Omul - creatie sau evolutie?

Atsi auzit de apa grea ?Vezi akvapLANare,ea a aparut oarecum ca consecintsa a activitatsii destructive umane,mai conscret datorita gaurilor din stratul de ozon ... shi daca proprietatsile acesteia nu mai sint cele standard ,ea nu mai este perfecta ?
Daca nu-si pastreaza proprietatile, probabil ca nu.
Daca in natura exista ceva perfect,asta face ca tot ce ne inconjoara sa fie perfect ...
Era totul perfect de la inceput. Acum nu este totul perfect.
Eu va rog sa nu tresariti cind pronuntati cuv perfect. Perfect este antonimul cuv imperfect. Pentru a intelege ce este perfect ginditi-va la ceva imperfect, care este cum ar trebui sa fie, si imaginativa opusul...
 
Atsi auzit de apa grea ?Vezi akvapLANare,ea a aparut oarecum ca consecintsa a activitatsii destructive umane,mai conscret datorita gaurilor din stratul de ozon ... shi daca proprietatsile acesteia nu mai sint cele standard ,ea nu mai este perfecta ?
Daca nu-si pastreaza proprietatile, probabil ca nu.
Daca in natura exista ceva perfect,asta face ca tot ce ne inconjoara sa fie perfect ...
Era totul perfect de la inceput. Acum nu este totul perfect.
Eu va rog sa nu tresariti cind pronuntati cuv perfect. Perfect este antonimul cuv imperfect. Pentru a intelege ce este perfect ginditi-va la ceva imperfect, care nu este cum ar trebui sa fie, si imaginativa opusul...
 
Managerul tau are putere absoluta, spre deosebire de alti manageri, poate sa schimbe si gindirea personalului sau daca vrea.
Faptul ca apa este perfecta nu inseamna ca nu poate fi facuta "imperfecta".Apa in stare nepura isi pierde din caracteristici, temperatura de fierbere variind.
1.Exista apa puira? 100% pura? Eu nu prea cred. De aceea nici apa nu cred ca e perfecta.
2.Fulgii de zapada: apa ingeata la ...-0grade (ma rog). Fulgii de zapada iau diferite forme (la cristale ma refer) - forme ce difera de fiecare data. De ce?
De ce avea nevoioe Dumnezeu de mesageri?
Ca sa comunice cu oamenii. Numai nu spune ca faptul ca Dumnezeu nu poate comunica cu oamenii inseamna ca nu este atotputernic. Problema este pot OAMENII comunica cu Dumnezeu si sa traiasca?
Dupa cite stiam (poate ma insel) Dumnezeu nu putea fi vazut de oameni dar oameni care au vb. cu el parca sint...

El doar schimba acel curs firesc, normal, obisnuit, ciclic, cum vrei sa-i spui, al unui "fenomen". Prin acea chimbare determinata de el se ajunge intr-adevar la un rezultat - de care zici ca se primeste precis si ordonat - dar acest rezultat nu mai sta sub influenta lui ci sub cea a factorilor/fenomenelor/legilor existente initial (in cazul cind schimba o lege, un fenomen, etc raminind sub influenta celorlalte legi/fenomene neschimbate). vs. In exemplul cu Nilul cred ca ai prins ideea. Era o actiune a marelui r. Cursul nilului este o alta actiune a marelui r. dar care a avut loc cu mult inaintea celei actuale. Nu gasesti nici o carenta in logica?

Te rog sa ma scuzi, sint f. obosit in ultimele zile si nu ma pot concentra prea bine. Sa incerc o explicare mai "pitagoriceasca":
1=cursul Nilului inainte de Randomizare (influenta omului)
1'=random.exe
2=cursul dupa rendomizare.

1 se supunea legilor 3 (gravitatiei), 4 (eroziunii), 5 (inundatiile ciclice), 6 (depozitarii aluviunilor in zonele inundate)
2 se supune acelorasi legi cu exceptia 5 si 6, insa 1 nu este egal cu 2.
Schimbarea facuta de random.exe e doar acea hidrocentrala si nimic mai mult. 1 se primea ordonat, 2 la fel - ordine neimpusa de 1' dar impusa de alte randomizari anterioare ( <<-1'>> - miscarea de inaltare a muntilor de unde izvoraste nilul - asta doar ca ex.). Daca nu intelegi nici acum o sa-ti explic cind voi fi mai fresh.
 
Managerul tau are putere absoluta, spre deosebire de alti manageri, poate sa schimbe si gindirea personalului sau daca vrea.
Intrebarea este va demonstra astfel marele manager ca respecta dreptul de alegere al angajatilor, sau ii va trata ca pe niste roboti?
1.Exista apa puira? 100% pura? Eu nu prea cred. De aceea nici apa nu cred ca e perfecta.
Eu am vorbit de principiu. Oricum, apa curata isi mastreaza proprietatile.
2.Fulgii de zapada: apa ingeata la ...-0grade (ma rog). Fulgii de zapada iau diferite forme (la cristale ma refer) - forme ce difera de fiecare data. De ce?
Deoarece au un creator inteligent, care are imaginatie si originalitate. Daca doresti un raspuns stiintific, atunci caut pe net si-ti spun.
Dupa cite stiam (poate ma insel) Dumnezeu nu putea fi vazut de oameni dar oameni care au vb. cu el parca sint...
Au vorbit cu ingeri care au luat forma de oameni. Pina la marele potop(despre care ai spus ca accepti existenta lui) unii ingeri razvratiti din "ceruri" isi luau corpuri fizice pentru ca sa se bucure de "placerile vietii" cu femeile de pe pamint. Cind au inteles ca toate vietatile urmau sa moara, au lepadat corpurile lor fizice.
Acum imi cer iertare, vreau sa plec astazi acasa "la timp". Continuam alta data.
 
Intrebarea este va demonstra astfel marele manager ca respecta dreptul de alegere al angajatilor, sau ii va trata ca pe niste roboti?
Daca ai fi manager ai prefera sa mearga firma dupa cum vor angajatii sau dupa cum vrei tu (asta presupunind ca ai puterea absoluta)?
1.Exista apa puira? 100% pura? Eu nu prea cred. De aceea nici apa nu cred ca e perfecta.
Eu am vorbit de principiu. Oricum, apa curata isi mastreaza proprietatile.
In principiu exista si perfectiune. Depinde ce intelegem prin "apa curata". Nu o puitem etalona ca fiind "apa curata" o anumita apa tocmai din acel motiv ca nu e perfecta.
2.Fulgii de zapada: apa ingeata la ...-0grade (ma rog). Fulgii de zapada iau diferite forme (la cristale ma refer) - forme ce difera de fiecare data. De ce?
Deoarece au un creator inteligent, care are imaginatie si originalitate. Daca doresti un raspuns stiintific, atunci caut pe net si-ti spun.
Cauta poate gasesti. Eu unul stiam ca e inca o enigma dar poate au rezolvat-o careva.
Au vorbit cu ingeri care au luat forma de oameni. Pina la marele potop(despre care ai spus ca accepti existenta lui) unii ingeri razvratiti din "ceruri" isi luau corpuri fizice pentru ca sa se bucure de "placerile vietii" cu femeile de pe pamint. Cind au inteles ca toate vietatile urmau sa moara, au lepadat corpurile lor fizice.
Hala ajutoare si-a mai luat D.
De unde isi luau corpuri fizice? Ei nu sint spirite?
Asta intareste teoria cu influentele extraterestre in evolutia umana (cel putin aia chiar erau materiali).
 
Daca ai fi manager ai prefera sa mearga firma dupa cum vor angajatii sau dupa cum vrei tu (asta presupunind ca ai puterea absoluta)
Presupunind ca am puterea absoluta si sunt un manager care SE RESPECTA as prefera ca firma sa mearga dupa cum vreu eu, iar angajatii care nu sunt de acord cu mine n-au decit sa-si vada de drum.

In principiu exista si perfectiune. Depinde ce intelegem prin "apa curata". Nu o puitem etalona ca fiind "apa curata" o anumita apa tocmai din acel motiv ca nu e perfecta.

Probabil ca nu m-am facut inteles corect si-mi cer iertare. Mecanism/dispozitiv/fenomen perfect este acel care-si pastreaza capacitatile/functiile la exploatarea corecta(sau la asigurarea 100% a conditiilor necesare de exploatare).
Ex: In cazul in care stratul de ozon nu este gaurit, el isi indeplineste functiile perfect
Apa daca este curata(nu este grea sau genul) isi pastreaza proprietatile la perfectie.
Aceasta idee eu am dorit s-o accentuiez cind am spus ca perfect nu inseamna indistructibil. Adica apa/stratul de ozon "functioneaza" perfect, insa aceasta nu inseamna ca daca nu respecti "conditiile de exploatare" nu se va "defecta". Acum este ideea mai clara, sau sa gasesc altceva?

Hala ajutoare si-a mai luat D.
Dumnezeu i-a creat tot cu liberul arbitru(capacitatea de a face alegeri). El nu ii constringe pe nimeni. Daca i-ar constringe pe cineva sa faca cum vrea el, atunci ce fel de Dumnezeu iubitor ar fi el?
Ex: Tu cind doresti sa ai un copil tu stii ca exista riscul ca el sa nu ti se supuna si sa devina unul rebel. Dar inseamna aceasta ca nu trebuie sa "faci" copii? Pe de alta parte, ai prefera ca copilul tau sa te iubeasca din contringere sau din dorinta proprie?
Eu as prefera din dorinta proprie sa ma iubeasca.

De unde isi luau corpuri fizice? Ei nu sint spirite?
Corect, sunt spirite. Dar tu stii ca si azi ei isi iau corpuri fizice? Spre exemplu, ai auzit de cazuri cind oamenii sunt demonizati si fac lucruri clasificate cel putin ca ciudate. Pur si simplu ei se folosesc de un oarecare om pentru a face ce doresc ei, ca de o marioneta. Avind in vedere ca ei au fost prezenti la crearea omului, ar trebui sa le fie destul de usor sa faca acest lucru. Ei preiau controlul asupra gindirii omului astfel incit omul face cum doresc ei. Biblia descrie o serie de astfel de cazuri, adica si in trecut era un lucru intilnit, nu numai astazi.
In privinta ingerilor din vechime, ei intrau in oameni si foloseau corpurile lor. Copii care se primeau erau deosebit de puternici. Biblia ii numeste "uriasii", "vitejii din vechime". Nu este exclus ca miturile vechi despre supereroi au ca sursa de inspiratie intimplarile de atunci. Uriasii si oamenii deosebit de puternici din vechime nu sunt un mit, deoarece majoritatea popoarelor au mituri/povestiri despre ceva asemanator(la noi cu Ilies Malaies).
Printre altele, acestea au fost unul din motive de ce Dumnezeu a adus in trecut potopul, pentru ca urmasii acestor cupluri erau foarte violenti.
Probabil ca te intrebi de ce am scris toate astea. Am scris fiindca doresc sa intelegi cit nu este de bine ca cineva sa preia controlul asupra gindirii/mintii omului. Acum e bine ca managerul sa schimbe gindirea omului? Nu e mai bine ca managerul sa-i concedieze, pastrindu-le astfel capacitatea de a alege?
Asta intareste teoria cu influentele extraterestre in evolutia umana (cel putin aia chiar erau materiali).
Eu nu pun la indoiala existenta unor extraterestri(in afara demonilor sau chestii de genul). Nu exista dovezi clare in privinta aceasta. Eu pun la indoiala rolul lor in crearea oamenilor.
 
Daca ai fi manager ai prefera sa mearga firma dupa cum vor angajatii sau dupa cum vrei tu (asta presupunind ca ai puterea absoluta)
Presupunind ca am puterea absoluta si sunt un manager care SE RESPECTA as prefera ca firma sa mearga dupa cum vreu eu, iar angajatii care nu sunt de acord cu mine n-au decit sa-si vada de drum.

Vezi - managerul nu este bun (sau nu se respecta - cum zici tu).

Probabil ca nu m-am facut inteles corect si-mi cer iertare. Mecanism/dispozitiv/fenomen perfect este acel care-si pastreaza capacitatile/functiile la exploatarea corecta(sau la asigurarea 100% a conditiilor necesare de exploatare).

Aici apare cumva cercul vicios: un sistem este perfect doar daca o exploatare corecta 100% (adica perfecta). Crezi ca exista asa ceva?

Hala ajutoare si-a mai luat D.
Dumnezeu i-a creat tot cu liberul arbitru(capacitatea de a face alegeri). El nu ii constringe pe nimeni. Daca i-ar constringe pe cineva sa faca cum vrea el, atunci ce fel de Dumnezeu iubitor ar fi el?
Ex: Tu cind doresti sa ai un copil tu stii ca exista riscul ca el sa nu ti se supuna si sa devina unul rebel. Dar inseamna aceasta ca nu trebuie sa "faci" copii?

Daca as dori sa fac un copil l-as face eu personal si nu as folosi intermediari in cresterea lor in cazul in care mi-as putea permite aceasta. Atit timp cit as fi omniprezent la ce mi-ar mai trebui intermediari? Si mai ales unii care fac ce vor? Spui ca au fost prezenti la crearea omului (ingerii). Pai de ce au fost facuti inainte de a avea "obiectul muncii"?

Eu nu pun la indoiala existenta unor extraterestri(in afara demonilor sau chestii de genul). Nu exista dovezi clare in privinta aceasta. Eu pun la indoiala rolul lor in crearea oamenilor.

Sint mai multe urme (marturii) ale existentei extraterestrilor decit ale existentei lui Dumnezeu.


 
for Akvaplanare

Topicul asta vad ca a aprins vreo citeva suflete dupa cite am observat eu :)

Si al doilea fapt pe care eu am observat ca deamu totul se transforma intr-o conversatie stiintifica de asta avansata..
Uite ce vreau sa te intreb akvaplanare:

Eu un lucru vreau sa inteleg din raspunsurile tale: tu esti un adevarat credincios, adica tii postul, mergi la slujbe, inainte de somn citesti rugaciuni?
Sau pur si simplu pentru tine biblia este acea carte care cel mai bine lamureste realitatea ? si asta iti un confort oarecare sau cum..?
De exemplu dupa ce am citit tot topicul si asta am inteles. Biblia iti ofera si raspuns pentru suflet si minte .. de fapt cum si s-a presupus ca biblia ar trebui sa fie.. ca biblia sa zic nu au facut 'prostii' dupa cum am mai spus-o odata.
Numai te rog sa raspunzi direct fara a ocoli.
asta e tot.. in rest topicul e super numai cca nuam timp destul ca sa pot forma reply-iuri interesante.. poate mai tirziu vin cu adaugari..
 
Zic - Evolutie

La cite barbarii se intimpla pe planeta asta eu cred ca haosul e stapinul absolut si fiecare un element care incearca sa supravietuiasca cit mai bine si sa aduca o oarecare ordine si stabilitate in haosul din jurul lui astfel incit sa poata trai. Exista elemente care imprastie haosul si altii care incearca sa faca ordine. Eu fac parte dintre cei care incearca sa se mentina si sa mentina si sa intareasca ordinea din jur astfel incit lucrurile sa n-o ia razna.

Eu vad crime abominabile si milioane de oameni care le sustin. In asa situatii Dumnezeu ar cam trebui sa ia masuri caci multi din supusii sai au cam luat-o razna de tot si nu-i face deloc reclama buna. Da' cine sint eu sa-L judec ? "Nimeni nu intelege caile Domnului" mi se va raspunde, sau voi primi raspunsuri idioate ca copii nevinovati platesc pacatele stramosilor lor. Pe asta n-o inghit.

In numele credintei sint ucisi si schingiuiti mii de oameni nevinovati pe zi, acest lucru repetindu-se de mii de ani. Eu ii ajut pe cei din jurul meu cum pot. Altii fura si ucid si scapa nepedepsiti. Drept e asa ?

Pina oi ajunge in rai traiesc in lumea asta nebuna care e si incerc sa salvez aparentele ajutind si eu cit pot si pe cine pot. Cica sintem oameni - poate ca specie caci umani nu prea sintem foarte multi dintre noi.

Ce sa-i explici unui copil din tot ce vede ? Imm... Ca daca se intimpla o nenorocire de unde vine ? Sa stea linistit ca-l apara Dumnezeu - solutia optima ca sa scape de grija si sa nu-si mai bata capul sa caute solutii - totul mura in gura pica din cer. Aiurea, nu pica nimic din cer. Cum o vrea dumnezeu. "Lasa mama ca daca o fi sa te ia Dumnezeu la El te ia oricum, geaba te apr eu" - e logic asa ? Ba !

Minunile care se intimpla puse in balanta cu nenorocirile au sanse zero de cistig. Nu e deloc echitabil. Eu cind vad un nenorocit pe strada ma gindesc ca as fi putut fi in locul lui. Altii insa nu gindesc pur si simplu. Pentru existenta acestor nenorociti noi sintem raspunzatori, noitrebuie sa avem grija sa le alinam suferinta, suferinta care oricum nu va disparea decit odata cu moartea, pentru ca din cauza lipsurilor si mizeriei unii dintre noi nu mai sint oameni, si nici animale. Uneori si un ciine vagabond reactioneaza mai coerent decit oamenii vagabonzi. Unui ciine oamenii ii mai dau mincare si adapost ca paote paszeste, nu te fura....un vagabond in schimb este izolat si distrus psihic de catre cei care sint raspunzatori de soarta lui.

Totul depinde de noi si noi avem puterea de a decide schimbarea. Noi trebuie sa actionam si nu sa asteptam ajutor de la Domnul, fie ca el exista fie ca nu.
 
Am revenit

crs
Managerul se respecta, de aceea si nu le impune nimanui nimic. El se respecta de aceea si nu vine sa-ti cada la picioare sau sa-ti schimbe cumva modul de gindire pentru ca sa te supui lui. Iti da voie "sa-ti vezi de drum". De asta si exista nenorocirile in prezent, fiindca Dumnezeu nu se implica, iar oamenii merg din rau in mai rau.
Exploatare perfecta exista, 150 de ani in urma nu erau gauri in stratul de ozon...
Dumnezeu nu a folosit intermediari la creare, ci in comunicare.
Obiectul muncii ingerilor nu au fost doar comunicarea cu oamenii sau chestii de genul acesta. Ei au mai fost creati pentru ca sa-i aduca inchinare lui Dumnezeu. El doreste si merita inchinare. "Intermediarii" fac ce vor, dar toate actiunile lor au consecinte. De ex, razvratirea unor ingeri a dus la faptul ca au fost alungati din "ceruri", adica cu mai sunt primiti printre acei ingeri care sunt drepti. Biblia spune ca ei urmeaza sa fie distrusi. La fel este si in cazul oamenilor. Momentan, Dumnezeu nu se implica.

Virusok
A fi un adevarat credincios nu inseamna sa tii post(alimentar), fiindca Biblia spune ca nu ceea ce intra in gura este pacat, ci ceea ce iese.
A fi credincios nu inseamna sa mergi la slujbele bisericesti, fiindca eu personal inca nu am intilnit nici un preot care sa stie cit de cit ce spune Biblia(si credema ca am vorbit cu ceva preoti, de asta si ma urasc putin unii preoti cu care am vorbit fiindca scot in evidenta lipsa totala de cunostinta biblica). Preotii de astazi stiu doar traditii si nimic mai mult. Mi se face rau cind ii aud, nu tocmai sa-i mai vad sau miros. A fi credincios nu inseamn sa CITESTI rugaciuni(cum invata de obicei analfabetii de preoti), ci sa te rogi sincer lui Dumnezeu cu cuvintele tale. Asadar, imi pare rau dar preotii nu au nimic comun cu Dumnezeu, ci cu mamona.
Raspunsurile la intrebarile tale sunt: ma stradui sa fiu un adevarat credincios de aceea si nu tin postul, nu merg la slujbele bisericesti, nu CITESC rugaciuni!

www.cbi.ro
Dumnezeu nu ia pe nimeni la el. Am spus ca in jurul nostru se intimpla din cauza omului, nu din cauza lui Dumnezeu. Dumnezeu acum nu se implica(momentan).
 
Managerul se respecta, de aceea si nu le impune nimanui nimic. El se respecta de aceea si nu vine sa-ti cada la picioare sau sa-ti schimbe cumva modul de gindire pentru ca sa te supui lui. Iti da voie "sa-ti vezi de drum". De asta si exista nenorocirile in prezent, fiindca Dumnezeu nu se implica, iar oamenii merg din rau in mai rau.
Dumnezeu nu are nevoie sa cada la picioare nimanui. El poate schimba totul doar cit ai zice "peste", doar are putere absoluta. Nu exista manager care se respecta la o firma ce e lasata sa se duca de ripa. Daca firma merge din pros in mai prost atunci trebuie schimbat managerul/managementul.
Exploatare perfecta exista, 150 de ani in urma nu erau gauri in stratul de ozon...
Dar acum sint deci nu a fost perfecta. Daca te referi la perfectiune de jumatate de ora atunci poate ca vei gasi, eu ma refer la perfectiune care nu e influentata de variabila timp.
Dumnezeu nu a folosit intermediari la creare, ci in comunicare.
Pai parca ziceai ca au fost facuti inaintea oamenilor (ingerii - dar poate ma insel); si parca stiam ca dumnezeu mai comunica cu unii "sfinti" doar ca nu putea fi vazut de acestia...
El doreste si merita inchinare. "Intermediarii" fac ce vor, dar toate actiunile lor au consecinte. De ex, razvratirea unor ingeri a dus la faptul ca au fost alungati din "ceruri", adica cu mai sunt primiti printre acei ingeri care sunt drepti. Bi**** spune ca ei urmeaza sa fie distrusi. La fel este si in cazul oamenilor. Momentan, Dumnezeu nu se implica.
De ce nu se implica? de ce merita inchinare? Faca ceva pt. noi? Ne ajuta cumva (din moment ce nu se implica)? Daca se implica de ce nu-si rezolva problema (de a ne face pe toti credinciosi)?

Dupa cum ziceam daca e atit de omniprezent de ce-i mai trebuiesc ingeri?
 
da, vin cam tirziu, dar totusi...

sa intreb si cum au facut copii Cain si Abel?
Intreaba...
intreb :)

probabil ca vei raspunde ca au intretinut raporturi sexuale cu Eva. insa daca a fost asa, atunci inseamna ca ar fi avut acelasi genotip. dar, succesul unei specii se bazeaza pe variabilitate.

cum spuneam, nu exista nici ordine nici haos. nu exista nici organisme cu gene bune sau gene rele. in natura se bucura de un succes mai mare acele populatii care dispun de un genofond bogat. exista situatii in care schimbarile bruste in habitat trigger'uiesc activarea unor gene care pina la schimbare se considerau 'nefavorabile'.

probabil ca impotriva ta aceasta nu va avea efect, deoarece tu consideri ca la inceput tot genofondul era perfect, si nu era nevoie de variabilitate deoarece nu existau bug'uri care trebuiau 'compensate' cu variabilitatea.

dar, asta ar insemna ca populatia data este adaptata la un set anumit de circumstante, si oricare schimbare ii va prinde off-guard.


Cum poate un microorganism fara creier, fara gindire, fara logica sa-si poata modifica structura cu succes? Si daca celulele sunt atit de "universale" si pot adopta diferite functii noi, atunci de ce in corpul omenesc fiecare tip de celula/structura celulara este fabricat aparte? Cum explici absenta unei sursa de celule universale, care mai apoi sa fie modificate dupa cerinte?
in organismul uman exista 2 tipuri de celule: sexuale si somatice. celea somatice se converteaza in orice [muschi, oase, neuroni, etc]. nu e asta o celula universala?
si la urma urmei, toti am aparut dintr-un ovul+spermatozoid. consider 'universabilitatea' acestor celule destul de mare ;-)

De ce pamintul(dupa ideea voastra - rezultatul unei evolutii nedirijate si oarbe) poate sa tina pasul cu rotatiile extrem de exact, insa ceasurile ultramoderne(dupa logica elementara - rezultatul unei munci asiduie si exacte) nu pot indica timpul exact fara ajustari periodice?
daca iau o piatra si o las pe masa. pozitia ei [fata de masa] va ramine super constanta. e un miracol? sau e forta gravitationala? si planeta noastra se supune fortelor gravitationale a corpurilor mai mari. ce e atit de divin aici?

Dupa logica elementare ajungem la concluzia ca in urma unei randomizari oarbe, nu putea sa iasa legi extrem de exacte.
daca string o mina de pietre, amestec toata treaba asta si o arung in jos la intimplare. pietrele se vor aranja intimplator, dar si intimplarea asta va fi ordonata. de exemplu, eu pot sa garantez ca ele vor ateriza pe podea [in loc sa zboare in sus], sau faptul ca vor ramine linga mine [in loc sa 'rasara' undeva prin Zimbabwe]. in asa fel, vedem ca ceva haotic se subordona anumitor legi.

unde erau aceste legi pina la activarea randomizerului? hz, dar hai sa vedem. daca e corecta idea big-bang'ului, atunci in afara de acel punct nu existau alte corpuri, deci nu existau alte forte gravitationale care sa-l afecteze cumva. nu erau nici surse de caldura, nici surse de lumina. toate acestea au aparut dupa activarea randomizerului.

Urangutaul dupa ce te calca pe picior, sau iti da un pumn din greseala, nu isi cere iertare. Poti sa-mi demonstrezi acum ca are constiinta?
nu-si cere iertare pentru ca
  • nu poate vorbi
  • nu considera 'calcarea pe picior' ceva iesit din comun

totusi de ce are constiinta?
  • indivizii unui grup colaboreaza atunci cind cauta hrana, sau construiesc ceva primitiv. deci fiecare isi da seama de faptul ca actiunile sale influenteaza alti indivizi
  • ei cauta purici unul in blana altuia\alteia, dar nu in blana oricaruia. deci, un individ poate face diferenta dintre alti indivizi; +stie ca daca se ofera sa 'dezinfecteze' pe cineva, aceasta ii va ridica ratingul. atrage atentia - ratingul, si nu altceva. adica urangutanu' nu lucreaza pentru hrana, bani, sau pentru o femela :) ci pentru rating in cadrul comunitatii



despre Nil, diguri, hidrocentrale si randomizere.

am inteles ce are in vedere crs. chiar si in acest mesaj am mentionat ca haosul este relativ [adica ceea ce este haotic pentru un sistem, intr-un alt sistem este ordonat]. sa incep din '45:
lumea fizica ce ne inconjoara este o functie de multe variabile. omul este incapabil sa depisteze toate variabilile care influenteaza un proces. si chiar daca le poate depista, nu le poate monitoriza simultan pe toate. iata de ce exista aproximatiile.

exemplu - interpolarea - cu cit mai multe puncte ai, cu atit e mai exacta. sa presupunem ca am aplicat interpolarea la constructia unui automobil. dupa un astfel de calcul, am ajuns la concluzia ca grosimea unui fir trebuie sa fie de 0.8945 unitati. totul merge bine, insa in unele teste firul cedeaza. e ceva random? nu, daca faceam interpolarea dupa mai multe puncte, obtineam o valoare mai exacta, ex: 0.89456897. diferenta de 0.00006897 este acel factor pe care nu l-am luat in consideratie prima data.

cu Nilul e tot asa. daca arhitectii si toti hackerii care se ocupau de proiect ar fi studiat mai mult timp circumstantele, ei ar fi fost in stare sa depisteze si alti factori [i.e. alte variabile], deci - sa tina cont de ei. in acest fel - prevazind schimbarea.


cu universul e mai complicat. datorita proportiilor enorme, un simplu muritor de pe planeta Pamint este incapabil sa determine si sa monitorizeze TOTI factorii care influenteaza un anumit proces.
deci, ceea ce consideram noi random - e de fapt pseudo-random, fiind un efect al unui factor care pur si simplu nu a fost inclus in calculele noastre.

deci putem spune ca intr-adevar totul este random, deoarece niciodata nu vom fi in stare sa stim totul. dar de fapt - nimic nu e random.

daca arunc un zar - numarul nu va fi random. daca as putea masura
  • toate unghiurile
  • gradul de transpiratie a pielii
  • viteza vintului din camera
  • offset'ul centrului de masa a zarului de centrul lui geometric
  • factorul de 'roadere' a muchiilor cubului
  • forta cu care il arunc
  • umiditatea aerului din camera
atunci numarul care-l va 'genera' zarul va fi destul de predictable. evident, factorii pe care i-am enumerat nu sunt toti. asa ca, daca cineva din arunca zarul, tinind cont de acesti factori, si obtine un numar diferit de cel teoretic, atunci sa stiti ca cauza nu e randomness'ul, ci faptul ca exista si alti factori de care nu stim inca.
daca mai studiem cite ceva, si descoperim ca si numarul de blue-screen'uri ale Windowsului tot influenteaza zarurile :) nici asta nu inseamna ca suntem in stare sa rupem sandalele tuturor casino'urilor :) pentru ca - cum stim ca stim totul? cind putem fi siguri ca am depistat absolut toate variabilile care influenteaza zarul? [r/s: niciodata]

iata de ce eu consider ca randomizerul a fost activ o singura data, iar ceea de ce avem parte acum este pseudo-random, o consecinta a faptului ca folosim aproximari, avem aparate de masurare imperfecte, etc.


despre ingeri, heruvimi, arhangeli, 'simpli'.
mda... asta e un fel de SF clasic. heruvimii aveau night-vision, arhangelii aveau "прохождение через стены", iar cei simpli erau multi-morfi si se puteau transforma in oameni.
ce e asta? un alt episod din powerpuff girls? X-Men 0?

Asadar, scopul crearii ingerilor a fost si acela de mesageri.
si de ce sa nu ne scrie el direct un email\sms, sau cu un fulger pe-o piatra? pentru ce trebuie intermediari daca el poate singur, fara de contact direct, sa-si transmita mesajele?

o alta idee: un inger corupt a amagit-o pe Eva, na na na... de atunci oamenii au devenit pacatosi si imperfecti, au aparut mutatiile, raul, etc.. dar totusi, sursa tuturor problemelor era acel inger corupt. pentru ca mintea lui a fost 'alterata' INAINTE de izgonirea din rai.

intrebarea: ce s-a intimplat cu dinsul? de ce el a fost asa nu cum toti? dumnezeu l-a facut imperfect? a uitat sa faca debug?
de ce umanitatea trebuie sa plateasca pentru eroarea unui inger, care de fapt a fost eroarea 'arhitectului general'?

in rest, sunt de acord cu argumentele lui crs despre responsabilitatea\[in]competenta managerului.
 
si sa mai scriu cite ceva. inainte [si in alte teme] au scris unii despre 'multe detalii care sunt redate exact in biblie'.

un exemplu clasic: in biblie se spune care e valoarea lui Pi [ex: http://www.purplemath.com/modules/bibleval.htm]
da, acolo se povesteste despre un raport care e egal cu exact 3. dar in dependnta de modul in care masori, se primeste si 3.14 :cool:

ar trebui asta sa insemne ca bi**** este "ghidul tinarului hacker"?

daca ii dau unui copil de clasa 1 o rigla si ii spun sa masoare cit e lungimea cercului si care e diametrul [nu e necesar sa-i explic ce e diametrul, ci doar sa-i arat], iar apoi sa scrie aceste valori pe o foaie.

din aceasta rezulta ca copilul din clasa 1 stie cu cit este egal pi? ;-)

detaliile exacte din biblie sunt de fapt lucruri obisnuite, care sunt interpretate astfel incit bi**** sa para un ghid hitech pentru hackeri.

am gasit o compilatie de astfel de detalii exacte. :)
aici e downloadable version: http://www.cs.umd.edu/~mvz/bible/bible-inconsistencies.pdf
aici e una online, cu linkuri: http://www.geocities.com/closetatheist/dminconsistencies.htm

iata cite ceva:

  • Plants are made on the third day before there was a sun to drive their photosynthetic processes
  • God creates light and separates light from darkness, and day from night, on the first day. Yet he didn't make the light producing objects (the sun and the stars) until the fourth day


si as vrea sa mai discutam ceva [din rubrica it's god's fault (c)]
de ce el a preferat jertfa lui Abel, si nu acea a lui Cain?

akvapLANare, crezi ca un manager competent e un manager care isi discrimineaza functionarii?
daca dumnezeu e atotputernic [deci e capabil sa depisteze TOTI factorii care au influenta asupra unui proces.... vezi mesajul precedent], inseamna ca pentru dinsul era clar faptul ca alegerea lui il va determina pe Cain sa procedeze 'foarte urit'.

aceasta imi aminteste de situatia cind un om ii zice altuia "hai loveste-ma", acela il loveste, si acesta "oi *lea! tu m-ai lovit!!!!" [si incepe sa-i dea o mama da ***deala] :) [primul om cauta un pretext pentru ca sa-l bata pe al doilea].

god/cain/abel - nu e aceeasi situatie?
unde e obiectivitatea, fair-play'ul, management'ul optimal, si toate celelalte?


p.s. propun sa initiem concursul "humans vs variables", fiecare va trebui sa propuna diverse variabile care influenteaza pozitia in care se va opri zarul aruncat. la celea scrise anterior, mai adaug:

  • coeficientul de frecare dintre suprafata podelei si materialul din care e facut zarul
  • la mine in camera e linoleum, se spala\matura rar :) deci, influenteaza si nivelul prafului de pe podea
  • densitatea particolelor de praf si materialul din care acesta e alcatuit
  • compozitia chimica a linoleumului depinde de omul care in acea seara a fost 'de serviciu' la fabrica. in acea seara acel om probabil avea o zi grea, si accidental a turnat mai mult chemical-X decit trebuia... de ce? pentru ca sotia lui in acea zi avea PMS.
  • pe linga PMS, el a turnat prea mult chemical-X pentru ca era beat pentru ca a cumparat o vodka facuta undeva in beci, si un alt hacker a diluat C2H5OH'ul cu prea putina apa.. iata de ce omul de serviciu in acea tura avea tulburari in sistemul nervos

ei, cu ultimii factori am cam luat-o haisa, dar totusi e interesant sa vezi ca pozitia zarului e influentata de PMS'ul unei femei necunoscute, si de un pahar de vodka facuta in subsolul unei case din Padzashinsheni, cu 45 ani in urma. pot continua inca mult timp... idea e ca factori sunt multi, si multi din ei au fost 'activi' 45 ani in urma, dar au efect si acum. in viata reala e si mai complicat, deoarece unii factori au fost activi miliarde de ani in urma, iar astazi poate ca nici nu exista [a ramas doar efectul lor].

oricum, cind vorbeam de competitia "humans vs variables", aveam in vedere factori mai putini exotici [cum ar fi coeficienti de frecare, unghiuri, forte, vectori, etc]
 
time traveling

intre timp, daca lasam randomizerul si generam o alta idee.

incepe totul de aici time traveling convention

continuam cu paradoxurile legate de timp. unul din ele:
un hacker vrea sa faca o masina cu care poate calatori in timp, el se chinuie, dar nu-i reuseste. proiectul dureaza citiva ani... si intr-o zi, in labul lui vine un batrinel, si ii da niste scheme.. tinarul hacker se pune pe debugging, le cerceteaza.. si construieste o masina care chiar lucreaza! cind ajunge la batrinete, el isi zice "ma duc inapoi sa-mi transmit proiectul". si vine batrinelul intr-un lab, si transmite docurile unui tinar hacker.

intrebarea: cine a inventat masina?

da, iarasi intram intr-un while(1), si deam' vad cum apar buffer underrun'uri si buffer overflow'uri.

un alt exemplu - gaina si oul. daca transferam totul pe exemplul nostru:
civilizatia noastra a iesit din ou. ne dezvoltam tehnologic, etc... si devenim gaina. si la un moment dat, decidem sa ne ducem in trecut si sa depunem un ou.

ce ziceti? nu e posibil acum, insa cu hitech'ul de cindva - situatia devine alta.
 
extra stuff

iata alte lucruri interesante, care s-au mai discutat deja. insa de data aceasta, oamenii se exprima altfel.
astea 's niste comentarii scoase dintr-o discutie de pe /.

Science works by positing an explanation (an hypothesis), then doing all sorts of tests to try to prove that explanation wrong.

For instance, I could say "All objects fall." I drop rocks, a computer, my girlfriend, and a 1982 Dodge Dart off of a cliff: they all fall.

Then I drop a duck, and it flies off. So I revise my guess: "All inert objects fall."

I drop pencils, a bow-tie, and a plate of lasagna off the cliff; they all fall. Then I try a bag full of helium; it doesn't fall. Oops, need a new theory...

This is how science progresses: make assumptions, assume that they're right until something shows otherwise, and then methodically try to prove them wrong. Some of our assumptions last a very long time, and we call those "laws": conservation of energy is a good example.

However, there's another unspoken law of science that's emerged: "All things have natural explanations." Whenever scientists encounter a new phenomenon, they assume that it has a natural explanation (i.e. one susceptible to analysis) and then go about finding it.

It turns out that every phenomenon we've looked at has a natural explanation. There are of course some things that don't have explanations yet, but those things that we do have explanations for are *all* natural.

People have said "It's ghosts!" about many things in nature, and the scientists have said "Huh. We don't know what causes this."

Then fifty years later we say "Oh, look, someone showed that it's an electrical discharge in the ionosphere!" ... and the it's-ghosts crowd slinks off.

This has been repeated time and time again, and it's never been ghosts.
asta se refera la intrebarile care acum sunt verzi.

The problem with the majority of Christians is that they worship the Bible instead of God. Instead of asking themselves "What would a kind and compassionate God think of homosexuality (for example)" they point to the Bible and say "look- it says here that that is wrong!"

The Bible is just a book and it was written by human beings. It was written by people capable of making mistakes. It was written by people who may have witnessed events that they were incapable of comprehending. It was changed over time and translated. In other words- the Bible should be treated as a guide and not as the word of God because it isn't.
da, bi**** exista in mai multe limbi, diferite versiuni al aceleiasi traduceri, etc... toate acestea sunt facute de oameni.
acei dintre noi, care macar o data in viata au fost implicati intr-un proiect de traducere mai serios, la care participa citiva oameni, sunt cunoscuti cu problemele de sincronizare, si divergentele care apar intre traducatori.

chiar daca admitem ca versiunea 1.0 a bibliei era o carte demna de urmat, societatea de astazi este pea diferita de societatea de atunci, astfel incit multe dintre regulile descrise in aceasta carte nu mai sunt valabile astazi.


iata inca un fragment interesant. Lemaitre chiar a fost preot :)
http://www.earth.uni.edu/~morgan/astro/course/Notes/section3/new15.html
What really gets my goat is when creationists go after the Big Bang theory... The big bang theory was proposed by a Belgian Priest, George Lemaitre. He was an early expert on General Relativity who saw in the equations a way to find the moment of creation as described in Genesis.

Before the Big Bang theory, most astrophysicists thought the universe had no beginning... it just always was. But Lemaitre was able to prove there was a beginning to all of existence. Which was a profound result that should have been embraced by the so-called creationists.

AND, if you sit down and read Genesis it pretty closely matches the big bang theory... the universe starts out as pure light. What doesn't match Genesis is the current ideas on how planets form... Genesis says that the Earth formed first, and then the Sun, moon, and stars formed. ...So why don't the creationists go after all of the textbooks that say the opposite?? This is a much stronger contradiction with scripture than Evolution.


Nope. If the universe just "began by itself", there's no other 'eternal' something in it - there's just the universe. Whereas, with Creator, he's that something, but then you have just added a new entity, increasing the complexity of the system, without any added benefit (that is, universe with Creator is really no different from universe without one, except for the presence of the said Creator). Introducing Creator into the system doesn't explain anything - at all. It's just a convenient way of rephrasing things, saying 'God did it' instead of 'it happened'. Nothing else.
bine spus.


despre 'vestigii inexistente': "Absence of evidence is not evidence of abscence".


despre "perfectiunea omului":
Beyond that, several elements of the human design simply don't support the hypothesis that a conscious entity engineered us. Evolutionary theory explains several useless features left over from our human ancestors (like the appendix and tailbone) and several glaring weaknesses in our anatomy. Tell me, what intelligent designer would design us so that we used the same tube for both respiration and eating, thus creating a potential choking hazard? That's pure idiocy, not intelligence. Humans like to think we're the **** of the walk and that our bodies are oh-so-perfect, but from an engineering perspective, that viewpoint doesn't hold water. Yes, Kristen Kreuk is a marvelous specimen of beauty, but she can still choke to death because of traits inherited from her evolutionary ancestors.

iarasi, despre vestigii inexistente si faptul ca teoria evolutiei se bazeaza pe tot atita credinta ca si teoria creationista:
That being said, evolution is as much a theory as creationism, and some may say it evolution relies on faith just as much (if not more) than creationism.

No.

First of all, the strength of a theory depends entirely on its predictive power, not just its descriptive ability. You can fit all the known facts about anything to an arbitrarily complex description, and have that description 100% accurate for all known data. Only by predicting never-before-seen data points can a "theory" have any validity whatsoever.

One aspect of evolution predicts that, if I take a culture of a bacteria killed off by a particular antibiotic, and grow it in the presence of that same antibiotic, after a few generations the entire culture will have immunity to that antibiotic. We did this in my freshman college micro class, and what do you know, it works! Do you know of any testable predictions of creationism?



Really read up on evolution. There are huge missing factors and gaps in logic. Darwin knew this.

Unlike creationism, evolution doesn't depend on a supreme source of authority for its accuracy. You could prove Darwin as a raving lunatic who liked to bugger goats, and it would not affect the theory of evolution one whit.

As for those "gaps"... Evolution, as a theory, has a few missing data points. Not gaps in logic, gaps in the fossil record. BIG difference. And as for those problematic gaps in the fossil record, people tend to overstate them to an extreme. We only really lack a very few examples that would make some aspects of evolution more solid, such as the "missing link" - Guess what? as important as we humans consider ourselves, the absence of one particular stopping point in our ancestry has very little bearing on evolution as a whole.

We have, quite literally, evidence (either historical or la*****ory reproduceable) of every major step in the development of life on this planet, from the creation of organic molecules from the ingredients of young Earth's atmosphere (the classic Miller-Urey experiment)), to the formation of cell walls via self-organizing lipid membranes produced by the action of the tides, to the gradual accumulation of functional components inside a cell (via endosymbiosis, of which Lynn Margulis has written extensively), to the formation of simple multicellular colonies (sea sponge has only slightly more organization than a simple colony), to the formation of differentiated tissues such as organs (jellyfish), to the adaptation of entire species to radically new environments (fish -> amphibians -> reptiles -> mammals), and sometimes back, ie, whales).

What do we lack in that? A few specific examples in various lineages (including the human "missing link"), the specific mechanism by which DNA arose. A tricky problem with chromosome counts (which, incidentally, the recent birth of a "zonkey" all but cinches). And that about covers the "gaps" in evolution, aside from very minor points of contention, the resolution of which would not affect the overall validity of the theory one bit.



It bothers me that people seriouslly do not understand how complete of a theory we have in evolution. These people read a book, translated from the original language, patched together and "remixed" several times over the centuries, and not allowed to the general public for much of its history, kept "safe" by those who stood to gain the most by manipulating its contents - And people call that a complete, inviolable, sacred work. Then they look at the modern world, see the current political layout of the UK, and read hundreds of basically agreeing third-party accounts of the history thereof - but because the Bayeux tapestry has a few worm-holes in it, they refuse to believe the battle of Hastings ever occured.
 
part2, ca nu se permit mesaje mai mari de 10K caractere

ceva neobisnuit, si care are sens:
Has anyone ever stopped to think about how well evolution works? And that it's all encompassing.

It's an inescapable law of nature. Everything from our software and computer designs (meme's) to music, language and DNA based life is affected by evolution.

Not only that, it's impossible to create something not effected by it.
Even our views of God and our religions evolve. (what blasphemy)

After studying evolution for some time, I became a believer in GOD! Because only god could have created something as powerful as evolution.

My argument goes like this. If we are made in Gods image, and we make machines and tools to build more complex things. Then shouldn't God also? If God were to what would that tool look like. EVOLUTION....

So all this arguing over GOD vs. Evolution is totally stupid. No Evil.

I see science as the study of God's creation. It's sort of our responsibility to understand is and in doing this we can come to know God better






situatia curenta
Let me sum up the religious argument: Assumption: god exists
Therefore: god exists

QED!
 
1. Originea omului .2.Monogeneza si poligeneza.
de Ioan Gh. Savin

1.Originea omului.
Chestiunea originii omului este o problema de naturara stiintifica. Totusi de ea sunt legate profunde interese religioase, asa ca religia este direct interesata de felul cum se rezolva aceasta chestiune.
Conform conceptiei religioase, omul a fost crewat de Dumneze, care l-a inzestrat cu suflet nemuritor. Aceasta este clar si precis afirmata in sfinta scriptura: "Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau; dupa chipul lui Dumnezeul-a facut; a facut barbat si femeie. Si Dumnezeu i-a binecuvintat, zicind :"Cresteti si va inmultiti si umpleti pamintul si-l supuneti""(Facerea 1., 27-28). Deci omul s-a bucurat de un act special de creatie din partea divinitati, care i-a creat trupul si l-a inzestrat cu spirit; iar din prima pereche s-a dezvoltat tot neamul omenesc.
Situatia speciala pe care o are omul in Univers, fiind mai presus de toate vietuitoarel, dominind Universul si simtindu-se deosebit de el, confirma aceasta provenienta speciala si singulara a omului.
Totusi metoda evolutioniosta, adoptata si de stiintele exacte, contesta provenienta speciala a omului, integrindu-l in in lantul evolutiei generale. Omul nu este decit un animal evoluat, oricit de sus ar sta fata de celelalte animale."In ierarhia fiintelor - zice fiziologul Charles Ricket - omul este in primul rind, insa nu in afara de rind.Aceleasi organe, aceleasi functii, aceeasi nastere, aceeiasi viata si aceiasi moarte."
Daca teza evolutionista ar fi adevarata, atunci religia s-ar pomeni intr-un greu impas. Safie insa aceasta un adevar necontestat al stiintei? Vom arata ca nu. Si nu din motive religioase, ci din motivestrict stiintifice.
Teza evolutionista sustine:
a. Legea evolutiei este valabila atit in lumea fizica - ipoteza Laplace(universul fizic s-a dezvoltat treptat, dintr-o masa de nebuloasa prima, in virtutea miscarii de rotatie si translatie cu care a fost dintru inceput materia.), cit si in lumea vegetala si animala - teoria darvinista.(speciile vegetale si animale s-au dezvoltat treptat unele din altele, de la formele simple la cele mai complicate, in virtutea"selectiei naturale" si a "luptei pentru existenta".Darvin a restrins procesul numai la lumea organica si din aceasta , numai la om.Extinderea de la anorganic la om e opera adeptilor lui si in special a naturalistului german Haeckel , fanaticul propagandist al "generatiei spontanesi al descendentei omului din maimuta.)De ce s-ar face exceptie pentru om?
b. Asemanarile anatomice si fiziologice duc la inrudirea dintre om si animal si la inrudirea lor comuna. Cu cit mai mult pe scara lor animala pe atit aceste asemanari sint mai vizibilwe, iarntre om si primatele antropoide deosebirea este de grad si nu de esenta.
c. Paleontologia aofera tipuri intermediare de tranzitie de la animal la om.Resturi de fosile umane duc la reconstruirea speciilor intermediare intre om si antropoide: rasa careia a apartinut tipul omului de Iawa - vestitul pithecantropus erectus si rasa careia a apartinut tipul omului de Neanderthal , sint tipurile intermediare intre maimuta si om.
d. Preistoria prezinta starea de viata si organizare a acestor rase ca fiind mult mai apropiata de viata animala decit de cea a omului cunoscut in istorie.
e. Si ,in sfirsit, omul salbaticde azi se situiaza , fie ca structura fizica, fie ca viata psihica, cu mult mai aproape de animalele superioare decit de popoarele civilizate.
Raspundem: aceste afirmatii sau nu sunt sustinute de fapte sau sint deadreptul contrazize de ele:
a. Legea evolutiei, aplicabila in lumea fizica , nu este valabila in cea vegetala si animala. In timpurile actuale nu gasim nici o urma de evolutie, nu gasim nici o specie si nici un gen sau ordin pe cale de formatie. Toata perioada cuaternara ai carei rerezentanti traiesc inca printre noi , nu ofera nici o urma in sprijinul transformismului si daca evolutia este legea generala care domina lumea, ea trebuie sa fie valabila pentru toate timpurile, deci si pentru cele de fata. Ar trebui sa gasim intre speciile actuale tipuri intermediare sau cel putin tipul intermediar dintre maimuta si om, daca maimuta este tipul din care a evoluat omul.
b. Asemanarile intre om si animal sunt contrabalansate de deosebirile esentiale dintre ele. Intre om si maimuta , specia cea mai apropiata de rasa umana, aceste deosebiri sunt profunde: pozitia verticala a omului, conformatia miinilor si a picioarelor, constitutia si configuratia craniana, dimensiunile unghiului facial si mai ales existenta sufletului, a constiintei morale si religioase, precum si a limbajului , sunt deosebiri care despart esential pe om de maimuta, cxa si de orice alt animal.
Chiar partile asemanatoare nu indica o stare de evolutie la om, aceasta fiind adesea mai slab inzestrate decit animalele, atit ca simturi(vazul la pasari, mirosul la ciini s.a.) cit si ca mijloace fizice oferite de paleontologie sunt descutabile si cu totul nesigure. Omul de neandertal nu reprezinta un tip intermediar intre om si maimuta, dupa cum recunoaste insusi naturalistul englez Huxley, un infocat adept al transformismului, ci avem de-a face cu un tip autentic al rasei umane.In ce priveste resturile de fosile din Iawa - fragmente de craniu, un femur si citiva dinti din care s-a reconstituit PITHECANTROPUS-ul, - nu este sigur daca ele au apartinut aceluiasi individ, si aceleiasi specii, iar concluzia este ca avem de a face cu o reconstructie pur arbitrara.In ceea ce priveste celelalte fosile umane din epoca cuaternara, toate indica un tip omenesc autentic, superior chiar raselor degenerate de astazi.
Incercarea de a stabiliexistenta tipurilor intermediare, refuzate de istorie si preistorie, pe calea biologica a ontogenezei , s-a dovedit de asemenea netemeinica. Conform acestei teorii, copilul, in epoca lui de dezvoltare fetala, ar parcurge aceleasi stadii pe care le-ar fi parcurs animalitatea de la starea unicelulara pina la starea umana. Teoria s-a dovedit insa complet nefondata si intemeiata doar pe" corecturile de planse " facute de Heckel - fanaticul adept al transformismului si autor al teoriei ontogenezei.
d. In ce priveste salbaticul de astazi, el nu nu ofera nici o deosebire esentiala fata de de tipul omului civilizat. Nimic din ceea ce este specific omenesc nu-i lipseste , iar deosebirile de viata si organizare se datoreaza influentei de climat si sol, precum si felului de viata. Daca sunt triburi care nu cunosc focul e ca nu au nevoie de el, acolo unde soarele il inlocuieste cu prisosinta. Iar locuinta lui , fie in copac , fie lacustra, e un mijloc omenesc de trai si aparare; coliba sau palat, locuinta are si salbaticul are si omul civilizat, care spre deosebire de maimuta , anmalul cel mai inaintatm care nu o are.Salbaticul, oricit de inapoiat, e om intreg , dotat cu grai, ratiune, religie si apt de progres, insusiri pe care nu le potseda nici un animal cae , chiart traind in apropierea omuli, nu va articula nici un cuvint si nu va marca nici un progres.
Teoria evolutionista nu e confirmata deci de fapte si originea omului nu se poate explica printr-o stare de tranzitie de la animal la om. E necesar deci a atribui omului o alta origine si o alta formatie, in afara de procesul evolutiei, ceea ce ne duce fatal la admiterea actului creatiei.
 
2. Monogeneza si poligeneza.
Catre aceeiasi concluzie ne duce si chestiunea monogenezei si poligenezei, adica daca omenirea, in toata diversitatea ei provine dintr-un singur om sau daca la origine au fost tipuri deosebite de oameni. Monogeneza este ceruta de teza creatiei, poligeneza de decea a evolutiei.Creatia nu putea fi decit unica, evolutia ori decite ori imprejurarile ar fi fost prielnice.Monogeneza este ceruta de rteligia crestina atit de dogma pacatului originar, cit si de dogma rascumpararii neamului omenesc.
este stiinta contra monogenezei?
Sa analizam inti argumentele aduse in sprijinul poligenezei.Acestea sunt:
a. Diversitatea raselor umane.Cele trei rase umane:alba, galbena si neagra prezinta intre ele deosebiri atit de mari, incit nu se pot atasa aceluias trunchi comun. Rssa alba se caracterizeaza prin culoarea alba a pielii, prin structura parului, craniul dezvoltat, fruntea larga, ochii orizontali, nasul drept, barbia pronuntata si unghiul facial de 90 grade.Rasa galbena are pielea galbena, parul aspru, craniul brahicefal, pometi tesiti, ochii oblici, unghiul facial scazut fata de rasa alba.rasa neagra are pielea variind intre bruna si negru lucios, parul linos, craniul dolihocefal, fruntea ingusta si tesita, nasul turtit, maxilarul prognat si unghiul facial coborit la 70 grade.
b. Gruparea compacta a acestor rase pe portiuni anumite ale globului indica atit originea, cit si dezvoltarea lor deosebita.
c. Deosebire de limbaj.
La Aceasta monogeneza raspunde:
a. Particularitatile de rasa nu sint esentiale , ci accidentale si relative. Culoarea pieleii depinde de clima si regim. Ea e o variatie de a pigmentului epidermic.Variatia parului nu schimba caracterul genului si e si ea in functie de climat.Aceste variatii sunt mult mai mari la anumite animale, far ca sa se retraga de aici concluzii asupra deosebirilor de specie si origine.
b. Diferentele anatomice nu sint concludente. Capacitatea craniana variaza de la individ la individ in mijlocul aceleiasi rase si daca , in mediu, rasa alba are capacitatea craniana de 1400 grame fata de 1250 a negrilor, un Gambetta a coborit sub aceasta medie, fara ca din aceasta sa-si dezminta rasa. In ce priveste craniul brahicefal - scurt si larg- al rasei albe , fata de cel dolihocefal, lunguiet, al negrilor, nu se poate stabili o diferenta absoluta, fiindca ambele tipuri coexista in mijlocul aceleiasi rase, cu precumpanirea doar a unuia dintre ele.La fel si prognatismul care nu este strict circumscris la rasa neagra. De aceea nici nu se poate vorbi de o puritate de rasa. In ce priveste unghiul facial, el are o variabilitate doar de 20 de grade intre diferite rase, fata de diferenta de 40 de grade a tipului uman in genere fata de tipul simian (cimpanzeu).
c. Gruparea compacta a raselor este gezmintita atit de coexistenta lor pe aceleasi teritorii cit si de rasele mixte.
d. Diferentele de limbaj sunt posterioare si duc toate catree un limbaj primitiv comun dupa cum o dovedeste studiul filologiei comparate. Diferentele de limbaj constituie mai mult o proba in favoarea monogenezei decit a poligenezei.
Ca dovezi pozitive monogeneza invoca:
a. Asemanarea anatomica si fizologica intre toate rasele istorice sau preistorice."fiecare os al scheletului uman, de la cel mai voluminos si pina la cel mai minuscul, poarta in forma sa si in proportiile sale certificatul unei origini comune care nu se poate inlatura", zice cunoscutul cercetator al speciei umane, Quatrefages.
De altfel , insasi interfecunditatea dintre aceste rase , ca si existenta raselor mixte, sunt marturie in favoarea comunitatii fde origine a raselor.
b.Traditiile popoarelor pastreaza toate amintirea unei obirsii comune - traditii aflate si ce la cele mai primitive popoare din Australia si Africa. Aceste traditii duc catre un leagan comun din care au emigrat popoarele in dispersiunea lor, leagan pe care cele mai miulte il pun in centrul Asiei, fie in podisul Iranului, dupa istoria profana, fie in cimpia Edenului, dupa istoria sfinta.
c. Catre aceiasi origine comuna ne duce graiul comun cerut de filologia comparata, bazata pe inrudirile radacinilor cuvintelor fundamentale din limbile cele mai deosebite in timpurile de fata.
d. Comunitatea credinte;lor religioase la toate popoarele de pe glob presupune si ea originea comuna a neamului omenesc.
e. Posibilitatile geografice ale continentelor disparute - Atlantida, care lega odinioara lumea veche de lumea noua faciliteaza si ele teza monogenezei.
Deci teza monogenezei, pe care o afirma religia, o confirma si stiinta. In orice caz, nu o contesta.Caci , dupa cum observa foarte just Quaterfages:"A fost la inceput pentru fiecare specie animala o singura pereche din care s-au dezvoltat specia, sau au fost mai multe perechi care s-au dezvoltat succesiv? Nici experienta nici observatia nu ne ofera date suficiente pentru a raspunde.Dar tot aceea ce stiinta poate afirma este ca lucrurile se prezinta ca si cum fiecare specie, deci si omul, ar fi avut o pereche primitiva unica drept punct de plecare".
Acolo unde stiinta nu se opune, ci se inclina, iar religia afirma, adevarul nu poate fi decvit de partea acesteia din urma si atit creatia omului, cit si originea comuna a neamului omenesc sunt adevaruri atit pentru credinta , cit si pentru stiinta.
 
stiinta a cam dat toate raspunsurile la acest subiect.Cu cateva zeci de ani in urma ,un student alaturi de profesorul sau,a recreat in laborator,conditiile de pe pamant care erau cu milioane de ani in urma tinandu-se cont de circuitul apei in natura si de descarcarile electrice.dupa o vreme,pe fundul unuia dintre vasele care participau la experiment,s-a depus un strat portocaliu.Erau aminoacizi.....acestia stau la baza tuturor organismelor vi.asadar viata apare oriunde gaseste conditii necesare fara nici o interventie.Mai departe totul a tinut de evolutie,fiecare vietate adaptandu-se mediului.nimic nu a aparut brusc.inteligenta si restul caracterelor pt.care noi ne numim oameni vin datorita evolutiei.inteligenta este arma noastra pe care am dobandit-o ...alte vietuitoare au ba colti ascutiti,forta,....etc.....
 
Back
Top