Letonia si moldovenii ...

Maria Magdalena

New Member
ГРАЖДАНЕ МОЛДОВЫ СМОГУТ ПОСЕЩАТЬ ЛАТВИЮ В УСЛОВИЯХ УПРОЩЕННОГО ВИЗОВОГО РЕЖИМА

Кишинев, 25 мая ( ИНФОТАГ ). Граждане Молдовы смогут посетить Латвию на основании проездных документов и выданных бесплатных виз дипломатическими и консульскими миссиями Латвии. Латвийцы, в свою очередь, въедут на территорию Молдовы на основании безвизовых проездных документов.

Как передает "ИНФОТАГ", правительство приняло в среду постановление по данному вопросу на основании договоренности между правительствами Молдовы и Латвии об упрощении проездного режима от 27 апреля 2006 г.

Договоренность преследует цель установления асимметричного упрощенного проездного режима для граждан обеих стран.

Заместитель премьер-министра, министр иностранных дел и европейской интеграции Андрей Стратан отметил, что договоренность будет способствовать консолидации многосторонних отношений между Молдовой и Латвией, она соответствует также стремлению Молдовы об упрощении поездок молдавских граждан в страны ЕС.

Ранее были проведены переговоры об упрощении проездного режима с другими странами ЕС.

Am uitat ceva data trecuta: Maria, te rog ca pe viitor sa eviti rusa. Regulile sunt reguli. Noroc cu Lanu care ne-a pus si varianta in engleza a stirii. Husky
 
Re: LATVIA si moldovenii ...

Maria Magdalena, de ce n rusă (doar n rusă) ştiind că aici sunt mai mulţi din Romnia care nu cunosc rusa?! :maintreb:
Apropo, "Latvia" n romnă e "Letonia".

- - -

LATVIA OFFERS SIMPLIFIED VISA REGIME TO GUESTS FROM MOLDOVA

Chisinau, Mai 25 ( INFOTAG ). Nationals of Moldova can now visit Latvia with entry visas issued to them by Latvian diplomatic and/or consular missions free of charge. As for citizens of Latvia, they will be coming to Moldova without visas at all.

On Wednesday afternoon, the Cabinet adopted a Resolution to this regard on the basis of the accords on a simplified entry regime between the two republics reached last month. The accords stipulated than an asymmetrical entry regime would be established between the two countries.

Moldova is seeking to have such simplified regime with all the European Union member states.

- - -

Comentariu: Culmea ar fi Letonia să scoată complet regimul de vize exact cnd Romnia l va instala. :astept:
 
Re: LATVIA si moldovenii ...

Lanu, da de ce asa multe intrebari?
e in rusa, fiindca unica sursa care a dat noutatea asta a fost Infotag-u, si la ei am gasit doar in rusa. Cei ce nu inteleg, fii bun si ajuta-i tu, ca eu nu am timp de traduceri.

acum 5 minute am sunat la Aeroport, sa mi dea astia mai multe informatii. Deci, poate visa si o sa fie gratuita, dar oricum va trebui de mers la Kiev dupa ea /asta pina s-a deschide consulat la noi care va elibera si el vize/. Dar cum m-au asigurat astia de la Aeroport, asta n-o sa fie foarte curind.

eu care ma gandeam.....ca anu asta o sa vad Riga-ga!

ps. e vreun moderator sa schimbe Latvia in Letonia in titlu? ma iertati, va rog...

Da, am schimbat titlul. ;) Husky
 
Re: LATVIA si moldovenii ...

Maria Magdalena, atrage atenţia că ştirea n engleză postată de mine e tot de la Infotag, deci se poate. :ciupos:

Şi care e problema să tragi o fugă pnă la Kiev? Dorinţă să fie.

Oare de ce letonii au decis să ne lege de Kiev şi nu de Bucureşti?! Unicul motiv acceptabil ar fi lipsa secţiei Vize, romnilor n-au nevoie de ele. Dar oricum Kiev-ul e mult mai aproape dect Budapesta (unele ambasade pentru Moldova se află acolo).

Hai s-o fac pe profetul: sunt aproape sigur că pnă n 2009, la data intrării Romniei n Zona Schengen, cetăţenii Republicii Moldova vor primi dreptul de a circula liber pe teritoriul Uniunii Europene (drept ce-l au acum cetăţenii romni, bulgari etc.). Dar poate se-ntmplă o minune, se modifică brusc mintea moldoveanului şi primim chiar mai multe drepturi, condiţia e ...Unirea! :ro2:
 
Lanu, nu te lua de mine, pour favor ingeras..

in principiu nu e mare problema sa te duci pin la Kiev, dar iarasi...tre sa faci doua drumuri, tre sa lipsesti de la birou...is bani si griji in plus...

mie imi pare destul smart faptul ca ne-au legat de Kiev...frati de cruce ..toate republici sovietice..
 
stire foarte frumoasa:) cei de la Ambasada Latviei sunt foarte draguti si receptivi (remarca: cei mai dragutzi pe care i-am intalnit pana acum) si nu ma mira ca au ajuns la asemenea facilitati pentru noi. Singurul inconvenient este faptul ca ambasada este la Kiev....din pacate.
 
linar said:
... Ambasada Latviei ...
Iar?! :dubit:
n romnă, italiană, franceză, spaniolă... această ţară se numeşte "Letonia/Lettonia".
Sau măcar scriţi "Latvija", denumirea oficială (Latvijas Republika).

Apropo, am o stimă aparte pentru baltici, cred că e clar de ce. :ciupos:
 
Re: LATVIA si moldovenii ...

Maria Magdalena said:
ГРАЖДАНЕ МОЛДОВЫ СМОГУТ ПОСЕЩАТЬ ЛАТВИЮ В УСЛОВИЯХ УПРОЩЕННОГО ВИЗОВОГО РЕЖИМА

Кишинев, 25 мая ( ИНФОТАГ ). Граждане Молдовы смогут посетить Латвию на основании проездных документов и выданных бесплатных виз дипломатическими и консульскими миссиями Латвии. Латвийцы, в свою очередь, въедут на территорию Молдовы на основании безвизовых проездных документов.

.

ce dragut din partea letonilor ,sint oameni simpatici...este normal sa faca asta si le multumim
lanu sint de acord ca mesajul mariei magdalena trebuia tradus dar de ce ai pus o traducere in engleza cind limba forumului este romana? adica engleza are prioritate?
 
Re: LATVIA si moldovenii ...

cred ca nu exista un echivalent in romana...
Nu stiu la ce va duce regimul asta de vize, cred la inceput ar trebui promovata imaginea Moldovei, dupa care sa urmeze astfel de Legi emise de Parlament... si nu cred ca acest pas, e o imbunatatire a imaginii... poate unul al disperarii, si impasului.
 
Re: LATVIA si moldovenii ...

Sventlana, ştirea e de la Infotag, care romnă?!? Ei traduc n romnă (da, anume traduc, căci originalul la ei ntotdeauna e n rusă!) doar ce scapă printre degete. Dacă intri pe versiunea romnă a site-ului lor ţi vine să borăşti de amalgamul ruso-romn. Şi asta e agenţia de ştiri aleasă pentru a informa străinii (organizaţiile străine, reprezentanţele diplomatice etc.) despre ce se mai ntmplă prin Moldova!

Mă-ntrebi dacă are engleza prioritate?! ARE!!! Atunci cnd am de ales DOAR ntre rusă şi engleză, evident că aleg engleza! Această ştire e unul din astfel de cazuri.

:tiphat:

P.S. Limba forumului e engleza, limba discuţiilor de pe forum e romna. :ciupos:


zeddo, ceea ce a făcut Parlamentul e un prim pas spre ce am scris eu n mesajul #4: "...sunt aproape sigur că pnă n 2009, la data intrării Romniei n Zona Schengen, cetăţenii Republicii Moldova vor primi dreptul de a circula liber pe teritoriul Uniunii Europene (drept ce-l au acum cetăţenii romni, bulgari etc.). Dar poate se-ntmplă o minune, se modifică brusc mintea moldoveanului şi primim chiar mai multe drepturi, condiţia e ...Unirea!"
 
Re: LATVIA si moldovenii ...

Moldovenii vor primi dreptul de liberă circulaţie cnd se va reduce drastic indicele emigrării. Evident, dacă se lămuresc europenii că moldovenii vin cu bune intenţii n EU. Noi am avut mulţi ani probleme cu ţiganii care se duceau n Vest şi ne stricau imaginea.

Ct despre gestul Leton: ce au făcut de fapt? Au eliminat taxa de viză. Dar e destul de greu să mergi la Kiev şi să iei viză de acolo.
 
da, de acord! de fapt nu au facut mare lucru, iar daca scoteau de tot regimu de viza erau mult mai bravo!

ps. da oricum o sa merg incolo...deam m-am interesat de avion (515 EUR prin Praga). Daca cineva mai vrea, poftim pojalusta, ca pina cand suntem 3 numai!
 
Back
Top