Nu am curaj

semidia

shadow
Scrieti aici tot ce ati vrea sa faceti si nu aveti curajul sa puneti in aplicare.

Nu am curajul sa fac o poanta urata de tot parintilor.:)
 
Cred ca ar trebui sa formluezi intr-un mod diferit gindul: "am suficienta inteligenta ca sa NU fac o poanta urita de tot parintilor".


Mie imi este dificil sa scriu ceva la tema data, deoarece atunci cind iau decizii, sunt influentat de capacitatile mele, si nu de incapacitatile mele.
 
Gr8dude sunt sigura ca ai vrut sa faci si tu candva ceva iesit din comun,dar ti-a lipsit curajul sa-ti pui in aplicare ideea.La mine capata nuante de teribilism,dar totusi ideile sunt infantile.
 
corneli4ik said:
uhh..dar asta nu-i atat de greu...
pai de greu nu e greu, i`am spus`o de mai multe ori, dar soft...

nu vreau sa`mi strik relatiile ku parintii din kauza ei

nu am kurajul sa mai ies o data la o intilnire "v slepuiu"
 
ops..hmm..e dificil la tine..daq sora nu te poate intzelege atuci cine dreaq?

cre ca e cu mult mai mare/ mica daq apar asha divergentze intre voi :(

hmm..ash vrea o sora mai mare..
 
N-am curajul sa fug nopatea de acasa..pt ca am posibilitatea - traind la I etaj shi inaltzimea de la geam pan la pamant fiind foarte mica ar fi perfect sa evadez asha nopatea shi sa ma reintorc in zori de zi..but inka n-am curaj shi nish motiv tare intemeiat ;)
 
Mai oameni buni, eu cred ca aceasta tema poate contine si lucruri mai serioase decit acelea care au fost discutate pina acum.


sa consum droguri... tare mi-e frica sa nu devin dependenta...
Poate nu ai curajul sa pui mina pe o carte interesanta, sau sa mai iesi pe afara sa-ti faci prieteni noi, cu care sa discuti despre chestii care iti vor captiva atentia?
Sunt aproape sigur de aceea ca daca ai fi avut acum copkii de hranit, sau examene de dat - n-ai avea timp de ginduri despre droguri. Daca iti este frica de aceea ca vei deveni dependenta, inseamna ca esti prea slaba de fire pentru a nu deveni dependenta (i.e. problema nu e in curaj sau absenta acestuia).
Incearca sa-ti dezvolti o dependenta mai putin periculoasa [muzica, internet, studii (-;], dupa astfel de dependente e garantat ca nu vei avea copii cu 3 capete si 4 maini (-;

Un mare om a spus: "philosophy is the only thing that gets you really high, yet doesn't leave any traces in your urine", poate asta e solutia?


Despre ferestre si cabinetul de limba romana.. Cred ca nu ai curajul sa te apuci de carte si sa-i demonstrezi profesoarei prin mijloace traditionale ca esti supermegawow. De ce? Nu cumva... chiar nu esti supermegawow?

N-am curajul sa spun tot ce cred in profunzime oamenilor
Incearca sa urmezi un curs la Fr3zy (-:


nu am kurajul sa mai ies o data la o intilnire "v slepuiu"
O, asta e mai high-tech. Intr'adevar, blind date'urile sunt ca o loterie [daca sunt cu adevarat blind]. Uneori strategia este un pic alterata, si oamenii fac schimb de fotografii, dar nu toti stiu ca deseori ceea ce vezi pe o fotografie este diferit de ceea ce exista in realitate. Solutii:
  • Alcatuiesti un EULA [end-user license agreement] in care specifici ca blind date'ul nu te obliga la nimic, si de fapt este doar o intilnire; stabileste un obiectiv secundar, de tip "schimb de discuri/carti/casete/caiete" - in asa fel, daca vezi ca nu se lipeste de tine, poti spune "ok buddy, here's the stuff, 't was nice to meet you, but now i gotta run".
  • Folosesti email-accounturi noi pentru situatii diferite (astfel incit daca ai decis ca he/she 's not the one, uiti de acel account si gata; ca sa nu-ti mai aminteasca despre existenta acelei persoane mesajele pe care el/ea ti le poate trimite dupa intilnire)
  • La intilnire te duci cu un prieten/prietena, astfel incit sa-ti fie mai usor sa spui "fsck you very much^", daca consideri ca aceasta merita spus.
  • Te intelegi cu cineva sa te sune peste o delta de ~15 minute dupa ce incepe intilnirea (pina atunci iti formulezi opinia despre 'victima'), si atunci cind te suna poti sa spui "da, am vorbit cu Zmeurel 2 zile in urma si totul e bine; acum insa sunt un pic ocupat(a)...", sau sa simulezi o mini-catastrofa de tip "omg! unfsckingbelievable! vin chiar acum!" - si pleci (-;

Cea mai omeneasca varianta este penultima, deoarece:
- nu implica minciuna
- minimizeaza probabilitatea unei traume psihologice la persoana cu care te-ai blind_date'uit
- nu ii lasa acelei persoane sperante desarte
- daca acea persoana e vre-un maniac psihopat, nu vei fi atacata, deoarece nu esti singura (sau, cel putin, e mult mai mica probabilitatea ca vei fi atacata; si chiar daca vei fi, vei avea tech-support)


^ - asta metaforic vorbind; desigur ca iti vei formula gindul intr-un mod mai civilizat si vei folosi un lexic mai rafinat.
 
semidia, am sarit in cascada --> e taaare fun :) incearca, dar gaseste una mai mica :) si fa niste foto :D

corneli4ik said:
N-am curajul sa fug nopatea de acasa..pt ca am posibilitatea - traind la I etaj shi inaltzimea de la geam pan la pamant fiind foarte mica ar fi perfect sa evadez asha nopatea shi sa ma reintorc in zori de zi..but inka n-am curaj shi nish motiv tare intemeiat ;)

iaca vara trecuta am fugit noaptea de acasa (nu ca nu as putea pleca spunind :)), asa era mai fuuuuuun :D am ris atita :) dar am venit acasa cam tirziu ca am ramas sa privesc primul film la patria :) si mama deja sunase pe nu stiu citi oameni :hoho:
intra mama la mine in camera sa ia uscator de par, se uita pe pat, vede pe 'mine' invelita peste cap, se gindeste 'saracul copil acush se sufoca', se duce sa-mi dezveleasca capul siiii... :hoho: surprize :)
mai in scurt i highly recommend :) dar sa vii devreme acasa :D


dupa ce primavara asta era aproape sa mor pe niste valuri, nu cred ca mai am curajul sa incerc surfing ever ever... :(
 
[/QUOTE]iaca vara trecuta am fugit noaptea de acasa (nu ca nu as putea pleca spunind :)), asa era mai fuuuuuun :D am ris atita :) dar am venit acasa cam tirziu ca am ramas sa privesc primul film la patria :) si mama deja sunase pe nu stiu citi oameni :hoho:
intra mama la mine in camera sa ia uscator de par, se uita pe pat, vede pe 'mine' invelita peste cap, se gindeste 'saracul copil acush se sufoca', se duce sa-mi dezveleasca capul siiii... :hoho: surprize :)
mai in scurt i highly recommend :) dar sa vii devreme acasa[/QUOTE]

hihihi..mm..tnx pt incurajare..eu cre ca o sa inchid odaia bine ca ai mei sa nu intre daq tot m-apuc sa evadez noaptea ;)
 
suna atat de amuzanta tema asta... in ce s-a transformat curajul... o data o caracteristica atat de importanta si de inaltatoarea pentru o persoana... acum adusa la rangul unor chestii atat de minore din viata noastra...

curajul nu inseamna ca nu iti este friica... dar voi ati insirat aici chestii de care va este friica ... curajul implica sentimentul de frica... si inranarea aestu sentiment... si implica fapte care sa iti aduca sentimente de multumire, satisfactie...
 
Back
Top