Mita

Eu ma infurii la aberatii nefondate. Daca n-as sti cum se primesc oamenii la lucru.
Joker, cat ti-o "costat" stii tu cine si cui i-ai dat plicul?
 
... cu mobias - nu :D

sunt diferite modalitati de transmitere achitare a mitei:

1. sponsorizare si caritate
2. formarea diferitor fonduri si asociatii pe contul carora se transmit banii
3. loterii
4. servicii, bunuri -gratuit sau la pret redus, etc...
 
Am mai vazut eu de acei care bodoganesc in dodii sa nu taca, da probe totuna nu vor putea fi prezentate, nema de unde. Iak-sha :D Asa ca "filtrati bazaru" :wink:
 
Mita in RM se practica demult mai ales in ramura invatsamintului profii de la universitati sau ahu... cu totul acuma daca dai bani shi examenul s-a rezolvat daca nu umbla ca nebunul dupa ei,chiar shi da la cei care shtiu carte shi zubresc ca nebunii chiar shi ei platesc pe deascuns,ca sa nu afle altsii vor sa arate ca sunt mai deshtepti ca ceilaltsi :D dar ma rog fiecare se discurca cum poate
 
banii sunt la putere, cel putzin la noi in Moldova, shi cine e de vina?
mie imi convine situatzia, daca am bani, dece sa nu-i folosesc? :rolleyes:
 
da! v naturi! oi! adica nu! adica eu ys tot ympotriva mitei! DAR, exista un mare DAR! Azi trebuie sa ma duc sa mituiesc comisia medicala pentru shoferie... va spun rezultatul maine...
 
in fiecare tara din lume se mitueste, in care mai mult, in care mai putin, moldovenismul costa in aceea ca: TOTI SI MULT !!!
 
dau.....shi accept mita..shi nu sunt impotriva ei...am scris mai sus ca mita, pt mine e ceva convenabil, am bani...shi ii folosesc cum vreau eu..nu?

am zis "mentalitate moldoveneasca" pt ca numai moldovenii fac ceea ce nu accepta, tu zici ca eshti in potriva mitei...daca eshti in potriva ei...fa ceva in privintza asta...nu mitui
 
shtii care e faza? fiecare trage la farfuria lui! cand te duci la un medic shi el ytz da nameocuri ca tre de platit , ap nu-tz vine sa-l scuipi? adica, ce vreau sa spun, ca yn cazul meu trebuie ceva sa fac - asta e solutzia mai buna....
cand shtiu ca trebuie sa dobandesc ceva de la cineva , pot da mita, dar cand cineva vrea de la mine sa ia, atunci nu-mi place!
 
K!!! te sponsorizeaza joker...acuma nu mai ai nici un drept sa dai innapoi..
maine rasturnam guvernul!! auzi!!!
 
unii spun ca daca ar fi salariile cit de cit platit (100$) cel putin atunci oamenii nu vor lua mita,dar eu cred ca nu va fi nici-o schimbare cum sa mituit asa si se va mitui mai departe :D
 
cred ca nevoia ii determina pe oameni sa ia mita...sau dorintza de a avea mai multzi bani..:)
hehe..:) daca cresc salariile...corespunzator creshte shi mita...:)
 
:) ne-am obishnuit cu mita, cat de mari nu vor fi salariile, mita tot va ramane, asha e mintea moldovanului, cu cat mai mult are, cu atat mai mult vrea...
 
Back
Top