Oameni,ce faceti voi cand vi-i trist?

- ma uit la o comedie romantica
- beau ceai, cafea, cappucino
- maninc bomboane, in spetza ciocolate
- maninc (in cantitatzi enorme) Pringles (chips)
- fac toate temele pe acasa pe urmatoarele 2 saptamini
- invatz prea mult
- fac shopping (citeodata exagerez)
- ma plimb cu trenul
- fac vreo 50km cu bicicleta
- fac o plimbare pe linga casa pe la 2 de noapte (e relaxant, pentru ca e linishte...)
- dorm

cam atit. sper ca ti-am sugerat vreo idee noua :grin:
 
mai Doomie...da eu fac aceleas lucruri cind mi-i urit...in afara de hoinaritul in noapta..hehehe
Si in loc de Pringles maninca tostitos ci salsa (da tot in cantitati enorme). sa mai adaog la cele spuse:
-fac o primblare pe malul oceanului
-si merg de-mi cumpari vreo 3 kg de mere pe care le rontai privind televizorul
 
cel mai bine e sa ucizi timpul productiv i.e. dorm! cine lucreaza si ajunge acasa fie de la biblioteca, lucru, petreceri etc. dupa miezul noptii ar aprecia mult un somn dulce de vreo 5-6 ore..

un alt remediu este sa ridici "trubka", deschizi the bat'ul, sau internetul si trimiti un mesaj prietenilor..

ori in cele din urma, pui o muzica super si stai si faci ceva ce-ti place.. like "killing" time (see above!!)
 
uhm, sorry pentru o propunere anticonstructiva, dar o fost o vreme cand cel mai bun remediu la tristetze pentru mine era.. marihuana. Dar iarasi nu recomand acest remediu caci daca traiesti undeva departe de sursa, e cam scump acest remediu. Plus la asta, they say ca e daunator pentru sanatate.

`Cheerz,

-Andrei.
 
cand mi-i trist- ma "dau la fund", adica imi scot la suprafatsa cele mai tenebroase partsi ale sufletului si incep sa auiresc. si asa pana ce mi se face greatsa de mine insami. atunci ma opresc si imi revin. asta este "purificarea" mea si intotdeuna ajuta.
 
Cand sunt necajita incep sa muncesc , mult mai mult ca de obicei , dar ma plictisesc repede si atunci ma ascund in casa avand grija sa am Gin si incep sa ascult toate piesele care pentru mine emana energie pozitiva !
 
...se poate incerca ceva interactiv cu un partener de sex opus :lol: da asta numai in cazuri extreme evident...
 
Cred ca de fiecare data cand exista o problema prima data se incearca ceva interactiv cu partenerul ( care nu intotdeauna este de sex opus!), dupa care se recurge la alte metode( tigari , cafea , bautura , muzica , etc.)
 
ma gruzesc, si astept ca cineva sa ma ajute si cand vad ca la toti li-i pana intr-un loc, incep sa fac prostii...
 
cind tsi-e trist posi incerca sa citeshti ceva... ceva ce-tsi face placere, sau sa ieshi la o plimbare la aer curat, asta rapid itsi ridica dispozitsia...
 
Mie mi-i trist cind vine toamna si asta dureaza pina la mijlocul iernii . Adica septembrie-februarie... In aceasta durata eu sint gruzit si am depresii... fac numai prostii... Cind mi-i trist astept sa vina primavara, caci primavara sint exact opusul celui din toamna.
 
Dan - in tsarile scandinave toata lumea in timpul iernei sufera de sindromul SAD (nus sigur cum se descifreaza - dar rerezinta aprox. starea descrisa de om_slab) pe cand cum vine primavara - toata lumea tocmai se skimba, se trezeshte !
doomie - biblia nu ca ar fi vesela, dar mesajul biblic e destul de optimist shi imbucurator :smile:
 
Tristete?
1. Incerc sa-mi dau seama de ce?
Daca e legat de serviciu ii dau pe toti dracului si ma imbonavesc subit pe vreo 3 zile. In acest timp o sterg din oras undeva unde nu am mai fost, sau ma duc intr-o sectie sportiva sa-mi fac prieteni noi si sa ma dezmortesc putin.
Merge si varianta cu hoinaritul pina la epuizare printr-o padure bine oxigenata. Daca am noroc de soare e super, ma invioreaza foarte repede.
2. Imi vizitez prietenii, pe acei care au darul de a inveseli si a incuraja.
3. daca e in legatura cu prietena, n-o mai sun cateva saptamani si incerc sa gasesc pe altcineva. Daca gasesc e bine, daca nu ma mai conving o data ca a mea e foarte buna pentru mine si incep s-o pretuiesc mai mult.
4. daca pur si simplu e nevoie de putina animatie chem doi prieteni vechi, un ciudic pe seama caruia sa facem glume si cativa litri de vin pentru inspiratie.
5. Daca e lipsa de emotii frumoase iti aduni prietenii la un frigarui, cu chitare si rug.
6. dar daca sunt foarte si foarte trist incerc sa gasesc si sa fac ceva frumos pentru cineva mai trist ca mine. Poti sa duci un copil cersetor intr-o cafenea ca sa-l servesti cu inghetata, sa-i cumperi o pine unui batran si sa mai stai de vorba cu el sau sa te duci sa vizitezi un bolnav oarecare care nu iti este ruda.
 
Back
Top