nu exista d-zeu afara de UN SINGUR D-ZEU !!!

MoonaSdm;223042 said:
"Nestiinta sau necredinta "de care vorbiti d-voastra,ne caraterizeaza pe multi in diferite masuri;in privinta musulmanilor,d-le draga,eu studiez islamul de peste 13 ani din care 10 ,la el acasa,in l.araba,limba originala a qoranului;Problema actuala,asa dupa cum mentiona un mare doctor in religie ieri la Tv ,IQRA(post egiptean)este ca cei TOTAL PE DINAFARA,CU VAGI CUNOSTIINTE DESPRE RELIGIE SI ALTE SPECIALIZARI,SI-AU GASIT SA COMENTEZE CUVINTUL LUI ALLAH;e la fel cum o coafurista sau cosmeticiana ne-ar da lectii de tratamente dietetice si nutritie,sau cum un nutritionist ne-ar vorbi despre ultima planeta descoperita in Univers.....................................oamenii neaveniti nu trebuie sa-i ascultam,tot asa cum dumneata care pari un om citit in ale crestinitatii si f.coerent nu ar trebui sa mergi decit la surese:Qoran si Sunna.
D-zeul Islamului,Allah este D-zeul lui mOise,Isus<mOhamed,al meu si al tuturor;cine nu cred asta,IL INVIT SA VINA CU RUDELE SALE,CU FII SI FIICELE SALE ,PARINTII SAI SI EU LA FEL PENTRU A NE RUGA SA CADA BLESTEMUL PE CEI CARE MINT.............astfel ne invata D-zeu,Allah in Quran.Eu ma incumet si ma rog ,dar d-voastra?
Daca sustineti ca Allah nu este D-zeu,va incumetati sa ne rugam alaturi fiecare sa fie pedepsit, cel care minte??????????????????

Doamna Moona ,
Faptul ca studiati Islamul de 13 ani si chiar in araba nu-mi spune mare lucru .Am intalnit multi musulmani care studiaza Coranul in araba(chiar nativ arab ) , se cearta intre ei isi zic kafir unii la altii si nu prea vin cu referinte din Coran si Sunna cat mai ales din lucrarile nu stiu carui imam .Atat de mult in dovezile pe care le aduc musulmanii vin cu nume peste nume de teologi musulmani.Deoarece cunosti araba infinit mai bine decat mine vrei sa-mi explici si mie niste ayate ?
In ceea ce priveste blestemul nu pot face acest lucru ,Dumnezeu ma cheama sa binecuvantez si nu sa blestem .Chiar daca cineva minte constient sau neconstient si eu stiu lucrul acesta ,eu trebuie sa ma rog pentru el .Eu ma voi ruga si pentru binele tau .
Dumnezeul meu imi interzice sa blestem ,poti recunoaste aici si pe dumnezeul tau ?

Chiar nu stii despre pedeapsa pentru apostazie ? Studiezi de 13 ani Islamul si nu stii nimic despre apostazie ?
Nu cunosti cazul atat de mediatizat al cetateanului afgan Abdul Rahman
(RV - 26 mar 2006) Papa a cerut preşedintelui Hamid Karzai, clasarea cazului lui Abdul Rahman, cetăţeanul afgan care riscă să fie condamnat la moarte pentru că s-a convertit la creştinism abandonând islamul.
De fapt cunoasteti numai ceea ce vreti sa cunoasteti .

Numai bine .
 
2009 Theophilos;223100 said:
Doamna Moona ,


Chiar nu stii despre pedeapsa pentru apostazie ? Studiezi de 13 ani Islamul si nu stii nimic despre apostazie ?
Nu cunosti cazul atat de mediatizat al cetateanului afgan Abdul Rahman
(RV - 26 mar 2006) Papa a cerut preşedintelui Hamid Karzai, clasarea cazului lui Abdul Rahman, cetăţeanul afgan care riscă să fie condamnat la moarte pentru că s-a convertit la creştinism abandonând islamul.
De fapt cunoasteti numai ceea ce vreti sa cunoasteti .

Numai bine .

Nu .Chiar nu stiu despre cazul mentionat si nu ma intereseaza.
In timpul in care unii asculta stiri pe pro tv sau antenele tv din Romania,eu ascultam stirile de pe CNN,BBC,Al Jazeera,Al Rusya today,televiziuni care mi se par normale,pt oameni normal la cap.
In ce priveste cazul celor ce au renuntat la islam (infim,oricum)sunt la fel de des intilnite ca si echictiile ,solstitiile sau poate trimiterea unor rachete in Spatiu cosmic.....NU MA INTERESEAZA,NICI NU-MI AFECTEAZA GINDIREA ,NU-MI ZDRUNCINA CREDINTA IN VERIDICIATEA UNICITATII DIVINE.
 
adrian20.04;223124 said:
Exista un singur Dunmezeu, cel descris in Biblie, de altii eu nu stiu,. Numai bine!
Va cred,insa la CINE va referiti din BIBLIE? Ca Isus se refera la alt d-zeu decit Pavel,spre exemplu.?!
 
MoonaSdm;223125 said:
Nu .Chiar nu stiu despre cazul mentionat si nu ma intereseaza.
In timpul in care unii asculta stiri pe pro tv sau antenele tv din Romania,eu ascultam stirile de pe CNN,BBC,Al Jazeera,Al Rusya today,televiziuni care mi se par normale,pt oameni normal la cap.
In ce priveste cazul celor ce au renuntat la islam (infim,oricum)sunt la fel de des intilnite ca si echictiile ,solstitiile sau poate trimiterea unor rachete in Spatiu cosmic.....NU MA INTERESEAZA,NICI NU-MI AFECTEAZA GINDIREA ,NU-MI ZDRUNCINA CREDINTA IN VERIDICIATEA UNICITATII DIVINE.

Buna ziua ,
Nu stiti pentru ca nu vreti sa stiti , atunci cand se mediatizeaza stirile despre crimele facute in numele Islamului (nu stiu daca toate sunt inspirate din Coran si Sunna ,dar apostazia ESTE ) va astupati urechile .
Al Jazeera nu ascult dar BBC mai citesc stirile deci "sunt om normal cu cap ".
Oricum informatia pe care am dat-o o luasem de pe Deutche Welle ca sa fie in romana .Deutche Welle nu este un post pentru oamenii "normali cu cap " ?
Uitati si informatia de pe BBC impreuna cu link-ul ":
BBC NEWS | South Asia | Afghan convert 'was ready to die'

Afghan convert 'was ready to die'
Abdul Rahman is interviewed during a hearing in Kabul
The complaint against Mr Rahman was brought by his family
Abdul Rahman, an Afghan Christian convert freed from jail after being charged with rejecting Islam, has said he was ready to die for his faith.

The offence which Mr Rahman is accused of carries the death penalty under a strict interpretation of Islamic Sharia law, drawing international concern.

In an interview with an Italian newspaper before his release, Mr Rahman said he did not want to die "but if God decides, I am ready to confront my choices, all the way".

La Repubblica newspaper sent him written questions through a human rights worker who visited him in jail last week.

'Opened my heart'

Mr Rahman spent some 16 years abroad, most of that in neighbouring Pakistan, where he worked with an aid agency among Afghan refugees who had fled fighting back home.

But he also spent some time in Germany, where it is thought he converted to Christianity.

"I read the Bible and it opened my heart and mind," he told the newspaper.


I have done nothing to repent, I respect Afghan law as I respect Islam
Abdul Rahman

An ethnic Tajik originally from the Panjshir Valley, north of Kabul, Mr Rahman returned to Afghanistan a few years ago.

The case came to light a couple of weeks ago when his family made a complaint against him.

It is thought the complaint was related to a custody battle over his two daughters - his family alleged that he forced them to read the Bible, something he denies.

"It's not true. When I returned, I explained the choice I had made," he said.

"It wasn't a provocation. They saw I wasn't praying with them and that I was reading the Bible. They asked me and I told the truth. I had become a Christian," he said.

"I have done nothing to repent, I respect Afghan law as I respect Islam. But I chose to become a Christian, for myself, for my soul. It is not an offence."

'Heard voices'

Mr Rahman's case sparked Western criticism, with the US, Britain, Canada, Germany, Italy and Sweden among those demanding Afghanistan respect freedom of religion and human rights.

Late last week, prosecutors, the trial judge and even his family said that Mr Rahman was mentally unstable.

They said he had claimed to have heard voices in his head. The judge said he found him "disturbed".


Without human rights, without respect for all religions, the Taleban have won
Abdul Rahman

The judge also said there were doubts over whether he was an Afghan or a national of another country.

UN officials have been meeting in Kabul to discuss Mr Rahman's plea for asylum in another country.

Mr Rahman told La Republica that he might have to leave Afghanistan, but that he did not want to.

"If I flee again that would mean my country hasn't changed. It would mean that they have won, our enemies.

"Without human rights, without respect for all religions, the Taleban have won," he said.

Nu trebuia sa scrieti :"NU MA INTERESEAZA,NICI NU-MI AFECTEAZA GINDIREA ,NU-MI ZDRUNCINA CREDINTA IN VERIDICIATEA UNICITATII DIVINE." .
Noi nu discutam aici despre "VERIDICITATEA UNICITATII DIVINE " ci despre APOSTAZIA in Islam
Oricum nu aveti cum sa stiti cati au renuntat la Islam deoarece ati spus ca:"NU MA INTERESEAZA ". Cum sa stiti daca nu va intereseaza ?
Oricum o femeie "datatoare de viata " este de acord cu luarea vietii cuiva !!!!!!!!!!!!!!!!
Numai bine
 
Stimate teophilus,
Nu te mai obosi sa ataci postarile mele ca ,sincer nu ma intereseaza ABERATIILE LEGATE DE ATACUL INSISTENT PE CARE-L FACI MATALE LA ADRESA ISLAMULUI ,MUSULMANILOR SI TOT CE TINE DE EI.
Cunosc strategia dumitale sionista in care crezi cu putere cit si stilul inconfundabil de a induce in eroare general ..........
cu bine!!!!
 
2009 Theophilos;223139 said:
Nu trebuia sa scrieti :"NU MA INTERESEAZA,NICI NU-MI AFECTEAZA GINDIREA ,NU-MI ZDRUNCINA CREDINTA IN VERIDICIATEA UNICITATII DIVINE." .
Noi nu discutam aici despre "VERIDICITATEA UNICITATII DIVINE " ci despre APOSTAZIA in Islam
Oricum nu aveti cum sa stiti cati au renuntat la Islam deoarece ati spus ca:"NU MA INTERESEAZA ". Cum sa stiti daca nu va intereseaza ?
Oricum o femeie "datatoare de viata " este de acord cu luarea vietii cuiva !!!!!!!!!!!!!!!!
Numai bine

Ce atacuri subtile ,jigniri ieftine folositi,va garantez ca pe cei care cunosc.....nu-i puteti pacali;eventual pe cei de genul lui Abbu;
statisticile europene arata extinderea extraordinara a islamului printre crestini in Europa Vestica si Estica,in ultimii 5 ani,si nu invers cum mentionai mai sus.Incerci sa faci BALABALA=HAOS in mintea celor cu interes pt alte religii decit cea a dumitale,expirata

iata ...[ame="http://www.youtube.com/watch?v=khjtrIkYU5I&feature=related"]YouTube- Nicole Queen: Converts after seeing Youtube videos on Islam[/ame]


si sunt mii de astfel de ex...
 
MoonaSdm;223146 said:
Ce atacuri subtile ,jigniri ieftine folositi,va garantez ca pe cei care cunosc.....nu-i puteti pacali;eventual pe cei de genul lui Abbu;
statisticile europene arata extinderea extraordinara a islamului printre crestini in Europa Vestica si Estica,in ultimii 5 ani,si nu invers cum mentionai mai sus.Incerci sa faci BALABALA=HAOS in mintea celor cu interes pt alte religii decit cea a dumitale,expirata

iata ...YouTube- Nicole Queen: Converts after seeing Youtube videos on Islam


si sunt mii de astfel de ex...

Doamna Moona ,
Nu sunt aici pentru a pacali pe cineva ,cineva a ridicat aceasta problema a apostaziei in Islam si va eschivati in a raspunde .Eu nu neg ca nu sunt oameni care se convertesc de buna voie la Islam este problema fiecaruia ,Dumnezeu ne-a dat libera alegere .Nu stiu daca Islamul are cea mai crestere sau ateismul ,un musulman de pe Islamulazi se plangea ca studenti musulmanii din Cluj nu prea dau pe la moscheie ci mai mult prin baruri .
Chiar daca sunt mii sau milioane care devin musulmani eu nu voi urma o grupare pentru ca sunt cei mai multi ,este calitate ? Am vazut atatea certuri intre musulmani ca am inteles ce calitate este .
Dupa 1944 multi romani au uitat de Crestinism si au devenit membri de partid ,dupa 1989 aceieasi romani si-au adus aminte ca au o credinta stramoseasca .`
Inca o data, Dumnezeu ne-a lasat cu libertate de alegere ,este aceasta libertate de alegere si in tarile musulmane ?
Daca consideri o jignire pentru ca am spus :"Oricum o femeie "datatoare de viata " este de acord cu luarea vietii cuiva !!!!!!!!!!!!!!!! " imi pare rau ,dar citeam pe Islamulazi o discutie in care o femeie musulmana spunea ca o femeie care da VIATA nu este normal sa ia viata unor animale .Acea femeie spunea ca scopul femeilor este sa dea viata si nu sa ia viata ,chiar a animalelor ,cu cat mai mult o femeie ar trebui sa nu fie de acord cu condamnarea la moarte a unui om pentru ca vrea sa aleaga o alta credinta
Numai bine
 
MoonaSdm;223146 said:
si sunt mii de astfel de ex...

mii au venit si mii s-au risipit....
numai madona a trecut iudaism de vre-o 3 ori....
a studiat cabala...si ce-a iesit...????
MJ,tot asa ,a citit la depresie un verset in moschee,dupa care a uitat si el ca a trecut pe acolo....
zau,se pare ca numarul conteaza....
calitatea poate sa lase de dorit...
 
2009 Theophilos;223153 said:
Doamna Moona ,
Nu sunt aici pentru a pacali pe cineva ,cineva a ridicat aceasta problema a apostaziei in Islam si va eschivati in a raspunde .Eu nu neg ca nu sunt oameni care se convertesc de buna voie la Islam este problema fiecaruia ,Dumnezeu ne-a dat libera alegere .Nu stiu daca Islamul are cea mai crestere sau ateismul ,un musulman de pe Islamulazi se plangea ca studenti musulmanii din Cluj nu prea dau pe la moscheie ci mai mult prin baruri .
Chiar daca sunt mii sau milioane care devin musulmani eu nu voi urma o grupare pentru ca sunt cei mai multi ,este calitate ? Am vazut atatea certuri intre musulmani ca am inteles ce calitate este .
Dupa 1944 multi romani au uitat de Crestinism si au devenit membri de partid ,dupa 1989 aceieasi romani si-au adus aminte ca au o credinta stramoseasca .`
Inca o data, Dumnezeu ne-a lasat cu libertate de alegere ,este aceasta libertate de alegere si in tarile musulmane ?
Daca consideri o jignire pentru ca am spus :"Oricum o femeie "datatoare de viata " este de acord cu luarea vietii cuiva !!!!!!!!!!!!!!!! " imi pare rau ,dar citeam pe Islamulazi o discutie in care o femeie musulmana spunea ca o femeie care da VIATA nu este normal sa ia viata unor animale .Acea femeie spunea ca scopul femeilor este sa dea viata si nu sa ia viata ,chiar a animalelor ,cu cat mai mult o femeie ar trebui sa nu fie de acord cu condamnarea la moarte a unui om pentru ca vrea sa aleaga o alta credinta
Numai bine
Cine e femeia care a dat viata si a fost de-acord cu condamnarea la moarte a cuiva?
La cine va referiti va rog? Am declarat eu asa ceva,undeva?
AM SUSTINUT CA nu am cunostiinte despre acet subiect,nu-l comentez si consider ca d-voastra ati venit cu un scop "ne-ortodoax"pe-acilea......Si mai mult bine decit NUMAI BINE ,va doresc
 
nu te potolesti ?
nu crezi ca lumea s-a cam saturat de spalarea asta la creer cu coranul in sus,coranul in jos....
ia fa pasi la un site islamic si stai cu "surorile" tale
 
abbu;223167 said:
nu te potolesti ?
nu crezi ca lumea s-a cam saturat de spalarea asta la creer cu coranul in sus,coranul in jos....
ia fa pasi la un site islamic si stai cu "surorile" tale

Qoranul este baza FRUMUSETII ISLAMULUI,SCUMPETE.......ai ales un topic despre care habar nu ai....Pacat!
 
pana la urma si dulcele devine acru daca il mananci toata ziua....
Encicopedia Britanica si ea este baza frumusetii...si a desteptaciunii....

inteleg ca faci ore suplimentare sa iei si tu un ban...dar ce vina avem noi ?
sau moldovenii?
carora le-am stricat forumul ??
 
abbu;223172 said:
pana la urma si dulcele devine acru daca il mananci toata ziua....
Encicopedia Britanica si ea este baza frumusetii...si a desteptaciunii....

inteleg ca faci ore suplimentare sa iei si tu un ban...dar ce vina avem noi ?
moldovenii?
carora le-am stricat forumul ??

abbu
tu esti "1" aci pe forum,deci nu vorbi in numele tuturor;

(pt mine esti doar un "0"pierdut ,habebty)
 
habibi,nu ma cunosti....
pacat ca nu dau te tine ca nu ai fii prima care si-a lasat parul la mine la colectie....
 
abbu;223176 said:
habibi,nu ma cunosti....
pacat ca nu dau te tine ca nu ai fii prima care si-a lasat parul la mine la colectie....

cind se termina "intelepciunea"apelam la forta...........ai?
 
de ce ? oricum nu ai nevoie de par -sa nu se vada...este ajutorul meu dezinteresat la desavarsirea islamizarii tale
 
Back
Top