Parintii contra....

Sam said:
Parintii nu au dreptul sa-ti indice, dar nu stiu cum parerea lor conteaza la nivel psihologic, subliminal si nu cred ca parte financiara ar conta mult, asta doar daca is de aestia care se cred cu synge albastru :roll: In rest e viata ta si cu cine doresti cu acel/aceea vei trai

stiu un caz baiatul dintr-o familie foarte instarita cu autoritate etc. a facut cunostinta cu o fata foarte draguta inteligenta frumoasa dar din pacate starea familiei ei era c-am nu prea, el a cerut-o pe ea in casatorie si au prezentat-o parintilor lui si s-a inceput....... credca va dati seama c-am ce si cum e mult de povestit unde el a spus ca oricum se casatoreste cu acea fata insa parintii lui i-a spus daca faci pasul acesta noi nu ne raspundem cu tine ca nu vrem sa ne patezi demnitatea noastra iaca si asa timpenii sunt in ziua de azi....... dar el oricum s-a insurat cu acea fata in timpul de fata sunt peste hotare si traiesc bine da muncesc mult dar in schimb sunt fericiti pentruca sunt impreuna si parintii lui nici in timpul de fata nu se raspund cu ei, fiindca mindria lora este mai mare decit dragoste fata de feciorul lora iata asa, si cine n-ar spune ca nu conteaza banii nu voi crede banii mereu vor fi pe primul plan
 
Melania said:
Arin..tu aduci exemple extremale..deam betivani, narcomani...

nu...imagineazati ca e om normal..nu prost parca....da parintii oricum nu sunt deacord...si intrun fel pun problema alegerii.....intre iubire si parintii neamurile si toata semeika!

ap atunci ce sa faci?

ce faci atunci? faci o alegere ori iti bagi piciorul in tati semeica si neamurile ori iti bagi piciorul in iubire alegerea e dupa fiecare :p parintii sunt de la Dumnezeu dar jumatea fiecare isi o alege :wink:
 
tu shi ganeshti, vadim??? jumatatea e mai mult ca de la...cine o fi :lol:
parintii sunt de la ca ei te-au facut, asa au vrut, anatomie nu predau acum.
da' iaka pe ACELA nu-l alegi...iti kika de undeva :lol:
 
vine o zi cind oricum trebuie sa pleci de la parinti - asa e firesc. Atunci se vede mai mult ce conteaza...
 
eu-s de parerea ca yn primul rynd parintsii nu sunt obligatsi sa-shi bage nasul yn oala straina... daca vor sa ajute tot nu merge, pentru ca parintsii-s parintsi, timpul lor deja demult a trecut shi nu-l mai reyntorci. asha ca lumea yntre cei doi, yn primul rynd cred ca ar trebui sa se creeze cyt de cyt mai departe de familia fiecaruia. la umra urmei, daca va duce relatsia la ceva rau shi s-a "arde" sau unul sau altul sau ambii, pai e + pentru experientsa proprie. despre experientsa altora am mai post-uit undeva pe forum, nu vreu sa ma repet.

succes yn alegere shi virtute yn relatsii (shi poate viitori familii).
 
am incercat sa vad situatia si din perspectiva parintilor.
se intimpla des sa te indragostesti si sa vezi partenerul numai in lumina pozitiva :D etc. Iar parintzii, dintr-o parte vad mai bine (aici depinde si de virsta - pina la 18 parintzii au tot dreptul si chiar trebuie sa se amestece in viatza copilului :wink: ). In acelashi timp nu putem cunoaste viitorul. Poate peste citva timp omul esta se schimba spre bine si temerile parintilor nu se adeveresc.
in asha caz, daca nu-i nici o graba, eu aplic principiul - Laissez-Faire :D si se rezolva ele lucrurile cumva :wink:
 
Arina said:
tu shi ganeshti, vadim??? jumatatea e mai mult ca de la...cine o fi :lol:
parintii sunt de la ca ei te-au facut, asa au vrut, anatomie nu predau acum.
da' iaka pe ACELA nu-l alegi...iti kika de undeva :lol:

nu nu ganesc :lol: cu cit mai mult parintii isi baga nasul in familia ta cu atit mai multe nentelegeri vei avea cu sotul sau sotia, da parintii iti vor numai bine dar ei se uita la viata cu alti ochi, cind era inca mica fata mare :D
 
faza cu banii...ca adica lipsa acestora ar putea face ca parintsii sa fie impotriva relatiei...nu cred...cel putsin in societatea noastra...unde totsi sunt saraci (eu ma imbrac de la second hand, cred ca tsine minte toata lumea)...nu cred...

un motiv ar fi: cind parintsii vad ca relatia ii aduce multe suferintse copilului lor....
 
un motiv ar fi: cind parintsii vad ca relatia ii aduce multe suferintse copilului lor....

oricum in majoritatea cazurilor banii fac multe probleme, oricum dragostea e dragostea asta nici nu se discuta, cind iubesti tii in crila de bani dar cu timpu.................
 
cerepaha, eu sunt cu tine!!!
cand mama si tata isi vad copilul boshind, da' asta tot insista ca e marea lui dragoste...
 
tequila said:
am incercat sa vad situatia si din perspectiva parintilor.
se intimpla des sa te indragostesti si sa vezi partenerul numai in lumina pozitiva :D etc. Iar parintzii, dintr-o parte vad mai bine (aici depinde si de virsta - pina la 18 parintzii au tot dreptul si chiar trebuie sa se amestece in viatza copilului :wink: ). In acelashi timp nu putem cunoaste viitorul. Poate peste citva timp omul esta se schimba spre bine si temerile parintilor nu se adeveresc.
in asha caz, daca nu-i nici o graba, eu aplic principiul - Laissez-Faire :D si se rezolva ele lucrurile cumva :wink:

Deacord 100 % !!! :)
 
Melania;120237 said:
el si ea

parca merge totu bine....plimbari prin parc..pupicei...seara iubire pina dimineata.....
iar dimineata iarasi totul de la inceput.....

problema....parintii unuia din ei sunt contra acestei relatii.....

ce de facut? de continuat? de renuntat? de contrazis parintii?

sau poate celelalt tre sa aiba destula intelegere si sa termine realtii fara sal lase pe iubitu sau sa aiba neintelegi cu familia sa..

cum credeti?

Mda... o secventa parca desprinsa dintr-un film... pe cat de trist, pe atat de adevarata este... :(

Eu zic ca ar trebui sa isi stabileasca impreuna limitele, pana unde vor sa ajunga impreuna (si mai ales, de ce?); si... daca iubirea dintre cei doi este adevarata, eu as merge mai departe cu relatia! In timp, parintii care au fpst contra relatiei la inceput, vor avea ocazia sa se convinga ca s-au inselat (sau poate ca nu, depinde de caz)... Cert e ca dragostea trebuie consumata pana la ultima "picatura", daca vor sa traiasca fericiti, fara regrete in cazul in care dragostea lor a esuat... sau pur si simplu, nu a fost sa fie!
 
Melania;120237 said:
el si ea

parca merge totu bine....plimbari prin parc..pupicei...seara iubire pina dimineata.....
iar dimineata iarasi totul de la inceput.....

problema....parintii unuia din ei sunt contra acestei relatii.....

ce de facut? de continuat? de renuntat? de contrazis parintii?

sau poate celelalt tre sa aiba destula intelegere si sa termine realtii fara sal lase pe iubitu sau sa aiba neintelegi cu familia sa..

cum credeti?
de continuat. de contrazis parintii!
(eu am 19 ani cînd mama mea a aflat ca ma întîlnesc cu un moldovan mea tras o palma)lol
 
acuma 4 ani in urma eram cu singura fata pe care am iubito cu adevarat si inca o mai iubesc ....si ea tzine la mine mult ,da se pare k nu la fel d moooolt k la parintzii eii,parintzi eii aveau o parere despre mine ...nu atit de pozitiva -"bea,fumeaza,ii agresiv ,totzi prietenii lui nus dekit o adunataura d distrabalatzi...etc,etc"(da bine k aveam 17-18 ani ce era sa fac doar nu era sa stau unkis in casa ) si iau mai interzis sa se vada cum mine........shi ea ia ascultat ......d vazut nu neam mai vazut deja d vreo ...3 ani (dekit in poze ) dar primesc sms d la ea cu orice sarbatoare :ziua mea , ziua numelui craciun,an nou,14feb,paste aproape intotdeauna ...apropo ea e maritata ......
ashe k raspunsu la intrebari d genu.... CE E D FACUT ? e foarte simplu ....pin la urma daca tot e vb d viatza ta si d viitoru tau ......atunci d ce trebu sa lashi pe altzii sa decida pentru tine ?!?!?!?!?!te casatoreshti cu cineva doar k sa faci pe plac parintzilor?!?!?!?!?!?!?!yoi shi prostie ......mdea...sad but true
 
Pai trebuie de ascultat si parintii... Dar... Bunicii yi placea primul sot al mamei, dar pyna la urma ei au divortzat rapid pentru ca el o insela. Cand mama i-a facut cunostinta cu tata, bunica era impotriva relatiei lor, dar mama i-a zis ca l-a adus pe tata, nu ca sa-i zica daca ii place sau nu, dar ca sa-i faca cunostinta. In perioada actuala bunica se intelege de minune cu tata :D. De fiecare data in certuri ii ia apararea :D.

Asta nu inseamna ca nu trebuie de ascultat parerea parintilor. Trebuie sa le ascultam argumentele, dar decizia sa o luam noi, ca niste oameni maturi.;) La urma urmei numai noi putem sti unele chestii mai intime privind partenerul, pe care nu le putem spune parintilor sau sunt chestii pe care nici noi nu putem sa definim, explicam si sa le dam dare de seama tuturor de ceea ce credem , si atunci oricine din afara nu poate fi implicat intr-o relatie mai mult decat cu un sfat, pe care tot voi decideti daca-l urmati sau nu... ;)
 
LiSSa;215406 said:
skip
Eu zic ca ar trebui sa isi stabileasca impreuna limitele, pana unde vor sa ajunga impreuna (si mai ales, de ce?); si... daca iubirea dintre cei doi este adevarata, eu as merge mai departe cu relatia! In timp, parintii care au fpst contra relatiei la inceput, vor avea ocazia sa se convinga ca s-au inselat (sau poate ca nu, depinde de caz)... Cert e ca dragostea trebuie consumata pana la ultima "picatura", daca vor sa traiasca fericiti, fara regrete in cazul in care dragostea lor a esuat... sau pur si simplu, nu a fost sa fie!

dragostea trebuie traita indiferent de circumstante - parinti, bani, viitor, etc
adevarata dragoste se da odata in viata! parintii nu sunt factorul decisiv intr-o relatie - in modul normal. parintii si nimeni altul nu stie de ce are nvoie un om in viata. copiii nu vor trai cu parintii toata viata! de asta, e important fiecare sa-si decida propriul destin SINGUR! parintii ne vor binele in conceptia lor - conceptia care poate fi diferita d conceptia copilului.

anonymus_xxx;217815 said:
acuma 4 ani in urma eram cu singura fata pe care am iubito cu adevarat si inca o mai iubesc ....si ea tzine la mine mult ,da se pare k nu la fel d moooolt k la parintzii eii,parintzi eii aveau o parere despre mine ...nu atit de pozitiva -"bea,fumeaza,ii agresiv ,totzi prietenii lui nus dekit o adunataura d distrabalatzi...etc,etc"(da bine k aveam 17-18 ani ce era sa fac doar nu era sa stau unkis in casa ) si iau mai interzis sa se vada cum mine........shi ea ia ascultat ......d vazut nu neam mai vazut deja d vreo ...3 ani (dekit in poze ) dar primesc sms d la ea cu orice sarbatoare :ziua mea , ziua numelui craciun,an nou,14feb,paste aproape intotdeauna ...apropo ea e maritata ......
ashe k raspunsu la intrebari d genu.... CE E D FACUT ? e foarte simplu ....pin la urma daca tot e vb d viatza ta si d viitoru tau ......atunci d ce trebu sa lashi pe altzii sa decida pentru tine ?!?!?!?!?!te casatoreshti cu cineva doar k sa faci pe plac parintzilor?!?!?!?!?!?!?!yoi shi prostie ......mdea...sad but true


marazm. detesc parintii care se baga in relatie. cum, in puii mei, parintele sa stie ce are nevoie copilul. am auzit cazuri, cand parintele manipula copilul numai sa-i demonstreze ca persoana in cauza E BUNA sau NU E BUNA. in asa cazuri, condamn parintii, nu si copiii. copiii au incedere i parinti, ceea ce normal, iar parintii isi folosesc autoritatea sa influenteze copiii. sincer, imi pare rau de tot de asa cazuri. parintii NU STIU ce vor copiii, nu o stiu si nu au cum sa stie. si e cel mai mercantil si ieftin mod de a-si controla copiii. asa parinti ajung sa fie singuri la batranete. pentru ca au refuzat sa fie inelegatori cu copiii lor!

TRISHNA;217853 said:
Pai trebuie de ascultat si parintii... Dar... Bunicii yi placea primul sot al mamei, dar pyna la urma ei au divortzat rapid pentru ca el o insela. Cand mama i-a facut cunostinta cu tata, bunica era impotriva relatiei lor, dar mama i-a zis ca l-a adus pe tata, nu ca sa-i zica daca ii place sau nu, dar ca sa-i faca cunostinta. In perioada actuala bunica se intelege de minune cu tata :D. De fiecare data in certuri ii ia apararea :D.

Asta nu inseamna ca nu trebuie de ascultat parerea parintilor. Trebuie sa le ascultam argumentele, dar decizia sa o luam noi, ca niste oameni maturi.;) La urma urmei numai noi putem sti unele chestii mai intime privind partenerul, pe care nu le putem spune parintilor sau sunt chestii pe care nici noi nu putem sa definim, explicam si sa le dam dare de seama tuturor de ceea ce credem , si atunci oricine din afara nu poate fi implicat intr-o relatie mai mult decat cu un sfat, pe care tot voi decideti daca-l urmati sau nu... ;)

parintii trebuie ascultati ca parere, nu si ca decizie! decizia o ia singurul om -ala care e implicat in relatie! ala care isi decide viitorul!!!!
 
Back
Top