MD in Uniunea Europeana?

ciofu said:
Comisarul pentru extindere a declarat ca Moldova Belarus Rusia nu vor intra niciodata in EU. Am impresia ca chiar daca asta sar intampla, asta peste 100 de ani.
Rusia si Belarus nici nu se inghiontesc inspre UE. Pe cand Moldova, are orientari pro-europene. Despre o integrare a Moldovei in UE nici nu poate fi vorba deocamdata, doar de un statut de membru asociat pt care nu e nevoie nici de rezolvarea conflictului transnistrean, nici de crestere economica.
 
REPUBLICA MOLDOVA
Chiinul vrea n UE fr Transnistria


Reprezentantul Chiinului la Consiliul Europei, Alexei Tulbure, are propria viziune n legtur cu viitorul european al rii sale. Oficialul crede c Republica Moldova s-ar putea integra n Uniunea European fr Transnistria, n cazul n care problema acestui spaiu nu va fi rezolvat. Tulbure ofer n acest sens exemplul altor ri, cum ar fi Cipru, Italia - zona Tirolului de Sud sau Irlanda de Nord. Oficialul a spus c mai important dect soluionarea crizei din Transnistria este ca Republica Moldova s se alinieze standardelor Uniunii Europene. Reprezentantul Moldovei la Strasbourg afirm c nici Uniunea European i nici Consiliul Europei nu au pus condiia soluionrii conflictului transnistrean. Alexei Tulbure a subliniat c poziie sa este una oficial, i c a fost discutat cu preedintele Vladimir Voronin. Liderul grupului parlamentar al comunitilor, Victor Stepaniuc spune ns c Republica Moldova nu va putea adera la organismul comunitar dac nu soluioneaz conflictul transnistrean.

REALITATEA TV
 
Uniunea European respinge orice acord de asociere cu Republica Moldova

BBC
25.2.2004 2:20 Ora Romniei

Uniunea European i-a exprimat tot sprijnul pentru intensificarea relatiilor cu Republica Moldova, dar a exclus din nou orice acord de asociere cu aceasta. La reuniunea anual de al Bruxelles pentru examinarea relaiilor bilaterale, Uniunea European a declarat c Moldova merit o atenie special, dar a cerut guvernului de la Chiinu eforturi mai mari pentru rezolvarea conflictului din Transnistria, a combaterii splrii de bani i traficului de oameni, precum i mbuntirea situaiei drepturilor omului.
 
Uniunea Europena (UE) isi anunta disponibilitatea de a utiliza potentialul institutional si de resurse al comunitatii pentru solutionarea diferendului transnistrean. Bruxellesul mai promite Chisinaului facilitati comerciale asimetrice in vederea deschiderii pietei europene comune pentru marfurile si serviciile moldovenesti, a anuntat marti biroul de presa al Consiliului UE dupa reuniunea a 6-a a Consiliului de cooperare dintre Republica Moldova si UE, convocata in ziua de 24 februarie curent la Bruxelles.

Iaca asa!
 
Chiinu, 4 mai, INTERLIC. Preedintele Comisiei Europene Romano Prodi exclude posibilitatea admiterii n Uniunea European a rilor din spaiul CSI. Dup cum transmite agenia INTERLIC, ntr-un interviu oferit mass-media britanice Romano Prodi a declarat c dup eventuala aderare a Romniei, Bulgariei, Turciei i Croaiei Uniunea European ar putea s se extind doar n direcia Balcanilor, cu perspectiva acceptrii Serbiei i Muntenegru, Bosniei, Macedoniei i Albaniei.

“Dup aceasta stop”, - a specificat eful Comisiei Europene, excluznd posibilitatea primirii Rusiei, precum i a Ucrainei i Republicii Belarus. Potrivit spuselor dlui Romano Prodi, pentru a demonstra c Europa nu este o fortrea inexpugnabil i c UE nu tinde doar s mite “cortina de fier” spre Est, tuturor vecinilor Uniunii Europene - de la Rusia pn la Maroc n cadrul doctrinei “cercului de prieteni” li s-a propus s mprteasc cu UE totul, cu excepia institutelor ei.

“Noi putem s cooperm n politica migraionist, securitatea alimentar, n toate domeniile posibile, dar aceste ri nu vor putea fi membri ai Parlamentului European i Comisiei Europene”, - a specificat Romano Prodi.

www.interlic.md

Prodi deja a 2 oara face aceasta declaratie, ultima a facut-o cu vreo jumate de an in urma. Eu nu cred in ce zice el, doar cred ca va fi nevoie de timp mult.
 
el macar o dat explicatii de ce moldova nu va intra in UE, dar noi inca nu am da explicatii de ce ar trebuie sa ne primeasca in UE...
 
Voronin amus o sa zica: da noi platim salariile la timp, am ieftinit panea, am marit volumul productiei industriale si suntem gata de UE
 
Insasi intrebarea e incorecta. Corect suna in felul urmator.: Ar putea oare R.M cu datoriile sale astronomice sa fie primita in EU?
Raspuns: Depinde cui santem datori. Daca avem de intors Rusiei atunci-NU!
 
datoria externa a MD este mi se pare la 1 milard USD, daca luam obiectiv si in comparatie cu alte tari, asta inca e putin
 
Acum doua saptamyni ziarul Ziua a prezentat o nua solutzie pentru Republica Moldova shi aderarea acesteia la UE. Idee este ca RM va putea fi parte a UE doar ca parte componenta a Romaniei, aceasta afirmatzie a lansat-o chiar Seful Securitatii Federatiei Ruse, care a propus participarea Romaniei la solutzionarea problemei diferendului transnistrean. Parte Romana considera ca unirea Moldovei cu Romania poate avea loc, dar fara Transnistria, care yn tot parcursul sau istoric niciodata nu a facut parte din spatziul romanesc. Deci solutzia ar fi ca RM se reyntoarce la patria mama fara Transnistria (care treaba ei ce face) shi realizeaza planul de incadrare yn spatziul Uniunii Europene, initzial probabil ca o autonomie. Negocierile la aceasta problema vor yncepe yn apropiatzii cytziva ani.


Eu cred ca asta ar fi o solutzie, chiar una foarte buna 8)
 
ciofu said:
Sam evident ca prin unire integrarea MD este una cu sanse mari, dar si cred ca este unica sansa...

Normal ca este unica shansa, mie pur shi simplu ymi placuse ideea cedarii Transnistriei, cred ca yn situatzia yn care se va decide anume asha, adica fara ea, sunt sigur ca shi ei vor yncepe foarte tare sa tzipe ca sunt parte componenta a RM 8)
 
ca sa te debarasezi de transnistria, ea trebuie intai sa fie acceptata ca stat, dar cine va accepta un stat fara legislatie??? hmmm...
 
negru said:
ca sa te debarasezi de transnistria, ea trebuie intai sa fie acceptata ca stat, dar cine va accepta un stat fara legislatie??? hmmm...

Deja cred ca va fi treaba lor. 8)
Apropo nu vreau sa mi se incrimineze faptul ca optez pentru cedarea Transnistriei pur shi simplu voi fi de acord cu asha ceva doar yn situatzia mentzionata de mine mai sus
 
Negru, de ce? Daca MD decide cedarea Transnistriei la Ucraina de exemplu, de ce trebuie ea acceptata ca stat?
 
ciofu said:
Negru, de ce? Daca MD decide cedarea Transnistriei la Ucraina de exemplu, de ce trebuie ea acceptata ca stat?

Nu prea cred ca Ukraina are nevoie de Transnistria, mai degraba cred ca va fi ceva de genul Kaliningradului, i mean ca ea va fi a Rusiei, deshi in cazul yn care noi intram yn UE yn componentza Romaniei ymi va fi cam paralel de ce va zice Transnistria atunci 8)
 
Back
Top