la medic, mirosul si gustul cela straniu atunci cand iti "borteleste" un dinte.
Acum ma intreb, la voi tot asa este? Tot aveti frica de stomatolog?

Da ce fel de dentist mai era si asta? Care o plomba in 2 ore o face?V'un student poate? :) Mie unu mi-a pus-o in 25-35min....Cit despre feeling-urile astea de neuitat stiu si eu...acel miros de os ros si stropit cu apa...apoi vibratsiile alea generate de frecarea sfredelui harnic cu dintele nemernic....ehehe...

P.S. Mirosu ala imi ramase pe citeva zile inca...si nu in cavitate ci in creer.... :)
Nae, era o masea cu probleme foarte mari. A trebuit sa fac de vreo 3 ori fotografia la dinte. Se punea problema ca sa-mi scoata dintele/maseaua sau sa il/o lase, pana la sfarsit l-au/au lasat/-o :)
Eu numai cum am terminat am si uitat de miros si de tot...m-am dus repede la intalnirea cu prietenul si am mers apoi amandoi la McDonalds(imi era foame, este si clar...nu in fiecare zi stai 2 ore cu gura deschisa) :)
 
cel mai bine dintsii de-i pazit (spalatul cu pasta dimineata si inainte de somn), de mincat peshte care intareste oasele si totul va fi bine. daca la asa o virsta frageda vi se farima dintii inseamna ca dintii is slabi (organismul nu e sanatos).

in concluzie: in nici un caz nu intrati in fast-food-uri de tip mcdonald's etc... acolo se vind numai porcarii care nu numai ca nu ajuta deloc, dar din contra: distrug sanatatea voua, iar niste pi-da-raji americosishi isi umplu buzunarele cu bani pe baza bagarii voastre in mormint.
sanatatea depinde in foarte mare masura si in primul rind de ceea ce maninci.

la noi si asa durata vietii in mediu e de 60 ani, dar inca cu prosrtiile care le mincati voi la macdonald si pizzerii o sa ajungeti in zece ani bolnavi si nu numai de dinti dar de: inima, diabet etc. iar porcariile care le mincati e ceea ce sinteti. va modifica genele. viitorii vostri copii ar putea fi obezi, diabetici etc. asa ca treaba voastra.

Vreti un sfat? Stiti cu ce se hranesc japonezii si chinezii (acolo durata vietii in medu pe tara e de 90 ani).

se hranesc ei cu orez si cu peste. si asa ramin sanatosi (pe linga toate pestele intareste si dintii, iar la voi dintii se farima pentru ca-s slabi, deci sinteti bolnavi)

deci excludeti prostiile din meniul vostru zilnic si chiar daca nu aveti visul unei vieti lungi de 90-100 ani, totusi macar in tinerete veti fi sanatosi. dar asa daca ati inceput sa va indopati cu prostiile de la macdonald's in decursul virstei tinere de 20-30 ani veti fi bolnavi si kalici.
 
Radu, stii ce boli fac japonezii si chinezii? Beri-Beri din cauza consumului de orez in deficitul altor cereale (cu coaja); si cancer de stomac (din cauza pestelui afumat)....De altfel, japonezii, pe langa ca nu au inlocuit tehnicile de afumare (cum am facut noi - in industrie), nici n-au renuntat la obiceiul asta nenorocit...Asa ca tot japonezul care se respecta isi face in fiecare an endoscopie digestiva ca sa descopere cat mai devreme cancerul....Ceea ce nu va doresc si voua, ca-i scumpa si chinul mare.
Asa ca mancati cat mai variat! Pentru o alimentatie sanatoasa exista "piramida alimentelor" (la baza - deci consum crescut - stau cerealele integrale, deasupra sunt legumele si fructele; in jumatatea superioara sunt carnea, ouale si branza cu continut scazut in grasimi, iar in varf - deci consumul cel mai redus sau chiar de evitat - stau dulciurile, uleiurile, grasimile animale).
 
si totusi solaro: care ar fi cauza unei vieti lungi la japonezi (90 ani) ?
eu credeam ca sanatatea ii tine si de asta traiesc ei asa mult.
 
Viata lunga traiesc si nordicii....E vorba de nivelul socio-economic si de sistemul de sanatate care le permite sa se trateze.
PS: Japonezii descopera cancerul de stomac in stadiul incipient, ceea ce nu se-ntampla decat la ei - datorita sistemului.
 
Back
Top