"moldovanii" si natiunile europene

dacodava

New Member
In Europa exista 3 mari familii europene:

Latinii:Italia,Franta,Romania,Spania
Germanii:Germania,Austria,Olanda,UK
Slavii:Rusia,Bulgaria,Polonia,Slovacia

In ce categorie se incadreaza "moldovanii"?
 
dacodava said:
In Europa exista 3 mari familii europene:

Latinii:Italia,Franta,Romania,Spania
Germanii:Germania,Austria,Olanda,UK
Slavii:Rusia,Bulgaria,Polonia,Slovacia

In ce categorie se incadreaza "moldovanii"?

Astea nu sunt familii sunt state.

Dar grecii, bascii, ungurii, estonii, finlandezii, celtii unde se incadreaza?

Asa cum exista spanioli si catalani, cum exista cehi si slovaci, bulgari si macedoneni, pot sa existe si romani si moldoveni.
 
dacodava said:
In Europa exista 3 mari familii europene:

Latinii:Italia,Franta,Romania,Spania
Germanii:Germania,Austria,Olanda,UK
Slavii:Rusia,Bulgaria,Polonia,Slovacia

In ce categorie se incadreaza "moldovanii"?

dacodava, esti un mare tontalau !
iar germanii si austriecii nu sint "nemti" cu totii ?
si unde se incadreaza belgienii sau elvetienii, luxemburghezii ?
 
Dacodava, nu te supra, dar aceste chestiuni se discut deja pe forumul Politic. i tot fr succes. :( Iar felul n care ai formulat subiectul nu e de natur s ncurajeze discuiile civilizate (c de unde aa ceva pe aici....). Vor fi aceleai replici, devenite plictisitoare deja...
 
re

Austriecii si elvetienii vorbesc limba germana ,deci sunt popoare de neam germanic!
Belgienii vorbesc limba franceza,deci sunt popor de sorginte latina!
Nordicii vorbesc limbi de sorginte germanica, deci sunt popoare de origine germanica!

Eu ma refeream la originea popoarelor.Vedeti originea limbilor pe care le vorbesc si faceti voi o clasificare,doar nu va asteptati sa fac eu asta ptr toate tarile.Faceti si voi un exercitiu!
 
re

Grecii sunt o exceptie!

Subiectul era oarecum retoric si cu tinta pe moldovenismul primitiv,dar se pare ca si ceilalti aveti carente.Pe mine nu ma credeti asa ca,puteti sa cautati pe net originea limbilor diferitelor popoare si aflati raspunsurile.
 
dacodava said:
Belgienii vorbesc limba franceza,deci sunt popor de sorginte latina!

Mai provincial ignorant de la Buhusi, esti sigur ca afirmatia asta e corecta? De faptul ca 2/3 din populatia Belgiei sunt flamanzi care vorbesc olandeza ai auzit?
 
dacodava said:
Austriecii si elvetienii vorbesc limba germana ,deci sunt popoare de neam germanic!
Belgienii vorbesc limba franceza,deci sunt popor de sorginte latina!

Elvetienii au 4 limbi de stat. In afara de germana, Elvetia mai are vorbitori de franceza, italiana si retroromana.
In Belgia: franceza, olandeza(flamanda) si germana.
 
Elvetienii sunt Avari, o populatie migratoare de origine mongola. Ungurii sunt tot asiatici din jurul muntilor altai. 400 000 de razboinici ce au inaintat spre vest pana i-a spart regele Oto 1 cel mare. Albanezii sunt iliri iar grecii sunt greci. Populatie formata in urma navalirilor indo-europenilor.
 
Belgienii sunt Flamanzi + Valanzi sau nush cum le zice de l-au omorat pe Mihai Viteazu. Moldovenii sunt romani. Celtii sunt germani.

Estonienii, lituanienii, letonii sunt CAVALERI TEUTONI au fost colonizati in Romania in 1211 insa au fost acuzati de insubordonare de catre unguri in 1225 si au fost izgoniti. S-au asezat pe teritoriul lui actual pentru care s-au luptat cu moldova, polonia si rusia.
 
Ckestor;164382 said:
Belgienii sunt Flamanzi + Valanzi sau nush cum le zice de l-au omorat pe Mihai Viteazu. Moldovenii sunt romani. Celtii sunt germani.

Estonienii, lituanienii, letonii sunt CAVALERI TEUTONI au fost colonizati in Romania in 1211 insa au fost acuzati de insubordonare de catre unguri in 1225 si au fost izgoniti. S-au asezat pe teritoriul lui actual pentru care s-au luptat cu moldova, polonia si rusia.

S-au luptat cu Moldova?!?! Pentru teritoriile Estoniei, Letoniei si Lituaniei?!?! Chiar asa? Si Moldova stia?
 
Pana au ajuns acolo ai trecut prin Moldova. Atunci nu prea erau relatii intre Tara romaneasca si moldova ca Tara Romaneasca se lupta pentru independenta cu ungurii pe care i-au invins in 1330 la Posada. Transilvania atunci era a ungurilor care incercau sa cucereasca si moldova. De fapt ei au facut o marca de granita in moldova pe valea raului moldova numita "Moldova Mica" ccondusa de Dragos, un domnitor din maramures. Nemultumita de influenta maghiara populatia moldoveana s-a rasculat impotriva urmasilor acestuia si impreuna cu Bogdan au inlaturat urmasii lui Dragos respectiv Balc si Sash. E mult de spus da nu spun acum tot. Io sunt a 8-a si dau la istorie. Nush daca e asa si la voi (eu sunt din Romania, Craiova) insa noi intr-a 8-a avem un examen greu intr-a 8-a chiar azi am simulare peste 2 ore.

Intrebare pentru moldoveni: Ce sunt aia Gagauzi ? Am inteles ca ar fi turci ortodocsi. Cine le-a dat numele asta ?? Cum a putut sa le puna un nume asa aiurea ??

Sper sa ne unim odata cu Moldova. Un stat cu cat e mai mare demografic si teritorial e mai bine. Imi imaginez ce nashpa e pentru moldoveni sa nu aiba mare si munte. Aici in romania daca esti bugetar ai 50% reducere la biletele la mare si la munte. La mare in Romania e chiar super. In ultimii ani am fost la Venus mishto statiunea. Lumea se inghesuie in Grecia la mare ca e ieftin nu ca e mai bine ca in Romania. Singura chestie mai nashpa e ca marea e albastru inchis nu deschis ca mediterana. Am vazut multi moldoveni la mare in Romania si Rusii sau Ukreainieni. Moldovenii de vin aici platesc dublu. Daca ne-am unii ar merge mai ieftin. Trebuie ca ambele tari sa aiba un presedinte patriot si nesabuit sa se intample asta + o situatie politica externa favorabila. Ia ziceti-mi si mie de ce nu propuneti rusiei tranznistria contra unirea cu Romania ?? Tranznistria e mica si nu cred ca e importanta. Are resurse ceva in ea ?
 
Ckestor;164417 said:
Io sunt a 8-a si dau la istorie. Nush daca e asa si la voi (eu sunt din Romania, Craiova) insa noi intr-a 8-a avem un examen greu intr-a 8-a chiar azi am simulare peste 2 ore.

Pai daca te uiti la username-ul meu vezi ca nici eu nu prea sunt din Republica Moldova!
 
Back
Top