nu exista d-zeu afara de UN SINGUR D-ZEU !!!

Pentru "lumea" care n-a inteles inca :)

De aceea si se numeste subforumul dat "Religia" ca sa poata veni oricine doreste si sa-si expuna opiniile si parerile referitor la diferite religii ale lumii, fie Islam, Crestinism, Iudaism, Hinduism, Zoroastrism, Budism, Jainism, Ateism (tot un fel de credinta si el), Politeism, Confucianism si alte "ism-uri" (nu pot sa nu observ aici inca odata ca toate acestea "ism-uri" sunt constructii verbale create de oameni, Islamul este insa numele dat de catre Dumnezeu - Supunerea fata de Unicul Dumnezeu). Daca cuiva (adica "lumii" personificate de un singur individ) nu-i place sa citeasca, el/ea nu are decat sa se "mute" pe alt subforum, preferabil pe cel ce se numeste "Sara pe deal", sau pe "Psihologie" (dat fiind evidentele probleme psihologice de care sufera) caci nici pe Politica "lumea" nu prea straluceste, nemaivorbind de subforumul "Religie". "Cunostintele" "lumii" in acest domeniu par sa se limiteze la bancuri insultatoare, jigniri, aberatii, si mai recent, amenintari de aplicarea ghiarelor... pardon, fortei :)

Parerea mea e ca "lumea" ar face bine daca in loc sa-si piarda timpul pe acest subforum, s-ar adresa unui psiholog, astfel ar face o favoare restului lumii.
 
Orice padure are buruienile sale,tot asa cum orice forum religios,si mai ales islamic,isi are sionistii,arogantii si neputinciosii care vor sa ascunda "lumina soarelui "cu umbra palmei
 
sub-forumul "religie " este un forum pentru dezbaterea aspectelor religiilor si nicidecum unul islamic.
este un sub-forum normal,asta doar daca domnul Palestina nu stie cumva ceva ce noi nu stim,dar ii promit ca nu il descos,fiecare cu problemele lui...
forumul de fata este de asemeea normal,este destinat populatiei moldovenesti din Moldova ruseasca,populatie crestina in mare parte si care se confrunta cu trecerea la islam a acelor fete cu capul in nori,nestiutoare si dornice de viata usoara si de bani...
daca forumistii nu prea scriu aici prea vioi, este pentru ca se amuza de pe margine de agitatia ce o face echipa venta in forta imediat ce islamul a fost luat la intrebari pe forum.

au venit si s-au instalat.
s-au instalat si au inceput sa faca propaganda si misionarism
sa ne arate de fapt cat de negru este pe dinafara si pe dinauntru fundamentalismul ultrareligios,lucru care desigur nu se potriveste cu firea calma si deschisa a moldovenilor,cu taria credintei lor.

personal,daca asi modera forumul asi inchide temporar sectia religie...asa vor zbura spre alte forumuri aceste pasari negre calatoare,iar forumistii vor putea sa se ocupe de adevaratele probleme care ii framanta.
 
abbu;223206 said:
sub-forumul "religie " este un forum pentru dezbaterea aspectelor religiilor si nicidecum unul islamic..
aspectelor religioase si nu "aspectelor religiilor"

abbu;223206 said:
personal,daca asi modera forumul asi inchide temporar sectia religie...asa vor zbura spre alte forumuri aceste pasari negre calatoare,iar forumistii vor putea sa se ocupe de adevaratele probleme care ii framanta.

as modera si nu "asi ",scumpete (gramtical ai gresit ),,,si la fel pt ...as inchide temporar....nu |"asi "

Vai de noi...Sa fi capabila sa te "moderezi "tu mai intai,dupa aceea sa ai pretentii de-a modera pe forum....Bafta si succes la Garamtica l.romane!
 
MoonaSdm;223159 said:
Cine e femeia care a dat viata si a fost de-acord cu condamnarea la moarte a cuiva?
La cine va referiti va rog? Am declarat eu asa ceva,undeva?
AM SUSTINUT CA nu am cunostiinte despre acet subiect,nu-l comentez si consider ca d-voastra ati venit cu un scop "ne-ortodoax"pe-acilea......Si mai mult bine decit NUMAI BINE ,va doresc

Buna seara ,
Acceptarea tacita a condamnarii la moarte pentru apostazie este a fi de accord cu condamnarea la moarte pentru apostazie .Nu ati sustinut numai ca nu aveti cunostinta dar chiar ati spus pe #25 :NU MA INTERESEAZA.
Puteti spune ca este o crima condamnarea la moarte pentru apostazie in Islam ?
Nu poti sa ai un dialog daca nu te intereseaza aspectele care nu-ti convin .
Mai mult bine .
 
2009 Theophilos;223213 said:
Buna seara ,
Acceptarea tacita a condamnarii la moarte pentru apostazie este a fi de accord cu condamnarea la moarte pentru apostazie .Nu ati sustinut numai ca nu aveti cunostinta dar chiar ati spus pe #25 :NU MA INTERESEAZA.
Puteti spune ca este o crima condamnarea la moarte pentru apostazie in Islam ?
Nu poti sa ai un dialog daca nu te intereseaza aspectele care nu-ti convin .
Mai mult bine .

Ok!Am evitat sa intru in detalii ,dar vad ca E MAI BINE SA RASPUND PRIN EXEMPLU PERSONAL.
Am o ruda,de gradul 2,care la virsta de 16 ani ,a fost f. impresionata de islam ;nu citise qoranul decit citeva brosuri despre musulmani ,vizitase moscheea de multe ori,dar mai ales era atrasa f .puternic de obiceiurile si traditiile arabesti(siriene,iordaniene,egiptene,fara deosebire).Iubise un arab iordanian cu care a dorit sa se casatoreasca si dupa interventii mari din partea parintilor ,a cedat renuntind la el. A terminat si facultatea,nemaritindu-se dupa care a plecat intr-o tara vestica unde muslmanii sunt f raspinditi.A cunoscut din nou romance casatorite cu arabi,acolo unde din nou a avut rel.f. bune cu ei. A corespondat cu un alt baiat arab din Bucuresti vreun an si cind acesta a cerut-o la parintii ei,din nou s-au opus cu inversunare.La doi ani ,s-a intors in Ro.unde lucreaza in prezent.Ea nu a practicat niciodata islamul,l-a folosit doar pt a se casatori cu un musulman arab.Am inteles aceasta cind a avut un prieten din Israel,evreu,cu care a fost din nou vorba sa se casatoreasca.Dupa acel moment ,NICI nu vroia sa mai auda de islam,nu-i mai folosea scopurilor sale.A ramas la 29 de ani nemaritata,are un prieten roman cu care sper sa se marite pt ce e un om deosebit. Ideea este ca ,chiar daca a fost musulmanca pt 5-6 ani,(in scopuri personale),si toti cei ce practicau islamul au crezut-o astfel,ea este ortodoxa,manica porc si bea vin fara probleme,si declara sus si tare ca "stilul ei de viata"nu poate accepta altul(islamic).N-A FOST UCISA DE NICI UN MUSLEM SI NIMENI NU A CERUT ASTA.De ce? Pt ca nu cred ca a inteles vreodata ideea islamului;ea dorea sa ajunga doar la inima unui arab prin orice metoda.......ACESTA ESTE UN CAZ.......

Astfel ca daca am zis ca nu cunosc cazul mentionat nu inseamna ca sunt de acord cu uciderea unui om nevinovat.Sunt insa de acord cu absolut tot ce Allah cere in Qoran,judecind corect,intr-o tara cu sharye-lege islamica.Cunosc cazul lui Rushdie Salman si ca a fost acuzat de musulmani. In Qoran,uciderea unui suflet nevinovat,indeferent de religie este mai groaznica la Allah decit darimnarea Kabei de la Mecca.Pedepsele cu moartea in islam trebuie facut in cadrul unui tribunal islamic,intr-o tara in care se practica sharya islamica......nu putem merge in America(DACA S-AR CONVERTI AZI LA ISLAM CU TOTII) si sa condamnam la moarte prin lovirea cu pietre a tuturor celor care fac adulter,ca am ramine fara populatie;e necesar sa treaca o perioada in care oamenii sa cunoasca Legea ,sa invete s-o aplice,apoi vin cu pedepse;DE ACEEA MA ABTIN,IN JUDECAREA CAZULUI EXPUS DE DUMNEATA.
 
MoonaSdm;223210 said:
aspectelor religioase si nu "aspectelor religiilor"
as modera si nu "asi ",scumpete (gramtical ai gresit ),,,si la fel pt ...as inchide temporar....nu |"asi "
Vai de noi...Sa fi capabila sa te "moderezi "tu mai intai,dupa aceea sa ai pretentii de-a modera pe forum....Bafta si succes la Garamtica l.romane!

nici nu sti cata dreptate ai....ce sa fac ? cand tu toceai eu ma jucam cu baietii in podul casei de-a mama si de-a tata,sau de-a doctorul.....

dar viata ne da dupa putinta si nu dupa stiinta...
 
Vad ca chiar e cazul de "cainii, sau mai degraba matzele miauna dar caravana trece" :)

abbu & ciplism, nu vreti sa va luati jucariile si sa va duceti sa va jucati "de-a doctorul" in alta parte? Pe subforumul "Psihologie", spre exemplu? Tin sa va amintesc din nou ca acesta e subforumul "Religie", si nu o gradinita de copii (si copii needucati, plus la toate).
 
Palestina;223238 said:
Vad ca chiar e cazul de "cainii, sau mai degraba matzele miauna dar caravana trece" :)

abbu & ciplism, nu vreti sa va luati jucariile si sa va duceti sa va jucati "de-a doctorul" in alta parte? Pe subforumul "Psihologie", spre exemplu? Tin sa va amintesc din nou ca acesta e subforumul "Religie", si nu o gradinita de copii (si copii needucati, plus la toate).

....de copii cu tot felul de malformatii genetice ale EGO-ului spiritual ,mental pierduti de sub control ,iesiti in pauza la .....Mie asa -mi da impresia ,bietii de ei;talentul ai chinuie pe multi insa pe astia
doi i-au malformat rau de tot....lol

heheheehehehehehhehe....super sfatul tau Palestina ,frate!
 
Palestina;223238 said:
Vad ca chiar e cazul de "cainii, sau mai degraba matzele miauna dar caravana trece" :)

abbu & ciplism, nu vreti sa va luati jucariile si sa va duceti sa va jucati "de-a doctorul" in alta parte? Pe subforumul "Psihologie", spre exemplu? Tin sa va amintesc din nou ca acesta e subforumul "Religie", si nu o gradinita de copii (si copii needucati, plus la toate).

Tu nu cumva vrei sa-mi mingai motanul pervers mic ce esti?

@ Moona :

Fa Moona, era de fapt un raspuns in totala reflectie cu metodele tale de rationament si retorica inutila. Cand ramai fara replica o ataci pe abbu la persoana, sari de la subiect si te dedai la injurii.
 
La illaha illa Allah!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
NU EXISTA ALTI D-ZEI DECIT NUMAI UNUL SINGUR,SI EL ESTE ALLAH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Cea mai superba replica pe care o am ,la subiect.MUltumesc din inima LUI ca am ajuns sa realizez acest adevar;Sa va deschida si voua cindva "nuca de cocos"care in loc de materie cenusie e invadata de substante ne-cunoascute.....(ma refer doar la mitza forumului aici)
...si sa mai mieuni ca nu-s la subiect ,"linge cipsuri" ce esti.....lol
 
MoonaSdm;223241 said:
La illaha illa Allah!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
NU EXISTA ALTI D-ZEI DECIT NUMAI UNUL SINGUR,SI EL ESTE ALLAH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Cea mai superba replica pe care o am ,la subiect.MUltumesc din inima LUI ca am ajuns sa realizez acest adevar;Sa va deschida si voua cindva "nuca de cocos"care in loc de materie cenusie e invadata de substante ne-cunoascute.....(ma refer doar la mitza forumului aici)
...si sa mai mieuni ca nu-s la subiect ,"linge cipsuri" ce esti.....lol

trolling
 
Back
Top