Nu vreau sa ma www.cac.md!

Ieri a fost lansat cu tam-tam în regim de testare Centrul unic de eliberare a vizelor pentru UE de la Chisinau. Evenimentul este eclipsat de lingura de dohot pe care a conţinut-o lansarea: pagina oficială a centrului este www.cac.md.

Pe urme proaspete e greu sa comentezi un asemenea pas important făcut de reprezentanţii celor patru ţări care coordonează centrul - Slovenia, Ungaria, Letonia şi Austria. Fără îndoială că alegerea adresei s-a făcut după multe studii, analize lingvistice şi testări pe focus-grupuri. A câştigat varianta cu cele mai multe asocieri cu procesul de obţinere a unei vize. Se reţine uşor şi e adaptană culturii aborigene. Şi, mai ales, reprezintă un mesaj clar, pe înţelesul tuturor, care exprimă fidel atitudinea UE faţă de Moldova.

(mai mult, pe blog...)

Ar fi binevenita o campanie contra fecalelor in internet?
 
Abenpace;172952 said:
Ieri a fost lansat cu tam-tam în regim de testare Centrul unic de eliberare a vizelor pentru UE de la Chisinau. Evenimentul este eclipsat de lingura de dohot pe care a conţinut-o lansarea: pagina oficială a centrului este www.cac.md.

Pe urme proaspete e greu sa comentezi un asemenea pas important făcut de reprezentanţii celor patru ţări care coordonează centrul - Slovenia, Ungaria, Letonia şi Austria. Fără îndoială că alegerea adresei s-a făcut după multe studii, analize lingvistice şi testări pe focus-grupuri. A câştigat varianta cu cele mai multe asocieri cu procesul de obţinere a unei vize. Se reţine uşor şi e adaptană culturii aborigene. Şi, mai ales, reprezintă un mesaj clar, pe înţelesul tuturor, care exprimă fidel atitudinea UE faţă de Moldova.

(mai mult, pe blog...)

Ar fi binevenita o campanie contra fecalelor in internet?

si eu am ras mult cand am vazut adresa asta "fermecata" :lola:

ps. apropo, domenul www.ccv.md (de la "Centrul Comun de Vize") e liber..nu inteleg de ce nu au cumparat acest domen si de unde oare vine ideea cu CAC? :lola:
 
linar;173013 said:
si eu am ras mult cand am vazut adresa asta "fermecata" :lola:

ps. apropo, domenul www.ccv.md (de la "Centrul Comun de Vize") e liber..nu inteleg de ce nu au cumparat acest domen si de unde oare vine ideea cu CAC? :lola:

Abenpace corect a remarcat: asta-i atitudinea lui (*)UE fatza de MD si oamenii care aici traiesc...
 
noul sens al lui cac este acronim, care vine de la Common Application Centre, dar e explicabil in engleza

ca este si un misto la adresa moldovenilor, asta e partea a doua

mie, dupa un pic de "cercetari", imi pare absolut tot, o luare la p.respect

1. http://www.cac.md/index_md.html: "Bine aţi venit la pagina principală a Centrului Comun de Vize (CCV)"
2. oricat de batuta in cap ar fi observatia, la http://www.cac.md/about_md.html doar steagul ungar are oleak de grafica mai de "da Doamne", restul parca ar fi facute in paint.exe
3. pe situl leton se anunta cu mandrie ca in prima zi, o persoana a cerut viza la ei...era crucial ca letonii sa participe la initiativa asta
4. pe pagina ambasadei ungare limba e ... stupoare... romana, nu moldoveneasca
5. ambasada responsabila de activitatile consulare in moldova, a Sloveniei e in Ungaria, dar pe cac.md, e adresa de mail a consulului sloven in Kiev

parerea mea e ca cac.md(cacofonia merita un punct ?) e un misto total, care cred ca vrea doar sa indrepte lumea catre ambasada romana...

parerea mea
 
uitai sa zic ca si grafica, pentru o nitiativa pregatita calm, din timp, situl e de doi bani...pana si eu as fi facut unul mai bun
 
La Bruxelles au fost definitivate acordul privind facilitarea eliberarii vizelor si cel privind readmisia

Chisinau, 17 apr. /MOLDPRES/. La Bruxelles a avut loc astazi o runda de negocieri intre Republica Moldova si Comunitatea Europeana asupra Acordului privind facilitarea eliberarii vizelor si Acordul privind readmisia persoanelor, comunica MOLDPRES.

Serviciul de presa al MAEIE a relatat pentru agentie ca delegatia Republicii Moldova a fost condusa de Valeriu Ostalep, viceministru al Afacerilor Externe si Integrarii Europene.

In cadrul consultarilor moldo-comunitare au fost definitivate ambele acorduri, care urmeaza a fi parafate pe 25 aprilie curent, la Chisinau, cu ocazia deschiderii Centrului European Comun de
Eliberare a Vizelor. Documentele vor fi parafate de Franco Frattini, Vicepresedinte al Comisiei Europene, Comisar pentru Justitie si Afaceri Interne, si Andrei Stratan, viceprim-ministru, ministru al Afacerilor Externe si Integrarii Europene.

Astfel, la 25 aprilie, se vor materializa intelegerile de la Bruxelles dintre Presedintele Republicii Moldova, Vladimir Voronin, si Vicepresedintele Comisiei Europene, Franco Frattini, privind proiectul Acordului de facilitare a calatoriilor cetatenilor moldoveni in spatiul Uniunii Europene.

Referitor la proiectul Acordului de facilitare a regimului de vize, partile au convenit asupra unor facilitari de obtinere a vizelor pentru statele UE de catre cetatenii moldoveni. Facilitarile prevad, de exemplu: mentinerea pretului de 35 de euro (comparativ cu 60 de euro pentru alte state);
eliberarea vizelor gratis pentru un numar semnificativ de categorii de cetateni (studenti, cetateni pina la 18 ani, reprezentanti ai societatii civile, participanti la activitati culturale si sportive, transportatori, pensionari, jurnalisti, oameni de afaceri).

Acordul mai prevede principiul bona fidae, conform caruia anumite categorii de cetateni (reprezentanti ai organizatilor societatii civile, studenti, participanti la activitati culturale, stiintifice si sportive, participanti la schimburi culturale intre localitati infratite) care au obtinut anterior vize pentru statele membre UE si au respectat conditiile de sedere in acele state,
ar putea obtine, in mod prioritar si facilitat, vize cu mai multe intrari pe un termen de 1 an si mai mult.

Totodata, Acordul prevede posibilitatea de a elibera gratis vize pentru Romania si Bulgaria, pina la aderarea acestor tari la spatiul Schengen.
 
"La Centrul Comun de Vize în prezent se pot solicita vize pentru urmatoarele ţări ale UE:
Austria, Letonia, Ungaria şi Slovenia. Dintre ţările acestea numai Austria face parte acum din zona Schengen, astfel, numai cei care se adresează şi obţin viza pentru Austria vor avea dreptul să între pe teritoriul Schengen."

---

"Spre exemplu, Dvs. aveţi un curs de instruire de 5 zile în Austria şi obţineţi viza în scopul dat. După ce instruirea s-a încheiat, dacă viza Dvs. este încă valabilă, puteţi să întreprindeţi o călătorie scurtă – în termeni de valabilitate a vizei Dvs. – în Italia, Germania sau în altă ţară membră a zonei Schengen. Totuşi, daca doriţi să vizitaţi mai întîi Italia, trebuie să solicitaţi viza Schengen la Ambasada Italiei la Bucureşti."

---

Foarte interesant. Si cate reprezentante consulare pt RM mai exista in Bucuresti si Kiev, si doar pt astea 4 tari poti sa soliciti viza la CAC? Si inca ce tari...cele mai solicitate de catre cetatenii RM. Lol.
 
Abenpace;172952 said:
(mai mult, pe blog...)

Loool, ce comentariu ai pus in blog.
crazy1.gif


Abenpace;172952 said:
Aşteptăm şi balonaşe albastre cu text galben - "Unica cale ajungem UE - este www.cac.md! Campanie promovată de SULA (Slovenia, Ungaria, Letonia şi Austria)."
Bun acronim si SULA.
icon_oops.gif
 
Intre timp am avut pe blog doi vizitatori din Budapesta si unul din Vilnius - nici nu stii cum schimba in curand adresa...
 
cine ma poate ajuta...vreau sa plec intro mini vacanta in slovenia...am nevoie de visa asta ii clar, conditiile toate imi sunt clare cu exceptia uneia: să demonstraţi că deţineţi o asigurare medicală pentru călătorie care acoperă cel puţin 30.000 de euro.

o trecut cineva prin asa cosar? poate ma ajuta pe mine sa ies din el.
 
fluturash, mergi la o companie de asigurari in chisinau si iti fac ei asigurarea medicala standard pentru calatorii, care acopera 30.000 euro. costul unei asemenea asigurari, pentru o saptamana, de ex., e vreo suta de lei (era, cel putin, vreo 2 ani in urma).
da Doamne sa nu ajungem sa avem nevoie de cei 30.000 euro din asigurare...
 
Back
Top