pasaport romanesc

Pai daca nu ma greshesc am auzit de ceva legi care spun ca o raza de 15 Km de la granitza. Dar asta e alta faza. Noi inca nu suntem hotariti in ce parte sa mergem. Shi cine shtie ce ne ashteapta acolo, toti presupunem unele schimbari in tara dar nimeni nu intelege ca asa ceva nu e prea posibil, adica mai bine spus e "ireal". Asa ca putetzi sa va muitizi in fatza oficiilor poshtale mult timp. Dragi romini :D
 
Solara, Adrenalina > am sa sterg mesajele care nu au legatura cu tema. Poate nu vom mai avea de a face cu astfel de useri. Pana una alta, mr. shadow a primit un cartonas galben. Sa il stapaneasca sanatos. Aviz amatorilor.
 
ca sa nu mai discutam de mentalitatea de turma... oare de ec majoritatea celor care nu au nimci de spus, recurg la injuraturi ca la usa cortului... inca o data ti-ai aratat calitatea ta ca om...
 
Bine, Shadow. Tine-o tot asa si in curand nu ne vei mai deranja. Si ghici ce: si noi o sa dormim la noapte.

Amp109 => Chiar daca se aprindeau spiritele, genul ala de mesaj este absolut inutil si nu ajuta cu nimic. ;)
 
Husky40 => 8-| ,nu prea vad motiv de ce ar fi trebuit shters mesajul meu, in fine macar bine ca cartonash galben n-am luat ;)
 
Marinarul;106661 said:
Karavane, PS-ul tau e scris cam cu putina intarziere.
Am o sumedenie de cunoscuti rusi, care deja au capatat pasapoarte romanesti. Eu sunt un matur si imi dau seama, ca nimic nu se face "de flori de cuc". Daca a inceput campania aceasta, inseamna ca cuiva ii era foarte convenabila treaba asta. Alta chestie, ca multi birocrati din Basarabia si Romania s-au pricopsit cu sume fabuloase din urma acestor tranzactii - ce sa-i faci! Nu trebuie sa dam vina pe rusi - eu cred ca e vina absoluta a statului Roman, deoarece nu a stabilit caile si instrumentele necesare pentru a controla acest proces. Sa fi fost de la inceput aceasta strictete - acum nu mai erau cozile acestea la redobandirea cetateniei. Noi, ca tot timpul, vrem dupa moarte pocainta. Asa ca PS-ul tau e un fel de pocainta. Dar o acceptam, ca intotdeauna - mai bine mai tarziu decat nici o data!

Vorbesti de parca am fi obligati sa va dam cetatenie romana. Nu uita te rog ca noi am fost deschisi odata pentru unire, dar voi ati votat pe cine nu trebuie la putere.
 
da draga Romania este obligata sa le dea cetatenilor basarabeni cetatenie romana... pentru ca asta nu ii mila, asta ii ceva ce li se cuvine de drept... pentru ca au fost si sunt cetateni romani... si nu mai pune vina tu pe astia de aici... ca vad ca ne-a durut in fund de ei nu stiu cata vreme... si ce comod ii sa gasesti motivatie pentru indiferenta sau pentru dispret...
 
adrenalina;149432 said:
da draga Romania este obligata sa le dea cetatenilor basarabeni cetatenie romana... pentru ca asta nu ii mila, asta ii ceva ce li se cuvine de drept... pentru ca au fost si sunt cetateni romani... si nu mai pune vina tu pe astia de aici... ca vad ca ne-a durut in fund de ei nu stiu cata vreme... si ce comod ii sa gasesti motivatie pentru indiferenta sau pentru dispret...

"Comod" ? Cam pe langa subiect. Apropiata integrare in UE atrage imediat atentia si cei care au fost odata pentru autonomie si independenta isi schimba imediat viziunea in favoarea unei obtineri de "cetatenie europeana".

Este ceea ce numesc eu "ipocrizie".

PS: Cu "draga" sa te adresezi prietenilor, familiei sau cunoscutilor tai. Nu cred ca ne cunoastem atat de bine.
 
in primul rand vorbesti tipic pentru un dezinformat care ii mai comod sa stea in fata tv-ului si sa ii spele cineva creierii... in primul rand MD a votat pentru iesirea din URSS... in al doilea rand atunci cand a fost momentul, daca Ro ar fi intins un deget, poate s-ar fi intamplat multe... insa l-am avut pe tampitul de Iliescu care a avut grija ca relatiile moldo-romane sa fie mai reci decat cu ungurii...

in rest, as dori sa stiu cum te-ai simtit tu sa stii ca esto roman, ca ai stat la cozi infrenale ca sa primesti ceea ce ti se cuvine si dupa 4 ani de cand ai depus actele, cand UE era un vis indepartat, inca nu ai ajuns sa vezi acel pasaport in mana... cum te-ai simti tu sa intri in tara si sa fii tratrat la granita cum sunt tratati moldovenii...

in rest draga ( si iti spun cum imi place, ca doar daca tu ai dreptul sa acuzi basarabenii de ipocrizie fara sa ai habar ce se intampla de fapt si care sunt realitatile, imi permir si eu sa te numesc cum am chef) ai o gandire tipica de roman de peste Prut care intra pe foumul molovenilor cu intentia clara de a jigni si ataca... asta sa fie un hobby al romanilor oare????
 
adrenalina;149439 said:
in primul rand vorbesti tipic pentru un dezinformat care ii mai comod sa stea in fata tv-ului si sa ii spele cineva creierii... in primul rand MD a votat pentru iesirea din URSS... in al doilea rand atunci cand a fost momentul, daca Ro ar fi intins un deget, poate s-ar fi intamplat multe... insa l-am avut pe tampitul de Iliescu care a avut grija ca relatiile moldo-romane sa fie mai reci decat cu ungurii...

in rest, as dori sa stiu cum te-ai simtit tu sa stii ca esto roman, ca ai stat la cozi infrenale ca sa primesti ceea ce ti se cuvine si dupa 4 ani de cand ai depus actele, cand UE era un vis indepartat, inca nu ai ajuns sa vezi acel pasaport in mana... cum te-ai simti tu sa intri in tara si sa fii tratrat la granita cum sunt tratati moldovenii...

in rest draga ( si iti spun cum imi place, ca doar daca tu ai dreptul sa acuzi basarabenii de ipocrizie fara sa ai habar ce se intampla de fapt si care sunt realitatile, imi permir si eu sa te numesc cum am chef) ai o gandire tipica de roman de peste Prut care intra pe foumul molovenilor cu intentia clara de a jigni si ataca... asta sa fie un hobby al romanilor oare????


Nu-mi spune mie de dezimformare cand vorbim de o tara condusa de partidul comunist. Esti cam pe din-afara. Sunt scarbit de prostimea de pe internet care vor sa para mai inteligenti decat sunt in realitate.
Daca ai citit bine posturile mele de mai inainte, poate ai putea sa ma informezi si pe mine unde au fost jignirile, cu toate ca nu-ti voi mai raspunde la posturile patetice care sincer ma plictisesc si imi iau timpul degeaba. Invata sa vorbesti, sa asculti pareri nu sa te repezi ca o descreierata. Poate tu crezi ca faptul ca esti administrator sau ce esti tu pe acest forum iti da dreptul sa arunci cu vorbe cum ai tu chef in stanga si in dreapta. Fii linistita, esti un nimic.

Nu imi cunosti cultura, dar se pare ca te consideri superioara. Poate nu prea ai avut de-a face cu studentii moldoveni veniti in Romania, nu ai idee cum sunt 80% dintre ei. Limiteaza-te in a ramane acolo jos unde esti si nu iti exprima ideile subiective cu atata "emotivitate" pentru ca pe mine cel putin, ma cam lasa rece.

Nu vreau o a 2-a Oltenie in Romania, o alta zona pe care Ardealul sa o intretina (sunt roman, nu maghiar, daca la asta te gandesti).

Sa ai o zi superba !
 
felicitari, desteptule ca esti din Ardeal.. suntem doi care suntem de acolo, dar spre deosebire de tine am coborat din castelul meu dintre munti si am intrat in randul oamenilor... parerei subiective ai tu care in viata ta nu ai fost in MD... esti un fraier care si-a facut impresie despre o intreaga regiune numai din cateva contcate... stii cum sunt priviti romanii in strainatate??? tigani... te simti asa? nu te irita lucrul asta? nu te simti nedreptatit cand aia te judeca fara sa fi fost o data in tara ta?
nivelul tau cultural nu ma intereseaza absolut deloc si nu o sa stau sa il analizez... eu imi fac pareri din ceea ce oamenii scriu... eu ti-am dat niste probleme la care sa te gandesti in mesajul meu de mai sus, probleme obiective, reale... tu ai ales sa fii agresiv... eu ti-am spus un adevar, ca esti dezinformat... in loc sa stai sa dai din aripi ca o curca in deriva mai bine ai analiza inainte sa deschizi gura...

ps: nu te deranjeaza ca daca vb de Ardeal trebuie sa specifici in paranteza ca esti roman si nu ungur???? ca, asa trebuie sa faca si basarabenii, numai ca ei nu au nici acea justificare legitima, spre deosebiore de tine, care te simti mai presus, numai ca esti din Ardeal si ai impresia total gresita ca Ardealul sustine ttoata Roamania... poate ar trebui sa ne cerem autonomie sa nu mai avem asa greutati pe cap ca restul tarii, ce spui? asa-i ca ii mai simplu decat sa faci sacrificii pt un sentimet national... brrr, asa-i ca suna demodat? :D

si daca ai ceva in cap asa cum sustii, inseamna ca o sa intelegi nuanta din mesajul meu... daca nu, atunci fa bine si nu mai vb de prostime... ca esti cam needucat si imi faci Ardealul de rusiine :D
 
adrenalina;149456 said:
felicitari, desteptule ca esti din Ardeal.. suntem doi care suntem de acolo, dar spre deosebire de tine am coborat din castelul meu dintre munti si am intrat in randul oamenilor... parerei subiective ai tu care in viata ta nu ai fost in MD... esti un fraier care si-a facut impresie despre o intreaga regiune numai din cateva contcate... stii cum sunt priviti romanii in strainatate??? tigani... te simti asa? nu te irita lucrul asta? nu te simti nedreptatit cand aia te judeca fara sa fi fost o data in tara ta?
nivelul tau cultural nu ma intereseaza absolut deloc si nu o sa stau sa il analizez... eu imi fac pareri din ceea ce oamenii scriu... eu ti-am dat niste probleme la care sa te gandesti in mesajul meu de mai sus, probleme obiective, reale... tu ai ales sa fii agresiv... eu ti-am spus un adevar, ca esti dezinformat... in loc sa stai sa dai din aripi ca o curca in deriva mai bine ai analiza inainte sa deschizi gura...

ps: nu te deranjeaza ca daca vb de Ardeal trebuie sa specifici in paranteza ca esti roman si nu ungur???? ca, asa trebuie sa faca si basarabenii, numai ca ei nu au nici acea justificare legitima, spre deosebiore de tine, care te simti mai presus, numai ca esti din Ardeal si ai impresia total gresita ca Ardealul sustine ttoata Roamania... poate ar trebui sa ne cerem autonomie sa nu mai avem asa greutati pe cap ca restul tarii, ce spui? asa-i ca ii mai simplu decat sa faci sacrificii pt un sentimet national... brrr, asa-i ca suna demodat? :D

si daca ai ceva in cap asa cum sustii, inseamna ca o sa intelegi nuanta din mesajul meu... daca nu, atunci fa bine si nu mai vb de prostime... ca esti cam needucat si imi faci Ardealul de rusiine :D

Vorbesti de dezinformare si habar nu ai ca autonomia locala se practica si in UE. Am umblat mai mult decat o sa umblii tu in viata ta. Ce stii tu ca trebuie sa platesti 75% taxe la stat pt. fiecare angajat ? Si pentru ce ? Sa construim case in zonele "defavorizate" unde cea mai importanta cauza a saraciei este ... lipsa investitiilor straine. Probabil ca aceasta lipsa are si o cauza destul de importanta. Eu as spune sa o lasi balta, nu ai idee cum functioneaza lucrurile in lumea asta si esti limitata la ce vezi in Romania. Legat de paranteza, sudistii isi imagineaza altfel decat percepem noi relatiile romano-ungare, de aceea apare acolo. Prietena mea este maghiara, deci se pare ca iar vorbesti fara sa fii in tema.

Abtine-te in domeniile in care nu stii aproape nimic, numai de faci de tot rahatul.
 
amice, despre afaceri exista alta tema. te simti tare in bulan, misa-ti fundul acolo... in rest ce sa spun, oameni ca tine sper sa nu intalnesc in viata mea... esti unamarat care isi inchipuie ca problemele lui existentiale se trag de la c=zonele defavorizate... hala de tine prietene, nu meriti sa traiesti in tara in care traiesti... in rets te sfatui sa iti faci bagaje;e si sa te duci pe un forum unde oamenii is de demni de tine... pt ca vad ca cu oameni ca noi nu te tin puterile sa vorbesti... romanule...
 
Crissian said:
Vorbesti de parca am fi obligati sa va dam cetatenie romana. Nu uita te rog ca noi am fost deschisi odata pentru unire, dar voi ati votat pe cine nu trebuie la putere.
'Ai nu zau? Cand am fost noi deschisi pentru unire? Poate pe vremea lui Ferdinand, Crissian. Sper ca nu te referi la perioada Ion Iliescu. Daca si anii '90 - '92 pot fi numiti ca fiind pro-reunificare... atunci si Iliescu poate fi numit social-democrat. Crasa indiferenta cu care Bucurestiul a tratat problema Basarabiei in anii neocomunistilor iliscieni nu ne face nici un pic de cinste. Nu am vazut tara si natiune mai dezinteresata si mai apatica decat a noastra. Tratatul din 5 aprilie 1991 semnat cu URSS? Ultima tara de pe planeta asta care a semnat un tratat cu mareata, superba, glorioasa si monstruoasa Uniune Sovietica a fost Romania. Romania era singura tara din Europa de Est care sustinea infiintarea unei structuri militare regionale pe ruinele fostului Pact de la Varsovia. Iarasi, singura care dorea continuarea CAER intr-o forma nitel modificata. Cand la Chisinau se faceau eforturi pentru independenta, Tara-Mama semna cu Inamicul. Mircea Druc ramasese interzis in momentul in care Ilici cu zambetul caracteristic semna la Moskba in numele Romaniei. La fel cancelariile occidentale si trio-ul Cehoslovacia - Polonia - Ungaria. Dar tu ai, desigur, dreptate. Romania ii chema pe fii ratacitori acasa - intr-o maniera originala. :he: Semnand cu sovieticii si fiind ultima tara afectata de pactul Ribbentrop - Molotov care a denuntat oribila intelegere nazisto-sovietica.
Crissian said:
[...]
Nu imi cunosti cultura, dar se pare ca te consideri superioara. Poate nu prea ai avut de-a face cu studentii moldoveni veniti in Romania, nu ai idee cum sunt 80% dintre ei. Limiteaza-te in a ramane acolo jos unde esti si nu iti exprima ideile subiective cu atata "emotivitate" pentru ca pe mine cel putin, ma cam lasa rece.

Nu vreau o a 2-a Oltenie in Romania, o alta zona pe care Ardealul sa o intretina (sunt roman, nu maghiar, daca la asta te gandesti).

[...]
Maestre Crissian, lasand la o parte tonul demn de o cauza mai buna, inteleg ca te lasa rece aberatiile gen patriotism, constiinta nationala etc. In cazul asta, ce ar fi sa nu ne mai onorezi cu prezenta? Nu de altceva, dar avem si lucruri mai bune de facut decat sa ii auzim pe urmasii memorandistilor ca li se rupe de ceilalti romani.

Oricum, amuzant limbaj. "Sudistii". Aproape ca ma faci sa zambesc. Aproape. O mica sugestie: mai usor cu tonul belicos, "ardeleanule". De smecheri si golani suntem satui pana peste cap.

L.Edit: Maestre Crissian, vezi ca ai deja un mesaj sters si doua penalizari. Tine-o tot asa si nu ne vei mai deranja prea curand cu manifestarile tale de maidan.

Arina > N-are rost sa te pui la mintea lui. Mizeriile vor fi sterse.
 
Husky40;149464 said:
L.Edit: Maestre Crissian, vezi ca ai deja un mesaj sters si doua penalizari. Tine-o tot asa si nu ne vei mai deranja prea curand cu manifestarile tale de maidan.

Arina > N-are rost sa te pui la mintea lui. Mizeriile vor fi sterse.

Ma gandesc ca pentru tine sunt foarte importante astea.
Eu sincer nu cred ca voi putea dormi noaptea din cauza penalizarilor voastre.

Get a life !
Eu am lucruri mai importante de facut decat sa imi pese de penalizarile voastre.
 
Foarte bine. Daca traiesti cu impresia ca atitudinea asta de Titi-duru o sa te ajute prea mult, vei avea parte de o surpriza. Asta este ultimul mesaj aberant pe care il mai tolerez. Ti-am zis: joci dupa reguli, bine. Vrei sa trisezi, iarasi bine. Si eu am lucruri mai bune de facut decat sa stau dupa frustratii natiunii.
 
adrenalina;149456 said:
esti un fraier care si-a facut impresie despre o intreaga regiune numai din cateva contcate... stii cum sunt priviti romanii in strainatate??? tigani... te simti asa? nu te irita lucrul asta? nu te simti nedreptatit cand aia te judeca fara sa fi fost o data in tara ta?

Cei care altereaza imaginea Romaniei in Europa sunt cei care nu se pot afirma aici - nu ii ajuta foarte mult intelectul, si se duc la "cules", la "construit" , la furat.

Eu vorbesc despre studenti, care ar trebui sa reprezinte intelectualitatea. Te-as ruga sa inceri ca citesti cu atentie inainte de a te repezi sa raspunzi fara sa gandesti.


Husky40;149464 said:
Maestre Crissian, lasand la o parte tonul demn de o cauza mai buna, inteleg ca te lasa rece aberatiile gen patriotism, constiinta nationala etc. In cazul asta, ce ar fi sa nu ne mai onorezi cu prezenta? Nu de altceva, dar avem si lucruri mai bune de facut decat sa ii auzim pe urmasii memorandistilor ca li se rupe de ceilalti romani.

Patriotism ? Tu ? Pentru ca stii sa dai tastezi cateva fraze pe un forum ? Probabil ca asa vezi tu unirea. Poate ca unirile se fac diplomatic mai nou, mai ales in situatiile Moldovei, cu conducerea ei, si Romaniei, cand suntem prinsi in alte probleme.

Daca erai atat de patriot pe cat spui, ieseai in strada si faceai meetinguri ca si cei din Republica Moldova. Dar noua ne place sa stam in fata unui calculator si sa ne credem mari nationalisti, crezand ca asa se va schimba ceva. Dam din gura mult si prost fara sa facem nimic. Si ne credeam si cei mai inteligenti pentru ca facem asta.

Daca atat de multi romani si-ar fi dorit-o, probabil ca s-ar fi intamplat demult. Dar voi preferati sa ma vedeti pe mine (sau pe oricare altcineva) pe un forum care este contra si luati totul personal, vorbind si gesticuland despre pmarele patriotism, in loc sa vedeti milioane de alti romani care nu vad cu ochi frumosi unirea. Poate toti gresesc, iar voi aveti dreptate. Doar doar voi sunteti patrioti iar restul nu ? Hmmm ...
 
Crissian, ce faci tu se numeste "aflare in treaba". Te inscrii pe forum si primul lucru pe care il faci este sa te dai in stamba. Acum, dupa ce ti-am reprosat atitudinea, te-ai trezit sa ma arati pe mine cu degetul venind cu tot felul de vini imaginare. Un lucru este sigur: unirile nu se fac injurand Moldova. Nu vrei sa ai de a face cu Basarabia, nu te obliga nimeni. Nu incerca insa a transforma miserupismul asta al tau in verdict al Natiunii sau atitudine normala ca nu tine.

Crissian said:
Poate toti gresesc, iar voi aveti dreptate. Doar doar voi sunteti patrioti iar restul nu ? Hmmm ...
In primul rand, te anunt ca aici nu s-a batut nimeni cu pumnul in piept "I R Patriot". In al doilea rand, sper ca nu insinuezi cum ca taman persoana dumitale este marele patriot al natiei. Patriotismul nu se masoara in declaratii ghermaniste si aberante de genul "nu mai vreau ca Ardealul sa tina inca o Oltenie". Ce fain ar fi ca si bucurestenii sa zica acelasi lucru si tara sa se faca bucati prin proclamarea simultana a vreo 10-15 tari romanesti, incununare a tembelismului romanesc postcomunist si postnational. Proba patriotismului romanesc este Basarabia. Asa a fost mereu, fie ca iti convine, fie ca nu.

P.S. Despre alte zone locuite de romani nici nu mai are rost sa iti aduc aminte. In mod evident site lasa rece.
 
Back
Top