"moldovanii" si natiunile europene

Husky40;172750 said:
Rapax > Nu, alternativa ar fi integrarea directa in sfera de influenta a Federatiei Ruse. Asa, mai avem o sansa. Mai exista o mica posibilitate ca lucrurile sa se schimbe in Europa, numai ca ma tem ca sansele sunt destul de mici ca tarile din Est sa influenteze politicile sinucigase ale Uniunii.

Pana la urma suntem amandoi de acord cu mai multe lucruri privind UE. Marea problema a UE este chiar tineretea ei. Tocmai de aceea exista inca dezacorduri in sanul uniunii. Practic, desi nu se recunoaste, UE ar fi un fel de urmas modern al Imperiului Roman. Asigurarea pacii, dezvoltarea economica, amestecul culturilor, etc. Viitorul? Numai Dumnezeu stie. Deocamdata UE arata ca o armata condusa de mai multi generali. Cu timpul, si asta nu inseamna 10 - 20 de ani, s-ar putea sa reuseasca sa ajunga la un numitor comun. Daca nu, ar fi o intoarcere la anii '30 din secolul trecut. Nici nu imi vine sa ma gandesc.
 
salutare ppl, de mult nu am mai intrat peaici, shi vad k
s-au mai schimbat parerile

UE e o happy family acum, dar care nu are viitor in viitor, shi chiar cred k viitorul acesta pe care nu-l are va veni foarte repede, shi atunci UE va disparea, sau cel putsin daq nu integral, atunci k o alianta masiva shi puternica, tot ceea ce vad bun in ea acum este o larga piatsa de desfacere, iar o uniune nu se poate tsine numai pe asha legaturi
 
am mai auzit asa ceva de la europeni...chipurile UE e de fapt produsul unor mari interese si nimic mai mult...fiind la o conferinta de youth exchange, un ciuvac spaniol facea o prezentare serioasa a UE, istorie, evolutie, etc etc...concluzia lui finala: European Union is a shit!
 
Foarte ciudat. Desi UE este vazuta ca un gunoi, toata lumea a vrut sa fie admisa in groapa aia. Vorbesc de tarile care au aderat deja. Mai exista cineva care doreste sa intre in UE? Ii putem caracteriza in cazul acesta ca fiind niste nebuni?
Spaniolul care demola UE a uitat probabil ca fara UE Spania ramanea acolo unde a fost lasata de Franco, in coada Europei. Si parca nici Irlanda nu o ducea mai bine. Si sunt doar dpua exemple. RM nu vrea sa intre in UE? Ce alternative viabile are?
 
dacodava;125012 said:
In Europa exista 3 mari familii europene:

Latinii:Italia,Franta,Romania,Spania
Germanii:Germania,Austria,Olanda,UK
Slavii:Rusia,Bulgaria,Polonia,Slovacia

In ce categorie se incadreaza "moldovanii"?

Ai uitat de Portughezi. si ei sunt tot latini. :)
 
Depinde ce intelegi prin folositor. D/E Kiev si Chisinau sunt cele mai verzi capitale din Europa, si pana acum au fost sub talpasita rusilor ambele.
 
zbang;191563 said:
Depinde ce intelegi prin folositor. D/E Kiev si Chisinau sunt cele mai verzi capitale din Europa, si pana acum au fost sub talpasita rusilor ambele.

Si uite asa o sa ajunga RM cea mai ecologica tara din lume si cea mai eminamente agricola.
 
Rapax;191448 said:
Cam asa credeam si eu. Dar cat de folositoare pentru RM este aceasta optiune?

Doar pentru politicienii si mafia din RM probabil. Rusia nu aduce pace si buna stare ptr marea maj a populatiei ci doar ptr o mica elita care te ingroapa in bani instant.Asa ca wake -up!
 
Rapax;191448 said:
Cam asa credeam si eu. Dar cat de folositoare pentru RM este aceasta optiune?

Foarte folositoare, de altfel singura optiune.UE nu e prea interesata de Rm si ce se intampla acolo.Romania nu are cum sa o ajute.O unire nu se poate pune in discutie, probabil ar fi un dezastru economic.Tot ce bate din gura Basescu si cativa catei de-ai lui, nu e decat propaganda, sau prins ei ca da bine la populatie. Desi cei care isi doresc lucrul asta au ramas foarte putini.Voronin cel Groaznic s-a prins si el de faza asta si isi indreapta politica catre Moscova, care in opinia mea e singura scapare a RM.E constient ca o tara ca RM, la saracia care dainuie pe acolo, nu are cum sa supravietuiasca singura.
 
BlackCat;191684 said:
Foarte folositoare, de altfel singura optiune.UE nu e prea interesata de Rm si ce se intampla acolo.Romania nu are cum sa o ajute.O unire nu se poate pune in discutie, probabil ar fi un dezastru economic.Tot ce bate din gura Basescu si cativa catei de-ai lui, nu e decat propaganda, sau prins ei ca da bine la populatie. Desi cei care isi doresc lucrul asta au ramas foarte putini.Voronin cel Groaznic s-a prins si el de faza asta si isi indreapta politica catre Moscova, care in opinia mea e singura scapare a RM.E constient ca o tara ca RM, la saracia care dainuie pe acolo, nu are cum sa supravietuiasca singura.

Si uite asa, vom avea din nou granita comuna cu vesnicul "prieten" al Romaniei, respectiv cu Rusia. Ah! Ce bucurie!
 
PiggyEFromHell

motivatsii am spus mai demult, azi tot mai multe state sau nu mai doresc sa intre in UE (nu neg faptul k sunt shi din celea care doresc sa intre, dar astea sunt mai mult state de genul Moldovei care shtie k e unica shansa de a schimba ceva din realitatsile actuale, dar unica, nu inseamna cea mai buna, pentru k altele existente la moment au portsile inchise pentru noi), pentru k UE foarte des ishi impune suprematsia in statele care fac parte din ea, pentru k foarte mlte libertatsi de fapt sunt tratate nedemocratic, din cauza amestecului de natsionalitatsi, oamenii itsi pierd putsin cite putsin indentitatea lor natsionala, pentru k UE uniformizeaza, dar din cauza permanentei concurente in toate domeniile, tsarile nu vor putea accepta sa fie la fel k shi altele, hey, shi multe altele
shi shtii, PiggyEFromHell, ar trebui sa mai gindeshti putsin shi la parerile altora, k daq tu ai o parere, nu inseamna neaparat k e corecta (accept faptul k ar putea fi corecta, shi foarte posibil parerea mea sa nu aiba valoare, dar asta nu depinde de tine, sau de altsii), shi nu incerca sa dai aere de persoana tare importanta shi deshteapta - fii una deshteapta - shi daq nu acceptsi alte viziuni, makar comporatate mai diplomatic (fara expresii de genu >> de unde asha genii k tine)
 
_eu_ nu e vocatia vietii mele de a nu-ti jigni sentimentele... lectiile de moralitate pe care mi le dai nu ma intereseaza nici pe departe...

Pierderea identitatii nationale e o chestie normala si va continua... dar asta nu tine de UE ci de dezvoltarea sistemelor de comunicatie in primul rand, de globalizare la nivel mondial, de dezvoltarea civilizatiei daca vrei. Deznationalizarea totala e imposibila... si apoi cine a zis ca e o chestie rea?

Ce libertati sunt tratate nedemocratic?
 
Am si eu o intrebare, poate putin off-topic, e mai mult o curiozitate personala ca tot e vorba pe aici de integrarea candva a RM in UE: in RM se mai preda limba rusa in scoli, e inca materie obligatorie sau ceva facultativ?
Ca daca inca e obligatorie si inca se preda si inca se invata e al dracului de grav! parerea mea...
 
Iany;193938 said:
Am si eu o intrebare, poate putin off-topic, e mai mult o curiozitate personala ca tot e vorba pe aici de integrarea candva a RM in UE: in RM se mai preda limba rusa in scoli, e inca materie obligatorie sau ceva facultativ?
Ca daca inca e obligatorie si inca se preda si inca se invata e al dracului de grav! parerea mea...


Se preda,dar limba engleza e prima care se preda. Am citit undeva pe internet ca si in Romania se preda limba rusa in judetele Olt,Iasi,Dimbovita,Tulcea,Ialomita,si exista chiar si olimpiada de limba rusa.
Limba rusa e o limba ca orice alta,nu vad unde e problema daca se preda.
 
Back
Top